Mësoni të mirat shëndetësore nga ngrënia e dy mollëve në ditë

Nëse ekziston një frut që të bën shumë mirë ajo është molla. Nuk është ekzagjerim. Molla njihet për vlera dhe përbërës të jashtëzakonshëm ushqimorë që të mbrojnë nga një sërë simptomash dhe sëmundjesh. Molla është një frut që mbron qelizat…

Ja se si mund ta përdorni lëngun e aloe verës kundër diabetit

Aloe vera është përdorur prej shekujsh si një kurë natyrale për të gjitha shqetësimet e lëkurës.  Nga ana tjetër, sipas të dhënave nga studime të kohëve të fundit kanë nxjerrë në pah faktin se aloe vera mund të përdoret edhe…

Ja disa ushqime që mund të konsumoni kur keni dhimbje të kokës

Dhimbja e kokës, që paraqitet me simptoma të ndryshme dhe që përsëritet, kërkon mbi të gjitha një ushqim të zgjedhur: konsumimi i ushqimit të gabuar mund ta nxisë atë, ndërkohë që një dietë e ekuilibruar ndihmon në reduktimin e fuqisë…

Ky është ilaçi që pritet të kurojë koronavirusi

Një ilaç antiviral që mund të merret nëpërmjet hundës mund të shërojë koronavirusin pasi ai fiksohet në qelizat e mushkërive. Kjo është treguar nga disa prova laboratorike, por ende nuk ka një rezultat final. Shkenctarët thonë se ilaçi, i njohur…

Merrni 10 minuta rreze dielli, zvogëlon rrezikun nga koronavirusi

Një eksperte shëndetësore në Australi, thotë se dalja në diell për vetëm 10 minuta në ditë, mund të zvogëlojë në masë të madhe rrezikun e kontaktimit me COVID-19. Studiuesja e kancerit të lëkurës, Dr. Rachel Neale, theksoi se të pasurit…

Kos me boronica’ miqtë më të mirë të shëndetit

Një prej kombinimeve më të shijshme por edhe me një pasuri të jashtëzakonshme vlerash është ai i kosit me boronica. Ekspertët thonë se këto dy ushqime nxjerrin në pah më të mirën e njëri tjetrit. Boronicat janë shumë të pasura…

Predikuesi amerikan: Koronavirusi është ndëshkimi i Zotit për abortet dhe martesat gay

Predikuesi konservator Pat Robertson beson se koronavirusi është mënyra e Zotit për të ndëshkuar njerëzimin për abortet dhe të drejtat e homoseksualëve. Ai ka theksuar së fundmi se se Zoti nuk do të ndalojë pandeminë deri sa njerëzit të heqin…

Ka një lajm të mrekullueshëm për ata që pinë kafe amerikane

Kafeja e filtrit, pjesë e së cilës është kafeja amerikane, mund të zvogëlojë rrezikun e sulmit në zemër deri në 15 për qind, ka zbuluar një studim. Përgatitja e kafesë përdorur një filtër është zbuluar që shmang më së miri…

E vërteta që qëndron pas bananeve

Një prej frutave më të shijshme dhe le të themi gjithashtu më të lira, bananet janë ushqimi më popull që ju mund të konsumoni. Edhe pse benefitet e tyre ushqimore dihen gjerësisht, disa nuk janë në dijeni të ndikimit që…

Nëse i keni mbijetuar koronavirusit, nuk do të thotë se jemi imun

Universiteti i Vjenës aktualisht është duke kryer një studim për të analizuar reagimin imunitar tek njerëzit pas infektimit me coronavirus. Rezultatet do të duhej të ndihmojnë për të kuptuar reagimin imunitar dhe kështu ta kenë më të lehtë të vendosin…

Vaksina e koronavirusit së shpejti vjen në Universitetin e Oksfordit

Një vaksinë Covid-19 që po zhvillohet në Universitetin e Oksfordit do të realizohet te njerëzit për herë të parë në 48 orë. Sekretari i shëndetësisë Matt Hancock tha që qeveria po hidhte gjithçka në zhvillimin e një vaksine të re,…

E keni ditur se çokollata përmban buburreca të ngordhur?

