Speca turshi me ujë, pa vaj

Specat turshi pa vaj mund të qëndrojnë gjatë të freskët dhe të shijshëm! Përbërësit: – 7 kg speca, – 4 l ujë; – 300 g sheqer; – 200 g kripë; – 100 ml uthull; – 1 konzervans. Përgatitja: Specat pastroni…

Pingjur

Përbërësit: 4 kg speca të ajvarit, 2 kg domate, 5-6 thelbinjë hudhër, 1 tufe magdanoz, 2 luge kripë, 4 luge sheqer, 250 ml vaj, 50 uthull, 2 feferona (speca djeges). Përgatitja: Specat i pjekim ne pllake, i qerojme dhe grijme…

Speca somborka turshi

Përbërësit: 200 speca, 5 lt ujë, 700 gr kripë, 500 gr sheqer, 2 filgjan te kafes turke vaj, 2 filgjan uthull. Hapat Specat pastohen,numrohen 200 cope dhe u hiqen bishtat dhe farat. Ne nje ene qesim ujin,kripen sheqerin qe te…

Kastraveca turshi me hudhër

Përgatitja: 3 kastraveca të mëdhenj, (ose 1 kg kastraveca te vegjël) 2 thelpinj hudhër, pak majdanoz, 1 lugë e mesme kripë (për një kavanoz), 1 lugë e madhe uthull, pak limon, ujë të valuar. Procesi Për këtë recetë na duhen…

Sallatë turshi me karota

Përbërësit: 2.5 kg karota 2 copa hudhër 4 speca të gjelbër djegës 2 tuba majdanoz 50gr kripë 100ml uthull 50ml vaj pak konservans Përgatitja: Së pari perimet i pastrojmë mirë më pas karotat, specat dhe hudhrën i presim rrath rrath…

Lakër e grirë turshi

Përbërsit: 5 kg laker 4-5 speca djeges ose padjeges 4-5 karrota Shellira: 3 l uje 700 ml uthull 150 gr kkrip 150 gr sheqer Udhëzimet: Grijme imet lakren karrotat dhe specat. Te gjitha i  perziejm mire ne nje ene te…

Lakër turshi

Përbërsit: 30 kg laker 2 kg krip Uje sipas nevojes Udhëzimet: Lakrat pastrohen nga fletet e jashtme,me thike nxjerrim mesin e lakres-kercellin. Pastaj mbushim krip secilen laker nga nje grusht  dhe vendosim ne enen  e madhe per turshite e lakres.…

Turshi të lakrës

Përbërësit Gjysme lakre 2 speca të kuq 3 karrota 1 hudhër 2 litër ujë të vakët 2 lugë kripë 5 lugë të gjellës uthull Hapat o i o i o i o i o i o i o i o…

Speca të fërguara të konzervuara

Perbersit: 5 kg speca te kuqe 500 ml vaj Krip,sheqer,uthull Hudher, karrote, magdanoz o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Sallatë e kombinuar turshi

Përbërsit: 14 kg perime sipas zgjedhjes suaj si(tranguj,karrote,domate te gjelberta,lulelaker,spec  etj) 800 ml vaj 800 ml uthull 600 gr sheqer 300 gr krip Magdanoz,piper i zi kokerr,gjethe dafine etj Udhëzimet: Te gjitha perimet i pastrojme,prejm ne katrorka sipas deshires,dhe qesim…

Speca turshi pa konzervues 100% natyral

Përbërësit 10 kg speca 500 ml vaj 100 gr majdanoz 3 thelbinjë hudhër 1 kg karrota 1 kg kripë e trashë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Speca ‘’të përvëluara’’

Përbërsit: 5 kg speca somborka 1 l uje 1 filgjan e kafes turke sheqer(filgjani 150 ml) 1 filgjan krip 1 filgjan uthull 1 filgjan vaj Udhëzimet: o i o i o i o i o i o i o i…

Speca të kuq me vaj

Përbërsit: 5 kg speca te kuqe 2 hudhra 1 tufe magdanoz 2 karrota Për shelliren: 250 ml uje 250 ml vaj 250 ml uthull 9% 250 gr sheqer Piper i zi kokerr 200 gr krip 5 gr konzervans o i…

