Oriz me pulë me erëza

Perbersit: 400 gr oriz 2 mish gjoks pule 3 bishtaja jeshile kardamoni 1 qepë 6 lugë vaj vegjetal 250 gr domate 125 gr bizele 1 lugë majdanoz 20 gr bajame 1 limon kripë Biber i zi. Pergatitja: Fërgoni qepën në…

Vezë të mbushura me mish pule

Përbërësit 4 vezë 150 gr mish pule 1 lugë mustardë 1 lugë gjalpë 1 lugë majonezë 1 katrorkë mish pule për supë 1 tranguj turshi 2 ullinj Mëlmesa Biber i zi Hapat Katrorka me mish pule për supër shkrihet në…

Pulë me miell misri në tavë

Përbërësit 1 kg krih pule 4-5 luge miell misri 100 ml vaj Krip piper i zi vegete 100 ml qepë Hapat Mishin e pules e ziejm me uje te kripur Ne tave qesim qepen e grire imet dhe vajin dhe…

Patate dhe ajkë në furrë

Perbersit: 500 ml ajkë për gatim 500 ml qumësht 3 thelpinj hudhre 8 patate. Pergatitja: Ndezim furrën në 190 C. Hedhim ajkën, qumështin dhe hudhrën në një tenxhere të madhe dhe lëmë të ziejë. Prejmë patatet shumë hollë, rreth 3-4…

Pulë me miell misri në tavë

Përbërësit 1 kg krih pule 4-5 luge miell misri 100 ml vaj Krip piper i zi vegete 100 ml qepë Hapat Mishin e pules e ziejm me uje te kripur. Ne tave qesim qepen e grire imet dhe vajin dhe…

Lakra në tavë

Perbersit: 1/2 kg mish i kuq 2-3 copa qepë kripë dhe piper i zi vaj karrota spec i kuq kungulleshka patëllxhan lakër domate. Pergatitja: Mishin e kaurdisim në pak vaj në një tenxhere bashkë me qepët U shtojmë kripë dhe…

Lazanja

Përbërësit: 1 gotë qumësht Beshamel vaj ulliri petë lazanje salcë domatesh (Salcë me mish ) djathë kaçkavall Përgatitja: Në një tigan të thellë në zjarr mesatar shtoni qumështin dhe salcën beshamel . Trazojini mirë. Shtoni një lugë gjelle vaj ulliri.…

Pite mrekullueshme e shpejtë me mollë të cilën duhet patjetër ta provoni

Pitja ështe gjithmonë një ushqim i preferuar dhe i konsumuar masivisht Përbërësit: 5 mollë të mëdha (qëroni dhe pritni në katrorë) 100 g sheqer 1 lugë miell 100 lugë kanellë Për brumë: 15 g drithëra të përziera 150 g miell…

Tavë me kungulleshka

Përbërsit: 4 kungulleshka 3 veze 150 gr djathe 100 ml qumesht 1-2 luge ajke e tharte(shmant,pavllake) 1 luge miell Krip,piper i bardhe Përbërsit: Kungulleshkat i pastrojme dhe prejm fleta te holla per se gjati(prejen e bejme me mjetin qe qerojme…

Sarme me fleta të sekllave ose spinaqi

Perbersit: 25 flete te pastra seklla ose spinac 500 gr miesh i bluar i pules 1 qepe Pak vaj 1 filgjan i kafes turke oriz melmesa(krip,piper i zi,piper i kuq,vegete) 1 veze Uje te vaket ose supe pule Udhezimet: Fletet…

Receta për kompote nga fruta të ndryshem

Përbërsit: 1 kg fruta(kajsi,pjeshke,dardhe,qershi,vishnje,etj) 1 l uje ½ limontoz 5-6 luge sheqer Udhëzimet: Se pari pergadisim kavanozet,pastrojme,stelirilizojme duke kontrolluar a eshte kapaku i pademtuar,perndyshe kompoti do te deshtoj. Frutat i pastrojme,largojme farat,presim ne pjese sipas deshires(cilindo frut qe kemi perzgjedhur).…

Mafina me kungulleshka

Përbërsit: 400 gr kungulleshka te grira ne rende 1 qepe e vogle e grire ne rende 1 luge magdanoz i grire i fresket 1 veze 2 luge ajke e tharte-shmant ose pavllake 2 luge vaj 100 ml kos 10 luge…

