Salcë me djathë e përshutë

Përbërësit 150 gr djathë gorgonzola 4 decilitra shtalpë për zierje 1 spec i gjelbër 250 gr përshutë 2 trekëndësha djathë 2 decilitra supë me katrorka 1 lugë niseshte 30 gr gjalpë Erëza Biber i zi Hapat o i o i…

Salcë me kallamar

Përbërësit 500 gr kallamar 350 gr domate të konservuara ½ lugë e vogël hudhër pluhur 1 kokë qepë 0,5 decilitra vaj vegjetal ½ tubë majdanoz 1 lugë niseshte 100 gr ullinj Erëza Biber i zi Hapat o i o i…

Salcë me mish të bluar viçi

Përbërësit 500 gr mish i bluar viçi 1 presh 400 gr kërpudha 1 lugë e vogël biber i kuq 2 decilitra lëng domatesh 100 gr përshutë 3 decilitra supë viçi 5 lugë vja 1 lugë niseshte Rigon Erëza Biber i…

Salcë e shpejtë domatesh

Përbërësit 3 lugë vaj vegjetal 400 gr domate të grira nerende 1 lugë rigon Sheqer Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Majonezë shtëpie

Përbërsit: 1 veze 200 ml vaj luledielli 1 luge kafeje krip 1 luge kefeje mustarde(senf) 1 luge e supes leng limoni o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Sos Vinegret për të gjitha sallatat

Përbërësit 2 lugë të gjellës uthull balzamik 3 lugë të gjellës vaj vegjetal ½ lugë të çajit kripë ½ lugë të çajit biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i…

Majonezë e përgatitur në shtëpi

Fotografia dhe receta nga Linda Fishta Përbërësit për (afërsisht) 300gr majonzë: 2 të verdha veze në temperaturë ambienti 1 lugë gjelle mustardë me shije të fortë Kripe e piper i bluar në moment 250 ml vaj kikiriku ose 2/3 vaj…

Ajvar nga domatet e gjelbërta

Përbërsit: 1.5 kg domate te gjelberta 2 qepe 2 luge magdanoz i grire 4 speca djeges 2 speca te medha te gjelbert 1 luge e vogel krip Lengun e gjysem limoni o i o i o i o i o…

Tzaziki

Përbërësit 2 tranguj 2 gota jogurt 2-3 hudhra Nane 1 lugë kripe 1,5 gota ujë të ftohtë. Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Keçap shtëpie (salcë domatesh)

Perbersit: 5 kg domate 10 qepe 10 speca(sipas shijes djeges ose padjeges)\ 5 thelpinje hudher 1 tufe magdanoz 2 gjethe dafine o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Salcë domatesh e zier

Perbersit: 5 kg domate 2 luge krip 2 luge sheqer 1 filgjan vaj(filgjani 250ml) 1 tife magdanoz 2 speca djeges(nese e preferoni) Udhezimet; Domatet i pastrojme dhe prej ne 4 pjese Domatet i bluajme ne makinen per bluarjen e mishit…

Salcë domatesh e zier

Perbersit: 30 kg domate 300 gr krip 250 gr sheqer 1 tufe magdanoz 2 qepe 2 speca 3 qese konzervans(ne 5 l salce nevoitet 1 qese konzervans) Udhezimet: o i o i o i o i o i o i…

Sos perimesh

Përbërësit 425 gram domate të pjekur 1 spece 1 gote majdanoz 1 lëng limoni ½ qepe 1 luge te gjelles qimnon 1 thelbe hudhre Kripë Hapat o i o i o i o i o i o i o i…

Salcë me laker të kuqe

Perbersit: ½ laker e kuqe(ajo qe eshte shume e kuqe) 3 luge majoneze 5 luge kos I trashe ose ajke e tharte(shmant) 1 thelp hudher 3 luge vaj Krip o i o i o i o i o i o…

Salcë spinaci

Perbersit:  1 kg spinac  200 ml qumesht  1 veze  1 thelp hudher  1 luge miell  1 luge margarin Udhezimet: Spinacin e pastrojme mire dhe presim ne pjese me te medha. Spinacin e qesim ne ujin e kripur qe vlon per…

Salca beshamel

Perbersit: 500 ml qumesht  80 gr margarin  3 luge miell  1 e verdhe veze  ¼ luge are muskati  Krip Udhezimet: Ne nje ene te thelel qesim margarine dhe ngrohim derisa te shkrihet. Shtojme miellin dhe perziejme derisa mielli tem err…

Salca Ragu

Përbërësit 500gr mish viçi i grirë 500gr Salce domate 1 filxhan vaj ulliri 1 qepe e madhe 1 karrota mesatare 1 dege selino 1 gotë uji verë e kuqe 2 thelpinj hudhre kripë Hapat Si fillim pergatisni perberesit, merni qepen…

Salcë e gjelbërt(më se e shëndetshme)

Përbërësit 1 kg spinaq 50 gr margarinë 2 luge miell 200 ml qumësht Krip hudhër Hapat Spinacin e pastrojme dhe veme ne uje te kripur dhe ziejme per 4-5 minuta. Pastaj kullojme nga uji,ndrydhim edhe pak me duar dhe me…

Salcë djegëse me domate të gjelbërta

Përbërësit 1.5 kg domate te gjelberta te vogla 2 qepë 1 gote magdanoz te grire 4-5 feferona djeges 1 luge Krip Lengu i gjysem limoni Hapat Domatet I pastrpjme dhe veme te ziejn ne njen ene me uje te bollshem.…