Speca në mustardë(senf)

Përbërsit: 2 kg speca te kuqe 1 kg speca te verdhe 700 gr mustarde 400 ml vaj Për shelliren: 300 ml uje 300 ml uthull 300 ml vaj 2 luge sheqer 1 luge krip Udhëzimet: o i o i o…

Speca me uthull

Përbërsit: 5 kg speca Shellira: 2 l uje 1 filgjan kafes turke sheqer 1 filgjan vaj 1 filgjan uthull 2 filgjan krip + 500 ml uthull Udhëzimet: o i o i o i o i o i o i o…

Speca të kuq turshi

Perbersit: 50 cope speca te kuq 250 ml vaj 250 ml uthull 3 luge krip 3 luge sheqer 3 hudhra 2 tufa magdanoz 1 qese piper i zi kokerr o i o i o i o i o i o…

Turshi me lulelakër

Përbërësit 1 lulelaker 4-5 karota 1 hudher Kripe Nohut 3 lugë të gjellës sheqer 1 për kavanoz 1 lugë të çajit uthull Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Speca turshi me vaj

Perbersit: 5 kg speca te kuq Shellira: 250 ml uje 250 uthulle sallate 250 ml vaj 250 gr sheqer 100 gr krip Perbersit shtese: 1 qese piper i zi kokerr 2 karrota 2 hudhra 1 tufe magdanoz 5 gr konzervans…

Fileto specash të kuqë turshi

Përbërësit 5 kg spec ate prera ne fileto (pjese per se gjati) 200 gr Krip 250 gr sheqer 1 konzervans 500 ml uthull sallate 1 filgjan 200 ml vaj thelpinj hudhre magdanoz Hapat Specat I pastrojme,heqim bishtat dhe farat dhe…

Lulelaker turshi

Përbërësit 1.5 kg lulelakër 1.5 l ujë 500 ml uthull 125 gr sheqer 100 gr Krip 20 gr biber i zi kokerr 2 gr konzervans 2 gr vinobran mrojtes vere Hapat Pastrojme lulelakren dhe ndajme ne pjese me te vogla…

Speca me laker turshi

Përbërësit 3 kg speca 2 kg laker e bardhe Hapat Specat I pastrojme dhe u largojme bishtat dhe farat Lakren e grijme imet dhe kriposim sipas shijes Vlojme 2 l uje me pak 2 luge krip,1 luge sheqer,50 ml uthulle…

Recetë për laker turshi

Përbërësit 30 kg lakra 2 kg Krip sipas nevojes ujë Hapat Lakren e pastrojme nga gjethet e jashtme,largojme me thike pjesen e forte te bishtit,duke gerryer deri ne mbrendesi dhe duke krijuar keshtu nje vrime mbrenda lakres. Lakrat i veme…

Speca të mbushura me laker

Përbërësit 5 kg speca somborka 4 kg laker e bardhe 150 gr Krip 400 gr sheqer 50 gr piper i zi 100 ml uthull 3.5 ujë Hapat Specave u hiqen bishtat dhe farat. Lakra grihet imet ne rende dhe kriposet…

Speca të ngrohura turshi

Përbërësit 5 kg speca 2 tufa magdanoz 3 Hudhra sheqer Krip vaj uthull Hapat Specat I pastrojme nga bishtat dhe farat Specat I radhisim ne tepsi nje shtres,ngrohim ne furren e parangrihur ne 200 grade derisa specat te nxehen(jo shume…

Speca turshi me mjaltë

Përbërësit 5 kg speca 3 l ujë 0.5 l uthull 150 gr sheqer 200 gr Krip 200 gr mjalte 1 tufe magdanoz thelbinjë hudhër gjethe dafine Hapat Specat I pastrojme,heim bishtat dhe farat. Vlojme shelliren me ujin,kripen,sheqerin,uthullen dhe mjaltin dhe…

