A do ta provonit picën me limon?

Për këtë picë të shijshme do t’ju nevojiten vetëm tre përbërës dhe erëzat e parapëlqyera! Përbërësit: – 400 g brumë të ftohur për pica; – 250 g djathë mozzarella, – 1 limon; – 3 lugë vaj ulliri, – kripë; –…

Mini pica me bukë të ftohët

Përbërësit 5 feta buke te ftohet(nga dita e djeshme) 5 fleteza djath kaçkavall (fleteza per toste) 70 gr përshutë 50 ml salcë domates(kecap) Rigon vaj urlliri disa kokrra ullinj Hapat Pjeset e bukes i lyejm me salcen e domates,shtojme pershuten…

Mini pica të shpejta-për vetëm 10 minuta

Përbërësit 600 gr miell 1 pluhur për pjekje 10 gr maja (kvasac) ½ luge sheqer ½ luge Krip 50 gr margarinë 100 ml kos shmant ose pavllake 250 ml ujë të vakët 2 luge gjelle vaj ulliri 200 gr proshutë…

Pica roladë

Përbërësit BRUMI PER PICE: 1 kg miell 10 g tharm buke i freskët 2 luge vaj ulliri 2 luge Krip 1 luge sheqer 0,5 l ujë 200 g spinaq 3-4 flete lakër nje fletez hudhër nje luge e madhe salce…

Picë e shpejtë

Përbërësit 5 filgjan miell (filgjan e kafes turke) 3 filgjan qumesht te vaket 1 filgjan vaj 1 luge maja maja birre 1 vezë Salce domatesh, kackavall ne rende, kerpudha, pershute, rigon, etj sipas deshires Hapat Ne nje ene te madhe…

Picë nga buka bajate

Përbërësit ½ buke bajate 1 vezë 150 ml qumësht pak Krip 150-200 gr salami, pershute, cilado qe keni 150 gr djath i forte, kackavall 150-200 ml salce domatesh Rigon Hapat Furren e ngrohim ne 220 grade. Taven e lyejm me…

Picë nga brumi i mbetur i bukëve

Përbërësit 1 kulaq i vogël nga bumi i bukes pak mish pule apo lloj tjeter mishi 1 gotë spinaq të freskët 1 spec i kuq 1 domate te vogla 1 gotë djath Piper te zi 4 kerpudha te fresketa Hapat…

Picë 4 stinët

Përbërësit BRUMI PËR PICEN 1 gotë salce domatesh 200 gr djath kaçkavall 100 gr djathë mocarela përshutë kërpudha ullinjë të zi Hapat Përgadisim brumin për pica. Shtrijmë peten e pices në tavë, sipër shtrojmë salcen e domateve. Pastaj fillojmë me…

Picë me hithra

Përbërësit miell sipas nevojes 50 gr majë buke 15 gr kripë 1 gotë ujë 150 gr përshutë 400 gr hithra 200 gr djathë 1 filxhanë ajkë (apo mazë qumështi) 2 lugë vaj Hapat Përgadisim brumin për pica, dhe e lëm…

Pica portobelo

Përbërësit PËRBËRËSIT PËR 8 MINI PICA 8 kërpudha 4 feta djathë mocarela 4 domate të grira 1 lugë borzilok 1 lugë Rigon piper i zi për shije 2 lugë ullinj Hapat Ngrohim furrën në 220 gradë. Pastrojmë kërpudhat me letër…

Picë e shpisë

Përbërësit PËR 5 PICA 6 gota miell n’ket rast kom perdor miell t’zi 1 gotë miell misri opsionale 3 gota jogurt 1.5 gota vaj 1 lugë të qajit kripë 1 lugë të sheqerit sheqer sipas dëshires melmesa Në këtë recetë…

Pica me patëllxhan

Përbërësit 1 patellxhan 1 lugë kripë 5 lugë vaj 1 lugë Piper te zi 1 gotë djathë 1 gotë magdanoz 5 thelpinje hudher 1 gotë salce domatesh 2 gota domate të fresket 1 lugë Rigon Hapat Së pari marim patëllxhanin…

