Kofshё e mbushur viçi

Pёrbёrёsit 1 kofshe e madhe vici 150 gr kёrpudha 1 koke qepё 2 thelpinj hudhre 300 gr mish I bluar vici 1,5 decilitra supё vici 1 lugё e vogёl biber I zi 2 lugё miell 0,5 decilitra vaj Mёlmesa Hapat…

Biftek të mbushur

Përbërësit 4 copa biftek 150 gr kaçkavall 1 spec i pjekur 3 tranguj trushi 120 gr përshutë 2 lugë mustardë 1 lugë niseshte 300 gr jufka ½ lugë biber I kuq 1 decilitër vaj Mëlmesa Biber I zi Hapat Biftekët…

Fileto pule

Përbërësit 2 gjoks pule 1 gotë miell 1 gotë prezle (galetë) 2 vezë vaj kripë Piper te zi Hapat Marim mishin e pules, dhe e ndajme ne copë te barabarta, per se gjati Pulen e prerë e fusim në një…

Krelanë e kollomojtë-misri

Përbërësit 1 gote miell misri (250 ml) 1 gote miell gruri 100 ml vaj 200 ml jogurt (kos) 2 vezë 1 pluhur për pjekje kripë margarinë Hapat Rrahim vezet mire,shtojme jogurtin,vajin dhe miellin e misrit Shtojme dhe miellin e grurit…

Musakë me oriz e patate

Përbërësit 1 qepë 3 patate te medha 2 filgjan oriz (200 ml) 300 gr kerpudha te fresketa 1 lugë vegete ½ lugë kripë 1 lugë piper i kuq 1 lugë miell 100 ml vaj ujë sipas nevojes Hapat Qepen e…

Pulë e mbushur

Përbërësit 1 pulë 100 gr rriska përshutë 200 gr mish i bluar 150 gr mushkëri pule 50 gr oriz 1 kokë qepë 100 gr kërpudha të konservuara 1 vezë 1 brokoli ½ lulelakër 2 karrota 100 gr gjalpë 0,5 decilitra…

Sote gjeldeti

Përbërësit 500 gr mish i bardhë gjeldeti 2 speca 3 domate 200 gr jufka 1 qepë 3 të verdhtë e vezës 2 deciitra ajkë 1 decilitër qumësht 150 gr miell 0,5 decilitra vaj Mëlmesa Kripë Biber i zi Hapat Mishi…

Mini bërxolla

Përbërësit 1 spec i kuq 5 gr xhenxhefil 1 hudhër 80 gr qepë 400 gr mish i bluar viçi 1 vezë 1 lugë majdanoz Kripë Biber i zi  4 lugë vaj Hapat Speci i kuq djegës lahet, pastrohet dhe pritet…

Biftek të mbushur

Përbërësit 4 copa biftek 150 gr kaçkavall 1 spec i pjekur 3 tranguj trushi 120 gr përshutë 2 lugë mustardë 1 lugë niseshte 300 gr jufka ½ lugë biber I kuq 1 decilitër vaj Mëlmesa Biber I zi Hapat Biftekët…

Medaljone me salcë rrike

Përbërësit 2 file mish viçi 50 gr mustardë 150 gr miell 2 vezë 200 gr drithëra 2 decilitra vaj Mëlmesa Për salcë rrike 100 gr gjalpë 2 lugë miell 4 decilitra qumësht 1 lugë ajkë 2 lugë rrikë Mëlmesa Hapat…

Cheeseburger

Përbërësit 2 lugë gjalpë 400 gr mish 1 lugë uthëll Biber i zi Pak kripë 4 petë 1,5 gota djathë cheddar Domate Hapat Mishin e fërgoni me pak gjalpë në një tenxhere, ia shtoni kripën dhe biberin e zi. Petët…

Qofte me sos

Përbërësit 500 gr mish 1 gotë bollgur 1 qepë ½ tubë majdanoz 1 lugë çaji kripë 1 vezë Për sos 2 lugë vaj vegjetal 1 lugë salce domatesh 2 gota ujë Hapat Në një enë e vendosim mishin, bollgurin, qepën…