Fileto specash turshi

Përbërësit 9 kg speca SHELLIRA:1 1 l uthull 3 l ujë 8 luge Krip 8 luge sheqer 100 ml vaj 1 konzervans +1 mbrojtes vere 1 qese piper i zi kokerr (se pari e pastrojme me uje pastaj e kullojme)…

Speca të ferguara të konzervuara

Përbërësit 10 kg speca te kuqe 700-800 ml vaj ulliri 200 ml uthull sallate 1 hudhër 1 gjethe dafine 1 luge Krip Hapat Specat I pasrojme,pjekim ne pllake zjarri ose skare.Pjekim ne te gjitha anet. Specat e pjekura te nxehta…

Speca turshi me vaj

Përbërësit 10 kg speca somborka 3 Tufa magdanoz 4-5 Hudhra me thelpinje SHELLIRA: 2 l uje te nxehet 1 l uthull 4% 200 gr sheqer 200 gr krip te trashe 2 ml vaj luledielli Hapat Qerojme hudhrat dhe pergadisim edhe…

Speca të pjekura të konzervuara

Përbërësit 20 kg speca te kuq 500 gr speca djeges te kuq 400 ml vaj sipas shijes Krip 1 luge uthulle e forte (esenci) Hapat Specat e kuqe i pjekim ,qerojme dhe pastrojme mire nga farat dhe bishtat. Psecat i…

Ajvari-mbreti i turshive

Përbërësit 10 kg speca te kuq 3 patellgjane te medhenje 500 ml vaj sipas shijes Krip 1 luge e madhe sheqer Hapat Specat i pastrojme, largojme farat, radhisim ne tave dhe pjekim ne furre vetem me nxemsa ne pjesen e…

Spec-domate turshi

Përbërësit 5 kg spec-domate 2.5 l ujë 0.5 uthull 100 gr Krip 250 gr sheqer biber i zi kokerr thelpinje hudher 5-6 fletë dafine 1 dege selinoje Hapat Spec-domatet i pastrojme nga farat mire. Ne nje ene te madhe qesim…

Domate të kuqe turshi

Përbërësit 5 kg domate 2 luge Krip 2 luge sheqer 1 tufe magdanoz e grire imet 1 tufe gjethe selino e grire Hapat Domatet I qerojme,grijme ne feta ,shtojme kripen,sheqerin,magdanozin dhe selinon e grire. Me domatet e pergaditura mbushim kavanozet,shtypim…

Turshi e kombinuar

Përbërësit 2 kg speca te gjate ose somborka(I preferoj me shume) 2 kg domate te gjelberta 2 kg tranguj te vegjel 2 kg lulelakër 1 kg karrote Mundet edhe qepe, laker Hapat Pastrojme perimet te gjitha, specat dhe domatet I…

Speca të kuq turshi

Përbërësit 2 kg speca te kuq 4 gota ujë (250ml) 2 gota uthull 1 gote jo e mbushur sheqer 1 filgjan i kafes krip te trashe Magdanoz, hudher, selino Hapat Specat i pastrojme nga bishta dhe farat. Specat i prejm…

Turshi ‘’krejt nga 2’’

Përbërësit 2 kg domate te gjelberta 2 kg speca 2 kg lulelakër 2 kg karrote 2 kg tranguj Krip ujë Hapat Te gjitha perimet pastrohen, domatet I shpojme ne dy-tre vende,karrotat I qerojm dhe largojme majet,trangujt gjithashtu largojme majet,lulelakren e…

Sarme me laker turshi

Përbërësit 700 gr mish i bluar 500 gr qepë 100 gr oriz 50 ml vaj 1 lugë vegete kripë piper i zi piper i kuq lakër turshi Flete Hapat Qepen e grijme imet,shtojme vajin dhe vendosim ne tigan qet e…

Si ti përgatitim lakrat turshi

Përbërësit 30 kg lakër 600 gr kripë te trashe per turshi Hapat Pasi i pastrojme nga gjethet e heqim me kujdes kaçanin – pjesen e forte, pastaj boshllekun e mbushim me nje grushte kripe. Lakrat me kripe i reshtojme ne…

