Çorbë me fasule

Përbërësit 2 gota fasule- barbunje 1 litër ujë 1 qepë 1 lugë gjalpë ½ gota krem Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Supё e ftohtё

Pёrbёrёsit 500 gr jogurt 4 gota ujё tё ftohtё 3 tranguj 4 lugё grizё tё zier 2 lugё misёr ½ tubё koper ¼ tubё majdanoz 2 lugё vaj vegjetal ½ lugё caji kripё Hapat o i o i o i…

Çorbё e ftohtё

Pёrbёrёsit 1 litёr jogurt 1 tas thjerrёza tё ziera Pak koper Vaj vegjetal Kripё Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Supë franceze

Përbërësit 45 gr gjalpë 4 lugë vaj 1 kg hudhër 1 lugë sheqer 30 gr miell 1,8 decilitra supë kubike Kripë Piper 8 copa bukë franceze Kaçkavall Hapat o i o i o i o i o i o i…

Çorbë peshku

Përbërësit 1 qepë 2 thelpinj hudhër 400 gr misër 1 qese erëza për peshk 1 fletë dafine 300 gr peshk Kripë Piper Vaj Feta limoni Hapat o i o i o i o i o i o i o i…

Çorbë me griz

Përbërësit 3 lugë vaj 4 lugë oriz 2 thelpinj hudhre 1 lugë perime të përziera Piper Kripë 8 decilitra ujë Kube buke të thekura Hapat o i o i o i o i o i o i o i o…

Supë me presh dhe patate

Përbërësit 600 gr patate 2 kërcell presh 1 litrë supë kubike 2 lugë salcë kosi Kripë Piper Vaj Majdanoz Hapat Patatet lahen, qërohen dhe priten në kube, preshi pastrohet nga gjethet jeshile dhe pritet imët në rrathë Në një tenxhere…

Çorbë me toptha majdanozi

Përbërësit 1 qepë 300 gr mish pule 1 karrotë 30 gr miell 2 litra supë kubike 1 gjeth dafine Piper Kripë 1 tufë majdanoz 50 gr thërrime buke 1 vezë 30 gr gjalpë Hapat o i o i o i…

Supë domatesh me kaçkavall

Përbërësit 1 litër supë kubike 4 domate 40 gr gjalpë 40 gr kaçkavall Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Çorbë e tharët

Përbërësit 4 lugë vaj 1 qepë 1 lugë gjelle miell Gjysmë luge piper i kuq 1 limon 4 vezë Kripë Gjysmë tufe majdanoz Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i…

Çorbë pule me perime

Përbërësit 3 krahë mish pule 2 karrota 2 patate 1 qepë 2 lugë bizele 1 decilitër vaj 1 decilitër lëng domatesh 2 të verdha vezësh 2 lugë salcë kosi 1 limon Kripë Hapat o i o i o i o…

Çorbë me lulelakër

Përbërësit 1 kokë lulelakër 1 lugë vaj 1 lugë miell 1 litër supë 1 vezë 1 lugë salcë kosi Kripë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Krem- supë spinaqi

Përbërësit 200 gr spinaq 1 qepë 3 thelb hudhër 1 lugë gjalpë 7-8 decilitra supë 2 decilitra qumësht Miell Kripë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Krem çorbë me kërpudha

Përbërësit 300 gr kërpudha 100 gr gjalpë 3 lugë miell 5 decilitra qumësht 5 decilitra ujë 1 decilitër supë Kripë Piper 1 vezë 2 lugë salcë kosi Hapat o i o i o i o i o i o i…

Supë selinoje

Përbërësit 1 rrënjë selino 1 lugë oriz 40 gr gjalpë 2 lugë miell 1 vezë 2 lugë krem kosi Kripë Piper Parmixhan Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Çorbë nga kungulli i njomë

Përbërësit 2 kunguj të njomë 1 lugë gjelle vaj 1 lugë gjelle miell Gjysmë tufe erëza 1 e verdhë veze 2 lugë salcë kosi Lëng limoni Hapat o i o i o i o i o i o i o…

Çorbë qepe

Përbërësit 200 gr qepë 40 gr gjalpë 1 lugë gjelle miell 3 lugë salcë kosi Kripë Piper Parmixhan Kube buke të skuqur Pak majdanoz Hapat o i o i o i o i o i o i o i o…