Patate të pjekura në furrë

Përbërsit: 1.5 kg patate te qeruaara dhe grira ne 4 pjese 3 luge grize (miell misri,gruri ose orizi i perpunuar,ne kete rast perdorim grize misri) 1 luge vegete 1 luge kerri 1 luge piper i zi Pak vaj ulliri Udhëzimet:…

Mafina të njelmët me vezë

Perbersit: 6 veze gjysem te ziera 300 gr miell Maje thike pluhur per pjekje 1 luge e vogle krip ½ luge e vogle piper i zi ½ luge e vogle sode bikarbone 200 ml kos ose qumesht 100 gr margarin…

Musakë me patate

Përbërsit: 400 gr domate te konzervuara ose salce domatesh 4-5 patate te medha Vaj per fergim 2 luge margarin 1 qepe 3 thelpinje hudher 700 gr mish i bluar 45 gr parmezan(djath i grire) 1 luge prezle(therrime buke te grire)…

Patate kërcëlluese në furrë

(të shijshme për iftarë) Përbërsit: 2 kg patate 2 luge miell misri 2 luge grize misri 1 luge vegete 1 luge piper i kuq Pak krip,ereza tjera sipas deshires Udhëzimet: o i o i o i o i o i…

Torte nga patatet

Përbërsit: 1.5 kg patate 5 veze 100 gr margarin 90 gr parmezan 1 luge e vogle magdanoz i thare ½ luge e vogle piper i zi ose sipas shijes Pak krip 200 gr pershute ose sallami kualitative prezle(therrime buke te…

Drekë për 15 minuta

Përbërsit: 300 gr mish i bardhe pule 150 gr kerpudha 100 gr karrota 3 speca(te kuq,te gjelber,te verdhe) 2 kungulleshka Krip,piper i zi,piper i kuq Magdanoz Vaj ulliri Salce domtesh Udhëzimet: Ne nje ene te thelle qesim vajin,mishin e prere…

Katrorka të përveluara

Përbërsit: 500 gr miell 1 luge e vogel krip 2 veze 1 luge e madhe margarin 2-3 thelpinje hudher 100 ml ajke e tharte(shmant,pavllake) Udhëzimet: o i o i o i o i o i o i o i o…

Kek i njelmët me spinaq

Përbërsit: 4 veze ½ luge krip 100 ml vaj 200 ml kos 10 luge miell 10 luge miell misri 1 pluhur per pjekje 200-250 gr djath 150-200 gr spinac Udhëzimet: o i o i o i o i o i…

Tart me perime

Përbërsit: 250 gr miell 150 gr margarin ne temp ambienti Pak krip,pak sheqer 1 veze 2 luge gjelle qumesht te ftohet Përbërsit për mbushjen: 1 purri(presh) 1 spec 1 qepe e vogle e kuqe 3 thelpinje hudher 1 brokoli 200…

Tavë me patate

Përbërsit: 1 kg patate 500 gr mish i bluar 1 qepe 2 thelpinje hudher melmesa(krip,piper i zi,piper i kuq) 200 ml salce domatesh Udhëzimet: Ne nje tigan te thelle qesim qepen e grire,hudhren dhe fergojme derisa te zbutet mire qepa.…

Tavë e shpejtë për drekë

Përbërsit: 500 gr mish pule 1 spec i gjelbert 1 spec i kuq 200 gr kerpudha 2 domate te grira ne rende 2 thelpinje hudher 100 gr pershute  e tymosur 4 tranguj turshi 1 qepe 1 filgjan vene e kuqe…

Drekë e shpejtë

Përbërsit: 300 gr mish i bardhe 150 gr kerpudha 100 gr karrota 3 speca te kuq,te verdhe dhe te gjelbert 2 kungulleshka Krip,piper i zi,piper i kuq Magdanoz 2 luge vaj ulliri Disa luge salce domatesh Udhëzimet: Ne tigan nxehim…

Darkë e lehtë për 15 minuta

Përbërsit: 2 veze 250 ml qumesht 150 ml vaj 300 gr miell 1 luge e vogle krip 1 pluhur per pjekje ⅓ luge sheqer 100 gr pershute e grire ose sallami te grir 100 gr kackavall te grire ne rende…

