Spageti karbonara – recetë e pastës italiane

Përbërësit: – 350g proshutë – 400g spageti – 2 lugë gjelle vaj ulliri – 4 të verdhë të vezës – 2 karafila hudhër – 225ml krem – 75g Parmesan i grirë – Kripë Përgatitja: 1. Vajin e ullirit nxejeni në…

Makarona në furrë

Kjo recetë është me të vërtetë një pjatë e shijshme. Përbërësit: 500 gr makarona 300 gr mish të grirë 1 lt salcë 1 qepë 1 karotë 2 lugë vaj djathë parmixhano 1 degë selino kripë, piper Salca beshamel: 1 lt…

E shijshme: Sallatë Amerikane me pasta

Në këto ditë të nxehta të gjithë ne jemi duke kërkuar ushqime sa më të lehta dhe të freskëta. Sallata Amerikane me pasta, përveç që është e lehtë dhe e shijshme, po ashtu do ju freskojë në këto ditë me…

Tavë me patate, proshutë dhe djathë

Nëse nuk e dini çka të përgatitni për drekë, atëherë mund të përgatitnit një tavë më patate, proshutë të tymosur dhe djathë picash. Përbërësit e nevojshëm: 5 patate të prera në feta 250 gr proshutë 250 gr djathë picash 100…

Receta për përgatitjen e makaronave me mish viçi

Mishi i viçit dhe makaronat mund të jenë një miks i çuditshëm, por i shijshëm për t’u ngrënë. Përbërësit 4 racione mish viçi 500 gr makarona elb 4 lgj vaj ulliri 1 kokërr qepë 2 thelpinj hudhër 1 karotë 3-4…

Për një dark më ndryshe “Patate e mbushur me perime dhe e rreshkur në gjalpë”

Pjatat që ju rekomandojmë janë super të thjeshta, të shijshme dhe në harmoni të plotë me ngjyrat e tryezës. Përbërësit për 4 persona: 2 patate mesatare 2 kërpudha. 2 copa lulelakër kripë, piper dhe vaj ulliri. Përgatitja: Patatet, pasi i…

Makarona me djathë

Perbersit: 450 gr makarona 400 gr kaçkavall 15 gr gjalpë kripë dhe piper i zi 340 ml qumësht. Pergatitja: Ndizni furrën në 190 °C. Vendosni një tenxhere të madhe me ujë të kripur të vlojë. Shtoni makaronat dhe lërini për…

Vezë alla Greke

Përbërësit: 4 veze 100gr djath Feta 4 fileto açuge 1 spec te kuq te pjekur 3 luge vaj ulliri 2 luge majdanoz te grire kripe dhe piper te bardhe (fakultative) Përgatitja: Vendosim per tu ziere vezet per rreth 7 minuta…

Makarona me mish tuna

Pёrbёrёsit 400 gr makarona 300 gr mish tuna 150 gr kungull 6 copё domate Katёr fije borzilok 2 kokrra qepё 2 thelba hudhёr 2 lugё vaj vegjetal 2 lugё salcё domate 4 lugё djathё Kripё Piper origano Hapat o i…

Makarona me bizele

Pёrbёrёsit 300 gr makarona 500 gr bizele 3 lugё vaj 1 kokёr qepё Njё lugё miell Majdanoz Erёza 1 spec i kuq 1 karrotё Hapat o i o i o i o i o i o i o i o…

Makarona me mish tё bluar

Pёrbёrёsit 400 gr makarona 350 gr mish i bluar 4 lugё vaj vegjetal 2 domate 1 qepё 1 thelb hudhёr Kripё piper Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Makarona me gullash

Pёrbёrёsit 300 gr makarona 600 gr mish vici 200 gr domate 2 kokra qepё 2 thelba hudhre 2 lugё piper i kuq 4 lugё vaj Kripё Piper Hapat o i o i o i o i o i o i…

Makarona napoletane

Pёrbёrёsit 350 gr makarona 200 gr domate tё prera 1 tufё gjethesh majdanoz 2 lugё origano 100 gr djathё kackavall 1 lugё vaj vegjetal Gjysmё luge piper Vaj kripё Hapat o i o i o i o i o i…