Për admiruesit e çokollatës vjen një lajm që të mbyll oreksin, nga ana e “Food and Drug Administration (FDA)”, në SHBA, lajm që mund të heqë kënaqësinë e të ngrënit të çokollatës për shumë njerëz. Një pllakë çokollatë mund të…

Ky ilaç shekullor gjerman pastron arteriet dhe rrit sistemin imunitar brenda një kohë të shkurtër

Sot, ne do të zbulojmë një recetë të mrekullueshme të vjetër gjermane që do të pastrojë në mënyrë efektive arteriet tuaja, dhe do të pengojë kalcifikimin. Përveç këtyre përdorimeve parësore, ai përmban përbërës të fuqishëm natyrorë që do të ndikojnë…

Ky ilaç do të testohet kundër koronavirusit

Deri më tani ende nuk ka ndonjë provë shkencore se ka sjellë sukses. Ndërmarrja Pharma Novartis ka arritur një marrëveshje me SHBA-në për të vazhduar më tej me një testim të ilaçit të malaries hidroksilklorinë kundër Covid-19 në 440 pacientë…

A mund të jetë humbja e nuhatjes, simptomë e COVID-19?

Sipas një studimi të ri në Britani, një humbje e ndjesisë së nuhatjes mund të jetë një simptomë që tregon se një pacient mbart koronavirusin e ri. ENT UK, një grup mjekësh otolaringologë në Britani, publikoi një studim me numër…

Dallimet ndërmjet koronavirusit të ri dhe virusit sezonal

Në kohën e pandemisë së koronavirusit të ri, që shkakton sëmundjen COVID-19, jo rrallë herë janë shpërfaqur edhe të dhënat për numrin e infektimeve dhe fataliteteve që shkakton virusi sezonal. Infektologët dhe mikrobiologët, megjithatë tërheqin vërejtjen se koronavirusi i ri…

Llojet e dhimbjeve të trupit që janë të lidhura me gjendjet emocionale

Gjëja e fundit që mund të na shkojë nëpërmend është që mesi na dhemb, sepse llogaria bankare ka dhënë alarmin se është drejt fundit!  E besoni ose jo, ekziston një lidhje mes shqetësimeve a gjendjeve të ndryshme emocionale, dhe dhembjeve…

Lëngu i gjelbër që ju ndihmon të luftoni migrenën

Dhimbjet e forta të kokës mund të prishin rutinën e kujtdo dhe janë të shumtë ata që vuajnë nga kjo sëmundje. Trajtimi standard i ndjekur nga shumica është përdorimi (dhe shpesh abuzimi) i anti-inflamatorëve dhe qetësuesve të dhimbjes siç është…

Shenja pozitive nga Anglia rreth vaksinës kundër COVID-19, mund të jetë gati në gusht

John Bell, anëtar i një komiteti të ekspertëve të qeverisë, shpjegoi se si hulumtimet po përparojnë. Punimet klinike të një vaksine COVID-19, të cilat filluan në universitetin anglez të Oksfordit, mund të përfundojë në gusht, tha të shtunën një këshilltar…

Sa kohë zgjat shërimi i pacientëve me koronavirus?

COVID-19 doli në fund të vitit 2019, por tashmë ka shenja se mund të duhet një kohë e gjatë që disa pacientë të fitojnë shëndet të plotë. Koha e rikuperimit si fillim varet nga sa do të sëmureni. Disa njerëz…

Simptoma e re e çuditshme që po ndiejnë personat e prekur nga koronavirusi

Pacientët e prekur me coronavirus në Britani kanë përshkruar një simptomë të çuditshme të re, një ndjesi pickimi bezdisëse nën lëkurë Një grua tha që kishte përjetuar ndjenjën e çuditshme si një pickim gjilpërash. Tracy Clark, 49 vjeç, nga Tyneside…

Vetëm tri hurme në ditë mund t’ju mbajnë larg këtyre sëmunjdeve

Hurmet janë një frut që patjetër përdoret shumë pak në dietë dhe shumicës nuk i duken të shijshme, megjithëse është më shumë se kaq. Hurmet janë të pasura me bakër, kalium, fibra, mangan, vitaminë B6 dhe magnez. Përmirëso tretjen Ato…