Speca të mbushur me kungulleshka dhe patate

Perbersit: 3 speca 3 patate 1 qepe 1 karrote 1 kungulleshke(200gr) 2 thelpinje hudher 100 gr krem djathi 2 luge parmezan(djath i grire) Rigon,krip,piper i zi 2 luge te vogla margarin 2 luge vaj ulliri Nevoiten edhe: 2 patate te…

Pulë me oriz

Përbërsit: 3-4 luge vaj 500-600 gr mish pule(shpatull e kaqik) 2 luge vegete 150 gr qepe 250 gr domate te fresketa 300 gr spec i fresket 500 ml uje 1 katrorke supe e gatshme 350 gr oriz 100 ml sacle…

Vezë të ziera të mbushura

Përbërsit: 2 veze 1 luge vajkrem ose ajke e tharte 1 luge magdanoz 1 luge e vogle vaj Pak krip 1 luge sallami e grire imet Miell,veze,prezle(therrime buke) o i o i o i o i o i o i…

Tavë me patate me ndryshe

Përbërsit: 500-600 gr patate 125 ml qumesht 125 ml ajke per zierje(hoplla per kuzhine) 2-3 thelpinje hudher Piper i zi,rozmarin,krip 50 gr margarin 2 luge parmezan ose mundet edhe djathi bardhe Udhëzimet: Patatet i qerojm,grijme ne rende Perziejme qumeshtin,ajken per…

Lakra të pjekura në furrë

Përbërsit: 1 qepe 1 karrote e madhe 500 gr laker e grire turshi 50 gr pershute e tymosur 2 gjethe dafine 1 luge piper te kuq Hudher pluhur,krip,piper i zi 300 gr salsice 4 patate 2 luge margarin 100 ml…

Lazanjë në shtëpi (me produkte BIO)

Përbërsit për petat: 2 veze 1 gote qumesht(gota 200ml) ½ gote vaj Pak krip Maje gishtash sode bikarbone Miell Përbërsit për mbushjen: 500-600 gr mish i bluar 3 qepe 2 thelpinje hudher 100 ml vaj 500 ml salce domatesh Krip,piper…

Palpeta me pjeper

Perbersit: 300 ml qumesht 1 veze 150 gr miell 1 luge sheqer 1 sheqer vanilje 1 kg pjeper 1 sheqer vanilje 2-3 luge rum ose tjeter arome 3-4 leng portokalli Krem pana(shllag) te pergaditur sipas udhezimeve ne qeske o i…

Musakë me patate

Perbersit: 1 kg patate 500 gr mish I bluar 3 qepe 2 domate 1 spec Melmesa(krip,piperi iz,rigon,piper I kuq,vegete) 50 ml vaj Udhezimet: Qepen e qerojme dhe grijme  shume imet,fergojme ne vaj,dhe pasi te zbutet pak shtojme dhe specin e…

Krempite

Perbersit: 5 veze 250 gr sheqer 40 gr nisheste 150 gr grize 1 sheqer vanilje 50 gr margarin 1.3 ml qumesht + 300 gr sheqer 300 ml uje 1 sheqer vanilje Levore portokalli ne rende + 10 pete te gatshme…

Kungulleshka të mbushura

Perbersit: 6-8 kungulleshka 2 qepe 500 gr mish I bluar 3 thelpinje hudher 1 veze 1 filgjan oriz I zier paraprakisht + 1 luge e gjysem miell 500 ml qumesht Melmesa(vegte,krip,piper I izi) 150 gr kaqckavall Udhezimet: o i o…

Tavë e çrregullt me patate

Perbersit: 7-8 patate te medha 7-8 veze te ziera 300 gr salsice 400 ge ajke e tharte(shmant,pavllake) 100 ml qumesht+1 veze Krip,piper I zi,vegete Udhezimet: Patatet e ziera I prejm ne feta te holla,vezet I ziera I qerojme dhe prejm…

Patate me vezë të ziera në furrë

Perbersit: 1 kg patate 5-6 veze te ziera 200 gr salsice 2 luge vaj 500 ml ajke per zierje(hoplla per kuzhine,ose shmant) Vegete,krip,piperi I zi Udhezimet: Patatet I qerojme,ziejme dhe presim ne feta te holla Vezet I ziejme dhe qerojme…

