Pankek me çokollatë dhe luleshtrydhe

Pёrbёrёsit 1 cokollatё Luleshtrydhe Pёr pankek 2 vezё 2 lugё sheqer 1 gotё qumёsht 1 gotё miell 1 pluhur pjekje 1 vanilje Vaj vegjetal Hapat o i o i o i o i o i o i o i o…

Krep

Pёrbёrёsit 2 vezë 1 lugë sheqer Pak kripe 0,5 decilitra qumësht 300 gr miell 200 gr çokollatë 100 gr sheqer 1 decilitër krem Vaj Hapat o i o i o i o i o i o i o i o…

Krep me bajame

Përbërësit 300 gr miell Pak kripë 1 lugë sheqer 2 vezë 0,5 decilitra vaj 5 decilitra qumësht 50 gr bajame të copëtuara Mjaltë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i…

Krepe frënge me limon

Përbërësit 150 gr miell Veze 2,5 decilitra qumësht Pak vaj Kripë Për salcë 60 gr sheqer 60 gr gjalpë 1,2 decilitra lëng portokalli 1 lëng limoni 2 lugë liker me aromë portokalli Fletë bajamesh për dekorim Hapat o i o…

Kulla krepesh me çokollatë

Përbërësit 2,5 decilitra qumësht 150 gr miell Vezë 40 gr sheqer 60 gr gjalpë Pak vaj 200 gr çokollatë 3 deciltra krem kosi 2 shega Hapat o i o i o i o i o i o i o i…

Krep të mbushura me krem dhe fruta

Përbërësit 150 gr miell Vezë 2,5 decilitra qumësht Pak vaj Kripë 2 pjeshka 1 decilitër krem 100 gr çokollatë 300 gr mjedra Çokollatë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i…

Krep me çokollatë

Përbërësit 150 gr miell Vezë Pak vaj 2,5 decilitra qumësht 2 lugë sheqer Kripë Ekstrakt vanilje 30 gr miell kokosi Çokollatë Krem pluhur çokollatë Çokollatë e lëngshme Hapat o i o i o i o i o i o i…

Byrek krepi

Përbërësit 1 vezë 1 gotë miell 1,5 gota qumësht Pak kripë 1 lugë vaj vegjetal Në brendësi Kaçkavall Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Pallaçinka me arra e krem

Përbërësit 3 vezë 5 decilitra ujë i gazuar 300 gr miell 100 gr sheqer 1 decilitër ujë 150 gr arra të bluara Kripë Për krem 3 vezë 4 lugë sheqer Hapat o i o i o i o i o…

Krepa me kakao

Përbërësit 2 gota drithëra Pak kripë ½ gota kakao 4 të bardhët e vezës ¼ lugë vanilje 2-3 lugë mjaltë 1,5 gota qumësht Fruta Hapat o i o i o i o i o i o i o i o…

Krep pa qumësht

Përbërësit 2 vezë ¾ gota ujë 1 gotë të çajit vaj vegjetal 1 lugë të çajit kripë 1 gota miell Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Krepa

Perberesit 250 gr miell 1 lugë të çajit kripë 150 gr sheqer 4 lugë vaj vegjetal 3 vezë Gjysmë litre qumësht Hapat Në një enë të thellë e derdhni miellin, kripën, vajin vegjetal, vezët, qumështin, sheqerin. E përzieni me mikser…

Krep me kajmak

Përbërësit 2 vezë ½ gota të çajit qumësht ½ gota ujë 1 gotë kajmak 6 lugë të gjellës miell ½ lugë të çajit kripë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o…

Krep pa sheqer, me banane

Përbërësit 1 banane 5 lugë të gjellës qumësht 1 vezë 1 gotë të çajit drithëra 2 lugë të gjellës vaj vegjetal ½ lugë të çajit karbonat 1 lugë të çajit vanilje Hapat o i o i o i o i…

Krep i përzier

Përbërësit 150 gr djathë 2 vezë 1 gotë jogurt 2 lugë të gjellës vaj vegjetal 1 spec i kuq 1 lugë të çajit kripë 1 pluhur pjekje 1,5 gota miell Koper Hapat o i o i o i o i…

Krep me peshk tuna

Përbërësit Për krep 1,5 gota miell ¾ gota qumësht ½ gota ujë 1 lugë të gjellës vaj vegjetal 1 lugë kripë 2 vezë Përbërësit e brendshëm 4 lugë të gjellës peshk 3 lugë të gjellës majonez 1 qepë 1 lugë…

Krep pa qumësht

Përbërësit 2 vezë ¾ gota ujë 1 gotë të çajit vaj 1 lugë të çajit kripë 1 gotë miell Hapat Në një pjatë rrahni vezët pastaja ia shtoni ujin, vajin vegjetal dhe e vazhdoni rahjën. Së fundmi ia shtoni miellin,…