Supë me qumësht dhe pulë

Përbërësit 2 lugë gjellë gjalpë 2 lugë gjelle vaj vegjetal 3 lugë gjelle miell 1 gotë çaji ujë pule 1 litër ujë 1 gotë çaji qumëst 1 lugë çaji biber i zi 1 lugë kripë 2 lugë lëng limoni 1…

Supë kungulli me lëng portokalli

Përbërësit 800 gr kungull 30 gr gjalpë 1 lugë sheqer ½ lugë curry 150 mililitra lëng portokalli 800 mililitra supë perimesh 20 gr xhenxhefil 2 lugë fara kungulli Bajame Kripë Biber i zi Biber i kuq Hapat o i o…

Salcë me mish pule

Përbërësit 400 gr mish i bardhë pule 250 gr kërpudha 1 lulelakër 3 decilitra shtalpë për zierje 40 gr djathë parmezan 3 decilitra supë viçi 5 lugë vaj Erëza Biber i zi Hapat o i o i o i o…

Çorbë me vezë e jogurt

Përbërësit 1 litër jogurt 1 litër supë viçi 2 vezë 4 lugë miell ½ tubë majdanoz ½ brokoli 2 karota 2 thelpinj hudhre 5 lugë vaj Mëlmesa Biber i zi Hapat o i o i o i o i o…

Çorbë djegëse me domate

Përbërësit 2 litra lëng domatesh 2 litra supë viçi 2 kokë qepë 1 spec djegës 600 gr suxhuk 300 gr ullinj të mbushur me spec 250 gr trahana 1 tubë majdanoz 0,5 decilitra vja Mëlmesa të përziera Biber i zi…

Çorbë me domate

  Përbërësit 5-6 domate 1 qepë 2-3 thelpinj hudhre 2 lugë vaj vegjetal Kripë 1 lugë gjalpë 1 lugë salcë 1 lugë miell 1 litër ujë Hapat o i o i o i o i o i o i o…

Çorbë me mish

Përbërësit 300 gr mish viçi 200 gr mushkëri viçi 2 gjethe dafine 2 thelpinj hudhre 1 kokë qepë 2 karrota ½ selinjo ½ spec i freskët 1 lugë biber i kuq 1 lugë uthëll 2 lugë miell 1 lugë ajkë…

Krem çorbë me peshk

Përbëresit 1 presh 2 karrota 100 gr kërpudha 2 kungullesha 1 litër supë perimesh 400 gr file peshku 1 lugë miell 2 lugë pure domatesh 1 decilitër shtalpë 5 lugë vja Mëlmesa Biber i zi Hapat o i o i…

Çorbë me mish të bluar

Përbërësit 500 gr mish i bluar viçi 1 kokë qepë 200 gr domate 3 karrota 100 gr bizele 4 rriska tost 4 lugë vaj Mëlmesa Biber i zi Hudhër pluhur Borzilok Hapat o i o i o i o i…

Çorbë me suxhuk

Përbërësit 150 gr përshutë 1 kokë qepë 2 thelpinj hudhre 200 gr lakër turshi 150 gr suxhuk 1 decilitër ajkë 1 lugë biber i kuq 2 gjethe dafine 1 lugë miell 1,5 litër supë viçi 5 lugë vaj Mëlmesa Biber…

Çorbë me oriz

Përbërësit 1 presh 1 kokë qepë 3 patate 2 karrota 70 gr oriz 1 decilitër ajkë 60 gr gjalpë 4 lugë vaj 2 lugë nisheste 1 lugë majdanoz Mëlmesa Biber i zi Hapat o i o i o i o…

Çorbë domatesh

Përbërësit 5 decilitra lëng domatesh 5 decilitra supë perimesh 1 tubë majdanoz 1 kokë qepë 200 gr miell 2 lugë gjethe selino 5 lugë vaj Mëlmesa Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i o i o…

Çorbë me kërpudha

Përbërësit 400 gr kërpudha 1 kokë qepë 1 lugë mustardë 2 lugë nisheste ½ tubë majdanoz ½ lugë hudhër pluhur 1 litër supë perimesh 5 lugë vaj Mëlmesa Biber i zi Hapat o i o i o i o i…