Mushkëri me perime

Përbërësit 500 gr mushkëri 1 qepë 3 copa hudhër 3 speca 2 domate 1 lugë salcë domatesh 1 lugë gjalpë 3 lugë vaj vegjetal 1 lugë çaji kripë 1 lugë çaji biber i zi 1 lugë qimnon 1 lugë biber…

Qofte djathi

Përbërësit 200 gr djathë 80 gr thërrime buke 30 gr djathë parmixhan 2 vezë Kripë Biber Vaj Hapat Djathi shtrydhet me pirun ose me nerende dhe shtohen gjysmat e thërrimeve të bukës. Pastaj kësaj përzierje i shtoni parmixhan dhe një…

Bërxolla

Përbërësit 4 bërxolla viçi 4 kokë qepë të kuqe Vaj Kripë Piper Hapat Bërxollat shtypen me çekan për mish, shtohet kripa dhe i lëmë të qëndrojnë. Qepët pastrohen, priten në rrahtë, shtohet kripa dhe piper i zi. Bërxollat skuqen në…

Fileto Parisi

Përbërësit 4 fileto viçi 2 vezë 1 filxhan qumësht Miell Vaj Hapat Filetat pastrohen shtypen me çekiç për mish dhe shtohet kripa. Vezët rrihen dhe në ta shtohe qumështi dhe mielli, gatuhet brumë pak më i trashë se sa brumi…

Biftek Mediterani

Përbërësit 300 gr biftek viçi 150 gr domate të vogla 50 gr ullinj të zinj Pak borzilok Kripë Vaj Hapat Mishi pritet në copa të vogla dhe skuqet në vaj në një tigan të thellë. Shtohen domatet e prera në…

Troftë me kajmak

Përbërësit 4 trofta Miell misri Limon 4 lugë kajmak Kripë Vaj Hapat Peshku pastrohet dhe thahet me një peshqir kuzhine. Shtohet kripë dhe lihet për 10 minuta të qëndrojë, secila troftë rrotullohet në miell dhe fërgohet në vaj të nxehtë…

Filetë viçi me hudhër

Përbërësit 600 gr filetë viçi 2 decilitra vaj Kripë Piper Miell 2 thelpinj hudhre 1 tufë majdanoz 2 lugë pastë domatesh Hapat Filetoja shtypet me çekiç për mish, shtohet kripë, piper i zi, derdhet mbi ta gjysma e vajit dhe…

Fileto peshku me kërpudha

Përbërësit 800 gr peshk 40 gr miell Pak miell 300-400 gr kërpudha marinuara të prera në feta 2 decilitra krem neutral 1 tufë majdanoz Kripë Piper Perime të thata Hapat Filetat e peshkut lahen mirë dhe fshihen, hedhim kripë, zhytën…

Kaqika

Përbërësit 4 këmbë pule 10 ullinj jeshil 2 qepë 1 thel hudhër 2 lugë kerri Kripë Perime të përziera Vaj Hapat Në një tavë vëmë pak vaj dhe skuqen këmbët e pulës, pastaj shtohet vaji vegjetal, qepa e copëtuar dhe…

Shish pule

Përbërësit 300 gr mish pule 3 mëlçi pule 100 gr përshutë Qepë të reja Hapat Mishi i bardhë, mëlçia dhe përshuta priten në copa të vogla. Radhiten në shkopinj metalik ose shkopinj metalik ose shkopinj druri për skarë. Skuqen në…

Gjoks pule me bajame

Përbërësit 800 gr gjoks pule 3 lugë rozmarinë 100 gr bajame të bluara 2 të bardha vezësh Kripë Piper i zi Gjethe marule Hapat Gjoksi i pulës pritet në gjysmë dhe hiqen kockat, përzihen rozmarina dhe bajamet, shtohet kripa dhe…

Peshk me domate

 Pёrbёrёsit  1 kg fileo peshku 2 qepё 1 thel hudhёr 300 gr pastё domatesh 600 gr domate tё freskёta Vaj Kripё Piper Perime tё thata 1 lugё uthull Majdanoz Hapat Filetat e peshkut radhiten nё tepsi tё lyer me vaj,…

