Chicken fingers

Përbërësit 700 gr mish pule Për sos 2 veze Gjysmë gote miell Gjysme gote nisheste 1 shishe ujë mineral 1 lugë çaji karbonat Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i…

Pashtetë Fasulje

Përbërësit 400 gr fasule e konservuar 3 thelpinj hudhër 1 lugë rozmarinë 3 lugë vaj Lëng limoni Kripë Piper Ullinj Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Karrota të skuqura

Përbërësit 600 gr karrota 1 kokë qepë e vogël Vaj 1 lugë miell Kripë Perime të përziera Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Tartë me salcë domatesh, karkaleca

Përbërësit 300 gr miell 100 ml vaj vegjetal 2 vezë Erëza Majdanoz të freskët Kripë Salca 1 kg domate Gjysmë qepe 1 kokë hudhër Kripë Biber i zi 20 ml vaj vegjetal 1 kungulleshë 300 gr karkaleca 100 gr mocarele…

Shkopinj të njelmët

Përbërësit 250 gr miell 350 gr miell 7 gr majë buke 1 lugë mjaltë 4 lugë vaj vegjetal 400 ml ujë të vakët Gjysmë luge kripë 100 gr sodë bikarboni 1 vezë Kripë Susam Hapat o i o i o…

Bukë të ëmbla të skuqur në vezë

Përbërësit Bukë integrale 3 vezë 15 gr mjaltë 1 lugë ekstrakt vanilje 30 ml qumësht Mbushja Pekmez kumbulle Krem nutella Hapat Së pari e ndajmë bukën në feta të holla diku rreth 5-6 milimetra, pastaj njërën pjesë të bukës e…

Brusketa

Përbërësit 1 spec i kuq 2 lugë vaj vegjetal 2 qepë të reja 30 gr ullinj të zinj 2 konserva mish peshku ton Kripë Biber i zi 30 copë rriska të bukës 300 gr domate 150 gr gjizë 1 lugë…

Domatina me mocarelë

Përbërësit 300 gr toptha mocarelë 300 gr domatina 5 lugë vaj vegjetal 2 lugë uthëll 1 lugë e vogël lëng limoni 1 lugë majdanoz Trumzë 1 spec i kuq Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i…

Kërpudha në brumë

Përbërësit 400 gr kërpudha 2 vezë 400 gr miell 4 decilitra vaj 3 decilitra ajkë 1 limon ½ tubë majdanoz Mëlmesa Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Sufel me oriz dhe përshutë

Përbërësit 4 vezë 150 gr oriz 100 gr përshutë ½ presh 1 decilitër ajkë 1 decilitër qumësht 50 gr kaçkavall 0,5 decilitra vaj Shafran Mëlmesa Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o…

Vezë të mbushura me mish pule

Përbërësit 4 vezë 150 gr mish pule 1 lugë mustardë 1 lugë gjalpë 1 lugë majonezë 1 katrorkë mish pule për supë 1 tranguj turshi 2 ullinj Mëlmesa Biber i zi Hapat o i o i o i o i…

Qofte me patate

Përbërësit 3 patate të ziera ½ gota kaçkavall 1 vezë 1/3 gota miell 2 lugë vaj vegjetal Kripë Biber i zi Hapat Patatet i zieni, pas zierjës i vendosni në një pjatë së bashku me vezën, djathin, miellin, kripën dhe…

Mufina me përshutë dhe speca

Përbërësit 4 vezë 2 decilitra jogurt 150 gr gjizë 150 gr përshutë 2 speca të kuq 2 decilitra 200 gr miell gruri 200 gr miell misri 1 pluhur pjekje Mëlmesa Hapat o i o i o i o i o…

Topëza me oriz

Përbërësit 2 gota oriz ½ gota kaçkavall 4 vezë 2 gota copa buke 1 gotë miell Për ta fërguar Vaj Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Vezë të mbushur me përshutë

Përbërësit 10 vezë 80 gr përshutë 80 gr tranguj 1 lugë majdanoz 1 lugë mustardë 2 lugë ajkë 200 gr thërrime buke 150 gr miell 3 decilitra vaj 3 decilitra salcë tartar Mëlmesa Hapat o i o i o i…