Krem çorbë me kungullesha

Përbërësit 500 gr kungullesha 1 karotë 2 patate 1 kokë qepë 1 decilitër ajkë 1,5 decilitra supë viçi 5 lugë vaj Mëlmesa Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i…

Çorbë me kërpudha

Përbërësit 400 gr kërpudha 1 kokë qepë 2 litra supë viçi 100 gr përshuta 1 decilitër ajkë 1 lugë mustardë ½ tubë gjethe majdanozi 2 lugë nisheste 5 lugë vaj Mëlmesa Biber i zi Hapat o i o i o…

Çorbë me lakër

Përbërësit 400 gr lakër 250 gr patate 100 gr përshutë 50 gr gjalpë 2 litra supër viçi 2 lugë nisheste 2 lugë vaj Mëlmesa Biber të zi Hapat o i o i o i o i o i o i…

Çorbë me thjerrëza e mish viçi

Përbërësit 400 gr mish viçi tul 150 gr thjerrëza 1 kokë qepë 2 karrota ¼ selino 2 decilitra lëng domatesh 1,5 deciltër supë viçi 1 lugë miell 2 lugë majdanoz 0,5 decilitra vaj Mëlmesa Biber i zi Hapat o i…

Çorbë me hithra

Përbërësit 500 gr hithra 1 lugë rrikë 1 decilitër ajkë 1 lugë biber 1 lugë biber i kuq 2 lugë miell 1 kokë qepë 1,5 litër supë perimesh 1 i verdhë i vezës 5 lugë vaj Erëza Hapat o i…

Çorbë me perime e mish pule

Përbërësit 400 gr mish pule 1 lugë gjethe selino 2 kokë qepë 100 gr bizele 2 patate 1 spec i gjelbërt 2 decilitra lëng domatesh 5 lugë vaj Erëza Biber i zi Hapat o i o i o i o…

Çorbë me mish viçi

Përbërësit 500 gr karrota 400 gr mish viçi 2 kokë qepë ½ tubë majdanoz 1 decilitër ajkë ½ limon 1,5 litër supë viçi 2 lugë nisheste 5 lugë vaj Erëza Biber i zi Hapat o i o i o i…

Supë me bizele e kungulleshka

Përbërësit 25 gr margarinë ½ lugë spec djegës 1 thelp hudhre 275 gr kungulleshka jeshile 100 gr borzilok 100 gr misër 1 patate 1 lugë lëng pule Kripë Biber i zi Kos Qepë Hapat o i o i o i…

Supë me majdanoz

Pёrbёrёsit 175 gr majdanoz 40 gr gjalpë 1 patate 1 kokër qepë 3 fije selino 700 ml lëng perimesh 150 ml qumësht i paskremuar Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o…

Supё me thjerrёza jeshile

Pёrbёrёsit 2 gota thjerrëza 1 lugë shafran 1 qepë 1 karrotë 1 copë hudhër 1 lugë vaj vegjetal 2 limona 4 gota ujë Kripë Biber I zi Hapat o i o i o i o i o i o i…

Supë me bizele

Përbërësit 400 gr bizele 1 qepë 1 patate Ujë të pulës Vaj vegjetal 1 tubë koper 1,5 litër ujë Kripë Biber të zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i…

Krem supe me mish pule

Përbërsit: 2 luge vaj ulliri 6-7 krih pule pa asht 2 luge margarin 1 qepe 3 thelpinje hudher 3 karrota 300 gr kerpudha 3 luge miell 4 filgjan supe pule 200 ml ajke per zierje(hoplla per kuzhine) 2-3 gjethe dafine…

Supë me lulelakër

Përberësit 1 tufëz mesatare lulelakër 1 lugë gjalpë 1 gotë ujë ½ gotë qumësht 1 të verdhë veze Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Supë me kungull dhe kikirik

Përbërësit 100 gr kikirikë pa kripë 1 lugë vaj 25 gr gjalpë 1 lugë koriandri 1 qepë 2 selino 600 gr kunguj 850 ml lëng 200 gr domate 2 lugë kos Kripë Biber të zi Hapat o i o i…