Peshk në mënyrë Italiane

Pёrbёrёsit 1 qepё 200 gr domate tё vogla 1 kg fileto peshku 2 lugё koper 2 lugё thёrrime buke 1 tufё majdanoz Vaj Kripё Piper Hapat Lahet qepa dhe pritet nё feta, lahen domatet dhe priten nё gjysmё. Nё njё…

Qofte me pure tё fasulёs

Pёrbёrёsit 300 gr fasule te ziera ( barbunje) 1 vezё 1 qepё 2 lugё miell misri 1 lugё caji qimnon 1 lugё caji kripё 1 lugё caji biber i zi 1 tubё majdanoz Pёr ta lyer 1 gotё miell misri…

Mish pule me miell misër

Përbërësit 500 gr mish pule ¼ gota miell 1 vezë 1 gotë miell misri 1 lugë biber i kuq 1 lëvore limoni Kripë Biber i zi ½ lugë vaj vegjetal 2 lugë majdanoz Hapat Furrën ndezeni në temperaturë 220 gradë…

Pulë e mbushur

Përbërësit 1 pulë 300 gr kërpudha 30 gr bizele 30 gr përshutë 20 gr gjalpë 50 gr ajkë 100 ml qumësht 1 lugë miell 1 vezë 2 lugë trumzë 1 lugë majdanoz Kripë Biber i zi Hapat Kërpudhat, bizelet dhe…

Biftek të mbushur

Përbërësit 800 gr mish viçi 100 gr ajvar 200 gr djathë 2 vezë 2 decilitra supë viçi 250 gr kërpudha 2 speca 1 lugë miell 0,5 decilitra vaj 2 decilitra ajkë Mëlmesa Hapat Mishi nga kosha e viçit pritet në…

Kofshë pule me salcë domatesh

Përbërësit 4 kofshë pule 120 gr djathë mocarela 1 kokë qepë 400 gr domate të konservuara 300 gr kërpudha 6 ullinj Biber i kuq Biber i zi Mëlmesa Hapat Kofshëve të pulës u hiqen eshtrat dhe mishi shtypet me çekan…

Qofte në çorbë bizelesh

Përbërësit 500 gr mish i bluar 1 vezë 2 lugë biber i kuq ½ tubë majdanoz 2 kokë qepë ½ lugë pluhur hudhre 5 lugë thërrime buke 5 karrota 500 gr bizele 1 litër supë viçi 2 lugë miell 1…

Qofte pule me salcë kërpudhash

Përbërësit 500 gr mish i bardhë pule 4 rriska bukë bajat ½ presh 2 karrota 2 thelpinj hudhre 1 vezë 1 lugë biber i kuq 400 gr kërpudha 1 kokë qepë 1 lugë mustardë 3 lugë miell 7 decilitra supë…

Toptha mishi me kaçkavall

Përbërësit 1,5 kg mish i bluar viçi 200 gr kaçkavall 2 kokë qepë 4 thelpinj hudhre 500 gr bukë bajat 2 lugë biber i zi 1 tubë majdanoz 300 gr tranguj kornishan 200 gr ullinj 200 gr tomatina 200 gr…

Kaçika pule me përshutë

Përbërësit 20 kaçika të vegjël pule 20 rriska përshutë 200 gr mjaltë 1 lugë borzilok 1 lugë rigon 1 lugë trumzë Mëlmesa të përziera Biber i zi Hapat Kaçikët pastrohen, teren dhe u shtohen mëlmesa sipas shijës. Në një enë…

Kofshё e mbushur viçi

Pёrbёrёsit 1 kofshe e madhe vici 150 gr kёrpudha 1 koke qepё 2 thelpinj hudhre 300 gr mish I bluar vici 1,5 decilitra supё vici 1 lugё e vogёl biber I zi 2 lugё miell 0,5 decilitra vaj Mёlmesa Hapat…

Role me salcё

Pёrbёrёsit 700 gr mish vici pa asht 100 gr sallam 150 gr kackavall 100 gr krem djathi 1 djathё I butё 1/ 2 tubё majdanoz 50 gr pure domatesh 2 decilitra supё vici 5 lugё vaj Mёlmesa Biber I zi…

Mish pule me perime

Pёrbёrёsit 500 gr mish pule 1 presh 400 gr kërpudha 1 tranguj 2 karrota 100 gr lakër 100 gr lakër e kuqe 0,5 decilitra salcë soje 5 lugë vaj Salcë curry Mëlmesa Biber i zi Hapat Mishi i bardhë i…