Salcë domatesh e konzervuar

Përbërësit 5 kg domate te kuqe 2 luge Krip 2 luge sheqer 1 filgjan vaj 2 speca djeges (nese e preferoni) 1 tufe magdanoz Hapat Domatet i pastrojme dhe bluajme ne maqinen per bluarjen e mishit. Qesim ne nje ene…

Salce per pizza

Përbërësit 1 kg domate te kuqe 1 qepë 4-5 thelbinjë hudhër Pak rigon, krip, piper i zi 1 luge e vogel vegete 1 luge sheqer 50 ml vaj ulliri Hapat Domatat I pevleojme ne uje te nexehte dhe menjehere e…

Salcë magdanozi

Përbërësit 1 gotë kos i trash Gjysëm gotë kremë schmand 1 grushtë magdanoz 4 thelbinjë hudhër Krip Piper te zi Hapat Rrahim jogurtin me vajin dhe kremin, shtojmë magdanozin dhe hudhrat e coptuara imët, krypë dhe piper sipas shijes Masën…

Sos me hudhër dhe magdanoz

Përbërësit 1 grusht magdanoz të coptuar 3 thelbinjë hudhër 1/2 filxhani vaj ulliri Piper te zi kripë Hapat Në një enë vendosim magdanozin dhe hudhrat të coptuara imët, shtojmë vajin, krypen dhe piper e zi, dhe i përziejmë mirë. Sosin…

Djathë i fërguar

Përbërësit 500 gr djathë të fortë 2 vezë 4 lugë miell 1 gotë birre 1 gotë magdanoz 1 gotë sos domatesh kripë piper vaj Hapat Djathin e nxjerrim nga lëngu dhe e vendosim në frigorifer për 30 minuta, kështu ai…

Xhizë me qepë të njoma

Përbërësit 300 gr gjize me krip 100 ml ajkë e thartë (shmant,pavllake) 3 qepë të njoma Hapat Perziejme xhizen(ne mungese mundet djath I bardhe pa yndyre),ajken dhe grijme qepen e njoma te pastruara. Xhizen e servojme me ndonje pjese buke…

Salcë e shoqëruar me bukë

Përbërësit 4 pjesë feta buke 2 vezë 300gr djathë 1/2 lugë spec i kuq djeges 1 lugë gjelle magdanoz Hapat Fillimisht ziejmë vezët Marim një enë shtypim vezët e ziera, pastaj shtojmë djathin e troshitur, shtojmë piperin dhe magdanozin e…

Salcë 5 minutëshe me hudhër

Përbërësit 1 gotë kos i trashë 2 lugë vaj ulliri 4 thelbinjë hudhër kripë Piper te zi Hapat Rrahim jogurtin me vajin, shtojmë hudhrat e coptuara imët, krypë dhe piper sipas shijes Masën e përziejmë mirë dhe e vendosim në…

Salcë me kërpudha

Përbërësit 500 gr kërpudha 250 ml ajkë neutrale per zierje 1 qepë 1 lugë mustardë vaj Krip piper vegete magdanoz Hapat Se pari grijme qepen ne pjese sa me te imta,kurse kerpudhat ne fleteza te holla Magdanozin e grijme imet…

Vezë me salcë domatesh

Përbërësit PËR 5 PERSONA 5 vezë 5 speca te kuq 1 kanaqe salce domatesh 2 lugë vaj 2 qepë 1 gotë magdanoz Piper te zi kripë vegete Hapat Se pari, marim qepen dhe e coptojme, pastaj marim një tigan vendosim…

Krem gështenjash

Përbërësit 2 kg gështenjë 1.5 kg sheqer 2 dl rum kripë e trashë Hapat Hapni secilën prej gështenjave me majën e thikës. Hidhini në një enë të madhe për t’i zjerë duke i mbuluar me ujë. Shtoni një lugë të…

Ja si ta përgatisni ajvarin

Përbërësit 20 kg speca djeges (ose të padjegëst, sipas dëshirës) 800 ml vaj ose vaj ulliri 100 gr kripë 120 gr sheqer 150 ml uthull 6-7 thelpinje hudher Hapat Fillimisht pastrohen specat dhe piqen. Ashtu të pjekur i fusim në…

Salcë me kërpudha

Përbërësit 500 gr kerpudha te marinuara 250 ml ajkë kuzhine 1 qepë 3 lugë margarinë kripë piper i zi Hapat Kerpudhat nese jane te fresketa, i pastroni dhe i preni ne feta te holla, kurse nese jane te marinuara vetem…

Salcë Beshamel

Përbërësit 1L qumësht 100gr miell 100gr gjalpë pak arre moskat pak kripë Hapat Per te pregatitur beshamelen si fillim vendosim ne zjarr te avashem gjalpin, e leme te shkrije dhe hedhim pak nga pak miellin duke e perziere perberjen ne…

Salcë e fresket me domate dhe borzilok

Përbërësit 1.2 kg domate te rrumbullakta 3 lugë vaj ulliri 8 gjethe borzilok kripë Hapat Ne momentin e blerjes se domateve qe do te perdorim per te pregatitur salcen, duhet te kemi kujdes te eleminojme ato qe jane te shtypura…

Salcë xaxiqe

Përbërësit 400 gr kos i trash 4 thelpinje hudher 4 luge vaj ulliri 2 luge uthull 1 kastravec kripë pak koper Hapat Si fillim, grijme kastravecin ne fije te trasha nga ana me e trashe e grireses dhe shtrydhim me…

Qofte me lëng

Përbërësit 400gr mish i grirë viçi 100gr salcice 20gr djathë i grirë kaçkavall 500gr domate të qëruara 4luge vaj ulliri 1 vezë piper kripë Hapat Bashko me një tas mishin e grirë me salsiçet pasi u ke hedhur cipën, me…