Supë me kungull dhe mollë

Përbërësit 1 kg kungull 2  mollë jeshile 2 qepë 2 thelpinj hudhre 2 degë selino 1 lugë çaji qimnon Gjysmë luge arrëmyshk 6 filxhanë lëng perimesh Hapat o i o i o i o i o i o i o…

Çorbë e dimrit

Përbërësit 1 mish pule 1 selino 1 karrotë Kripë 1 filxhan fide Hapat Pulën e ziejmë në një tenxhere me ujë të bollshëm, selinon dhe karrotën e premë në copa të vogla dhe i vendosim në një tenxhere tjetër Ujin…

Supë me thjerrëza

Përbërësit 1 gotë thjerrëza 1 filxhan bollgur ½ filxhan oriz 2 copa hudhra 1 qepë 3 gota ujë të pulës 4 gota ujë 2 lugë miell 1 lugë salcë 1 lugë vaj vegjetal 1 lugë nanexhik ½ lugë qimnon 1…

Supë me vaj kokosi

Përbërësit 4 copa kungull 1 karrotë ½ patate 2 qepë 1 lugë të çajit xhenxhefil ½ gota të çajit qumësht 1 lugë vaj kokosi Erëza Hapat o i o i o i o i o i o i o i…

Çorbë me speca

Përbërësit 3 speca të kuq 1 hudhër Gjysma e qepës 1 lugë thjerrëza Ujë të vakët Kripë Vaj vegjetal Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Supë me krem, bizele dhe pulë

Përbërësit 8 copa ujë të pulës 1 gotë mish 1 krem 1 lugë gjalpë 2 lugë miell 3 lugë fide 1 gotë garniturë 1 lugë kripë 1 lugë biber i zi Hapat o i o i o i o i…

Çorbë me pulë

Përbërësit 1 gotë thjerrëza 1 gotë petë 2 copa mish 1,5 lugë salcë Gjysmë gotë të çajit vaj vegjetal 1 qepë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Supë Detoxi

Përbërësit 1 lakër 1 kungull 1 qepë 3 copa hudhër 1 tubë majdanoz 1 lugë të gjellës pluhur xhenxhefili 1 lugë të çajit kripë 1 lugë të çajit biber i zi 2,5 litra ujë Hapat o i o i o…

Supë e përzier

Përbërësit 7 gota ujë të pulës 2 gota mish pule 1 lugë salcë 1 lugë miell 2 lugë të gjellës biber të kuq 1 lugë gjalpë 1 lëng limoni 1 lugë nenexhik 1 lugë kripë Hapat o i o i…

Supë me mish pule

Përbërësit 8 gota ujë të pulës 1 gotë mish pule 1 krem 1 lugë gjapë 2 lugë të gjellës miell 3 lugë fide 1 gotë garniturë 1 lugë kripë 1 lugë biber i zi Hapat o i o i o…

Supë me erëza

Përbërësit 1 hudher 1 domatë 2 speca 1 lugë të gjellës gjalpë 1 lugë të gjellës salcë domatesh 2,5 gota ujë të pulës 1 gotë ujë të vakët 1 lugë kripë 1 lugë biber i zi 1 lugë nanexhik Hapat…

Supë me fasule, bizele dhe makarona

Përbërësit 1 kuti fasule me 400 gr 150 gr bizele 125 gr supë 6 lugë të gjellës vaj vegjetal 1 selino e grirë 1 qepë 1 karrotë 2 lugë të gjellës sherbelë 2 lugë rozmarinë Kripë Biber i zi Hapat…

Receta më e shijshme e gjyshes për supën me kos

Ndoshta keni provuar ta përgatisni shpesh supën me kos. Kjo është receta e vetme që vjen nga arkiva e gjysheve, prej të cilët duhet të mësojmë të gjitha. o i o i o i o i o i o i…

Supë me brokoli dhe qumësht

Përbërësit 1 brokoli 1 patate 2 lugë të gjellës miell 2 gota qumësht Kripë Biber të zi Biber të kuq Gjalpë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Supë peshku

Përbërësit 250 gr fletë merluci 250 gr karkaleca 250 gr fileta peshku 6 lugë vaj vegjetal 1 thelpinj hudhre 3 lugë majdanoz 1 spec djegëst 1 lugë uthull Kripë Hapat Në një enë të bollshme fërgoni me vaj, hudhrën, 2…