Rolatë me spinaç

Perbersit: 250 gr spinac 5 veze 100 gr miell 80 ml qumesht 1 thelp hudher Krip,piper I zi 6 flete pershute ose salami o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Kaçamak me miell misri

Perbersit: 200 ml uje 200 ml qumesht 300 gr djath ose ajke 8 luge miell misri 1 luge margarin 1 luge e vogle krip Udhezimet: Ne nje ene te thelle qesim ujin,quemshtin kripen dhe veme te vloje Me pas shtojme…

Patate të pjekura në furrë

Perbersit: 750 gr patate te reja 2 luge vaj ulliri Krip,piper I zi + 1 thelp hudher 70 ml vaj ulliri 2 luge sef(mustarde) 2 luge thull molle 1 luge e vogle sheqer 2 luge magdanoz te grire Krip,piper I…

Role me perime

Perbersit: 6 pete per pite  180 gr bizele  180 gr spec I kuq  180 gr qepe e re  120 gr tuna nga konzerva  Sallate e gjelbert  Krip, piper I zi, vaj Udhezimet: Bizelet I ziejme dhe kulllojme mire. Specin e…

Krokate me vezë të ziera

Perbersit: 6 veze te ziera  500 gr patate te ziera  2 veze  2 luge prezle(therrime buke)  2 luge miell Vaj per fergim Udhezimet: Vezet e ziera I qerojme Patatet e ziera I shtypim me mjetin per pure dhe shtojme pak…

Dreke e shpejte dhe me pak perbers

Perbersit: 500 gr file pule 1 l ajke kuzhine(hoplla per kuzhine) 2 qese supe nga kerpudhat Udhezimet: Mishin e prej ne katrorka te vogla dhe vendosim ne teve qelqi te lyer me vaj Persiper qesim pluhurin e supes se kerpudhave…

Krokate me veze te ziera

Perbersit: 6 veze te ziera 500 gr patate te ziera 2 veze 2 luge prezle(therrime buke) 2 luge miell Vaj per fergim Udhezimet: Vezet e ziera I qerojme Patatet e ziera I shtypim me mjetin per pure dhe shtojme pak…

Kek i kripur me patëllxhanë, djathë dhe proshutë

Përbërësit PËRBËRËSIT PËR TAVË ME GJATËSI 30X10CM OSE 26CM 3 vezë 75gr miell 75gr niseshte 1 bustine me sode për torta të kripura vaj ulliri 120ml qumesht me yndyre te plote 100gr kackavall te grire 1 patëllxhanë 100gr djathë i…

Suxhuk i pjekur me kërpudha, perime dhe djathë

Përbërësit kungull 5 copë të vogël Suxhuk Vaj per fergim 6 patate te ziera 300gr kërpudha të ziera mali 200gr djathë të grirë në rende 1 lugë të madhe erëza Hapat Kungullin e presim në rrathë dhe rendisim në tepsi…

Simite nga pureja e patateve

Përbërësit 2 filxhanë pure patatesh ¼ djath parmesan 1 vezë të tundur 7 lugë miell Hapat Purenë, djathin, vezën dhe tri lugë miell përzieni në një enë derisa të gjithë përbërësit të bashkohen. Merrni një lugë të përzierjes së përftuar…

Krokate nga patatet

Përbërësit 850-900 gr patate 45 gr margarinë 150 gr grize 100 gr miell 1 vezë 1 luge e vogle Krip Hapat Patatet qerohen,zihen ne uje te bollshem dhe shtypen ne pure. Ne purene e nxehte shtojme margariene dhe perzijme derisa…

Bukë me vezë në furrë

Përbërësit buke 2 luge te gjelles vaj vegjetal 3-4 copa thelpinj hudhre ose salce domate djath kaçkavall sallame përshutë Hapat Nga buka largoni tulin, vendosni në tigan vajin e ullirit se bashku me copa të hudhrës. Pjekeni për 2 minuta…

Tavë me laker turshi

Përbërësit 1 kg lakër turshi 1 qepë 2-3 thelpinj hudhre 1 karrote 1 spec i kuq 4-5 patate sipas shijes melmesa (krip, piper i zi,vegete) 400-500 gr mish tul Hapat Grijme perimet qepen,hudhren karoten,dhe bashkojme me lakren turshi te grire…

