Receta: Patate të reja nga furra

Derisa bashkëshorti në kopsht është duke pjekur mish në skarë, ju kujdesuni për patatet. Nuk ka shumë punë… pak përgatitje, të tjerat i bën furra Përbërësit: – 1 kg patate të reja; – kripë (sipas nevojës); – një lugë e…

Këto ushqime duhet ti konsumoni në mëngjes

Të hahet mëngjesi nuk është i nevojshëm për të gjithë, përkundër asaj që mund të keni dëgjuar. Kapërcimi i mëngjesit mund të jetë më i mirë se të hahet shumë ushqime të pasigurta për mëngjes. Këtu janë ushqimet më të…

Troftë me arra

Një vakt i shëndetshëm për të gjithë familjen. Qepën grijeni imët dhe skuqeni me vaj në tigan të nxehtë. Arrat grijini imët ose shtypini. Pasi të jetë zbutur qepa, shtoni arrat e më pas piperin e kuq dhe përziejini të…

Receta për përgatitjen e makaronave me mish viçi

Përbërësit 4 racione mish viçi 500 gr makarona elb 4 lgj vaj ulliri 1 kokërr qepë 2 thelpinj hudhër 1 karotë 3-4 domate, 1 lk sheqer 1 koncentrat pule 1 gotë verë të bardhë Kripë, piper 100 gr djathë të…

Patëllxhanë të mbushur me gjizë

Patëllxhanët janë ndër perimet fantastike që pavarësisht mënyrës apo recetës së përgatitjes të tërheqin përherë oreksin. Patëllxhanët i lajmë, u presim bishtat dhe më pas i vendosim në një tenxhere me ujë për t’i zier 10-15 minuta. Hiqni tenxheren nga…

Recetë për salcë soje me pulë

Përbërësit: 500 gr gjoks pule i copëtuar në pjesë të vogla 500 gr ananas 1 qepë 2 thelpinj hudhre 1 spec djegës piper i zi salcë soja fara sezami vaj Udhëzimet: 1 Mishin priteni në kubikë dhe skuqeni në tavën…

Këtë lloj të pites nuk e keni provuar asnjëherë

Ky racion përgatitet shpejt, ndërsa shija i fascinon të gjitha shqisat tuaja. Përbërësit: – 450 – 500 g fileta pule; – 1 qese perimesh të ngrira të përziera me oriz; – 500 ml ajkë për zierje, – 100 g kaçkavall;…

Pulë me lulelakër

Përbërësit: 4 shpatulla pule 4 filxhanë lulelakër 3 lugë gjelle vaj ulliri 12 thelpinj hudhre Përgaditja: Hapi 1 Pulën lajeni e thajeni. Hapi 2 Në një enë të madhe ngroheni vajin e ullirit e aty piqeni në të gjitha anët…

Vakt i shijshëm: Domate të vogla të mbushura

Jemi në sezonën e perimeve, kur të gjithë mundohemi të hamë ushqime sa më të freskëta dhe të shëndetshme. Në këtë artikull gjeni një recetë të lehtë dhe tejet të shijshme –domate të vogla të mbushura, transmeton lajmi.net. Çka ju…

Recetë: Brokoli me gjizë e hudhra, shumë e shëndetshme

Kjo është një recetë e thjeshtë, shumë fantastike dhe e pasur në vlera ushqyese. Përgatitet me shumë pak përbërës por të mrekullon me shijen fantastike që ka. Një kombinim perfekt i brokolit me gjizë dhe hudhra, i shijshëm sa më…

Recetë: Brokoli me gjizë e hudhra, shumë e shëndetshme

Kjo është një recetë e thjeshtë, shumë fantastike dhe e pasur në vlera ushqyese. Përgatitet me shumë pak përbërës por të mrekullon me shijen fantastike që ka. Një kombinim perfekt i brokolit me gjizë dhe hudhra, i shijshëm sa më…

Një recetë verore dhe e shijshme

Koha e përgatitjes 30 minuta deri në 1 orë Koha e gatimit 10 deri në 30 minuta Për 4 persona. Përbërësit: 15g kërpudha të thata të egra 1.4 litra ujë të zier 2 lugë salcë soje të errët 1 kubet…