Kaneloni të mbushur

Përbërësit 1 paketim kaneloni 500 gr mish i bluar viçi 1 kokë qepë 250 gr kërpudha 2 lugë pure domatesh 1 lugë biber i kuq 3 vezë 150 gr miell 200 gr thërrime buke 3 decilitra ajkë Mëlmesa Kripë Rigon…

Rafaelo të njelmëta

Përbërësit 600 gr mish pule 300 gr djathë feta 5 tranguj të vegjël turshi 1 spec i kuq 100 gr kikirija 150 gr kaçkavall Erëza Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i…

Pogaçëza me përshutë

Përbërësit 500 gr miell 2 vezë 2 patate 150 gr përshutë 100 gr gjizë ½ tharm 1 lugë e çajit sheqer 90 gr gjalpë 1 decilitër ajkë 2 decilitra qumësht 4 decilitra ujë Kripë Hapat o i o i o…

Toptha me oriz dhe portokall

Përbërësit 200 gr oriz 600 ml qumësht 2 vezë 50 gr miell Lëvorën e dy portokallëve 2 lugë lëng portokalli 1 lugë çaji kanellë 30 gr sheqer kafe Për ta fërguar Vaj vegjetal Hapat o i o i o i…

Muffina të njelmët

Përbërësit 2 vezë 300 ml kos ose jogurt 100 ml vaj vegjetal 1 lugë çaji kripë Gjysmë pluhur pjekje 120 gr miell 120 gr miell misri Hapat o i o i o i o i o i o i o…

Fërgesë e mbështjellur me gjizë

Përbërësit 4 vezë 180 gr gjizë 150 gr miell 500 ml qumësht 40 gr gjalpë 20 gr parmixhan 1 lugë majdanoz Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i…

Taratorë me karrotë

Përbërësit 6 karrotë Gjysmë gote çaji vaj vegjetal Kripë Jogurt Hudhër Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Topëza me bollgur

Përbërësit 1 gotë çajit bollgur 1 gotë çaji miell 1 vezë 1 lugë çaji nenexhik Kripë Ujë të vakët Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Përzierje me kërpudha

Përbërësit 500 gr gjalpë 1 qepë 1 lugë koriandri 75 gr kërpudha 40 gr groshël 100 gr djathë Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Presh të skuqur

Pёrbёrёsit 4 preshë të mëdhenj 1 thelpnij hudhër 50 ml vaj vegjetal Kripë 2 lugë gjellë majdanoz Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Falafel e gjelbërt

Pёrbёrёsit 1 tubë majdanoz 1 qepë të vogël 1 gotë spinaq 5 copa hudhër 1 pluhur pjekje 1 lugë lëng limoni 2 lugë miell misri Erëza 1 gotë miell Hapat o i o i o i o i o i…

Tortilla me sallatё pule dhe avokado

Pёrbёresit 250 gr gjoks pule 2 vezë të ziera 200 gr djathë krem 2 avokado të vogla Kripë Biber të zi Erëza sipas dëshirës 8 petë tortilla Djathë kackavall Bishta të qepës sipas dëshirës Hapat o i o i o…

Kërpudha të mbushura

Përbërësit 1 kg kërpudha 2 tuba spinaq 1 spec i gjelbërt 1 spec i kuq Kaçkavall Vaj vegjetal Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Sallatë e përzier me patate

Përbërësit 3-4 patate 1 karrotë 4-5 copa turshi 1 koper 1 majdanoz 3-4 lugë misër 1 lugë majonez 1 lugë gjalpë Përmbi Jogurt 1 lugë vaj vegjetal Hapat o i o i o i o i o i o i…

Kërpudha të mbushura

Përbërësit 500 gr kërpudha 6 lugë gjizë 1 vezë 300 gr spinaq i pastruar Vaj vegjetal 1 lugë çaji qepë 100 gr djathë mocarellë Kripë Biber të zi Hapat o i o i o i o i o i o…