Ja organet e tjera që dëmton koronavirusi

Koronavirusi i ri fillon duke prekur qeskat e ajrit (hojëzat) në mushkëri dhe në këtë mënyrë bllokon furnizimin e gjakut me oksigjen, deri sa vret të gjitha organet thelbësore për jetën. Por mjekë në të gjithë botën po shohin prova…

Mjeku anglez tregon se a e lufton uthulla Covid-19

Hilary Jones, mjek në Britaninë e Madhe, i është përgjigjur disa nga pyetjeve që njerëzit i kanë drejtuar lidhur me pandeminë e koronavirusit, ndërsa tregon si të mbroni veten dhe personat e tjerë. Kam dëgjuar se uthulla mund të ndihmojë…

Koronavirusi mund të udhëtojë përmes ajrit deri në 4 metra largësi

Një studim i ri që ekzaminon mostrat e ajrit nga repartet spitalore me pacientë COVID-19 ka zbuluar se virusi mund të udhëtojë deri në katër metra – dyfishi i udhëzimeve aktuale në distancë që njerëzit duhet të kenë. Rezultatet paraprake…

Të shkosh në tualet më shpesh mund të jetë simptomë e koronavirusit

Shkencëtarët ende po punojnë për të kuptuar plotësisht virusin, por në këtë fazë ne dimë simptomat kryesore, kollë e thatë e vazhdueshme dhe ethe. Por ekspertët thonë se ka disa tregues të tjerë që mund të sugjerojnë se ju mund…

A ndihmojnë arrat në luftimin e sëmundjeve të zemrës?

Meqenëse obeziteti është një faktor rreziku për sëmundjet kardiovaskulare, studiuesit kanë studiuar për të përcaktuar nëse konsumi i arrave zvogëlon rrezikun e mbipeshës dhe Sindromës Metabolike. Në vitin 1998, një studim i vazhdueshëm i konsumit të ushqimit nga individë të…

Çfarë thonë studimet për përqafimin nga prindërit?

Një përqafim nga nëna është në të vërtetë ilaçi më i mirë, thotë një studim i ri. Foshnjat japoneze, si të rinj, ashtu si ata katër muaj treguan ritme më të ngadalta të zemrës gjatë përqafimeve nga prindërit e tyre…

Koronavirusi, video që tregon sesi spërkalat përhapen teksa ne flasim

Ky eksperiment tregon se për sa kohë mbesin spërkalatnë ajër në dhoma të mbyllura. Mbajtja e një distance të sigurt, larja e duarve dhe mbajtja e maskës ​​mbrojtëse janë aktualisht masa të rëndësishme në luftën kundër virusit Covid-19. NHK World,…

Studimi: Një muaj karantinë mund të rrezikojë gjendjen mendore dhe fizike

Ata që rre.zikojnë më shumë të preken nga karantina janë të rriturit me probleme të mëparshme shëndetësore. Ky është rezultati i studimit eksperimental mbi punëtorët kinezë. Një muaj mbyllje mund të rre.zikojë shëndetin mendor dhe fizik të njerëzve të izo.luar…

Teknika e frymëmarrjes për të qetësuar veten nëse përjetoni sulmpaniku

Nëse kurrë më parë nuk keni pasur një sulmpaniku, duhet të dini që simptomat përfshijnë rrahje të zemrës, djersitje, gjymtyrë të lëkundura, gulçim, ndjenjë të dobët ose të përzier dhe një ndjenjë frike se ju do të vdesin. Ju mund…

Kjo lule ndihmon në luftën kundër disa sëmundjeve

Në të gjithë vendet e botës kjo lule është simbol kundër tumorit, por tani shkencëtarët kanë ardhur në përfundim se kjo lule që lulëzon në oborre, mund të luaj një rol të rëndësishëm kundër luftës ndaj kësaj sëmundje. Bëhet fjalë…