Rolatë e njelmët

Përbërësit PËRBËRSIT PËR SHTRESEN E VERDHË: 2 vezë 2 luge vaj 1 luge ajkë e thartë (shmant ose kos) 2 luge miell 1 luge e vogle pluhur për pjekje 3-4 luge djathë i bardhë i grirë në rende PËRBËRSIT PËR…

Tavë me spinaç

Përbërësit 200 gr spinaq 100 gr oriz 2 patate 1 vezë 1 luge vegete maje gishtash Krip 100 ml ajkë per zierje(hoplla per kuzhine) 50 ml vaj Hapat Ne nje ene me uje te vluar qesim spincen e grire,lem per…

Rolatë e njelmët me patate

Përbërësit 1 kg patate 100 gr margarinë 200 gr fileto peshku 200 gr spinaq 200 gr karrote Krip piper i zi magdanoz i freskët i grirë imët 2 thelbinjë hudhër Hapat Patatet i ziejme,shtypim ne pure,shtojme margariene dhe perziejme derisa…

Tavë me patate

Përbërësit 300 gr mish gjedhi pa asht 3-4 patate 1 qepë 3 thelbinjë hudhër 150 gr ullinjë 4 salcë domatesh 1-2 karrota Krip piper i zi magdanoz rozmarine Hapat Mishin e ziejme ne 1.5 l uje te kriposur pak per…

Lazanje me petë të gatuara

Përbërësit 3 vezë 250 ml qumësht 1 luge e vogel Krip 1 maje luge pluhur për pjekje 500-600 gr miell 700 gr mish i bluara 1 qepë 1 thelbë hudhër 1 karrota 500 gr salcë domatesh me magdanoz 150 ml…

Oriz me perime

Përbërësit 200 gr miser 200 gr bizele 100 gr oriz 1 luge e vogle Krip 100 ml ajkë kuzhine per zierje Hapat Orizin e zijme ne uje te bollshem dhe kullojme. Bizelet dhe misrin e ziejme se bashku dhe kullojme…

Tavë me mish pule dhe kërpudha

Përbërësit 500 gr mish pule 1 qese supe Krem nga kërpudhat 300 ml ajkë per zierje (pana per kuzhine) 200 ml qumësht 400 gr kërpudha te fresketa ose te konzervuara 200 gr djathë kackavall melmesa (krip,piper i zi,magdanoz,piper i kuq,hudher…

‘’Rafaello’’ të njelmëta

Përbërësit 300 gr djathë i thermuar 100 ml ajkë e thartë (shmant,pavllake,salce kosi) 100 gr kikirika te pjekur dhe te grire imet 150 gr përshutë ose sallami 100 gr kackavall te grire ne rende 1 qese parmezan (djath i gatshem…

Oriz në tavë

Përbërësit 1 gote oriz (gota 200ml) 600 gr mish i bardhë pule 3 speca 3 domate 1 qepë 400 ml ujë 3 luge ajkë kuzhine Krip piper vegete Hapat Mishin e bardhe e presim ne katrorka dhe fergojme ne pak…

Tavë me kerpudha në furrë

Përbërësit 500 gr mish i bardhë pule 250 gr kërpudha 150 ml ajkë e thartë 100 gr djath kaçkavall vezë 1 thelbë hudhër Hapat Mishin e prejm ne katrorka te volga dhe marinojme me melmesa si krip dhe piper e…

Palpeta me patate

Përbërësit 100 gr përshutë ose sallami te kualitet te larte 100 gr djathë (kackavall) 500 gr patate 1 vezë 50 gr therrime buke therrime buke(prezle) 1 luge majdanoz i grirë 1 qepë e vogël Krip Hapat Patatet i ziejme,dhe me…

Llazanje me petë shtëpie

Përbërësit 3 vezë 200 ml qumësht 100 ml vaj 1 luge e mesme Krip miell i bluar mish 300 ml Salce domate Krip piper i zi piper i kuq vegete Rigon 200 gr kackavall Hapat Perzijmevezet,shtojme qumeshtin,vajin,kripen dhe miell Shtojm…