Drithëra të pjekura

Përbërësit 90 gr drithëra 90 gr tërshërë 90 gr bajama 30 gr arra kokosi 1 lugë çajit kaneşşë 90 ml  lëng molle 2 lugë mjaltë 125 gr kajthi të thata 125 gr dardha të thatë 90 gr hurma të thata…

Patate në tavë

Përbërësit 3 patate 1 krem Kaçkavall Kripë Hapat Patatet preni në copa të holla me e thikë ose me ndihmë të formuesit Patetet i vendosni në një tavë, përmbi ia derdhni kremin dhe kripën Patetet i vëni në furrë për…

Kumpir porcional

Përbërësit 4 patate 1 lugë gjalpë Kaçkavall Kripë Biber i zi Përmbi Bizele Misër Sallam Suxhuk 2-3 lugë ketxhup Kaçkavall Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Omlet sikur byreku

Përbërësit 4 vezë 1 gotë djathë 1 lugë të çajit pluhur pjekje 1 tubë majdanoz 1 lguë gjalpë 1 lugë të çajit biber të zi 3 lugë të gjellës miell Hapat Në një enë e derdhni djathin, miellin, pluhur pjekjën,…

Kunguj me fëstëk e djathë

Përbërësit 4 kunguj 60 gr fistiq 125 gr djathë 2 lugë lëng limoni 4 lugë vaj vegjetal 8 gjethe borziloku Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i o…

Çips me sos

Përbërësit 3 patate 1 lugë vaj 1 lugë biber i kuq 1 lugë pluhur hudhre 1 lugë kripë 1 lugë biber i zi 2 lugë sheqer i kaftë Hapat o i o i o i o i o i o…

Çips me djathë

Përbërësit 3 patate 1 lugë vaj 2 gota djathë kaçkavall 1 lugë pluhur qepe 1 lugë kripë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Patëllxhana me miell misër

Përbërësit 3 patëllxhana Miell misri 1 vezë Kripë Jogurt Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Çips i djegëst

Përbërësit 3 patate 1 lugë vaj vegjetal 1 lugë biber i kuq 1 lugë pluhur hudhër 1 lugë kripë 1 lugë sos i djegëst Hapat o i o i o i o i o i o i o i o…

Patatet në furrë

Përbërësit 8 patete Për sos 4-5 lugë të gjellës vaj vegjetal Gjysmë luge kripë 1 lugë të çajit biber i zi Gjysmë luge të çajit biber i kuq Përmbi Kaçkavall Hapat o i o i o i o i o…

Kërpudha të fërguara

Përbërësit kërpudha 1 vezë Miell misri Kripë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Qofte me përbërës të picës

Përbërësit 1 gotë jogurt Suxhuk 1 domate 100 gr kaçkavall Vaj vegjetal Ullinj të zi 1 tubë majdanoz 2 vezë 2,5 gota miell Kripë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o…

Nugget me brokoli

Përbërësit ½ brokoli 1 gotë të çajit djathë Erëza 1 vezë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Hallka qepe

Përbërësit 1,5 shishe ujë mineral 1 gotë të çajit nisheste 2 lugë të gjellës miell misri 1 gotë miell 3-4 qepë Kripë Biber të zi Për ta lyer 1-2 gota miell misri Për ta fërguar Vaj vegjetla Hapat o i…

Tost ne salmon të tymosur dhe vezë

Përbërësit 4 feta bukë 4 feta salmon 5 vezë 20 gr gjalpë 125 ml qumësht 5 lugë vaj vegjetal 1 lugë uthull balsam 250 gr sallatë 1 lugë koper Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i…

Domate me vezë

Përbërësit 4 vezë 500 gr domate të vogla 20 mg miell 100 ml qumësht 200 ml ajkë 70 gr parmixhan 60 gr sallatë rukole Kripe Hapat o i o i o i o i o i o i o i…

Palagaça me djathë

Përbërësit 3 lugë vaj ½ gotë misër 1 lugë kripë 3 lugë gjalpë ½ gota djathë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Palagaça me misër