Këto janë 7 arsyet pse ju dalin puçra dhe me siguri as nuk i kishit menduar

Ato mbeten ndër më të urryerat prej adoleshencës dhe gjatë gjithë periudhës së jetës. Duket sikur puçrat shfaqen si me magji në momentet më të papërshtatshme. Por e kishit menduar se në fakt jeni ju fajtorët pse ato shfaqen në…

Raporti tronditës: Shqiptarët më gjumashët në botë

Derisa shumë njerëz në botë përballen me pagjumësinë, shqiptarët në Kosovë e Shqipëri nuk e kanë fare këtë problem. Të paktën, kjo konstatohet nga harta e pagjumësisë e krijuar nga kompania ‘Hillarys’ me bazë në Angli. Në këtë hartë etiketohen…

Vitamina D: Cila sasi është e tepërt për konsum?

Vitamina D është thelbësore për një mori funksionesh trupore, përfshirë forcimin e eshtrave dhe muskujve dhe lehtësimin e funksionit të duhur nervor. Shumica e njerëzve nuk marrin mjaftueshëm vitaminë D nga rrezet e diellit dhe duhet të marrin suplemente, por…

Dorezat shkaktojnë rrezik në përhapjen e koronavirusit? Ekspertët janë kundër përdorimit

Si është mbrojtja më e mirë nga Sars CoV2? Ndërsa ekspertët kanë mendime të ndryshme mbi maskat mbrojtëse, ata të gjithë janë unison të bindur që dorezat shkaktojnë rrezik në përhapjen e këtij virusi por dhe viruseve të tjerë. Se…

E kemi të gjithë shprehi, por ky veprim në tualet mund t’iu infektojë nga virusi

Mënyrën e këtillë të transmetimit të virusit lehtë mund ta pengojmë. Mbyllja me kapak e guacës së WC-së rekomandohet gjatë pandemisë së koronavirusit. Një grup i shkencëtarëve ka zbuluar që virusi mund të përhapet nëpërmjet materieve fekale, të cilat gjatë…

Nëse infektoheni me koronavirus, thonë shkencetarët, përdorni paracetomal e jo brufen

Autoritetet franceze kanë paralajmëruar se ilaçet që përdoren shumë kundër inflamacionit mund ta përkeqësojnë gjendjen e personave të infektuar me koronavirus. Ministri francez i shëndetësisë, Olivier Veran, i cili është edhe neurolog, të shtunën shkroi në Tëitter: “Përdorimi i ilaçeve…

Mjeku këshillon larjen e kartave bankare një herë në javë për të ndaluar përhapjen e koronavirusit

Një ekspert ka paralajmëruar se kartat bankare mund të jenë bartës të mikrobeve. Qeveria ka inkurajuar britanikët të lajnë duart e tyre për rreth 20 sekonda dhe të fshijnë telefonat e tyre rreth një herë në javë. Tani GP Dr…

Një ndër mjekët më të mirë në Ballkan, Zhan Mitrev jep rekomandime si të kujdesemi këto ditë (VIDEO)

Akademiku Dr. Zhan Mitrev përmes një video mesazhi jep disa rekomandime se si të mbrohen njerëzit nga koronavirusi. Sipas tij, shumë më mirë është nëse njerëzit mbajnë një shall në fytyrë sesa të mbajnë maska kirurgjikale. Ai gjithashtu shton se…

Vitamina C Kundër Stresit dhe Plogështisë

Ju mund të merrni vitaminën C tek agrumet, përfshirë portokallet, limonët e verdhë dhe jeshil dhe qitro. Foto: Flickr Vitamina C është një ushqyesit më efikasë dhe më të mirë për organizmin. Vlerat e kësaj vitamine janë të larmishme, por…

Rreth 174 mijë njerëz janë shëruar në botë nga koronavirusi

Për 2 javë, Covid-19 kaloi në pandemi. 199 vende të botës u preken u infektuan gati gjysmë miliardë njerëz. Numri i të infektuarve me koronavirus në Spanjë ka kaluar 100,000, ndërsa numri i të vdekurve, i raportuar në 24 orët…