Biftek i pazakonshëm

Pёrbёrёsit   4 biftekë të mëdhenj 2 vezë 2 patate 50 gr kackavall ½ tubë majdanoz 20 gr djathë parmesan 100 gr gjalpë 3 lugë miell 3 decilitra qumësht 2 decilitra supë  vici Mëlmesa Biber i zi Për garner perimesh…

Katrotë të njelmët me gjoks pule

Pёrbёrёsit 500 gr gjizë feta 250 gr gjalpë 2 decilitra ajkë 250 gr majonezë 50 gr kecap 3 vezë 500 gr gjoks pule ½ tubë majdanoz Erëza të përziera Biber i zi Hapat Vezët zihen, qërrohen dhe grihen trash nerende,…

File shojze me spinaq

Pёrbёrёsit 1 spec i kuq djegës 1 spec i kuq 2 lugë gjalpë 2 thelpinj hudhre 800 gr spinaq Kripë Biber i zi Arrë muskati Biber i kuq jo djegës 50 ml supë perimesh 3 lugë ajkë e thartë 800…

Qofte djathi

Përbërësit 200 gr djathë 80 gr thërrime buke 30 gr djathë parmixhan 2 vezë Kripë Biber Vaj Hapat Djathi shtrydhet me pirun ose me nerende dhe shtohen gjysmat e thërrimeve të bukës. Pastaj kësaj përzierje i shtoni parmixhan dhe një…

Bërxolla

Përbërësit 4 bërxolla viçi 4 kokë qepë të kuqe Vaj Kripë Piper Hapat Bërxollat shtypen me çekan për mish, shtohet kripa dhe i lëmë të qëndrojnë. Qepët pastrohen, priten në rrahtë, shtohet kripa dhe piper i zi. Bërxollat skuqen në…

Fileto Parisi

Përbërësit 4 fileto viçi 2 vezë 1 filxhan qumësht Miell Vaj Hapat Filetat pastrohen shtypen me çekiç për mish dhe shtohet kripa. Vezët rrihen dhe në ta shtohe qumështi dhe mielli, gatuhet brumë pak më i trashë se sa brumi…

Biftek Mediterani

Përbërësit 300 gr biftek viçi 150 gr domate të vogla 50 gr ullinj të zinj Pak borzilok Kripë Vaj Hapat Mishi pritet në copa të vogla dhe skuqet në vaj në një tigan të thellë. Shtohen domatet e prera në…

Troftë me kajmak

Përbërësit 4 trofta Miell misri Limon 4 lugë kajmak Kripë Vaj Hapat Peshku pastrohet dhe thahet me një peshqir kuzhine. Shtohet kripë dhe lihet për 10 minuta të qëndrojë, secila troftë rrotullohet në miell dhe fërgohet në vaj të nxehtë…

Filetë viçi me hudhër

Përbërësit 600 gr filetë viçi 2 decilitra vaj Kripë Piper Miell 2 thelpinj hudhre 1 tufë majdanoz 2 lugë pastë domatesh Hapat Filetoja shtypet me çekiç për mish, shtohet kripë, piper i zi, derdhet mbi ta gjysma e vajit dhe…

Fileto peshku me kërpudha

Përbërësit 800 gr peshk 40 gr miell Pak miell 300-400 gr kërpudha marinuara të prera në feta 2 decilitra krem neutral 1 tufë majdanoz Kripë Piper Perime të thata Hapat Filetat e peshkut lahen mirë dhe fshihen, hedhim kripë, zhytën…

Kaqika

Përbërësit 4 këmbë pule 10 ullinj jeshil 2 qepë 1 thel hudhër 2 lugë kerri Kripë Perime të përziera Vaj Hapat Në një tavë vëmë pak vaj dhe skuqen këmbët e pulës, pastaj shtohet vaji vegjetal, qepa e copëtuar dhe…

Qofte Greke

Përbërësit 100 gr qepë Vaj 400 gr mish të grirë 1 lugë pastë domatesh 1 vezë Gjysmë tufe majdanoz Gjysme tufe erëza Kripë Piper Thërrime buke Hapat Qepët pastrohen, grimcohen imët dhe skuqen në vaj, tërhiqen nga zjarri, shtohet mishi,…