Përbërësit 5 lugë të gjellës gjalpë ½ gota sheqer të kaftë 1 lugë kakao ½ gota misër 3 lugë vaj vegjetal. Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Patate me ujë mineral

  Përbërësit 4 patate 1 shishe ujë mineral Kripë Për ta fërguar Vaj vegjetal Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Pure me karrotë për fëmijë

Përbërësit 1 karrotë ¾ gota ujë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Domate të fërguara

Përbërësit 4 domate 30 gr miell 1 vezë 125 gr bukë 250 ml vaj vegjetal 125 gr djathë Kripë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Patate me emoji

Përbërësit 3 patate 3 lugë të gjellës nisheste gruri ¼ gota miell 3 lugë të gjellës copa buke Kripë Biber të zi 1 vezë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o…

Lulelakër e fërguar

Përbërësit Gjysme kg lulelakër 1 vezë 1 shishe ujë mineral 1 gotë miell 1 lugë të çajit karbonat Kripë Biber i kuq 1 tas jogurt Hapat o i o i o i o i o i o i o i…

Përzierje e shëndetshme

Përbërësit 1 banane 4 lugë të gjellës jogurt 1 lugë të gjellës mjaltë 3 lugë të gjellës fara chia Kanellë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Kërpudha me miell misër

Përbërësit 1 pako kërpudha 2 vezë 1 gotë miell misri Kripë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Domate të mbushura me bukë

Përbërësit 4 domate 250 gr bukë 8 domate te vogla 2 qepë 60 gr rukolë 50 gr ullinj të zinj 5 lugë vaj vegjetal 1 lugë uthull balsamike Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i o…

Avokado me gjizë dhe erëza

Përbërësit 2 avokado 125 gr gjizë 2 lëng limoni 1 lugë majdanoz Pak spec djegëst ½ lugë salcë Kripë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Domate të mbushura me Xaxiq

Përbërësit 250 gr domate 2 tranguj 125 gr kos i bardhë 3 thelpinj hudhër 2 lugë vaj Kripë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Toptha me djathë

Përbërësit 200 gr djathë 60 gr parmixhan i grirë 2 vezë Vaj 50 gr miell 60 gr buke e grirë Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i o…

Qofte me gjizë dhe spinaq

Përbërësit 300 gr spinaq 125 gr gjizë e freskët Pak arremyshk i freskë Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Patate me salcë

Përbërësit 4 patate 1 lugë të çajit biber i zi 1 lugë kripë Gjysmë tube koper Gjysmë gote të çajit vaj vegjetal 3 karrota 3 lugë të gjellës jogurt Përmbi Gjalpë dhe salcë Hapat o i o i o i…

Hallka me patate

Përbërësit 3 patate të zier ½ gotë krem ¼ gotë gjalpë 3 qepë 2/3 gota miell 1/3 gota miell misri 2 lugë të gjellës pluhur hudhre 1 lugë biber i kuq 2 vezë Biber i zi Për sos ½ gota…

Përzierje të panxharit

Përbërësit 250 gr panxhar 3 qepë 1 fije xhenxhefil 1 lugë të gjellës majdanoz 1 lugë të gjellës qimnon Kripë Biber i zi ½ lëvorë të limonit 2 vezë 1 lugë sos 4 lugë të gjellës miell Hapat o i…

Qips i freskët

Përbërësit 10-15 patate Vaj vegjetal Hudhër Kripë Rozmarinë Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Hallka me qepë dhe mish

Përbërësit 500 gr mish 1 lugë kripë ½ lugë biber i zi 1 lugë hudhër 100 gr djathë 1 qepë 1 gotë miell 5 vezë 3 gota miell misri Hapat o i o i o i o i o i…

Shkopinj me kungull

Përbërësit 2 kunguj 200 gr miell 1 pluhur pjekje 1 lugë kripë 2 lugë të gjellës vaj 300 ml ujë mineral Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Suffel me spinaq

Përbërësit 500 gr spinaç 3 vezë 1 gotë të çajit djathë 2 lugë të gjellës vaj 1,5 gota miell 1,5 gota të çajit qumësht Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o…