Qofte me patate: Shija që duhet patjetër ta provoni

Nuk kanë stinë apo vakt, recetat me qofte janë ‘të mirëpritura’ çdoherë në shtëpitë tona. Përbërësit: – 300 g mish të bluar; – 3 lugë thërrmija buke; – 1 qepë; – 4 – 5 thelpinj hudhre; – 2 vezë; –…

Receta e vjetër për Rahat-llokume

Është shumë e lehtë të përgatitet ky desert i vjetër të cilin gjyshet tona e kanë adhuruar. Nuk ka asgjë më bukur se rahat-llokumi shtëpiak i cili shkrihet në gojë, transmeton Telegrafi. Nevojiten: – 380 ml ujë; – 300 g…

Patate me hithra

Përbërësit 500 gr patate 200 gr gjethe hithrash të freskët 1 qepë e njomë 1 hudhër e njomë mëlmesa kripë dhe piper i zi 2 lugë gjelle miell misri piper i kuq Udhëzimet Hapi 1  Hithrat pastrojini e kalojini në…

Ushqimet që ju ndihmojnë t’i kaloni më lehtë periodat gjatë verës

Në verë duhet, si në çdo stinë tjetër duhet të konsumoni sa më shumë fruta. Ato duhet të jenë të freskëta në mënyrë që t’i shijoni sa më shumë, por edhe të përfitoni prej tyre. Pse është e rëndësishme të…

Receta për përgatitjen e makaronave me mish viçi

Mishi i viçit dhe makaronat mund të jenë një miks i çuditshëm, por i shijshëm për t’u ngrënë. Përbërësit 4 racione mish viçi 500 gr makarona elb 4 lgj vaj ulliri 1 kokërr qepë 2 thelpinj hudhër 1 karotë 3-4…

Si të përgatisni një pije të shëndetshme për mëngjes

Avokadot janë mjaft popullore kohës së fundit. Shpesh përzihen me qumësht të kondensuar të ëmbël për t’ju dhënë një shije më të butë si milkshake. Ne ju rekomandojmë qumështin e kokosit dhe nëse doni më shumë ëmbëltues mund të përdorni…

Mrekullitë që i ndodhin trupit kur pini ujë me limon dhe shafran

Ta mbash trupin të hidratuar është e domosdoshme për ta siguruar funksionin optimal të tij. Megjithatë, nëse e pasuroni ujin me limon dhe shafran, atëherë ju në mënyrë drastike do t’i rritni përfitimet e konsumimit të ujit, transmeton Telegrafi. Nevojat…

Pija që iu ndihmon të pastroni zorrët dhe të humbni peshë për shtatë ditë

Ngrënia e ushqimeve të shpejta bën që trupi të pranojë toksina të shumta. Si rrjedhojë, lind nevoja e pastrimit të tyre nëpërmjet metodave natyrale. E një ndër pijet që ndihmon me këtë është lëngu i ananasit dhe trangujve. Pija në…

Gogla mishi në salcë domatesh

Ju propozojmë që menynë e iftarit ta pasuroni me gogla të shijshme mishi në salcë domatesh Përbërësit e nevojshëm 500 g mish të bluar salcë domatesh 500 ml domate të kulluara 1 qepë (grijeni imët) 1 lugë miell 4 lugë…

Rizoto e mrekullueshme me kërpudha është ushqim ideal për vapën verore

Verës gjithsesi pëlqehet ushqimi i lehtë, ndërsa ky është pikërisht një ndër ushqimet e tilla Përbërësit: – 200 gramë kërpudha – 100 gramë oriz; – 1 karotë e madhe; – 2 tufa qepë të reja; – fletë majdanozi; – vaj,…

Mish pule me tri lloje djathërash i cili gatuhet për 20 minuta

Dreka më e mirë përfundimisht është ajo e cila përmban mishin pule. Mishi i pulës me tri lloje djathërash është zgjedhje e shkëlqyeshme nëse sot vonoheni për kafjall, pasi që mund të gatuhet për vetëm 20 minuta, transmeton Telegrafi. Ju…

6 pije që ju ndihmojnë të qëndroni të hidratuar përgjatë verës

Temperaturat po rriten, ta mbajmë trupin tonë të hidratuar përgjatë këtyre temperaturave është mjaft sfiudese. Mirëpo, është e rëndësishme që t’i kushtoni rëndësi trupit tuaj dhe ta mbani atë të hidratuar, për shkak ju i ndihmoni lëkurës tuaj, sistemin e…

