Recel me manaferra

Përbërësit: 1 kg manaferra të freskëta 600 gr sheqer 1 sheqer vanilje 2 limona Përgatitja: Hapi 1 Manaferrat lajini mirë e më pas lërini të kullojnë. Hapi 2 Bashkojini me sheqerin në një tenxhere të madhe, ku do të zieni…

Reçel ftoji

Përbërësit: 1 kg ftoj 3 gota sheqer 3 karanfila 1,5 gota ujë Hapat Ftojtë pastroni dhe qërroni, ia largoni thelbat dhe i premë në copa të vogla I vendosim në tenxhere dhe ia hedhim ujin, tenxherën e vëmë në zjarr…

Reçel Ftonjësh

Përbërësit: Ftonjë Ujë Sheqer Përgatitja: Ftonjët qërohen nga lëkura, priten në formë kubikësh të vegjël Në një tenxhere shtojme ujë aq sa të mbulohen ftonjët dhe sheqerin, i ziejm per 10 minuta pastaj shtojmë ftonjët dhe vazhdojmë zierjen në temperatur…

Reçel dredhëze

Perbersit: 1 kg dredheza 200 gr sheqer 1 limontos Udhëzimet: Dredhezat pastrohen dhe vihen ne uje me limontos. Kullohne pastaj vedosen ne ene te thelle,nje shtrese dredhza nje shtrese sheqer. Mbulohen dhe lihen te qendrojne pergjate nates. Pstaj i veme…

Mjaltë me luleradhiqe

Përbërsit: 200 lule ½ l uje 1 limon 750 gr sheqer Udhezimet: o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Reçel kajsie

Përgatisni me këtë frut sezonal reçelin më të shijshëm që keni ngrënë ndonjëherë. Është një recetë shumë e veçantë jo vetëm në përbërës, por edhe në përgatitje. o i o i o i o i o i o i o…

Reçel nga lëvoret e shalqirit

Perbersit: 1 kg levore shalqiri 1 kg sheqer 1 limon 1 sheqer vanilje Udhezimet: o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Reçel me levore portokalli

Përbërësit 1.5 kg sheqer 1.5 kg Levore portokalli 300 ml ujë ½ qese konzervans Hapat Levoret e portokallit u leme ne nje ene me uje te ftohte per 5 dite duke nderruar ujin cdo 12 ore. Me pas levoret I…

Reçel fiku

Përbërësit 1 kg sheqer 1 kg Fiq 300 ml ujë limon 1 shkop vanilje ose arome vanilje Hapat Mirren fiq te fresket dhe te forte. Ziejme sherbetin nga uji dhe sheqeri derisa te behet nje leng I trashe,pastaj shtojme fiqet.…

Reçel nga ftonjët

Përbërësit 2 kg ftonje 2 kg sheqer 2 limon 300 gr arra Hapat Ftonjet pastrohen,grihen ne katrorka te vogla ose ne forma te gjata sipas deshires dhe sterpiken me lengun e gjysem limoni qe most e humbasin ngjyren Ne nje…

Marmelatë fiku

Përbërësit 1 kg Fiq 400 gr sheqer 4 luge lëng limoni 2 sheqer vanilije 1 luge e vogel kanellë nje luge rum Hapat Fikun e pastrojme dhe, qerojme,dhe ndajme pergjysem. Shtojme sheqerin,dhe lengun e limonit dhe leme ne frigorifer per…

Marmëlatë e shëndetshme

Përbërësit 500 gr rrepka të kuqe (cveklla) 500 gr karrote 500 gr molle 500 gr lëng limoni 500 gr sheqer 100 ml ujë Hapat Rrepken e kuqe, karrote, mollen i bluajme, shtojme lengun e limonit. Sherin dhe ujin i zijme…

Marmelatë dardhe pa konzervans

Përbërësit 2 kg dardha 1 luge extrakt vanile ose sheqer vanilje 200 ml ujë Pak limontos Hapat Dardhet I pastrojme,largojme farat dhe presim ne katrorka. Dardhet I qesim ne nje ene te thelle,shtojme extraktin e vaniljes,shtojme ujin,rrisim temperature dhe fillojme…

Reçel qërshie

Përbërësit 1 kg qershi (me se miri nga qershite e bardha) 1 kg sheqer 1 limon 1 shkop vanilje ose arome vanilje Hapat Varesisht se cfare sasie dershironi eshte sa sheqer aq qershi. Ne nje ene te madhe qesim sheqerin…

Reçel nga vishnjet

Përbërësit 2 kg vishnje 2 kg sheqer Pak limontos Hapat Se pari pastrojme vishnjet dhe u heqim berthamat. Ne ene ku do te pergadisim recelin e vishnjeve qesim nje shtrese vishnje,nje shtrese sheqer. Shtojme nje gote uje dhe veme te…