Veze në sy ne salsiçe

Përbërësit salsiçe të freskëta vezë Krip vegete Hapat Salsicet i prejm per se gjati derisa te mos shkeputen teresisht. Kthejme ne anen e kundert dhe bejme forem zemre. Ne mesin e salsices thyejm vezen te cilen e kriposim me krip…

Kungulleshka të mbushura, e pjekur në furrë

Përbërësit 4 kungulleshka mesatare 300 gr mish i bardhe 1 qepë 1 karrota e madhe 100 gr bizele 100 gr oriz 1 luge vegete ½ luge piper i zi 3 luge ajkë e thartë (shmant,pavllake,salce kosi) 2 vezë ½ luge…

Patate me salsiçe

“Patate me salsiçe” 😲 Më besoni se janë shumë të shijshme. Provojeni dhe ju. 😏 #tots #salsice #kuzhinashqiptare #keshilla #receta Recetën e plotë e gjeni në linkun i cili gjendet në BIO të profilit të @kuzhina_shqipe A post shared by…

Drekë e shijshme

Përbërësit 1 kg mish pule 1 luge vegete 7 luge vaj 6 vezë 150 gr miell ½ luge Krip 500-600 ml qumësht Hapat Mishin e pules e ndajme nga ashti,coptojme ne copeza te vogla,dhe kriposim me krip dhe vegete Mishin…

Patate në furrë me djathë

Përbërësit 5-6 patate te medha 300 gr djathë i fortë i bardhe 3 luge margarin i shkrire 4 vezë 200 ml qumësht 150 gr kackavall kripë piper i zi Hapat Patatet i qerojme dhe ziejme pjeserisht ne uje te kripur.…

Patate të pjekura në furrë

Përbërësit sipas deshires patate 2-3 thelbinjë hudhër 2 luge vaj ulliri 30 gr margarinë kripë piper i zi Hapat Patatet I qerojme dhe presim me thike te mprehte ne feta te holla duke mos I shkeputur teresisht fetat. Patatet I…

Drekë e shpejtë me patate dhe kungulleshka

Përbërësit 1 kg patate 1 kg kungulleshka 500 gr djathë i fresket i bardhë 200 ml ajkë për zierje (hopla ose shmant) 3 vezë 200 gr djathë kaçkavall të ngrirë melmesa (krip, piper i zi, vegete) Hapat Patatet I qerojme…

Speca të pjekura me djathë e vezë

Përbërësit sipas deshires Speca te fresket i fresket i bute djath 3 vezë 1 luge ajkë e thartë (shmant,pavllake) kripë piper i zi hudhër pluhur vegete 1 luge miell misri ose prezle(therrime buke) Hapat Specat i pastrojme,largojme bishtat dhe farat…

Patate të pjekura në furrë me djathë

Përbërësit 1 kg patate 200 gr djathë i bardhë 2 vezë 200 ml qumësht 3 luge ajkë e thartë (shmant,pavllake) ½ luge piper i kuq 1 luge magdanoz i grire kripë piper vaj vegete Hapat Patatet i ziejme,qerojme dhe grijme…

Speca të mbushura të ziera ne salcë domatesh

Përbërësit 500 gr mish i bluar 15-20 speca te vegjel babure 1 filgjan oriz 1 vezë 1 qepë 1 luge piper i kuq 1 luge piper i zi 1 luge Krip 1 luge vegete 100 vaj 3 luge miell 500…

Tavë laramane me dy lloje misherash dhe perime

Përbërësit 100 gr qepë 200 gr kungulleshka 300 gr karrota 250 gr bizele 250 gr patate 200 gr kërpudha 100 gr miser I embel 100 gr groshe e kuqe nga konzerva 1 thelbë hudhër 400 gr mish i bluar 200…

Recetë për pingjur

Përbërësit 10 kg speca te kuq te ajvarit ose somborka 5 kg domate te kuqe 5-6 thelbinjë hudhër 1 kg karrote 1 l vaj 3 -4 Krip 3 luge sheqer Hapat Specat I pastrojme,hjekim bishtat dhe farat.Pjekim mbi pllake te…

Speca të mbushur

Përbërësit 500 gr mish i bluar 500 gr patate 200 gr karrote 1 qepë 2-3 thelbinjë hudhër magdanoz Krip piper vegete Salce domate Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i…