Supë me kungull e spageti

Përbërësit 400 gr kungull 60 g spageti 1 litër qumësht 20 gr parmixhan 20 gjalpë Kripë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Supë me pulë dhe misër

Përbërësit 250 gr gjoks pule 250 gr misër 1 qepë 1 lugë vaj vegjetal 20 g miell 1 lugë salcë soje Kripë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Supë me kos e kunguj

Përbërësit 125 ml kos 1 kg kunguj 4 lugë vaj vegjetal 2 thelpinj hudhër 1 lugë mender 1 lugë vaj vegjetal 2 domate të pjekura 1 lugë spec pluhur Kripë Hapat o i o i o i o i o…

Supë me lakër

Përbërësit 1 kg lakër 1,25 lëng koncentrat mishi 4-6 copa buke 4-6 lugë djathë 4-6 lugë vaj vegjetal Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Supë kundër gripeve

Përbërësit 300 gr kungull 1 karrotë 1 qepë 1 patate 4 lugë të gjellës vaj vegjetal 2 gota ujë të pulës 4 gota ujë të vakët 1 lugë kripë 1 lugë biber i zi ½ lugë xhenxhefil Hapat o i…

Qorbë me thjerrëz

Përbërësit 1,5 gotë thjerrëz 2 gota ujë të pulës 2 gotë ujë 1 qepë 1 patate 1 karrotë 1 lugë gjalpë 1 lugë kripë 1 lugë biber i zi Përmbi 1 lugë gjalpë 1 lugë biber i zi Hapat o…

Supë me domate

Përbërësit 10 domate 1 lugë të gjellës salcë 4 lugë të gjellës vaj vegjetal 2 hudhra 1,5 litra ujë 2 lugë të çajit kripë 1 lugë të çajit biber i zi Hapat o i o i o i o i…

Supë me thjerrëza

Përbërësit 1 gotë thjerrëza 2,5 gota ujë 1 lugë të gjellës salce domate 1 domate 1 spec 1 qepë ½ tuba majdanoz 1 lugë të çajit kripë 1 lugë të çajit biber i zi 1 limon Hapat o i o…

Supa ‘’antibiotik’’

Perbersit: 5 thelpinje hudher 2 luge margarin 2 luge vaj ulliri 2 qepe 1 luge salce domatesh 6 filgjan supe pule(filgjani 200 ml,leng i zier pule ose nga katrorkat e gatshme) Magdanoz i grire 3 feta te bukes te thekura…

Çorbë me lulelakër

Përbërësit 2 vezë 1 lule lakër 5 gota ujë 3 lugë të gjellës miell 1 gotë qumësht 2 lugë të gjellës gjalpë 1 lugë të gjellës salcë 1 qepë Nane Kripë Hapat o i o i o i o i…

Qorbë me domate

Përbërësit 3 domate 1 lugë të gjellës salcë 2 lugë të gjellës miell Gjysme gotë të çajit qumësht 1 lugë të gjellës gjalpë 2 lugë të gjellës vaj vegjetal Kripë, biber i zi Ujë Hapat o i o i o…

Qorbë me oriz

Përbërësit 8 gota ujë të mishit 1,5 filxhana miell 4 gota jogurt 1 të bardhët e vezes 1 lugë të gjellës nane 15 gr gjalpë 1 lugë të çajit biber i kuq Hapat o i o i o i o…

Supë me mish dhe domate

Përbërësit 2 lugë të gjellës miell 3 domate 3 lugë të gjellës mish 1 lugë të gjellës salcë 1 lugë të gjellës vaj vegjetal ose gjalpë Përmbi Kaçkavall Hapat o i o i o i o i o i o…

Krem supe e thartë

Perbersit: Mish pule(mundet pule e tere,ose pjese te imta si krih p[ule etj) 2 veze 4 luge kos 5-6 luge qumesht 2-3 luge miell 2-3 luge ajke (maze ose hoplla per kuzhine) 1-2 therlpinje hudher Melmesa(krip,piper izi,vegete)magdanoz Udhezimet: Ne nje…

Supë me bizile

Përbërësit  1 luge te gjelles vaj vegjetal 1 qepë 3 gota bizele 1 gote jogurt Kripe Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Supë e ftohtë me avokado