Ja çka u ndodh pas shërimit atyre që janë prekur nga koronavirusi

Një pjesë e madhe e njerëzve të prekur me koronavirus kanë raportuar se kanë humbur sensin e shijes ose edhe atë të dallimit të aromave – dhe tash një studim shkencor britanik e ka mbështetur këtë pretendim. Sipas The New…

Pse po flitet për një “valë të dytë” të epidemisë nga KOSOVARJA 7 orë më parë në Shendetesi

Një nga frikërat për pandeminë e shkaktuar nga Coronavirus i ri është mbërritja e një “valë të dytë” të infeksioneve dhe për këtë arsye një rikthim në emergjencë pas sakrificave të shumta të bëra. Ky eventualitet do të ishte i…

Si të hani shëndetshëm gjatë izolimit

Mbyllja në shtëpi nuk është një proces shumë i lehtë për t’u përballuar, por kur kjo është e domosdoshme, atëherë këshilla e vetme është të kujdeseni sa më shumë për veten dhe shëndetin tuaj. Ushqim i shëndetshëm, pak aktivitet fizik…

Në ‘luftën’ kundër koronavirusit, shkuma e sapunit është vërtetë arma më efektive: Arsyeja është kimike

Një nga këshillat kryesore në luftën kundër koronavirusit, përpos karantinës në shtëpi, është larja e shpeshtë e duarve pas çdo veprimi ose takimi domethënës. Mjekët dhe hulumtuesit jo vetëm mendojnë se kjo nuk është thjesht një masë higjienike bazike, por…

Përse lëvizë bebja gjatë natës kur jeni shtatzënë?

Gratë shtatzëne janë gjithmonë të emocionuara kur i ndjejnë lëvizjet e bebes brenda tyre Në përgjithësi, çdo lëvizje supozohet të jetë lëvizje e mirë pavarësisht kohës kur ndodh, gjatë ditës apo natës Në muajin e shtatë të shtatzënisë, bebja flenë…

Pastrimi i banjës gjatë epidemisë: Tri gjëra për të cilat duhet të kujdeseni posaçërisht

Ekspertët gjatë gjithë kohës theksojnë rëndësinë e higjienës – personale, respiratore dhe higjienës së duarve, ndërkaq midis gjërave thelbësore është edhe pastrimi i rregullt dhe dezinfektimi i shtëpisë Derisa në pastërti gjërat me të cilat biem në kontakt jashtë shtëpisë…

Kështu mund të pastroni mëlçinë me lëngun e panxharit

Mëlçia luan një rol shumë të rëndësishëm në pastrimin e organizmit nga toksinat. Megjithatë, funksioni detoksifikues i saj është në varësi të ushqyerjes dhe regjimit që ndjek njeriu por edhe nivelit të aktivitetit fizik dhe mjedisit. Në momentin që toksinat…

Me këto dy ushqime mund ta parandaloni kancerin e zorrës së trashë

Kanceri i zorrës së trashë është një nga llojet më të pëhapura të kancerit, i cili prekë zakonisht personat mbi moshën 60-vjeçare. Sipas studimeve, ju mund t’i shpëtoni kancerit të zorrës së trashë vetëm duke u ushqyer me ushqime të…

Rreziqet shëndetësore mund ti largoni vetëm duke konsumuar ujë

Trupi i njeriut përbëhet me më shumë se 2/3 me ujë. Andaj ne kërkojmë ujë që të hidratojmë trupin pasi që është e nevojshme të largohen toksinat që organizmi të funskionojë. Por duhet ditur se për të pirë ujë është…

Lëreni fëmijën tuaj të ecë zbathur, arsyeja mahnitëse

Shpesh prindërit fajësojnë fëmijët për zakonin e ecjes zbathur në parqe, plazh, shtëpi apo edhe në baltë. Ky është një reagim i natyrshëm nga prindërit pasi kanë frikë së fëmijët e tyre mund të sëmuren. Por tanimë ka ardhur koha…