Shish pule

Përbërësit 300 gr mish pule 3 mëlçi pule 100 gr përshutë Qepë të rej Hapat Mishi i bardhë, mëlçia dhe përshuta priten në copa të vogla. Radhiten në shkopinj metalik ose shkopinj metalik ose shkopinj druri për skarë. Skuqen në…

Gjoks pule me bajame

Përbërësit 800 gr gjoks pule 3 lugë rozmarinë 100 gr bajame të bluara 2 të bardha vezësh Kripë Piper i zi Gjethe marule Hapat Gjoksi i pulës pritet në gjysmë dhe hiqen kockat, përzihen rozmarina dhe bajamet, shtohet kripa dhe…

Peshk me domate

Pёrbёrёsit  1 kg fileo peshku 2 qepё 1 thel hudhёr 300 gr pastё domatesh 600 gr domate tё freskёta Vaj Kripё Piper Perime tё thata 1 lugё uthull Majdanoz Hapat Filetat e peshkut radhiten nё tepsi tё lyer me vaj,…

Mёlçi viçi me qepё

Pёrbёrёsit 600 gr mёlçi viçi 150 gr qepё 1 decilitёr vaj Kripё Piper \Hapat Lajini mёlçinё, thaheni dhe priteni nё copa. Qepёt pastroni, preni nё feta dhe i fёrgoni nё vaj derisa tё skuqen. Mёlça vihet nё qepё dhe skuqet…

Peshk në mënyrë Italiane

Pёrbёrёsit 1 qepё 200 gr domate tё vogla 1 kg fileto peshku 2 lugё koper 2 lugё thёrrime buke 1 tufё majdanoz Vaj Kripё Piper Hapat Lahet qepa dhe pritet nё feta, lahen domatet dhe priten nё gjysmё. Nё njё…

Peshk me karrota

Përbërësit 600 gr karrota 3 qepë 600-800 gr pershk Piper Vaj Majdanoz Hapat Karrotat pastrohen, lahen dhe priten në rrathë, kaurdisen 10 minuta, përzihen dhe hiqen nga zjarri. Në tavë të lyer me vaj ose pjatë metalike vëmë qepët e…

Filetë me kaçkavall

Përbërësit 4 filetë viçi 100 gr përshutë 50 gr djathë Thërrime buke 2 vezë Kripë Piper Vaj Limon Hapat Me çekiç për mish t’hollohen filetat, shtohet kripa, piperi dhe në çdo pjesë vendoset përshutë dhe nga një fetë kaçkavalli. Çdo…

Shish pule

Pёrbёrёsit 2 copa mish pule 2 patёllxhana 1 qepё 8 copa kёrpudha tё prera 1 kungulleshё Hapat Tё gjithё pёrbёrёsit preni nё pjesё tё barabarta, nё njё enё derdhni vajin vegjetal, kripёn, biberin e zi. Pёrbёrёsit e zvogёluar i zhytёni…

Mish pule me sos

Pёrbёrёsit 1 pule ose kofshe tё pulёs 1 lugё salcё 2 lugё jogurt 2 lugё vaj vegjetal Kripё Piper Pёr ta fёrguar 1 gotё çaji vaj vegjetal Hapat Mishin e pulёs e preni dhe e ndani nga eshtrat, e preni nё…

Oriz me pulë me erëza

Perbersit: 400 gr oriz 2 mish gjoks pule 3 bishtaja jeshile kardamoni 1 qepë 6 lugë vaj vegjetal 250 gr domate 125 gr bizele 1 lugë majdanoz 20 gr bajame 1 limon kripë Biber i zi. Pergatitja: Fërgoni qepën në…

Mish pule me miell misër

Përbërësit 500 gr mish pule ¼ gota miell 1 vezë 1 gotë miell misri 1 lugë biber i kuq 1 lëvore limoni Kripë Biber i zi ½ lugë vaj vegjetal 2 lugë majdanoz Hapat Furrën ndezeni në temperaturë 220 gradë…