Makarona me kёrpudha

Pёrbёrёsit 500 gr makarona 2 tufa presh 250 gr kёrpudha 2,5 decilitra ajkё 2 kokrra qepё 3 thelba hudhre 2 lugё gjalpё 4 lugё djathё kackavall Kripё piper Hapat o i o i o i o i o i o…

Salcë për makarona (pasta)

Përbërsit: 500 gr makarona 2-3 pjese mish i bardhe 200 gr krem djathi 1 konzerve e vogle krem supe nga pula 1 konzerve kerpudha 1 domate 1 spec 100 ml qumesht Krip,piper i zi,vegete Pak vaj,pak magdanoz Udhëzimet: Mishin e…

Makarona me ton

Përbërësit 1 qepë 1 thelb hudhër 2 konserva me ton 500 gr domate të pastruara 1 decilitër krem kosi 500 gr makarona Majdanoz të copëtuar Kripë Piper Hapat o i o i o i o i o i o i…

Shpageta me kërpudha

Përbërësit 1 shpageta Ujë Kripë 1 gotë kaçkavall 500 gr kërpudha 2 copa hudhër ½ gota çaji vaj vegjetal ½ lëng limoni Kripë Biber i zi 500 ml qumësht 2 lugë miell 1 lugë gjalpë Hapat o i o i…

Makarona me djathë cheddar

Përbërësit 500 gr makarona 2 lugë gjalpë 2 lugë miell 250 ml qumësht 250 gr cheddar djathë Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Makarona në tavë

Përbërësit 1 makarona Kaçkavall 1 qepë Për sos Gjalpë 2 lugë miell 2 gota qumësht Kripë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Mish gjeldeti në petë llazanjesh

Përbërësit 500 gr mish i bardhë gjeldeti 150 gr përshutë 16 fletë të mëdha spinaqi 16 petë të brumit për lazanje 0,5 decilitra vja Salcë curry Biber i zi Erëza Për salcë 100 gr gjalpë 2 lugë miell 2 decilitra…

Qofte me makarona

Përbërësit 400 gr mish i bluar viçi 100 gr përshutë e tymosur 1 vezë 2 rriska bukë 1,5 decilitra qumësht 2 qepë të reja 0,5 decilitra vaj 250 gr kaçkavall 300 gr makarona Mëlmesa të përziera Kripë Biber i zi…

Makarona me spinaq e hudhër

Përbërësit 500 gr spinaq 400 gr makarona 2 thelpinj hudhre 74 gr përshutë 5 lugë vaj vegjetal 2 lugë bajame të copëtuar 40 gr djathë parmezan 2 lugë lëng limoni Kripë Biber i zi Hapat o i o i o…

Llazanje me mocarelë

Përbërësit 1 paketim petë për llazanje 400 gr domate të konservuara 1 kokë qepë 130 gr gjalpë 4 decilitra qumësht 2 lugë miell 200 gr djathë mocarela 200 gr përshutë 40 gr djathë parmezan 5 lugë vaj Borzilok Rigon Mëlmesa…

Makarona spirale me salcë përshute

Pёrbёrёsit 400 gr makarona spiral 1 qepë 150 gr përshutë 2 lugë vaj 125 mililitra supë 200 ml ajkë 1 tubë fletë qepësh Biber i zi Kripë Hapat o i o i o i o i o i o i…

Shpageta me mish e perime

Pёrbёrёsit 250 gr shpageta 2 karrota 1 presh 100 gr kacakavall 100 gr përshutë 2 vezë 3 decilitra qumësht 2 copa djathë 1 decilitër ajkë 1 kungulleshë 0,5 decilitra vaj Erëza Kripë Biber izi Hapat o i o i o…

Makarona me spinaq e hudhër

Përbërësit 500 gr spinaq i freskët 400 gr makarona 2 thelpinj hudhre 75 gr përshutë 5 lugë vaj vegjetal 2 lugë bajame 40 gr djathë parmezan 2 lugë lëng limoni Kripë Biber i zi Hapat o i o i o…