Ja çfarë ndodh me organizmin tuaj nëse hani kastravec çdo ditë

Trangujt njihen për vetitë e mëdha shëndetësore që mund të kenë për organizëm. Ndër vetitë kryesore të kësaj perime është ajo e hidratimit të trupit. Megjithatë, trangujt janë tejët fitimprurës edhe për personat që kanë diabetin. Perimja në fjalë, kësisoj,…

Pesë përfitimet e mëdha, nëse hani avokado çdo ditë

Avokadot janë mjaft të shëndetshme për të qenë pjesë e ushqimeve vazhdimisht. Këtu do t’i gjeni edhe 5 përfitimet e mëdha nëse ju i konsumoni ato çdo ditë. Përmirëson Kolesterolin Avokado mund të ketë marrë një reputacion të keq për…

Farat e kungullit ilaç për këto probleme shëndetësore

Farat e kungullit janë përdorur për mijëra vjet për qëllimemjekësore, sepse janë një burim i pasur i vitaminave. Për mëtepër shkenca e ka konfirmuar se vlera e tyre ushqyese rritet nëserri një kohë pa u ngrënë, duke qenë pothuajse unike…

Mbani aromë të keqe në gojë kur zgjoheni? Ja arsyet që e shkaktojnë

Puthjet sensuale në mëngjes para se të dilni nga shtrati është diçka që ka gjasa të ndodhë vetëm në filma. Era ekeqe nuk i pëlqen askujt, e lëre me partnerit tuaj. Edhe pse një nga arsyet logjike është se nuk…

E kemi ditur gabim, nuk është kosi: Ja disa metoda efikase si të shëroni djegien nga dielli në kushte shtëpie

Nëse deri më dje keni besuar mamanë ose gjyshes që ju lyente shpinën, shpatullat ose këmbët me kos, pa ditur se enzimat e tij acide dëmtojnë akoma në rëndë lëkurën e skuqur, nuk keni më arsye për ta bërë. Ne…

Sëmundjet që janë shpikur për të fituar para

Viteve të fundit përmenden shumë çrregullime të reja të gjoja gjendjeve shëndetësore dhe sëmundjeve mendore për të tërhequr vëmendjen e njerëzve dhe krijimin e një atmosferë frike dhe shqetësimi për shëndetin. Ajo që ne hamë na vret, ajo që ne…

Kufizimet e luleshtrydheve, ja sa copë mund të hani në ditë

Dredhëzat janë shumë të shijshme dhe mund të konsumohen në kombinime të ndryshme. Ato janë të dobishme për imunitet dhe përmbajnë një numër të madh vitaminash, por shumë nuk janë të sigurt se cila është doza e tyre konsumuese në…

Është koha e tyre – përfitimet shëndetësore të qershive

Qershia është një frutë i jashtëzakonshëm i cili përmban pak sheqer dhe kalori. Ideal për ata që ndjekin dietat për dobësim. Studimet thonë se qershitë përmbajnë flavonoidë që kanë veti antioksidante. Ato ndihmojnë edhe në problemet e kyçeve, që vijnë…

Keni qenë duke i larë dhëmbët gabim gjatë gjithë kohës

Në epizodën e mbrëmshme të “reality show”-it, pjesëmarrësit e këtij emisioni u panë duke larë dhëmbët me furça elektrike, transmeton lajmi.net. Por, dentistët thonë se ky mjet po i shkakton presion mishit të dhëmbëve, duke i bërë ata që të…

Stresi tek shtatzënat, ja si ndikon tek foshnjat meshkuj

Sasia dhe cilësia e spermës u gjetën të jenë më të ulëta në meshkujt e rritur të cilët ishin të ekspozuar ndaj stresit, ndërsa ishin në barkun e nënës. Tre ngjarje të vështira të jetës e zvogëlojnë numrin e spermës…

Ja sa gjumë duhet të flini për të humbur peshë

Duke qenë se nga vera na ndajnë shumë pak ditë të gjithë jemi duke luftuar që të heqin kilogramët që kemi vënë gjatë stinës së dimrit. Disa mbajnë dieta e disa bëjnë ushtrime fizike për të ulur peshën. Por, në…