Uji Sass, receta e duhur për bark të sheshtë

Përshtati në shqip: Blertina Koka Në këto ditë të nxehta vere trupi i njeriut ka nevojë për shumë hidratim. Nga studimet e shumta është vërtetuar së trupi ynë ka nevojë për 8 gota ujë në ditë për t’u hidratuar, por…

Receta për byrek me spinaq dhe gjizë

Ky byrek ofron furnizim me proteina, të cilat ngadalësojnë përthithjen e sheqerit në gjak. Në këtë mënyrë parandaloni rritjen e glicemisë Sasia: Për dy persona Vështirësia: Minimale Koha e përgatitjes: 10 minuta Koha e gatimit: 50 minuta Përbërësit: 400gr gjizë…

Receta e Ramazanit: Gogla mishi në salcë domatesh

Ju propozojmë që menynë e iftarit ta pasuroni me gogla të shijshme mishi në salcë domatesh Përbërësit e nevojshëm 500 g mish të bluar salcë domatesh 500 ml domate të kulluara 1 qepë (grijeni imët) 1 lugë miell 4 lugë…

Receta e Ramazanit: Gogla mishi në salcë domatesh

Ju propozojmë që menynë e iftarit ta pasuroni me gogla të shijshme mishi në salcë domatesh Përbërësit e nevojshëm 500 g mish të bluar salcë domatesh 500 ml domate të kulluara 1 qepë (grijeni imët) 1 lugë miell 4 lugë…

2 mijë vjet na e kanë mbajtur të fshehtë, del receta e ilaçit që po “tërbon” mjekët

A e dini se më shumë se 2 mijë vjet në Tibet ky ilaç përdoret për shërimin e dhimbjeve të shumta? Zbulojeni JA PËRGATITJA: Hudhrën e qëroni dhe preni në pjesë të mëdha Pjesët e hudhrës i hidhni në kavanozin…

Receta e sallatës ruse nga shef Renato Mekolli

Receta e sallatës ruse është një nga pjatat e preferuara në tryezat shqiptare, sidomos në rastet e gëzimeve familjare apo festave të fundvitit. Kjo sallatë e shijshme me perime të freskëta nën salcën e majonezës shoqëron në mënyrë fantastike gatimet…

Receta për një gjumë të mirë dhe të rehatshëm!

Të bësh një gjumë të mirë dhe të zgohesh ditën tjetër kompletësisht i çlodhur duket se është bërë diçka e vështirë për t’u arritur. Kjo është për shkak të një stili jetese hektik dhe stresi që nuk mungon në asnjë…

Receta e qofteve më të shijshme që keni ngrënë në jetë!

Kjo është receta më e vjetër e përgatitjes së qofteve më të mira që keni ngrënë ndonjëherë. Duhen vetëm 20 minuta për t’i gatuar Përbërësit: 60 gr thërrime buke 60 ml qumësht 400 gr mish i girë viçi 1 vezë…

Receta tradicionale e byrekut të kripur me kungull!

Argëtohuni e shijojeni kohën e festave me dekorimet me kungull, shtëpia do të rrezatojë ngrohtësi në çdo cep të saj, por me kungull mund të realizojmë edhe receta të thjeshta, të shijshme dhe të ushqyeshme Më poshtë do të gjeni…

Bakllavë klasike (Receta)

Përbëresit 10 vezë 12 lugë kos 1 gotë uji vaj 1 gotë uji qumësht 1 majë luge sodë buke Në majë të gishtërinjëve kripë 750 gr gjalpë (gjalpi shkrihet dhe vlon gjersa tështresohet shkuma dhe të mbetetgjalpë i pastër pa…

Kek pa miell dhe sheqer. Receta që është bërë ‘hit botëror’

Ky kek pa miell dhe sheqer u bë ‘hit botëror’ në një kohë shumë të shkurtër. Përgatitet me pak ingredientë dhe në vetëm pak minuta. Receta vjen nga Amerika Jugore Provojeni edhe ju shijen e tij të mrekullueshme PËRBËRËSIT: 4…

Para gjumit, receta magjike me banane dhe kanellë

Gjumi i mirë është thelbësor për funksionimin e fizikut, mirëqenien dhe shëndetin tonë të përgjithshëm. Mungesa e gjumit është një shenjë e mundësive për hipertension, depresion, sëmundje dhe lodhje. Ndaj për t’u kujdesur paksa për veten, mos përtoni një recetë…

Receta me vaj ulliri dhe sheqer, ilaçi që i duhet lëkurës suaj!

