Sallatë ruse

Përbërësit 1 paketim perime te ngrira (karrote,bizele,patate) 180 gr shmant (ajke e tharte,pavllake) 150 ml majonez 150 gr përshutë ose sallame te cilesise se larte 5 vezë të ziera 3 tranguj turshi piper i zi salcë speci (ajvar djeges) Hapat…

Këto janë disa ushqime që shpëtojnë mushkërinë

Mushkëritë janë pre e shumë kimikateve, që shkaktojnë një sërë sëmundjesh të rrezikshme. Një prej substancave më të dëmshme për mushkëritë është nikotina, të cilën e marrin jo vetëm duhanpirësit, por edhe personat pranë tyre. Kjo substancë futet në gjak…

Recetë: Kofsha pule me sallatë jeshile e proshutë

Një recetë e shijshme dhe e thjeshtë për t’u përgatitur. Mund ta konsumoni në drekë ose darkë. E përshtatshme për ta shoqëruar edhe me një gotë birrë. Përbërësit 4 kofshë pule (të mëdha) kripë 1 lugë gjelle vaj vegjetal 4 feta proshutë (të copëtuara) 1/2 lugë çaji spec i…

Sallatë me mish pule dhe perime

Përbërësit: 400 gr mish pule 150 gr lëvozhga soje 5 fletë lakre 1 lugë vaj ulliri 3 lugë salcë soja 1 tufë presh (purrinj) 1 lugë mjaltë Përgaditja: Hapi 1 Mishin e pulës priteni në kube dhe fërgojeni në vaj…

Recetë: Sallatë gjermane me patate

Andaj, këtu do gjeni një recetë gjermane me patate, nga “Food Network” Çfarë ju nevojitet? 1 kg Patate të reja 1 qepë e verdhë të prerë ½ proshutë 1 qepë e kuqe e madhe, e prerë ¾ uthull molle 1…

Sallatë e shëndetshme

Përbërësit: 1 konzervë peshk ton 1 vezë 100 gr qiqrra të konzervuara 100 gr bishtaja 1 domate 1 sallatë e gjelbër ullinj 1/4 qepë e kuqe kripë dhe piper i zi vaj uthull Përgaditja: Hapi 1 Mund të përdorni edhe…

Çfarë përmban kjo bimë që po kërkohet aq shumë?

Rallë dikush të ketë dëgjuar për këtë bimë. Një ndër bimët e përhapura në mbarë botën është “gjethja e dellit”. Ajo rritet në livadhe dhe rrin gjatësi nga më të ndryshmet. Në përgjithësi përdoret gjethja e saj për kura të…

Mjekët ndalojnë urgjentisht kombinimin klasik në sallatë kastravec-domate

Kur bëhet fjalë për përgatitjen e sallatës, mijëra kombinime na vijnë në mendje e kastraveci me domaten është më i zakonshmi. Ndonëse jemi të sigurt që kjo përzierje të shijon së tepërmi, nutricionistët janë të mendimit se këta dy përbërës…

Sallatë me dredhëza e fileta pule

Nevojiten: * 300 g sallatë e gjelbër * 200 g dredhëza * 4 fileta gjoksi pule (secila nga 120 g) * 2 lugë gjelle vaj * 2-3 lugë gjelle salcë soje * 1 lugë mjaltë, kripë, piper i zi i…

Receta e sallatës ruse nga shef Renato Mekolli

Receta e sallatës ruse është një nga pjatat e preferuara në tryezat shqiptare, sidomos në rastet e gëzimeve familjare apo festave të fundvitit. Kjo sallatë e shijshme me perime të freskëta nën salcën e majonezës shoqëron në mënyrë fantastike gatimet…

Ushqimet që preferohen gjatë ditëve të nxehta

Gjatë ditëve të nxehta të verës ju jeni gjatë gjithë kohës në tentim të gjetjes së diçkaje të freskët. Një problem tjetër është gjetja e ushqimeve të duhura për t’i konsumuar gjatë këtyre ditëve, në mënyrë që organizmi juaj të…

Sallatë me makarona, ja si ta përgatisni

Përbërësit 250-300 gr makarona, 5-6 domate të vogla, 1 tufë rukola, 2-3 lgj pesto, 1-2 lgj majonezë, Djathë mocarela, domate të thara në vaj Ullinj, borzilok, Kripë, piper. Përgatitja Ziejmë makaronat aldente, i lemë të ftohen dhe më pas i…