Përbërësit  3 avokado 3 goja ujë të pulës 3 luge te gjelles lëng limoni Pak majdanoz 1 luge te gjelles qimnon Kripe Biber I zi   Hapat o i o i o i o i o i o i o…

Supe pule

Perbersit: 400 gr mish pule 2 karrota Pak magdanoz Pak rrenje selino Krip,piper I zi,vegete 2 l uje Fide te supes Udhezimet: Ne uje qesim mishin e pules,karroten, rrenjen e selinos,kripen,piperin e zi,vegeten sipas hijes dhe veme te ziejne per…

Krem supe për iftar

Perbersit: 100 gr margarin 1 qepe e cogel 3 thelpinje hudher ½ filgjan selino e grire imet 1 karrote e vogle 1 pjese pule(mundet krih,ose ndonje pjese tjeter) 2-3 filgjan leng pule ku eshte zier mishi I pules 3 filgjan…

Krem supe me perime

Perbersit: 3 purrinje(presh)350 gr 3 patate 1 qepe 3 luge vaj ulliri 1 l uje Krip piper I zi Udhezimet: Qepen e grijme imet,kurse purrinin ne rrathe te holle Perzijme te qe dyja perimet e grira dhe fergojme ne pak…

Çorbë merxhimeku

Përbërësit 2 gota merxhimek i kuq Mund të gjinden në dyqanet BIO 1 gote te cajit oriz 1 gote te cajit bollgur 1 qepë 1 Hudhra 1 karotë gjysme luge Salce domate Magdanoz, kripe, biber i zi, vaj vegjetal Hapat…

Supë me jogurt dhe mish

Përbërësit 1 luge te gjelles jogurt 1 luge te gjelles miell gjysme limon 1.5 gote ujë copa mishi Hapat Të gjitha përzieni në mikser (pervec mishit). Zieni në temperature mesatare dhe përzieni me kutlaç. Qoftet e përgatitura fërgoni dhe hidhni…

Supe me patate

Përbërësit 4 patate mesatare 1 qepë 1.5 gote qumësht 2.5 gota ujë 1 luge te gjelles miell kripë Biber i zi 5 fleta spinaç Hapat Ne nje tenxhere e fergoni qepen e grire dhe patatet rreth 4-5 minuta. Permbi miell,…

Supe e domateve

Përbërësit 3 domate 8 gota ujë 4 lugë te gjellës djathë 2 lugë te gjellës miell 1ugë e gjellës Salce domate kripë Biber i zi vaj vegjetal Hapat Miellin dhe vajin e fërgojmë mirë pastaj ia shtojmë copat e domateve…

Supe me patate

Përbërësit 2-3 patate 1 qepë 8-9 gota ujë të vakët 2 supë pule 1 gote qumësht 2 luge te gjelles gjalpë kripë PERMBI 1 luge te gjelles biber i kuq 2 luge te gjelles gjalpë Hapat Ne nje tenxhere vendosni…

Krem supe me perime

Përbërësit 50 gr karotë 50 gr patate 50 gr qepë ose purri(presh) 50 gr brokoli 50 gr lulelakër 50 gr bishtaja (boranija) 50 gr miser 50 ml vaj 1 vezë 2 luge ajkë e tharte (shmant,pavllake,salxe kosi) 1 luge miell…

Çorbë me brokoli

Përbërësit 2 copa kofshe pule gjysmë gote fide 1 copë kungull 1 copë brokoli Hapat Në një tenxhere zieni kofshën e pulës me ujë. Shtoni perimet. Pak para se te zihen perimet, shtoni fidet. Kofshën e pulës të zier ndani…

Supa më e mirë e dimrit: Supë pule me miell misri

Kjo supë është shumë e thjeshtë në përgatitje. Përveç mishit të pulës kjo supë ka në bazën e saj miell misri që i jep një shije shumë ndryshe Përbërësit: 250g miell misri 1 presh 1 karotë 1 gjoks pule 1…

Supë kremoze me patate, brokoli dhe preshë

Përbërësit 3 preshë 2 patate 2 gota brokoli të grirë 2 gota ujë 1 kubë supë pule 225 gr qumësht Krip Piper te zi Hapat Në një tigan të nxehtë me pak vaj në të, fërgojmë preshin e coptuar, për…