Nëse jeni një nga ata njerëz që e doni trupin tuaj të butë dhe të duket i ri në çdo kohë, atëherë kjo është diçka shumë e thjeshtë për tu arritur me recetën që do t’ju sugjerojmë Me anë të…

Reçeta revolucionare e Dr. Irina Stefanovska: Balsam për humbje peshe si dhe përmirësim të kujtesës, dëgjimit dhe shiqimit

Kjo reçetë është prezantuar nga Dr. Irina Stefanovska, mjeke e famshme – fitoterapeute, në emisionin për jetën e shëndetshme në televizionin rus. Dr Stefanovska thotë; “Falë kësaj reçete, sipas të dhënave të mia, gratë kanë zvogëluar belin për 1 cm…

Shkrirës të kilogramëve: Receta për pijen më të vjetër për dobësim!

Pijeni tri herë në ditë dhe do të liroheni nga teprica e kilogramëve Të gjithë ata të cilët vuajnë nga teprica e peshës trupore në një moment lodhen nga dietat e rënda. Në ato momente përparësi duhet t’u jepet të…

Receta e gjyshes për dobësim, detoksifikim dhe mirëfunksionim të metabolizmit

Këtu është një recetë e lirë, e shijshme dhe pa kalori. Ka tre efekte shëndetësore: pastron trupin nga toksinat, përshpejton metabolizmin dhe ndihmon në humbjen e peshës Studimet kanë treguar se vetëm një gjysmë lugë çaji kanelle në ditë mund…

Receta e pijes që djeg yndyrën në bark dhe përmirëson tretjen

Shije ju tregon më poshtë një recetë natyrale e cila ju ndihmon në problemet me tretjen si dhe nxit metabolizmin për djegien e yndyrës Me siguri të gjithë përbërësit i keni në shtëpi prandaj do ta keni shumë kollaj përgatitjen…

Tri ditë nga dy lugë dhe dhjami më nuk do të shtresohet, receta efikase e humbjes në peshë

Kur hani shumë sheqer, atëherë krijoni kushte të cilat akumulojnë tepricën e sekrecioneve në trupin tuaj, ndërkaq ajo tepricë e sekrecionit është bazë e përsosur për kërpudhat dhe bakteret që të riprodhohen dhe të shumëzohen Mënyra më e mirë natyrale…

Receta më e thjeshtë e kekut me bajame

Kjo është një nga recetat më të thjeshta, por është një ëmbëlsirë shumë e shijshme PËRBËRËSIT PËR TAVË ME DIAMETËR 28 CM 2 lugë niseshte patatesh 1 lugë miell misri, të bluar imët 1 lugë miell orizi + aq sa…

Pija për të zvogëluar perimetrin e belit dhe vitheve. Ja receta

Një nga shkaqet më të zakonshme të fryrjeve është zakoni i të ngrënit me nxitim, gjë që shkakton fermentim dhe gaz Gjithashtu dhe disbioza ose ndryshe ndryshimi i florës mikrobike të zorrëve për shkak të kombinimit të gabuar të ushqimeve,…

Uji Sass, receta e duhur për bark të sheshtë

Përshtati në shqip: Blertina Koka Në këto ditë të nxehta vere trupi i njeriut ka nevojë për shumë hidratim. Nga studimet e shumta është vërtetuar së trupi ynë ka nevojë për 8 gota ujë në ditë për t’u hidratuar, por…

Receta për byrek me spinaq dhe gjizë

Ky byrek ofron furnizim me proteina, të cilat ngadalësojnë përthithjen e sheqerit në gjak. Në këtë mënyrë parandaloni rritjen e glicemisë Sasia: Për dy persona Vështirësia: Minimale Koha e përgatitjes: 10 minuta Koha e gatimit: 50 minuta Përbërësit: 400gr gjizë…