Çfarë tregojnë ndryshimet në lëkurë për shëndetin tonë

Ndodh që gjatë çdo muaji, pa u vënë re, hormonet në trupin tonë krijojnë kaos të vërtetë që reflekton në disponimin tonë, mendjen dhe lëkurën. Ky debalancim te femrat zvogëlohet gjatë ciklit menstrual, por duhet të dini se si duhet…

Ja çka përmban një iftar i shëndetshëm

Koha e iftarit është pjesa më e mirë e ditës gjatë agjërimit, por iftari mund të jetë sfidues për njerëzit që dëshirojnë t’i përmbahen zakonit të të ngrënit mirë edhe gjatë muajit të Ramazanit Për këtë arsye, është shumë e…

Nga pesha te kanceri: Përtej fesë, efektet shëndetësore të agjërimit

Deri më 4 qershor, besimtarët muslimanë agjërojnë nga lindja e diellit e deri në perëndim Agjërimi praktikohet për arsye fetare dhe shpirtërore dhe ndonëse e përhapur më së shumti te besimtarët muslimanë, në fakt është praktikë edhe e feve të…

Pastërtia e tepërt, e dëmshme për shëndetin

Ekziston një lidhshmëri ndërmjet fiksimit për pastërtinë dhe numrit gjithnjë e më të madh të personave depresivë – thonë shkencëtarët amerikanë Sipas tyre, eliminimi i baktereve dhe viruseve, në fakt e zvogëlon imunitetin tonë dhe kjo ka efekt në funksionin…

Shkuarja në pushime me shoqet është gjë e mirë për shëndetin tuaj

Shpenzimi i kohës me shoqet është gjë shumë e vlefshme Por, në rast se më parë nuk e keni bërë këtë, a keni menduar ndonjëherë se sa “cool” do të ishte po të udhëtonit së bashku me shoqet e zhurmshme…

Recetë natyrale: Qumësht kanelle për lëkurë të shëndetshme dhe humbje peshe

Konsumimi i një gote me qumësht të ngrohtë para set ë flini është rutinë relaksuese dhe e shëndetshme por, nëse i shtoni edhe kanellë, atëherë vetëm sa shtohen efektet shëruese të pijes Qumështi me kanellë është një nga pijet më…

Shtypja e lartë e gjakut mund t’iu shpijë tek një problem tjetër shëndetësor

Studiuesit e Universitetit të Rojçesterit kanë konkluduar se shtypja e lartë e gjakut mund të çojë në sëmundjen e Alzheimer-it Sistemi i trurit për heqjen e mbetjeve nga trupi nxitet kryesisht nga pulsimet e arterieve fqinje Studiuesit nga Rojçesteri tregojnë…

Ja sa do të jenë pagat e punëtorëve shëndetësorë me Ligjin e ri

Në projektligjin për paga, në bazë të koeficientit, pagat më të larta do të jenë për Mjekët Specialist të cilët janë klasifikuar me koeficient 5. Paga e tyre nga 659 euro do të rritet në 1195 euro Ndërsa koeficientin më…

Ja sa shpesh duhet t’i prisni flokët për t’i patur të shëndetshëm

Prerja e flokëve vendos në dilemë të gjithë femrat të cilat i pëlqejnë flokët e gjatë dhe kanë pritur shumë kohë për zgjatjen e tyre Por vjen një moment që duhet ti presim dhe ti mirëmbajmë. Ja sa herë duhet…

Sa është i shëndetshëm lëngu i portokallit në mëngjes?!

Nëse mendoni se pirja e lëngut të portokallit në mëngjes mund ta përmirësojë shëndetin tuaj, duhet të njiheni me rezultatet e studimit, të cilat u botuan në revistën “Appetite Shkencëtarët kanë konstatuar se konsumi i shpeshtë i lëngut të frutave…

Dëmet shëndetësore që shkakton mikrovala

Eksperti zviceran Hans Hertel bëri një studim ku zbuloi se mikrovala largon çdo lëndë ushqyese të ushqimit. Rrezatimi deformon ushqimin dhe e bën atë të dëmshëm për shëndetin tonë Pavarësisht anës pozitive që e përgatisin shpejt ushqimin, shëndeti ynë mbetet…