Krep me koper

Përbërësit 2 vezë 1 gotë qumësht 2 lugë të gjellës vaj 1 gotë miell Kripe Djathë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Byrek me krep

Përbërësit 1 gotë qumësht 1 gotë uje 2 gota miell Në brendësi Mish Patate Djathe Për ti lyer 1 vezë gjysme gote miell misri Hapat o i o i o i o i o i o i o i o…

Krepë dietale

Përbërësit 1 banane 2 veze 1 luge te çajit vanilje 1 luge te gjelles miell 1 luge kanelle   Hapat  o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Krep me mish

Përbërësit  Gjysme kg mish 1 qepë 1 domate Kripe, biber i zi , vaj vegjetal Per krep 2 gota qumesht 1,5 gota miell 2 veze 2 luge te gjelles vaj vegjetal Kripe Për sos 1 gotë qumësht 2 luge te…

Pankek me mjaltë

Përbërësit 2 vezë 3 luge te gjelles sheqer pluhur 2 gota qumësht 3 luge te gjelles vaj vegjetal 2 gota miell 1 luge te gjelles Pluhur pjekje vanilje Hapat Vezët dhe sheqerin vendosni në një enë të thellë dhe përzieni…

Byrek në forme krepi

Përbërësit 1 gote qumësht 1 gote ujë 2 gota miell BRENDA djathë PËR TI LYER BYREKAT 1 vezë gjysme gote miell misri Hapat Përbërësit e krepit i përziejmë dhe i vendosim në tigan për pjekje. Nga kjo glazure përafërsisht dalin…

Krep dietal

Përbërësit i prere kungull miser i konzervuar ose i ngire i zier qepë 3 vezë miell misri Hapat I perzieni te gjithe perberesit, ashtut sic jane te ranguar te perberesit. Pas perzierjes se glazures e vendosni ne tigan per pjekje.…

Krep me dekor

Përbërësit 1 vezë 4 sheqer pluhur luge te gjellës 1 qumësht gote te ujit 1 miell gote te ujit 4 kakao luge te gjelles 1 Pluhur pjekje luge te gjelles 1 vanilje 1 banane PER BRENDESI 1 shllag krem 1…

Krepa-pallaqinka të mbushura në salcë beshamel

Përbërësit 125 gr miell 1 vezë 300 ml qumësht 2 luge vaj Pak Krip MBUSHJA: 25 gr margarinë 250 gr kërpudha 250 gr mish i bardhe pule (e grire ne katrorka dhe e zier) 3 luge magdanoz te fresket 1…

Krepëza

Përbërësit 500 g miell 3,5 l qumësht nje pako tharm buke i freskët 50 g gjalpë 2 vezë 60 g sheqer pak Krip 2 feta ananas nga kavanozi 1 l vaj (per fergim ) 150 g pekmez 150 g sheqer…

Krepa ( Krofne )

Përbërësit 250 g miell i paperpunuar 250 g miell i bute 150 g gjalpë 50 g sheqer 2 te verdha te vezes 1 vezë 30 g buke 2 luge rum 1 dl qumësht 1 lëvore limoni vaj Krip marmalate per…

Krepa në mënyrën e tjetër

Përbërësit 500 g miell 3 dl qumësht i vakët nje pako tharm buke 8 luge sheqer 4 te verdha te vezes pak Krip 7 luge vaj Vaj per fergim çokokrem apo pekmez per sperkatje te krepave sheqer Hapat Në qumështin…

Krepa për mëngjesin francez

Përbërësit 200 g miell 2 vezë 40 g sheqer 500 ml qumësht 1 majë thike kripë Gjithashtu na duhet: pak gjalpë për skuqjen e tyre reçelra të ndryshëm për t’i servirur Hapat Përziejmë të gjithë përbërësit për brumin në një…

Palpeta(pallaqinka) më të shkrifta që keni ngrënë

Përbërësit 250 gr griz (miell misri ose gruri i perpunuar) 100 gr miell 500 ml uje i vakur 1 luge e mesme maja birre (kvasac) 1 luge sheqer 1 luge e vogel pluhur për pjekje (pecive, bakin) krip Krip Hapat…

Palpeta te mbushura me banana

Përbërësit 6 palpeta (pallaqika te zakonshme,por me pak me shume sheqer ne brum) 6 banana nutella (eurokrem) Hapat Palpetat i lyejm me nutella. Shtrijme nga nje banana dhe mbeshtjellim ne forme roleje me bananen mbrenda. Servojme me recel dredheze, mjedre…