Domate të gjelbërta turshi

Përbërësit 2,5 lt ujë 1 gotë sheqer ½ gotë kripë 1 gotë uthull 5 kg domate te gjelberta karrote hudhër piper i zi kokerr gjethe dafine 1 vere mrojtes (vinobran) Hapat Domatet pasrohen thahen dhe lihen per 15 minuta ne…

Sallatë perimesh turshi

Përbërësit 2 kg lakër 1 kg speca te verdhe 1 kg speca te kuq 2 kg tranguj 2 kg lulelakër 2 kg karrote 2 kg domate te gjelberta kripë sheqer uthull Hapat Te gjitha perimet pastrohen dhe grihen ne copeza…

Speca çara me karota turshi

Përbërësit 2 kg speca çara 500 ml uthull 500 ml ujë 500 gr karrota 4 lugë të supës sheqer 5 lugë të supës kripë 2 Hudhra 1 tufë majdanoz 1 lugë të mesme Piper te zi fara 1 lugë të…

Speca turshi

Përbërësit 3 kg speca 1 lt uthull sallate 3 lt ujë 200 ml vaj 1 lugë e madhe kripë 1 lugë sheqer piper i zi kokerr thelpinje hudher Hapat Specat i pastrojme dhe u hjekim bishtat dhe farat. Ujin,uthullen ,vajin,sheqerin…

Tranguj turshi

Përbërësit 5 kg tranguj të vegjel 3 lt ujë 1 lt uthull 8 lugë sheqer 3 lugë kripë 5 gr konzervans piper i zi kokerr gjethe dafine Hapat Trangujt pastrohen dhe thahen me nje lecke kuzhine. Kavanozet i pastrojme mire…

Speca somborka turshi

Përbërësit 200 speca 5 lt ujë 700 gr kripë 500 gr sheqer 2 filgjan te kafes turke vaj 2 filgjan uthull Hapat Specat pastohen,numrohen 200 cope dhe u hiqen bishtat dhe farat. Ne nje ene qesim ujin,kripen sheqerin qe te…

Rrepka të kuqe turshi

Përbërësit 1 kg rrepka të kuqe (cveklla) 100 ml uthull molle 5-6 lugë vaj kripë 8 thelpinje hudher Hapat Rrepkat pastrohen mire.Rrepkat i veme ne uje te ziejne se bashku me levoren. Pasi te zihen derisa te zbuten,i largojme nga…

Speca të kuq turshi

Përbërësit 5 kg spec i kuq 400 gr sheqer 130 gr kripë 1 lt uthull te bardhe sallate 1 vinobran mbrojtes vere Hapat Specat i pastrojme nga farat dhe i ndajme pergjysem Specat i veme ne nje ene te madhe…

Speca me laker turshi

Përbërësit Speca somborka te shendosha Laker e grire imet spec djegës kripë Karrota te grira Hapat Specat lahen dhe u hiqen bishtat. Lakra grihet imet, i shtohet karrota dhe speci djeges dhe kriposet sipas shijes dhe mbushen specat dhe lihen…

Ajvar

Përbërësit 10kg speca 2decilitra vaj 50gr kripë Hapat Specat i lajmë, i pastrojmë, i pjekim, i qërojmë , i bluajmë dhe i vejmë në enë të thellë të pershtatshme për zierje. Ajvarin e zijmë 4- 6 orë nvarësishtë nga sasia…

Kastraveca turshi

Përbërësit 3kg kastraveca 2L ujë 1filxhan kripë Hapat Së pari e vlojmë ujin me kripë dhe e lëmë të ftohet gjer sa i vendosim kastravecat në kavanoz. Kastravecat e pastruar i prejmë rathë rathë dhe I vendosim në enën prej…

Speca turshi me vaj, uthull dhe hudhër

Përbërësit 10 kg speca 2 L ujë 0.5 L vaj 0.5 L uthull 300 gr kripë 1 filxhan sheqer 10 thelbë hudhër 10 karotë 2 tuba majdanoz Hapat Specat i pastrojmë, i mbushim me nga një lugë çaji krip, i…