Muffina me basil të thatë

Përbërësit 2 gota miell 2 lugë pluhur pjekje ½ lugë kripë ½ lugë karbonat 1 vezë ¼ gota vaj vegjetal ¾ gota djathë 3 lugë të gjellës basil të thatë Hapat o i o i o i o i o…

Pogaçe- Kifle

Përbërësit 4 vezë 1,5 gota qumësht 1,5 gota ujë të vakët 1,5 gota vaj vegjetaş 2 luge kripë 1 luge sheqer 1,5 luge majë 11 gota miell Përmbi Suxhuk Domate Speca Hapat o i o i o i o i…

Ajvar-Sos

Përbërësit 2 qepë 4-5 hudhra 2,5 kg domate 1 kg speca të kuq 1 gotë të çajit vaj vegjetal 1 lugë kripe 1 lug biber i zi Hapat Domatet dhe specat i preni në copa të vogla së bashku me…

Bukë me vezë

Përbërësit copa buke 3 vezë 1 gotë të çajit qumësht Kripë Biber i zi Për ta fërguar Vaj vegjetal Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Topëza me patate

Përbërësit 2-3 patate 1 tas majdanoz 1 gote të çajit jogurt 1-2 hudhra Kripë Biber i zi Përmbi 2 lugë të gjellës vaj vegjetal Gjysme luge biber i kuq Hapat o i o i o i o i o i…

Pica kinoa

Përbërësit 1,5 gota kinoa 1,5 gota sos të picës 2 gota kaçkavall Domate Kërpudha Qepe Speca Miser Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Topëza me patate

Përbërësit 6 patate 2 vezë 2 gota të çajit miell 1 gota kaçkavall 1 lugë kripë 1 luge te çajit biber i kuq 1 lugë të çajit biber i zi Për ta lyer Miell misri Hapat o i o i…

Keksa me molla

Përbërësit Molla 1 lugë të gjellës gjalpë Gjysmë gotë të çajit sheqer 1 gotë të çajit miell Gjysme vanilje Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Kompira- porcionale

Përbërësit 4 patate 1 luge te gjellës vaj vegjetal Kaçkavall Kripe Biber i zi Përmbi Bizele Misër Biber i kuq Sallam Suxhuk Kaçkavall Hapat Patatet zieni, pas zierjës i vendosni në një pijat të thellë duke ia shtuar përmbi vajin…

Qipsa nga kungullesha

Përbërësit 2 kungullesha 200 gr miell 1 lugë të gjellës pluhur pjekje 1 lugë të çajit kripë 2 lugë të gjellës vaj vegjetal 300 ml ujë mineral Hapat o i o i o i o i o i o i…

Topa me djathë

Përbërësit 200 gr djathe 50 gr krem Majdanoz 1 të bardhët e vezës Spec i gjelbërt Biber i zi Susam Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Qipsa me banane

Përbërësit 1-2 banane Xhenxhefil Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Qipsa molle

Përbërësit 2 molla Kanellë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Qips nga karota

Përbërësit 2-3 karota 1 lugë te gjellës vaj vegjetal Kripë Nane Biber i kuq Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Qips nga kungullesha

Përbërësit 1 kungulleshe 2 lugë të gjellës vaj vegjetal Kripe Pluhur të hudhrave Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Sos për qipsa

Përbërësit 1 luge te gjelles gjalpe 1 lugë te gjelles miell 1 gote qumësht 140 gr djathë kaçkavall 1 luge te gjelles biber Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i…

Patate me vezë

Përbërësit 4 patate 4 veze Kaçkavall Përshut   Hapat  i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Muffin me kërpudha dhe brokoli

Përbërësit 3 gota brokoli 2 gota kërpudha 1 qepe 2 fleta hudhre 4 veze 1 luge te gjelles djath kaçkavalli ½ lëng limoni Kripe Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i…

Qipsa me djathë me dy përbërës

Përbërësit  2 veze Djathe të grirë   Hapat  o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Krepa për syfyr