Makarona me përshutë dhe ajkë

Përbërësit 400 gr makarona 100 gr gjalpë 4 vezë 2 decilitra ajkë 1 tubë qepë 200 gr përshutë 5 lugë vja Mëlmesa Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i o…

Kofshë pule me salcë beshamel

Përbërësit 4 kofshë pule 400 gr kërpudha 2 decilitra supë pule 150 gr gjalpë 1 lugë miell 2 decilitra qumësht 1 decilitra ajkë ½ lugë biber të zi 300 gr makarona Erëza Kripë Hapat o i o i o i…

Makarona me perime

Përbërësit 2 karrota 2 kungullesha 2 copa hudhër 1 tas misër 2 gota makarona Vaj vegjetal 1 tas jogurt Nenexhik Biber të kuq Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i…

Shpageta me mish e perime

Përbërësit 250 gr shpageta 2 karrota 1 presh 100 gr kaçkavall 100 gr përshutë 2 vezë 3 decilitra qumësht 2 copa djathë 1 decilitër ajkë 1 kungulleshë 0,5 decilitra vaj Erëza Kripë Biber i zi Hapat o i o i…

Shpageta me djathë parmesan

Përbërësit Gjysme shpageta 1 gotë djathë parmesan Vaj vegjetal Biber i zi Kripë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Mak me djathë

Përbërësit ½ makarona me bira 2 gota qumësht 2 gota ujë Biber i kuq ½ gota djathë ½ gota djathë mocarella Kripë Biber i zi Copa buke Hapat o i o i o i o i o i o i…

Makarona me pulë të pjekur

Përbërësit 250 gr makarona 600 gr pulë e zier 6 qepë të njoma 1 spec i kuq 240 gr ananas i grirë 2 vezë 2 lugë çaji salcë 60 gr bukë e thekur 45 gr djathë Hapat o i o…

Pasta(makarona) me tuna

Përbërsit: 500 gr pasta Konzerve 200-300 gr tuna 400 gr domate te grira 1 kungulleshke e vogle e grire 2 speca te grira 1 qepe e grire imet 1 thelp hudher i grire imet Parmezan,vaj ulliri Udhëzimet: o i o…

Byrek me makarona

Pёrbёrёsit Gjysmë makarona Kripë Përbërësit e brendshëm Djathë Majdanoz Për sos 2 vezë 1 gotë qumësht 1 gotë të çajit vaj vegjetal Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Makarona me perime

Përbërësit 500 gr makarona 2 karota 2 kungullesha 3-4 thelpinj hudhre Vaj vegjetal 20 gr gjalp Djathë parmesan Majdanoz të freskët Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Makarona me domate

Përbërësit 1 lugë vaj vegjetal 1 qepë 2 thelpinj hudhre 4 domate 2 lugë borzilok 2 lugë majdanoz 375 gr makarona Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Makarona me djathë

Përbërësit 500 gr makarona 2 lugë vaj 2 thelpinj hudhre 60 gr bukë e thekur të thërrmuar 250 gr domate 200 gr shurup 90 gr djtahtë deleje Hapat o i o i o i o i o i o i…

Makarona në kallëp torte

Përbërësit ½ gota të çajit vaj vegjetal 300 gr mish 2 hudhra 4 lugë salcë domatës 3 domate 1 lugë të çajit kripë 1 lugë të çajit biber të zi 1 makaronë 80 gr djathë 100 gr kaçkavall Hapat o…

Spageti me erëza

Përbërësit 450 gr spageti 1 tugë borzilok 1 lugë rozmarine 2 lugë majdanoz 40 gr bukë e thërmuar 2 qepë 1 thelb hudher 1 lugë kaparinë 90 gr ullinj të zinj 6 lugë vaj vegjetal Kripë Bibër të zi Hapat…

Shpaget me sos Alfredo

Përbërësit 1 shpageta 300 gr kërpudha 2 lugë gjellës gjalpë 200 ml krem 1 gotë të çajit kaçkavall 1 tubë majdanoz Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i…

Shpageta në tavë

Përbërsit: 300 gr shpageta 350 gr mish i bluar 3-4 luge salce domatesh 50 ml vaj 100 gr krem djathi 100 gr ajke e tharte(shmant,pavllake) 100 gr djath i bardhe i forte 100 gr kackavall melmesa(krip,piper,gjethe dafine,borzilok etj sipas shijes)…