Sallate me kastraveca dhe kos

Përbërësit: 3 kastraveca 2 thelpinj hudhër 1 lugë gjelle gjethe mente 225 gram kos 1 lugë gjelle vaj ulliri Kripë. Përgatitja: Qëroni kastravecat dhe prejini në feta të holla. Miksojini në një tas mesatar sëbashku me hudhrat e grira Vendosni…

Sallatë me speca

Përbërësit Gjysmë kg speca të kuq 2,5 gota jogurt 4 copa hudhër Kripë Përmbi 1 lugë gjalpë 1 lugë vaj vegjetal 1 lugë çaji biber i kuq Hapat o i o i o i o i o i o i…

Sallatë Ruse

Përbërësit 1 patate 2 karrota 1 gotë bizele 6 copa tranguj 5 lugë majonezë 5 lugë jogurt 1 lugë kripë ½ lugë biber të zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i…

Sallatë İtaliane

Përbërësit 1 gotë bizele 1 patatet 1 karrotë 5-6 copa sallam 4-5 tranguj turshi 2 lugë majonez Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Sallatë me patate

Përbërësit 5 patate 1 spec i kuq 6,7 copa qepë 5-6 gjethe roka Pak koper 1 limon Kripë Vaj vegjetal erëza Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Sallatë me patëllxhanë dhe arra

Përbërësit 1 kg patëllxhanë  3 lugë tahin 3-4 lugë jogurt 1-2 copa hudhër Vaj vegjetal Kripë Qimnon 1 lugë biber i kuq Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Sallatë me spinaq

Përbërësit 1 kg spinaq 1 gotë çaji vaj vegjetla 2 lugë miell 1 tas jogurt 2 copa hudhër 1 lugë majonez Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Sallatë me lakër të kuqe

Përbërësit 1 lakër të kuqe 1 tas jogurt 2-3 copa hudhër 3 lugë vaj vegjetal Arra Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Meze e djegëst

Përbërësit 3 speca të gjelbërt 1 qepë 1 tubë majdanoz 2 lugë uthëll shege Gjysmë lëng limoni 2 copa hudhër 1 lugë salcë të specave Kripë Biber i zi Biber i kuq Vaj vegjetal Hapat o i o i o…

Sallatё me makarona

Pёrbёrёsit 250 gr makarona 100 gr pёrshutё 3 tranguj turshi 1 kokёr qepё Kripё Piper Vaj vegjetal majdanoz Hapat Makaronat e imta zihen nё ujё tё kriposur duke i hedhur fijet nё mёnyrё graduale Makaronat kullohen nga uji i nxehtё…

Sallatё me lakёr tё kuqe

Pёrbёrёsit 1 lakёr tё kuqe 1 gotё jogurt Hudhёr Limon Kripё arra Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Sallatё Çezariane

Pёrbёrёsit 1 kokё marule 4 lugё vaj vegjetal 2 lugё lёng limoni Kripё Piper 2 vezё tё ziera 30 gr parmixhan 3 copa buke 1 thelb hudhёr Hapat o i o i o i o i o i o i…

Sallatё me vezё

Pёrbёrёsit 2 koka sallatё jeshile 2 vezё tё ziera Kripё 1 lёng limoni Vaj Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Sallatё me rrikё dhe salcё kosi

Pёrbёrёsit 2 tufa rrika tё reja Kripё 2 decilitra krem kosi 1 lugё vaj Piper 1 lugё lёng limoni Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Sallatё me qepё tё reja

Pёrbёrёsit 2 tufa qepё tё reja 150 gr djathё 2 decilitra kos Gjysmё tufe majdanoz Kripё Piper Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Sallatё Boshnjake

Pёrbёrёsit 0,5 kg patate 4 vezё 5 tranguj turshi Kripё Piper 1 lёng limoni 2 decilitra krem kosi Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Sallatё fasuleje dhe misri

Pёrbёrёsit 400 gr fasule 400 gr misёr Kripё Piper 2 qepё Uthull Vaj Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Karrotё dhe rrikё turshi

Pёrbёrёsit 300 gr karota 300 gr rrikё tё bardhё  1 tufё majdanoz Kripё Piper Vaj uthull Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Sallatё me fasule jeshile

Pёrbёrёsit 450 gr fasule jeshile Vaj Kripё 1 lugё mustardё 1 lёng limoni Piper 1 gjysmё thelb hudhёr Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Sallatё me lulelakёr