Mini pica me rukola dhe sallam

Përbërësit pure të domateve sallame në feta të holla rukola vaj ulliri kripë piper djathë që shkrin, lloji që preferoni Brumë për pica Hapat Nëse keni marrë brumë të gatshëm, lëreni pak të pushojë përpara se ta hapni. Bëni një…

Picë e pjekur në tigan

Përbërësit PËR BRUMIN PËR 3 PICA TË VOGLA 300gr miell 2 te verdha te vezes 10gr maj buke 1 lugë vaj 1 lugë sheqeri kripë 1/2 lugë sheqer 1 gotë ujë të vakët 1 gotë qumesht te vaket PËR MBUSHJEN…

Pica me vezë

Përbërësit 6 vezë 2 lugë miell misri 200 ml qumësht 200 gr proshutë 200 g kackavall te grire ketchup ullinj Rigon vaj kripë Hapat Rrihni vezët me qumësht, kripë dhe miell, e më pas i nxirrni në një tigan më…

Pica me hot dog

Përbërësit PËR BRUMIN miell vaj ujë të vakët maja kripë 1 majë luge sheqer PËR MBUSHJEN Hot dog Hako Salce domate vaj ulliri për salcën erëza djathë pice Hapat Zini brumin me të gjithë përbërësit e mësipërm dhe lëreni të…

Recetë: Pizza primavera

Përbërësit 2 zukini të vegjël të prerë në kubë 1 patellxhan i prerë në kube 1 domate e prerë hollë spec i kuq i vogël ose i gjelbër, i copëtuar 1/2 qepë e prerë 500 gr brumë pice miell 30…

Pica vegjetariane

Përbërësit PËR BRUMIN 1 lugë maja birre (kvasac, tharem buke etj) 150 ml ujë të vakët ½ lugë sheqer Pak kripë 1 lugë vaj miell PËR MBUSHJEN 3 lugë të medha salce domatesh 200 gr kerpudha te fresketa 1 spec…

Picë në formë dielli

Përbërësit PËR DY PERSONA BRUMI 300 gr miell 180 ml ujë 2 lugë supe vaj ulliri 1 lugë çaji majë buke 1 lugë çaji kripë MBUSHJA 50 gr Mish i thate 50 gr djathë mocarela 5-6 lugë salce domatesh 1…

Pica shtëpie

Përbërësit 3 gota miell (150m,te jogurtit) 1 lugë maja birre (kvasac) 1 lugë e vogel sheqer 1 lugë e vogel kripë 5 lugë vaj 1 gotë ujë të vakët PËR MBUSHJEN salce domatesh kecap 200 gr përshutë 250 gr djath…

Pica në muffins

Përbërësit 300 gr proshutë 300 gr kaqkavall 200 gr kërpudha 1 spec i kuq babure 5 vezë 4 luge miell Një lugë e vogël pluhur për pjekje Një lugë origano kripë sipas shijes piper sipas shijes Hapat Coptohen së pari…

Pica tradicionale me perime

Përbërësit PERBERESIT PER BRUMIN: 1kg miell 6-7luge vaj ulliri 50gr maja birre 2luge sheqer 10-15gr kripë 1gote ujë PERBERESIT PER MBUSHJEN: 300gr salcice 2-3 domate 300gr djath mocarela kripë Rigon gjethe borzilok te fresket vaj ulliri Hapat Ndërkohë që presim…

Pica të vogla me djath filadelfia

Përbërësit PER BRUMIN 250 gr miell 250 gr djath filadelfia 50 gr gjalpë kripë PER MBUSHJEN salce domatesh djath mocarela rigon/borzilok Hapat Vendosim ne mikser djathin filadelfia, miellin, gjalpin dhe pak kripe dhe i perziejme derisa te formohet nje top…

Pica me salcice e domate

Përbërësit Perberesit per brumin: 1 kg miell 6-7 luge vaj ulliri 50 gr maja birre 2 luge sheqer 10-15 gr kripë 1 gote ujë Perberesit per mbushjen: 300 gr salcice 2-3 domate te freskta 300 gr mocarela kripë Rigon gjethe…