Shpageta me salcë beshamel

Përbërsit: 500 gr shpageta 200 gr sallame kualitative 700 ml qumesht 6 luge miell 100 gr djathe kackavall 1 luge krip 1 luge vegete melmesa(rigon,borzilok etj) 180 ml ajke e tharte(shmant) o i o i o i o i o…

Spageti me rukola

Përbërësit 450 gr spageti 150 gr rukolë 4 thelpinj hudhër 6 lugë vaj vegjetal 60 gr djathë Kripë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Makarona flutur me lëng

Përbërësit 150 gr makarona flutur 1,5 lëng mishi 40 gr parmixhan i grirë Kripë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Makarona me sos pesto

Përbërësit makarona 2 gota borzilok 2 hudhra 2/3 gota vaj vegjetal Kripë Biber i zi ½ gota kaçkavall Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Makarona me sos boloneze

Përbërësit 1 makarronë Ujë Kripë Sosi 200 gr mish 1 qepë 1 karrotë 1 lugë të gjellës salcë Kripë Gjalpë Vaj vegjetal Biber i zi Biber i kuq Hapat o i o i o i o i o i o…

Shpageta me çyfte

Përbërsit per çyftet: 300 gr mish i bluar 1 veze 50 gr kackavall ne rende Pak krip 1 luge prezle(therrime buke) Perbersit per salcen: o i o i o i o i o i o i o i o i…

Pasta(makarona) të pjekura në furrë

Perbersit: 500 gr pasta 4 veze 1 l qumesht 250 gr djath I bardhe pa yndyre 200 ml ajke e tharte(shmant) 1 luge vegete Udhezimet: o i o i o i o i o i o i o i o…

Makarona në furrë

Përbërësit Makarona spageti 3 domate nerende 1 luge te gjellës salcë Kripë     Hapat  i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Makarona me tuna

Perbersit: 2 konzerva tuna(mish peshku) 400 ml salce domatesh 1 qepe te madhe 1 thelp hudher Melmesa-krip,piperi I zi ,rigon 500 gr makarona sipaa deshires Udhezimet: o i o i o i o i o i o i o i…

Shpageta boloneze

Përbërësit  1 makarone 1 qepe 1 karote 2-3 domate te grira Kripe Biber i zi Biber I kuq 250 gr mish Vaj vegjetal Hapat Vajin vegjetal dhe qepët i fërgoni në një tenxhere pastaj ia shtojme mishin Pas 2-3 minutash…

Makarona me mish dhe sos

Përbërësit 4 file pule 250-300 gr kërpudha 2 luge te gjelles sos curry Biber i zi kripë vaj vegjetal Hapat Ne nje tenxhere hidhni pak vaj dhe mishin e prere fergone. Shtoni kerpudhat,erezat dhe perzieni. Shtone sosin dhe ne temperature…

Makarona në furrë

Përbërësit gjysmë pako makarona spageti vaj vegjetal 1 lugë të gjellës paste të djegës 2 lugë paste të domateve Pak rigon, krip, piper i zi djathë i bardhë ose kashkavall disa copa domate Hapat Shtoni ujë të mjaftueshëm në tenxhere…

Shpageta me salcë të bardhë

Përbërësit 300 gr shpageta 200 ml ajkë per zierje(pana kuzhine) 200 ml ajkë e tharte(shmant,pavllake,salc kosi) 2 thelbinjë hudhër 150 djath kaçkavall 3 te verdha te vezes Krip piper magdanoz i grire Hapat Shpagetat i zijme me uje te kripur,kullojme.…

Pasta(makarona) në furrë

Përbërësit 500 gr pasta 4 vezë 1 l qumësht 1 lugë 250 gr sheqer + 50 gr 200 ml ajkë e thartë Pak Krip Pak vegete Hapat Ne nje ene te madhe perziejme vezet,shtojme qumeshtin,djathin e thermuar,ajken e tharte,kripen dhe…