Pёrbёrёsit  1 lulelakёr 2 gota vaj 1 lёng limoni 150 gr qepё 2 vezё Gjysmё tufe majdanoz Kripё Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Sallatë me patate

Përbërësit 1 kg patate 2,5 decilitra vaj 4 thelpinj hudhre Kripë Piper Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Sallatë me kunguj të zier

Përbërësit 1 kg kunguj të njomë Kripë Piper 3 thelpinj hudhër 1 tufë majdanoz Uthëll Vaj Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Sallatë me selino

Përbërësit 400 gr selino Kripë 1 lëng limoni 2 decilitra krem kosi Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Sallatë me makarona

Përbërësit 1 makarona 7-8 domate të vogla 1 gotë vaj vegjtal 1 gotë mocarellë 4 virshlle 1 misër Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Sallatë Ruse me mish viçi

Përbërësit 350 gr përshutë 250 gr tranguj turshi 500 gr patate 250 gr karrota 150 gr bizele 200 gr majonezë 1,5 kg mish viçi 1 decilitër supë viçi 1 decilitër vaj Mëlmesa Biber i zi Kripë Hapat o i o…

Sallatë Astoria

Përbërësit 400 gr mish pule 1 sallatë e gjelbër 2 mollë 4 rrathë ananas 100 gr kërpudha 150 gr arra ½ selino 1 limon 1 lugë mustardë 150 gr majonezë 2 decilitra jkë 0,5 decilitra vaj Mëlmesa Hapat o i…

Sallatë Mimoza

Përbërësit 5 patate mesatare 250 gr përshutë 200 gr majonëzë 3 decilitra ajkë 200 gr kaçkavall 200 gr tranguj turshi 4 karrota 4 vezë Mëlmesa Hapat o i o i o i o i o i o i o i…

Sallatё marule me kёrpudha

Pёrbёrёsit 1 patate 150 ml supë perimesh 1 thelb hudhre 2 lugë uthëll Kripë Biber I zi 3 lugë vaj arrash 150 gr marule 200 gr kërpudha 1 gjalpë 2 lugë arra të përgjysmuara Hapat o i o i o…

Sallatë Italine

Përbërësit 400 gr shpageta 200 gr përshutë 150 gr kaçkavall 100 gr pure domatesh 1,5 decilitër keçap 100 gr majonezë 20 gr djathë parmezan 150 gr kërpudha 1 sallatë e gjelbër Mëlmesa Rigon Kripë Biber i zi Hapat o i…

Sallatë me shpageta

Përbërësit Gjysmë spageta Gjysmë tube majdanoz 4 qepë 2 tranguj turshi 1 lugë çaji kripë Gjysmë limoni 4 lugë vaj vegjetal Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Sallatë me tortelini

Përbërësit 1 paketim tortellini me djathë 2 vezë 250 gr miell 3 decilitra ujë ½ lulelakër 150 gr përshutë 100 gr majonezë 2 decilitra ajkë 2 karrota 20 gr djathë parmezan 2 decilitra vaj 1 lugë gjethe selino Mëlmesa 50…

Sallatë me mish pule

Përbërësit 400 gr mish pule 1 mollë e thartë 150 gr tranguj turshi 100 gr kërpudha 3 patate 1 sallatë e gjelbër 1 decilitër salcë soje 100 gr majonezë 2 decilitra shtalpë për zierje 50 gr bajame të fërguara 1…

Sallatë me karrotë

Përbërësit 1 kg karrotë 2 copa hudhër Jogurt Kripë Vaj vegjetal Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Fitness sallata

Përbërësit 500 gr mish pule 1 sallatë e gjelbërt 1 tubë rrepa të kuq 200 gr bishtaja 3 rriska bukë 3 thelpinj hudhre 1 lugë mustardë 2 decilitra ajkë 150 gr djathë 50 gr misër 1 limon 1 decilitër qumësht…

Sallatë me mish pule

Përbërësit 500 gr mish pule 200 gr përshutë 1 presh 3 vezë 100 gr ullinj ½ selino 1 molë 150 gr majonezë 1 decilitër ajkë 1 lugë mustardë 1 limon 5 lugë vaj Erëza Biber i zi Hapat o i…

Sallatë hungareze

Përbërësit 300 gr suxhuk shtëpie 200 gr përshutë 2 tranguj 2 speca 4 domate 1 kokë qepë 1 sallatë e gjelbërt 1 spec djegës 1 lugë sheqer 8 lugë uthull molle 5 lugë vaj vegjetal Erëza Hapat o i o…