Chicken fingers

Përbërësit 700 gr mish pule Për sos 2 veze Gjysmë gote miell Gjysme gote nisheste 1 shishe ujë mineral 1 lugë çaji karbonat Kripë Biber i zi Hapat Për sos të gjithë përbërësit i derdhim në një enë të thellë…

Pulë me përshesh

Përbërësit: koncentrat pule vaj ulliri pulë miell gruri miell misri kripë 2 gota ujë 2 kokrra qepë (të grira imët) majdanoz Përgatitja: Në një enë copëtoni imët “Gallina Blancën”. Shtoni vajin e ullirit “Olitalia”. Vendosni pulën në një tenxhere për…

Koc në tavë me qepë, domate dhe patate

Përbërësit: 600gr Koc 200gr domate te vogla 50gr ullinje 10gr kaper 1 qepe 500gr patate Vaj ulliri Kripe/piper Magdanoz Përgatitja: Se pari koci pastrohet dhe thahet me leter kuzhine, pastaj prehet sikurse ne foto afersisht ne tri vende, e kriposim,…

Pulë me lulelakër

Përbërësit: 4 shpatulla pule 4 filxhanë lulelakër 3 lugë gjelle vaj ulliri 12 thelpinj hudhre Përgaditja: Hapi 1 Pulën lajeni e thajeni. Hapi 2 Në një enë të madhe ngroheni vajin e ullirit e aty piqeni në të gjitha anët…

Kofshë pule me lëkurë aromatike

Përbërësit: 10 kofshë pule 2 filxhanë troshka buke/galetë parmezan 4 lugë gjelle magdanoz 2 lugëza piper i kuq 2 lugëza hudhër pluhur 1 lugëz rigon 2 lugëza kripë 3 lugë gjelle mustardë 200 gr gjalpë piper i zi Hapi 1…

Recetë-Qofte me salcë qepësh

Përbërësit: 1 kg mish i bluar 1 vezë ¼ filxhan troshka buke/galetë ½ lugë hudhër pluhur 1 filxhan qepë të grira 1 lugë salcë soja 1 lugë vaj ulliri kripë dhe piper i zi 2 lugë miell 1 filxhan supë…

Mish pulës me tri lloje djathërash i cili gatuhet për 20 minuta!

Dreka më e mirë përfundimisht është ajo e cila përmban mishin pule. Mishi i pulës me tri lloje djathërash është zgjedhje e shkëlqyeshme nëse sot vonoheni për kafjall, pasi që mund të gatuhet për vetëm 20 minuta, transmeton Telegrafi. Ju…

Mishi mund të shërojë depresionin, sipas shkencëtarëve

Dieta vegjetariane ose vegane mund të jetë duke rritur gjasat e depresionit, sipas një studimi nga Universiteti i Alabama-s në SHBA. Njerëzit me një dietë të bazuar në bimë kishin dy herë më shumë të ngjarë të merrnin ilaçe pa…

Shkenda Dubova – femra e artë

Shkenda Dubova, e bukura e dheut, është në top-listën e këngëtareve më të pëlqyera e atraktive në vend. Ajo, shkëlqen në çdo paraqitje, në çdo gjë që bënë, qoftë në fushën e muzikës, apo në atë të biznesit, ku suksesin…

Learta tregon se për çfarë zihet me Kushtrimin

Learta Jakupi tashmë është një nga emrat me të komentuar nga mediet rozë. Pyetjeve të fansave, këtë të shtunë iu ka përgjigjur Learta Jakupi. Përmes rubrikës “Kutia e pyetjeve”, ajo foli për burrin e saj, muzikën dhe shumëçka tjetër. Të…

Majku: Mos më lë të vuaj, besom me ty s’luaj

Majk njihet për hitet e një pas njëshme, ndërsa nuk e ka ndërmend të ndalet. Reperi edhe gjatë kësaj kohë kur të gjithë po qëndrojnë në izolim, ai ka hyr në studio për këngë të reja. Sot gjatë ditës Majk…

Para se të fejohej me Seldin, me këtë këngëtar kosovar ishte në lidhje Mimoza Shkodra

Mimoza Shkodra më parë ishte fejuar me këngëtarin Seldi Qalliu, por kjo lidhje tanimë ka përfunduar. Por, përpara kësaj fejese, para disa vitesh ajo ka qenë në lidhje me një këngëtar kosovar. Fjala është për Art Abazin. Romanca mes tyre…

Dreka e Bajramit ; Mish pulës me tri lloje djathërash i cili gatuhet për 20 minuta!