Marmelatë dredhëze(luleshtrydhe)

Përbërësit 1 kg dredhëza 500 gr sheqer Hapat Dredhezat I pastrojme dhe I grijme imet ose mundet edhe ne blender. Dredhezat e pergaditura ne kete menyre I veme ne nje ene te thelle te ziejne per 30 minuta ne temp.…

Xhem me luleshtrydhe

Përbërësit 2 kg luleshtrydhe 90 gr sheqer Hapat Luleshtrydhet i pastorjmë, ua heqim bishtat dhe i kullojmë mirë nga uji. Sipër ua shtojmë sheqerin dhe i lëm të qëndrojnë ashtu për 10 orë rresht. Pastaj xhemin e ziejmë në zjarrë…

Reqel qershie

Përbërësit 1 kg qershi 800 g sheqer gjysëm gote ujë gjysëm luge qaji limontoz Hapat Qershit duhet të jenë të pjekura. i pastrojmë, i kullojmë, pastaj ua heqim bishtat dhe bërthamat, pastaj i lëm për 15 minuta që të kullojë…

Reçel me pjepër dhe pjeshk

Përbërësit PËR 6 KAVANOZ 4 gota pjeshkë 4 gota pjepër 6 gota sheqer 1 lëvore limoni 1 lëng limoni Hapat Fillmisht pastrojmë pjeshkët dhe pjeprin, nga levoret, farat, dhe i prejmë ne copa të vogla Pastaj marim një tenxhere, në…

Marmalatë portokalli

Përbërësit 2 kg portokall 2 kg sheqer Hapat Së pari lani portokallet, bëjini disa vrima me pirun dhe lërini në ujë për 12 orë. Thajini, pastrojini nga lëkura duke ruajtur 3 lëkura të pastruara nga pjesa e brendshme e bardhë.…

Marmalatë portokalli

Përbërësit 2 kg portokall 2 kg sheqer Hapat Së pari lani portokallet, bëjini disa vrima me pirun dhe lërini në ujë për 12 orë. Thajini, pastrojini nga lëkura duke ruajtur 3 lëkura të pastruara nga pjesa e brendshme e bardhë.…

Reçel nga mjedrat

Përbërësit 2 kg mjedra 1 kg sheqer 1 limon Hapat 2 kg mjedra i hidhni në kullore dhe i lani, duke e fundosur kulloren në ujë 5-6 herë, derisa të lahen mirë. Mjedrat të kullohen dhe në tenxhere të bëhet…

Reçel kumbulle

Përbërësit 1 kg kumbulla 800 gr sheqer 100 ml ujë Hapat Si fillim lajmë kumbullat dhe iu heqim bërthamat, ndërkohë në një tenxhere hedhim ujin dhe sheqerin. I përziejmë vazhdimisht derisa të tretet sheqeri. Pasi i përziejmë me një lugë…

Reçeli prej mjedrave

Përbërësit 3kg mjedra 3kg sheqer 3 limontoz Hapat Marim mjedra te forta dhe i pastrojme dhe i vendosim ne nji tengjere nji rend mjedra nji rend sheqer duke i sterpikim ne cdo rend me limonoz te shkrire paraprakisht ne pak…

Reçel prej manaferrave

Përbërësit 1kg manaferra 1.3kg sheqer Hapat Manaferrat me kujdes i pasrojme mire.Ne tengjere do te vendosim nje rend manaferra nje rend sheqer dhe keshtu do te bejme deri sa te hargjhet masa krejtesisht vetem ne rendin e fundit duhet te…

Reçeli prej rrushit

Përbërësit 2kg rrushe 1kg sheqer Hapat Rrushin e pastrojme mire dhe e qesim ne nje tengjere ku do ta ziejme dhe i shtojme sheqerin dhe e ziejme per rreth nji ore dhe kur dalin faran ne siperfaqe i largojme ato.…

Reçel prej ftonjeve

Përbërësit 1kg ftonje 1.25kg sheqer 2gota ujë Hapat Kur te zihet embelsira nga ftoni ,duhet provuar a eshte ftoni i mire per embelsire ftoi apo jo ku ajo provohet ne kete menyre;ne ujin qee vlon e qesim ftonin te pastruar…

Reçeli prej qershive

Përbërësit 1kg qershija te pastruara 1kg sheqer 1 limon 1 sheqer vanilje Hapat Qershite i pastrojme, ia heqim bishtat dhe e pastrojme nga berthama (farat). Ne tenxheren per embelsira e ziejm shurupin prej sheqerit me 2 gota uje, ia heqim…

Reçel pjeshke

Përbërësit 1 kg pjeshke te pjekura 400 gr sheqer 1 lekuren e limonit Hapat Parapregatitje: Vendosim nje pjate te vogel ne akullin e frigoriferit e cila do te na nevojitet per provezen Si fillim lajme pjeshket, i thajme me leter…