Sallatë me misër

Përbërësit 300 gr misër 300 gr patate 5 tranguj turshi 200 gr përshutë 1 lugë susam 200 gr majonezë 1 decilitër ajkë Erëza Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i…

Sallatë Suedeze

Përbërësit 2 molla 250 gr kërpudha 4 karrota 4 tranguj turshi 200 gr sallam pule 1 lëng limoni 150 gr majonezë 200 gr mish i pjekur 1 lugë mustardë Erëza Kripë Biber i zi Hapat o i o i o…

Sallatë me shalqin dhe pjepër

Përbërësit 90 gr shalqinë 1 pjepër të pjekur Sheqer puder ½ lëng limoni ½ lëng portokalli Mendër për zbukurim Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Sallatë deti

Përbërësit 350 gr karkaleca 1 kallamar mesatar 12 midhje 2 patate 1 kërcell selino 6-8 rrepka në feta 1 sallatë Për salcën 6 lugë majonezë 2 lugë kos 1 lëng limoni 2 qepë 1 lugë majdanoz 2 lugë vaj vegjetal…

Sallatë e përzier me vezë

Përbërësit 1 karrotë 1 kërcell selino 1 koper 1 kokë radhiqe 1 domate 1 spec i kuq 90 gr sallatë 3 qepë 3 rrepka 1 vezë 4 lugë vaj vegjetal 1 lëng limoni Kripë Biber i zi Hapat o i…

Sallatë me makarona, vezë dhe salmon

Përbërësit 500 gr makarona 15 gr vezë salmon 3 vezë 1 lugë spec pluhur 1 qepë 6 lugë vaj vegjetal 1 lëvore limoni 2 lugë qepë 2 lugë koper Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i…

Sallatë me oriz

Përbërësit 400 gr oriz 125 gr turshi 1 lugë kaparinë 125 gr pershutë 125 gr djathë 125 gr mocarellë 4 domate të vogla 1 kërcell selino 2 lugë majdanoz 1 degëz borzilok 2 thelpinj hudhër 30 gr sallatë 1 lëng…

Sallatë me spinaq

Përbërësit 1 qepë 2 copa hudhër 2 gota spinaq Gjalpë Arra Jogurt Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Sallatë e përzier

Përbërësit 2 karrota 2 gota fide Vaj vegjetal 1 tubë koper Misër 2 speca të kuq 2 speca të gjelbërt 1 sallatë jeshile Kripë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o…

Sallatë me brokoli

Përbërësit 1 kuti fasulje meksikane 1 kuti misër 2 karrota Gjysme tube koper 3 speca të kuq 4 copa turshi Për sos 1 lëng limoni 2 lugë uthëll shege Kripë Vaj vegjetal Hapat o i o i o i o…

Sallatë me groshë

Përbërësit Gjysmë kg groshë Gjysme tube majdanoz Gjysmë tube koper 5 fije qepë 3 speca të pjekur 2 gota turshi Sallatë jeshile 1 kuti misër Vaj vegjetal Uthell shege Limon Kripë Hapat o i o i o i o i…

Sallatë me jogurt

Përbërësit Patate Sallatë Jogurt Koper Vaj vegjetal Kripë 1 copë hudhër Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Sallatë me panxhar

Përbërësit 3-4 panxhara Gjysmë tube koper 1 kuti misër konserv 1 kuti turshi 1 shegë 1 gotë çaji arra 1 lugë uthull shege 1 lëng limoni 2 hudhra Vaj vegjetal Kripë Hapat o i o i o i o i…

Sallatë me patate

Përbërësit 3 patate 1 lëng limoni Gjysmë koper 1 hudhër nerende Kripë Për ta fërguar Vaj vegjetal Bibër të zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Sallatë me fruta verore

Përbërësit 750 ml lëng molle 7 lugë çaji xhelatinë 400 gr mango të prera në feta 250 gr luleshtrydhe të ndara përgjysmë 250 gr boronica Gjethe të freskëta Hapat o i o i o i o i o i o…

Sallatë me borzilok, limon dhe kungulleshka të skuqura

Përbërësit 8 kungullesha të vogla Lëvore limoni 3 lugë vaj vegjetal 6 gjethe borzilok Kripë Biber i zi 4-6 ullinj të zi Bukë e thekur Hapat o i o i o i o i o i o i o i…