Drekë e shpejtë-shpageta me tuna dhe karrotë

Përbërësit 300 gr shpageta integrale 2 konzerva tuna 200 ml Salce domate 1 karrote 1 qepë 2 thelbinjë hudhër 2 flete borzilok vaj ulliri Krip piper i zi Hapat Grijme qepen dhe fergojme ne vaj ulliri derisa te zbutet. Shtojme…

Makarona me mish pule

Përbërësit 500 gr mish i bardhe pule 300 gr makarona 1 liter supe nga ajo qe zien mishi 1 luge vegete 1 luge e vogel Krip 100 ml vaj 2 luge miell 150 ml qumësht 100 gr djath kaçkavall ose…

Pasta me mish pule

Përbërësit 300 gr pasta (makarona) 300 gr mish i bardhë pule 300 gr kërpudha 300 ml ajkë për zierje (hopla per kuzhine) 50 gr kackavall në rende 1 tufe preshi (purri) Krip piper i zi vaj Hapat Ne nje ene…

Pasta me përshut dhe djathë

Përbërësit PËRBERESIT PËR 2 PERSONA 1 qepë 100 gr përshutë 2 karrota 1 gotë bizele (opcionale) 1 lugë vaj 200 gr pasta 3 gota ajkë 1 gotë ujë 1 kubë supë pule ose viqi kripë vegete magdanoz Hapat 1Se pari…

Majonez i përgaditur në shtëpi

Përbërësit 150 gr vaj luledielli 1 lugë sheqeri mustardë 1 lugë kripë 1 lugë sheqer 1 lugë sheqeri lëng limoni 2 vezë 2 lugë qumësht Hapat Hidhni të gjithë përbërësit në një vend, dhe i vendosim në blender ose i…

Pasta me brokoli

Përbërësit 500 gr pasta (makarona) 500 gr brokoli 250 ml supë pule 100 ml ajkë (hopla per kuzhine) 100 gr djath parmesan piper i zi kripë Hapat Ndajme pjeset e brokolit te imtesuara dhe i shpelajme mire me uje te…

Tavë me lulelakër dhe proshutë

Përbërësit lulelakër proshutë djathë të bardhë qumësht vezë kripë piper gjalpë Hapat Zieni pak lulelakrën por jo të zbutet shumë. Në një enë përzieni vezën me qumshtin dhe shtoni kripë e piper. Në një tavë vendosni lulelakrën e prerë në…

Krem patatesh me binje të mbushura me proshutë

Përbërësit PËR BINJET 100 gr miell 75 gr proshutë Hako 40 gr gjalpë 25 gr djath parmixhan i grirë 2 vezë Pate tartufi qumësht kripë PËR KREMIN 500 gr patate 100 gr pana lëng perimesh vaj ulliri qepë të kuqe…

Makarona Penne me mocarela dhe salçiçe Hako

Përbërësit 1 filxhan kafe vaj ulliri 1 lugë pluhur qepë 2 thelpinje hudher 200 gr salcice Hako 1 Suxhuk (sallam) 2 filxhan çaj Salce domate pak Rigon pak borzilok pak koper pak kripë pak piper 1 pako makarona penne 1…

Lazanje me kungulleshka

Përbërësit 500 gr mish i bluar 3 thelpinje hudher ½ qepë e mesme 1 lugë vaj ulliri kripë piper i zi 700 gr salce domatesh 2 lugë magdanoz i fesket i grire imet 3 kungulleshka mesatare 400 gr rikote (lloj…

Lazanje me mish pule

Përbërësit 1 paketim petë për lazanje 500-600 gr mish pule 600 gr kërpudha 2 qepë 2 karrota 300 gr djath i grire ne rende 1 domate 100 ml ujë kripë piper vegete Hapat Ne pak vaj fergoni qepen e grire…

Pasta me brokoli

Përbërësit 500 gr pasta (makarona) 2 brokoli 5 thelpinje hudher parmezan kripë piper vaj ulliri Hapat Ziejme makaronat me uje te bollshem te kripur. Pak minuta para se te perfundoj zierja e pastave ,ne po kete ene shtojme brokolit e…

Pasta me presh (purri)