Përbërësit  3 veze 1 luge te gjelles sheqer 1 luge te çajit kripe 4 gota qumësht 10 luge te gjelles miell 1 luge te çajit pluhur pjekje Hapat o i o i o i o i o i o i…

Patate në pica

Përbërësit 6-7 patate ( te paqëruara) 3 luge te gjellës krem djathë Suxhuk Djathë kaçkavall 1 qepe Misër Ullinj 2 luge te gjellës gjalpë Kripe, biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o…

Topa me patate

Përbërësit 2-3 patate Majdanoz i grire Kripe, biber i zi, biber i kuq Kaçkavall I grire 2 veze 1 gote miell misri 1 gote miell Vaj vegjetal Hapat o i o i o i o i o i o i…

Tosta praktik

Perberesit copa te bukes salce vaj vegjetal uje djathe mocarela suxhuk djath kackavall sallam o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Kek me patate

Perberesit 4 veze 1 gote jogurt 1 gote vaj vegjetal 1 pluhur pjekje 2 gota miell 1 luge kripe biber te zi 1  tas qepe te prere 1  tas koper 2 patate te grira Hapat Vezet i derdhim ne nje…

Kumpir me mish

 Përbërësit 3 patate 150 gram mish 1 spec i gjelbërt 1 domate Përmbi djathë i grire, kackavall Hapat Patatet i pastrojmë dhe i terim, fillimisht i mbështjellim me letrën e pjekës, pastaj me folje dhe në temperaturë 200 grade celsius për…

Petulla të çastit

Përbërësit 3 gota miell 2 gota qumësht 1 luge te gjellës maje e thatë 1 luge te gjellës sheqer 1 luge kripe Hapat Në një enë të thelle vendosni miellin, qumështin e ngrohte, majën dhe sheqerin e përzieni Miellin dhe…

Pogaçe me kimnon

Përbërësit 125 gr gjalpë 1 gote te cajit vaj vegjetal gjysme gote te filxhanit uthull1 vezë 2 luge te gjelles sheqer pluhur 1 Pluhur pjekje 1 luge te gjelles qimnon 1 luge te cajit kripë miell Hapat Në një enë…

Pide të mbyllur

Përbërësit 2 gota qumësht i vakët 1 gote uje i vakur 2 luge te gjelles vaj vegjetal 1 luge te gjelles sheqer 2 luge te gjelles kripë miell PËr GLAZURËN E BRENDSHME 3 qepë gjysme kg mish kripë dhe piper…

Pogaçe me domate

Përbërësit 3 gota qumësht i vakët 1 gote vaj vegjetal 3 luge te gjelles sheqer 2 luge te gjelles kripë 2 vezë 1 majë të thatë miell GLAZURA PËRMBI domate speca djathë Hapat Të gjithë përbërësit i përziejmë në një…

Vezë në furrë

Përbërësit 3 vezë 3/4 gota qumësht 3/4 gota miell 3 luge te gjellës vaj vegjetal 1 luge te gjellës sheqer pluhur 1 luge te çajit kripë Hapat Furrën ndizeni në temperature 180 grade celsius dhe tiganin futeni në furrë për…

Qips në furrë

Përbërësit 3 patate mesatare vaj kripë Biber i zi djathë kaçkavall të grirë Hapat Pastroni patatet mirë, dhe preni patatet, por mos e preni deri në fund pataten. Në një pijat hidhni vaj, biberin e zi, kripen dhe përzieni. Me…

Pankek

Përbërësit 2 vezë 2 gota qumësht 2 gota miell 2 luge te gjelles sheqer 1 luge te gjelles kripë 2 luge te gjelles vaj vegjetal 1 Pluhur pjekje 1 vanilje Hapat Sheqerin dhe vezët i vendosim në një enë dhe…

Gurabija të forta

Përbërësit 250 gr gjalpë ose margarinë 4 vezë 1 gote vaj vegjetal 1 gote sheqer pluhur 7 gota miell 2 Pluhur pjekje 1 vanilje Hapat Gjalpin dhe vezët vendosni në një enë, me ndihme të mikserit përzieni. Pastaj shtoni vajin…