Sallatë me majdanoz

Përbërësit Majdanoz Koper Qepë Limon Biber i kuq Misër Vaj vegjetal Lëng limoni Uthëll shege Kripë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Sallatё me panxhar

Pёrbёrёsit 1 panxhar Gjysmё gotё tё cajit vaj vegjetal 8-10 tranguj turshi 1 gotё tё cajit misёr 1 gotё makarona Pak koper 2 gotё jogurt me hudhёr 3 lugё majonez Kripё Hapat o i o i o i o i…

Sallatё me tortelini

Pёrbёrёsit 1 pako tortelini me djathё 7-8 domate tё vogla 1 qepё 1 gotё ullinj Majdanoz Lёng limoni Vaj vegjetal Kripё Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Sallatё me spinaq

Pёrbёrёsit 350 gr spinaq 15 gr djathë 3 lugë vaj vegjetal 3 thelpinj hudhre 2 qepë të njoma Kripë Biber  i zi Spec i kuq Disa kokra ullinj të zinj 100 gr domate të kuqe Hapat o i o i…

Sallatë me patëllxhanë të skuqur

Pёrbёrёsit 225 gr patëllxhanë Vaj vegjetal 1 sallatë jeshile 2 vezë të ziera 8 domate Djathë 1 lugë uthull Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i…

Sallatë e përzier

Përbërësit 2 gotë fasule të zezë 1 roka 1 gotë të çajit misër 3-4 domate 2 speca të gjelbërt 2 speca të kuq Limon Kripë Vaj vegjetal Hapat o i o i o i o i o i o i…

Sallatë me panxhar

Përbërësit 1 kavanoz panxhar 200 gr djathë 3-4 lugë jogurt 1 lugë hudhër Majdanoz Koper Kripë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Sallatë me kërpudha

Përbërësit 1 kg kërpudha 2-3 fije qepë Turshi Domate Koper Majdanoz Misër Vaj vegjetal Lëng limoni Kripë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Sallatë pule

Përbërësit 2 gota fide 3 gota ujë të pulës Gjysmë pule 2 speca të kuq 4 copa turshi 1 gotë misër 5 fije majdanoz Gjysme gote të çajit vaj vegjetal Gjysmë limoni Hapat o i o i o i o…

Sallatë me makarona

Përbërësit 1 makarona 3 karrota 2 tas jogurt me hudhër Kripë Përmbi 2 lugë gjalpë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Sallatë me jogurt

Përbërësit 1 sallatë vjollce 1 gotë të çajit vaj Gjysmë gotë të çajit ujë 1 lugë majonez jogurt kripë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Sallatë e përzier me patate

Përbërësit 3-4 patate 1 karrotë 4-5 copa turshi 1 koper 1 majdanoz 3-4 lugë misër 1 lugë majonez 1 lugë gjalpë Përmbi Jogurt 1 lugë vaj vegjetal Hapat o i o i o i o i o i o i…

Sallatë me domate dhe borzilok

Përbërësit 350 gr domate të vogla Sheqer Kripë Biber të zi Gjethe borziloku 1 lugë vaj vegjetal Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Sallatë pule me sos curry

Përbërësit 500 gr gjoks pule 500 gr perime të ziera 2 vezë të ziera 100 gr djathë krem 2 lugë supe majonez 2 luge supe mustarfë 1 lugë sos curry Kripë Biber të zi Majdanoz Hapat o i o i…

Lakër vjollce të fërguar

Përbërësit Gjysme lakre vjollce 1 lugë vaj vegjetal 3 lugë jogurt 1 lugë majonez 8-9 pika lëng limoni Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Sallatë me fasule të ziera

Përbërësit 2 gota fasule të ziera Jogurt Majonez 3-4 fije qepë 2 hudhra 2-3 tranguj turshi Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Sallatë Meksikane

Përbërësit 1 kavanoz turshi meksikane Majdanoz Koper Qepë Miser Për sos Vaj vegjetal Limon Kripë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Sallatë bukuroshe

 Përbërësit 1 panxhar 5-6 patate 2-3 lugë vaj 3-4 karrota Kripë Për ta fërguaru karrotën 2-3 lugë vaj 1 lugë kripë 2 lugë jogurt 1 lugë majonez Arra 1 lugë të çajit kripë 1 hudhër Për ta zbukuruar 1 gotë…