Pure me bizele

Përbërësit 450 gr bizele 6 thelbinjë hudhër 5 gota ujë 1 kubë supë Piper te zi Krip magdanoz Hapat Bizelet i patrojmë me ujë, pastaj i vendosim në tenxhere, në të shtojmë thelbinjtë e hudhrës të pa prerë,magdanozin, ujin, krypen…

Supë me hithra dhe vezë

Përbërësit 500 gr hithra 4 vezë 200 gr djath 3 qepe te njoma gjysëm filxhani vaj Piper te zi 1 filxhan kafeje ujë Hapat Patrojmë hithrat, i shpëlajmë pastaj i ziejmë për 2 minuta, i kullojmë dhe i shpëlajmë prapë…

Supë për iftarë

Përbërësit 1 pulë 4 karrota 2 rrënjë selinoje gjethe magdanozi Krip,piper o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Supë e ftohtë me tranguj

Përbërësit PËR 6 PORCIONE 4 tranguj 4 thelbinjë hudhër 2 lugë vaj 800 gr ajkë apo krem 2 gota kos magdanoz Piper te zi kripë Hapat Pastrojmë dhe qërojm perimet. Magdanozin dhe hudhrat e coptuara i përziejmë me vaj. Trangujt…

Supë patatesh me proshutë

Përbërësit 4 patate 1 qepë (të copëtuara imët) 1 filxhan proshutë (e gatuar, e prerë në formë kubike) 4 gota ujë 1 preshë 1 gotë bizele opcionale 1 kubë supë pule 5 lugë gjelle gjalpë 5 lugë gjelle miell 2…

Supë dietale me qepë

Përbërësit PËR 1 PERSON 200 ml ujë 3 qepe te njoma 1 karrote 1 patate 1 lugë qaji jogurt kripë magdanoz Hapat Pastroni qepët, karroten, dhe pataten dhe preni ato imët Zieni ato për 30 minuta, në një tenxhere me…

Supe me perime

Përbërësit 3 karrota 1 presh 1 qepë 1/2 selleri 1 lule brokoli 4 thelbë hudhër 2 kube supë majdonoz te fresket xhenxhefil te fresket o i o i o i o i o i o i o i o i…

Supë me kërpudha

Përbërësit 7-8 kërpudha vaj ulliri 1 koke qepe e kuqe 1 vezë 3 lugë jogurt 2 lugë brokoli pluhur hudhre koper erëza knor Hapat Të gjithë përbërësit zihen së bashku, përveç vezës dhe jogurtit që përzihen së bashku dhe shtohen…

Supë me patate dhe salmon

Përbërësit PËRBËRËSIT PËR 4 PERSONA 2 patate 1 pras 750 ml lëng lëng zarzavatesh i valuar (i përgatitur me dado vegjetale) 500 ml qumësht me yndyrë koper e freskët 3 lugë lëng limoni lëng limoni 150 g r salmon i…

Supë me spinaq

Përbërësit 2 patate 2 qepë 2 thelbinjë hudhër vaj 400 ml lëng mishi (ose kube supe) 300 gr spinaq Hapat Së pari coptojmë patatet, qepët dhe hudhrat Marim një tigan me pak vaj në të, pastaj vendosim perimet e coptuara…

Supë me perime dhe qumësht

Përbërësit 750 ml qumësht 2 patate 1 kokë qepë 1 karrote 250 gr kërpudha 150 gr brokoli 150 gr miser 1 lugë gjelle miell vaj kripë piper Hapat Marim një tenxhere me pak vaj në të, coptojmë qepët dhe shtojmë…

Supë krem pule

Përbërësit gjalpë 2 qepë të copëtuara 2 patate të mesme, të copëtuara 1 karrote 1 selinoje e copëtuar 750 ml lëng mishi i pulës kripë piper i zi 25 gr 175 gr pulë e gatuar 300 ml shmand majdanoz (opsionale)…

Supë e ngrohtë franceze për ditë të ftohta

Përbërësit ¼ gota ujë 1 qepë të verdhë 4 gota lëng mishi viqi ½ filxhana djathë mocarela të copëtuar 2 feta buke gruri Hapat Uji hidhet në një enë të mesme. Qepa ndahet në feta të vogëla dhe e vendosni…