Domate të kuqe të pasterizuara

Përbërësit 3 Kg domate te kuqe 3-4 luge Krip 3 luge sheqer 1 tufe magdanoz Hapat Domatet i pervelojme neper ujin e vale qe te qerohen me lehte. Grijme domatet ne copeza te medha,dhe shtojme sheqerin, kripen dhe magdanozin e…

Mënyra më e mirë e specave për ngrirje

Përbërësit 1 l ujë 2 luge Krip 1 luge sheqer 4 luge vaj 2 luge uthull sipas deshires speca Hapat Specave u hiqen bishtat dhe farat Ne nje ene te madhe qesim perzierjen e ujit me kripen,sheqerin,vajin dhe uthullen dhe…

Speca të mbushura

Përbërësit 10-12 speca të vegjël ose 6-7 te medhenj 200 gr Krem djathi 3-4 luge ajkë e thartë (shmant,pavllake,salce kosi) 2 pjese buke pak margarinë të shkrirë 1 vezë 1 tufe qepë të njoma 1 thelbë hudhër 1 spec 1…

Pure patatesh dekorative

Përbërësit 1 kg patate 100 ml ajkë e thartë (shmant) 2 te verdha te vezes Pak Krip Pak piper Pak vegete Hapat Patatet i qerojme,ndajme ne 4 pjese dhe ziejme ne uje te kripur. Me pas kullojme patatet dhe shtypim…

Patatina nga furra

Përbërësit 1 kg patatina te ngrira te gatshme 100 gr qepë 2 luge rozmarine te grire 2 luge borzilok te grire 1 thelbë hudhër 100 ml ujë 1 luge vegete Hapat Pezijem patatinat e ngrira, qepen e grire ne rrathe,…

Bishtaja me mish pule në furrë

Përbërësit 700 gr bishtaja (boranija) (buranija) 400 gr mish i bardhe pule 2 karrota 150 ml Salce domate Pak vaj Krip,piper i zi,vegete Hapat Mishin e grijme ne katrorka te vogla dhe fergojme ne vaj derisa te nderroje ngjyren. Kur…

Krofne me patate

Përbërësit 250 gr patate te ziera 250 gr miell 70 gr margarinë 3 te verdha te vezes 1 luge maja birre (kvasac) 50 ml qumësht 3 luge ajkë e thartë (shmant,pavllake) Pak Krip pershute e tymosur djathë i bardhë djath…

Drekë e shpejtë-picë me bukë

Përbërësit 10 feta buke te thate 100 gr ajkë kuzhine (ajke qumeshti) 1 vezë 1 luge djath i forte 200 ml qumësht 100 gr përshutë 300 gr djath mocarela Salce domate Rigon Krip piper i zi Hapat Ne taven per…

Misra të ziera

Përbërësit sipas deshires Shtalba (mundet edhe te jene pak te pjekura ) Hapat Misrave u hiqen mbeshjellja e jashtme,qesim ne ene te thelle, thyejm pergjysem per shkan te hapesires, dhe enen mbushim me uje te bollshem qe te mbulohen misrat.…

Darkë e lehtë dhe e shpejtë

Përbërësit 250 gr miell 120 gr margarinë 2 vezë Pak Krip Maje luge pluhur për pjekje PER MBUSHJEN: 1 tufe qepe te njoma 150 gr pershute e tymosur 3 vezë 40 gr parmesan (djath i grire ne rende) 1 ajkë…

Musaka me speca të pjekur

Përbërësit 500 gr mish i bluar 2 qepë 10 speca te kuqe te pjekura dhe te qeruara 1 vezë 1 luge vegete Krip, piper I zi 1 gote ujë 3-4 luge vaj Hapat Grijme qepen imet dhe fergojme ne tigan…

Drekë e shijshme pa mish

Përbërësit 5-6 kungulleshka 4 vezë 9 luge miell 2 luge te vogla pluhur për pjekje 2 luge te vogla Krip 1 luge e vogel vegete ¼ e luges piper i zi ½ luge e vogle hudhër pluhur ½ filgjan vaj…

Makarona me mish pule

Përbërësit 500 gr mish i bardhe pule 300 gr makarona 1 liter supe nga ajo qe zien mishi 1 luge vegete 1 luge e vogel Krip 100 ml vaj 2 luge miell 150 ml qumësht 100 gr djath kaçkavall ose…