Sallatë me kungullesha

Përbërësit 4 kungullesha 4 patëllxhana 4 karrota Për ta fërguar Vaj vegjetal Përmbi Jogurt me hudhër Kripë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Sallatë me patëllxhanë

Përbërësit 6 patëllxhana të pjekur 2 speca 5 qepë të vogla Gjysmë tube majdanoz 2 hudhra Për sos Uthëll Limon Kripë Vaj vegjetal Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i…

Sallatë solemne me perime

Përbërsit: 200 gr karrote 200 gr bizele 350 gr patate 1 molle e tharte 250 ml uje(nga uji ne te cilin jan zier perimet) Krip,piper sipas shijes 1 qese zhelatine(7gr) 6 luge majoneze 3 luge ajke e tharte(shmant) 6 veze…

Sallatë me domate

Përbërësit 2 domate Hudher Vaj vegjetal Kripë Arra Djathë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Sallatë me jogurt

Përbërësit 4 kungullesha 1 tas jogurt Gjysmë tube koper 1 gotë të çajit arra 1-2 hudhra 2-3 lugë vaj vegjetal Kripë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Sallatë me patate

Përbërësit 3 patate të ziera 2 karrota 1 tubë koper Kripë Biber i zi Vaj vegjetal Hudhër Jogurt Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Sallatë me zarzavate të përziera

Përbërësit 3 patate 2 karota 125 gr bizele 125 gr djathë 6 lugë vaj vegjetal 1 lëng limoni 1 lugë majdanoz 1 lugë kaparinë 8 ullinj të zinj Kripë Biber të zi Hapat o i o i o i o…

Pinxhur me patate

Përbërësit 5 patate 2 panxhar 1 gotë jogurt 1 gotë misër 1 gotë tranguj Përmbi Vaj vegjetal Koper Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Sallatë e përzier

Përbërësit Sallatë Sallatë vjollce 2 karrotë Misër Për sos 1 tas jogurt 1 lugë uthëll Gjysmë luge sheqer Gjysmë limoni 2 hudhra Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i o…

Sallatë me brokoli

Përbërësit 1 brokoli 4-5 speca Misër Jogurt Kripë Vaj vegjetal Përmbi Arra Biber të kuq Vaj vegjetal Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Sallatë me lulelakër

Përbërësit 1 lulelakër 1 brokoli 2 karrota 7,8 tranguj 3 speca Gjysmë konserv misër Gjysmë tube koper Majdanoz Limon 2 lugë të gjellës uthull shege Kripë Vaj vegjetal Hapat o i o i o i o i o i o…

Sallatë me makarona

Përbërësit 1 tas tranguj turshi 1 tas karrota 1 tas bizele të ziera 1 tas patate të ziera 1 gotë të çajit majonez 3 tasa jogurt 1 makaronë 1 lugë të gjellës kripë Hapat o i o i o i…

Sallatë me makarona

Përbërësit 1 tas tranguj turhsi 1 tas karrotë 1 tas bizele 1 tas patate 1 gotë të çajit majonez 3 tasa jogurt 1 makaronë 1 lugë kripë Hapat o i o i o i o i o i o i…

Sallatë me patëllxhanë

Përbërësit Patëllxhanë Speca Majdanoz Misër Majonez Jogurt Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Sallatë me selino

Përbërësit 1 selino 1 karrotë 2 hudhra Gjysmë kg jogurt 1-2 lugë të gjellës vaj vegjetal Gjysmë tube koper 1 gotë arra 1 lugë të gjellës majonez 2 lugë të çajit kripë Hapat o i o i o i o…

Sallatë pule

Përbërësit Gjysmë mish pule 2 speca të kuq 5 tranguj 3 fleta qepë 1 tubë majdanoz 1 tubë koper 2 lugë misër 1 lëng limoni Vaj vegjetal Hapat o i o i o i o i o i o i…

Sallatë e karaibeve

Përbërësit 2 feta ananas 1 arrë kokosi 1 portokall 6 domate 1 spec 4 luge vaj vegjetal Pak sallateë jeshile 2 banane 1 lugë lëng limoni Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i o i o…

Meze me selino dhe karrotë

Përbërësit 2 karrota 1 selino 2 hudhra 3 lugë të gjellës vaj vegjetal 6 luge të gjellës jogurt 1 lugë të çajit kripë 5 arra 2 lugë të gjellës majonez Hapat o i o i o i o i o…