Përbërësit 500 gr pasta (makarona) 250 ml ajkë kuzhine 50 gr parmezan 3 presh purrinjë 1 qepë 1 thelpinje hudher kripë piper i zi Hapat Makaronat zihen sipas udhezimit ne qeske,dmth me uje te kripur zihen per 7-8 minuta. Ne…

Makarona me tunë

Përbërësit 500 gr makarona 200 gr tune 200 ml salce domatesh 1 qepë 2 thelpinje hudher pak parmezan Krip,piper Hapat Makaronat zihen me uje te kripur sipas udhezimit ne qeske. Ne nje tigan me te thelle qesim vaj ulliri. Ne…

Makarona të pjekur me mish dhe kërpurdha

Përbërësit 500 gr makarona 500 gr mish i bluar 400 gr kerpudha te fresketa 1 qepë Krip,piper,vegete dhe pak vaj 900 gr salce domatesh 200 gr djath i grire ne rende Hapat Makaronat zihen me uje te kripur sipas udhezimit…

Pasta me mish pule

Përbërësit 600 gr mish i bardhe pule 1 qepë 100 ml vaj ulliri 1 luge melmesa majdanoz 250 ml ajkë kuzhine 500 gr pasta Hapat Grihet qepa dhe fergohet ne vaj ulliri. Ne kete permbajtje shtohet melmesa(nje luge vegete) dhe…

Makarona me tuna

Përbërësit 300 gr pasta te ziera 1 qepë 2 thelpinje hudher 400 gr domate Rigon.borzilok,magdanoz, Krip,piper i zi,piper i kuq,vegete, rigon 1 konzerve tuna djath parmesan Hapat Ne nje tigan me pak vaj qesim qepen e grire dhe hudhren dhe…

Melomakarona

Përbërësit 8 filxhana miell 2 filxhana vaj luledielli 1 filxhan vaj ulliri 1 luge kanellë 1 luge karafil I bluar 2 pluhur për pjekje 1/2 filxhanit lëng portokalli 1/2 filxhanit rum 1/2 luge sodë bikarbone PER SHERBETIN: 1 kavanoz mjalte…

Makarona me tuna

Përbërësit 200 gr makarona 2 konzerva tune 1 domate Hapat Makaronat(pastat )zihen sipas udhezimit ne qeske dmth zihen ne uje te kripur 8-10 minuta dhe kullohen,pastaj shperlahen me uje te fothet qe te mos ngjiten mes veti. Ne nje pjate…

Penne Arabiata

Përbërësit 1/2filxhan vaj ulliri 6 thelbë hudhër 1luge biber të kuq 1 domate 1/2filxhanit salce domatesh 1tuf baziliku 1 makarona pene 2 vezë 2filxhana prezlla 1luge hudhër pluhur 1luge kripë 1luge piper 450gr gjoks pule të prerë Hapat Ngrohni ¼…

Makarona me pesto siciljane

Përbërësit 400gr makarona 400gr domate te vogla 400gr arra 400gr arra pishe 100gr gjize borzilok kripë

Makarona me krem specash

Përbërësit 600gr makarona 5 speca të kuq dhe të verdhë 1 ajkë kuzhine 3luge vaj ulliri 3luge kripë Hapat Qëro specat, priji fije-fije, kriposi dhe zieji në një tigan me vajin. Pasi të jenë zier, kaloji në kullesën e zarzavateve…

Oriz me gorgonxola

Përbërësit 200gr gorgonxola 300gr oriz 1/2 qepë 1/2 verë e bardhë 1L leng vegjetal 30gr gjalpë 2luge krem pana kripë piper Hapat Heqim pjesen mbeshtjellese te djathit dhe e presim ne copa te vogla. Qerrojme qepen dhe e presim holle,…

Makarona me peshk ton

Përbërësit 250gr makarona 160gr peshku ton 2 speca 1grusht majdanoz 2luge vaj ulliri 1 lëng limoni 2-3 thelpinj hudhre kripë piper i zi Hapat Në një tenxhere zieni makaronat. Në anën tjetër pritini hollë specat, shtojini sipër thelpinjtë e grirë…