Musaka me perime laramane

Përbërësit 500 gr kungull 500 gr patate 3 speca te medha 250 gr spinaq Pak vaj, krip, vegete 2 vezë 2 thelbinjë hudhër 2 ajkë e thartë (shmant180ml) Pak Krip, vegete Hapat Kungullin dhe patatet I qerojme dhe grijme ne…

Patate nga furra me susam

Përbërësit 1 kg patate 1 luge vegete 1 luge piper i kuq 5 luge vaj ulliri 70 gr susam 70 gr margarinë Hapat Patatet qerohen,pastrohen dhe pa I thare I presim ne rriska sipas deshires. Ne njen ene qesim patatet,shtojme…

Patate me mish të bluar

Përbërësit 500 gr patate 350 gr mish i bluar 1 qepë 1 karrote 2 speca të kuq 500 ml ujë të nxehtë 200 gr salcë domatesh 50 ml ajkë për zierje (hopla per kuzhine) vegete magdanoz piper i kuq piper…

Krokate me oriz

Përbërësit 300 gr oriz 4 luge vaj ulliri 1 thelbë hudhër 200 ml salcë domate 1.2 l ujë të zier me 2 katrorka magi piper te zi Maje gishtash sheqer pak Krip sipas shijes Hapat Ne nje tigan qesim vajin…

Pufka me proshutë Hako dhe djathë

Përbërësit 1/2 gotë ujë 3 lugë gjalpë Pak Krip ¾ gotë miell Pak Piper te zi 4 vezë ½ gotë djathë që shkrin 6 feta proshutë të coptuar Hapat Ndezim furrën në 180 gradë. Në një enë të madhe, hedhim…

Proshutë pule e mbushur me perime

Përbërësit Bukë të bardhë për antipasta Proshutë pule në feta karota të ziera Djathë grana të grirë Shparguj Krip, piper pak vaj ulliri Hapat Zieni shpargujt dhe karotat dhe rregullojuni shijen me pak kripë, piper dhe vaj ulliri. Në fetat…

Sfoliat me kunguj dhe sallam

Përbërësit 1 petë të gatshme brumi sfoliat 2 kunguj të vegjël 1 djath mocarela Disa feta sallam Krip, piper Hapat Prisni të gjithë përbërësit në feta të holla dhe shtrojini në mes të petës së brumit sfoliat. Rregulloni shijen me…

Kungulleshka në tavë

Përbërësit 3 kungulleshka mesatare 3-4 vezë 100 gr miell 150-200 gr proshutë ose sallame 180 gr ajkë e thartë (shmant) Krip piper i zi vegete Hapat Kungullshkat i qerojme,dhe grijme me thike te mprehte per se gjati ne feta te…

Kaçamak i lehtë dhe i shpejtë

Përbërësit 200 ml ujë 200 ml qumësht 300-400 gr djath ose ajke(maze) 8 luge miell misri 1 luge e vogel Krip Hapat Perzijem ujin,qumeshtin, vajin ose margarine dhe veme te vloje Shtojme dhe kripen dhe pasi masa vlona shtojme miellin…

Tavë për drekë

Përbërësit 1 pako brokoli të ngrirë (mundë të jetë dhe i freskët) 2 gota përshutë 1 qepë 1 gotë kërpudha 1 grusht magdanoz 1 lugë gjalpë 3 vezë 4 lugë gjelle ajkë apo krem për gjella 50 gr djath Piper…

Tavë me patate dhe preshë

Përbërësit 1.5 kg patate 350 gr preshë 1 kubë supë 120 ml ujë 3 lugë magdanoz 1 lugë vaj ulliri 1 lugë gjalpë 1 thelbë hudhër 2 vezë 1 gotë qumësht Hapat Në një tavë të qeramikes, vendosim gjalpin, patatet…

Lazanje me salcë beshamel

Përbërësit 300-400 gr petë për lazanje 400 gr salami ose pershute 300 gr kackavall 150+50 gr djath parmesan 700 ml qumësht 5 luge miell Pak krip,vegete, piper I zi, arre muskati sipas deshires Hapat Per salcen beshamel perziejme qumeshtin e…