Dreka më e mirë përfundimisht është ajo e cila përmban mishin pule. Mishi i pulës me tri lloje djathërash është zgjedhje e shkëlqyeshme nëse sot vonoheni për kafjall, pasi që mund të gatuhet për vetëm 20 minuta, transmeton Telegrafi. Ju…

Recetë-Qofte me salcë qepësh

Përbërësit: 1 kg mish i bluar 1 vezë ¼ filxhan troshka buke/galetë ½ lugë hudhër pluhur 1 filxhan qepë të grira 1 lugë salcë soja 1 lugë vaj ulliri kripë dhe piper i zi 2 lugë miell 1 filxhan supë…

Kofshë pule me lëkurë aromatike

Përbërësit: 10 kofshë pule 2 filxhanë troshka buke/galetë parmezan 4 lugë gjelle magdanoz 2 lugëza piper i kuq 2 lugëza hudhër pluhur 1 lugëz rigon 2 lugëza kripë 3 lugë gjelle mustardë 200 gr gjalpë piper i zi Hapi 1…

Sa gjatë mund të ruani secilin lloj mishi në frigorifer dhe në frigorifer me ngrirje të thellë!

Depozitimi i ushqimit sjell shumë pyetje dhe brengosje, aq më parë kur është fjala për produktet e mishit. Çdo lloj mishi ka afatin e vet të qëndrueshmërisë në frigorifer dhe në frigorifer me ngrirje të thellë, transmeton Telegrafi. Mishi i…

Pulë me lulelakër

Përbërësit: 4 shpatulla pule 4 filxhanë lulelakër 3 lugë gjelle vaj ulliri 12 thelpinj hudhre Përgaditja: Hapi 1 Pulën lajeni e thajeni. Hapi 2 Në një enë të madhe ngroheni vajin e ullirit e aty piqeni në të gjitha anët…

Këshilla për një ushqim të sigurt gjatë ditëve të nxehta

Ekspertët e Shëndetit Publik të Shqipërisë kanë dhënë disa këshilla për një ushqim sa më të sigurt në ditët e nxehta të stinës së verës. Sipas tyre, ngjyra e mishit nuk është një shenjë e besueshme nëse mishi është i…

Kofshë pule me lëkurë aromatike

Përbërësit: 10 kofshë pule 2 filxhanë troshka buke/galetë parmezan 4 lugë gjelle magdanoz 2 lugëza piper i kuq 2 lugëza hudhër pluhur 1 lugëz rigon 2 lugëza kripë 3 lugë gjelle mustardë 200 gr gjalpë piper i zi Hapi 1…

Mish pule me tri lloje djathërash i cili gatuhet për 20 minuta

Dreka më e mirë përfundimisht është ajo e cila përmban mishin pule. Mishi i pulës me tri lloje djathërash është zgjedhje e shkëlqyeshme nëse sot vonoheni për kafjall, pasi që mund të gatuhet për vetëm 20 minuta, transmeton Telegrafi. Ju…

Lëkura e pulës, ja çfarë përfitimesh shëndetësore iu sjell

Heqja e lëkurës nga pula është një praktikë, e cila bëhet me qëllim të ruajtjes së shëndetit. Megjithatë, jo gjithmonë qëndron kjo. Madje, ekzistojnë supozime se lëkura e pulës mund të sjellë dobi të mëdha shëndetësore. Amy Myrdal Miler, dijetar…

Pulë e mbushur me kërpudha

Përbërësit: 1 pulë 750gr kërpudha të freskëta 4 vezë 200ml shtalpë 3 lugë e grirë majdanoz 1 lugë erëza të përziera vaj kripë dhe piper i zi Përgatitja: I grijmë shampinjonat dhe i skuqim në vaj. Pasi avullon lëngu, në…

Koc në tavë me qepë, domate dhe patate

Përbërësit: 600gr Koc 200gr domate te vogla 50gr ullinje 10gr kaper 1 qepe 500gr patate Vaj ulliri Kripe/piper Magdanoz Përgatitja: Se pari koci pastrohet dhe thahet me leter kuzhine, pastaj prehet sikurse ne foto afersisht ne tri vende, e kriposim,…

Pulë me përshesh

Përbërësit: koncentrat pule vaj ulliri pulë miell gruri miell misri kripë 2 gota ujë 2 kokrra qepë (të grira imët) majdanoz Përgatitja: Në një enë copëtoni imët “Gallina Blancën”. Shtoni vajin e ullirit “Olitalia”. Vendosni pulën në një tenxhere për…

Chicken fingers

Përbërësit 700 gr mish pule Për sos 2 veze Gjysmë gote miell Gjysme gote nisheste 1 shishe ujë mineral 1 lugë çaji karbonat Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i…

Mish pule me miell misër

Përbërësit 500 gr mish pule ¼ gota miell 1 vezë 1 gotë miell misri 1 lugë biber i kuq 1 lëvore limoni Kripë Biber i zi ½ lugë vaj vegjetal 2 lugë majdanoz Hapat o i o i o i…

Qofte me pure tё fasulёs

Pёrbёrёsit 300 gr fasule te ziera ( barbunje) 1 vezё 1 qepё 2 lugё miell misri 1 lugё caji qimnon 1 lugё caji kripё 1 lugё caji biber i zi 1 tubё majdanoz Pёr ta lyer 1 gotё miell misri…

Mish pule me sos

Pёrbёrёsit 1 pule ose kofshe tё pulёs 1 lugё salcё 2 lugё jogurt 2 lugё vaj vegjetal Kripё Piper Pёr ta fёrguar 1 gotё çaji vaj vegjetal Hapat o i o i o i o i o i o i…

Shish pule

Pёrbёrёsit 2 copa mish pule 2 patёllxhana 1 qepё 8 copa kёrpudha tё prera 1 kungulleshё Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Qofte me kungullesha

Pёrbёrёsit 3 kungullesha 1 qepё Gjysmё tube majdanoz ose koper 1 vezё 4 lugё miell 1 pluhur pjekje Gjysme gote kackavall Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Filetë me kaçkavall

Përbërësit 4 filetë viçi 100 gr përshutë 50 gr djathë Thërrime buke 2 vezë Kripë Piper Vaj Limon Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Peshk me karrota

Përbërësit 600 gr karrota 3 qepë 600-800 gr pershk Piper Vaj Majdanoz Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Peshk në mënyrë Italiane

Pёrbёrёsit 1 qepё 200 gr domate tё vogla 1 kg fileto peshku 2 lugё koper 2 lugё thёrrime buke 1 tufё majdanoz Vaj Kripё Piper Hapat o i o i o i o i o i o i o i…

Mёlçi viçi me qepё

Pёrbёrёsit 600 gr mёlçi viçi 150 gr qepё 1 decilitёr vaj Kripё Piper Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Peshk me domate

 Pёrbёrёsit  1 kg fileo peshku 2 qepё 1 thel hudhёr 300 gr pastё domatesh 600 gr domate tё freskёta Vaj Kripё Piper Perime tё thata 1 lugё uthull Majdanoz Hapat o i o i o i o i o i…

Gjoks pule me bajame

Përbërësit 800 gr gjoks pule 3 lugë rozmarinë 100 gr bajame të bluara 2 të bardha vezësh Kripë Piper i zi Gjethe marule Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i…

Shish pule

Përbërësit 300 gr mish pule 3 mëlçi pule 100 gr përshutë Qepë të reja Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Qofte Greke

Përbërësit 100 gr qepë Vaj 400 gr mish të grirë 1 lugë pastë domatesh 1 vezë Gjysmë tufe majdanoz Gjysme tufe erëza Kripë Piper Thërrime buke Hapat o i o i o i o i o i o i o…

Kaqika

Përbërësit 4 këmbë pule 10 ullinj jeshil 2 qepë 1 thel hudhër 2 lugë kerri Kripë Perime të përziera Vaj Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Fileto peshku me kërpudha

Përbërësit 800 gr peshk 40 gr miell Pak miell 300-400 gr kërpudha marinuara të prera në feta 2 decilitra krem neutral 1 tufë majdanoz Kripë Piper Perime të thata Hapat o i o i o i o i o i…