Krepa waffels

Përbërësit 2 vezë 2 lugë sheqer 2 gota miell 2 lugë qaji pluhur për pjekje (pecivë) gjysëm luge qaji Krip 450 ml qumësht 4 lugë gjalpë e shkrirë ose margarinë PËR AKULLOREN: 10 biskota oreo gjysëm lugë lëng vanille 250…

Krepa me patate, preshë dhe brokoli

Përbërësit 150 gr patate (1 patate mesatare) 150 gr brokoli 150 gr preshë 2 vezë 1 lugë gjelle miell 1 lugë qaji Krip 1 lugë qaji piper i zi 1 lugë qaji magdanoz 5 lugë gjelle vaj Hapat Qërojmë dhe…

Palpeta-pallaqinka(krepa)

Përbërësit 3 vezë 250 gr miell 350 ml qumësht 100 ml uje mineral pak kripë 2 lugë vaj ½ lugë rum (opsionale) Hapat Perziejme vezet mire,shtojme vajin,pastaj qumeshtin dhe ne fund miellin duke e perzier masen panderprere. Shtojme kripen dhe…

Role pallaçinkash

Përbërësit miell vezë qumësht krem djathi (filadelfia) majdanoz piper paprika proshutë Hapat Përgatisni brumin e pallaçinkave me miellin, qumshtin dhe vezën. Por, ndryshe nga herët e tjera, bëjeni më të trashë, në mënyrë që peta të dalë më e plotë.…

Pallaqinka me karrotë, magdanoz dhe pure patatesh

Përbërësit 3 gota pure patatesh 2 gota djathë mozarella 1 karrote 1 vezë 1\4 gotë miell 2 lugë gjelle magdanoz Hapat Së pari grijmë karroten dhe djathin në rende. Coptojmë magdanozin Pastaj në një enë vendosim të gjithë përbërsit një…

Krepa me përshutë, djathë dhe vezë

Përbërësit PËR BRUMIN 1/2 gote ujë të vakët 1 gotë qumësht 4 vezë 4 lugë gjalpë 1 gotë miell 1 lugë sheqer 1 lugë kripë PËR MASËN 1 vezë 2 lugë mustardë (opcionale) 150 gr përshutë 10 lugë ajkë ose…

Krepa

Përbërësit 2-3 të verdha veze pak kripë 2 gota uji miell 1 litër qumësht çokollatë e shkrirë lajthia arra 2 lugë gjelle gjalpë Hapat Si fillim përgatisim brumin e krepës. Rrahim të verdhat e vezëve në një tas të thellë,…

Krepa me patate

Përbërësit 3 filxhana pure patatesh 2 filxhana djathë mocarella (ose djathë tjetër të butë) 1 vezë 1 flixhanë kafeje miell vaj vegete Hapat Në një enë, vendosim puren e patateve, shtojmë djathin, vezën, miellin dhe pakë vegetë I përziejmë mirë…

Krepa të shijshme me dy përbërës

Përbërësit banane vezë vaj Hapat Për këdo, që është adhurues i krepave, sidomos te mëngjeseve në fundjavë Marrim bananet dhe vendosim ne nje ene, dhe e shtypim me ndihmen e pirunit apo luges, derisa babaneja të bëhet pure Pastaj vendosim…

Krepa me mish të bluar

Përbërësit 300 gr mish i bluar 3 karrote te grira ne rende 1 gotë pavllakë për zierje Pak salce domatesh 2 vezë 1 katrore supe e gatshme Rigon kripë piper i zi magdanoz vaj 10 krepa Hapat Ne vaj fergojme…

Krepa-pallaqinka me mish të bardhë

Përbërësit 14 krepa 3 vezë 300 ml ajkë e thartë (shmant,pavllake) 1 pjesë mish i bardhë pule Pak vaj 4 lugë miell 300 ml qumësht 100 ml ujë melmesa (krip,piper,rigon,piper I zi) 1 lugë mustardë (senf) Hapat Se pari pergadisim…

Krepa(palaçinka) me arra

Përbërësit 6 krepa 8 luge arra të bluara 8 luge sheqer 200 ml qumësht Pak vaj Hapat Pasi krepat jane nje ushqim qe tanim secili e dime si behen,per te pasur nje shije pak me ndryshe po ju sugjerojme kete…

Krepa me spinaq

Përbërësit PËR 4 PERSONA 8 krepa 200 gr djath të ëmbël (Galbanino) 500 gr spinaq 1 thelpinje hudher vaj ulliri Hapat Presim hollë spinaqin dhe e vendosim në një tigan sëbashku me hudhrën. Presim në kubikë të vegjël djathin dhe…

Krepa me perime dhe sallam Hako

Përbërësit 400 gr miell 2 filxhanë kungull 200 gr sallame Hako 1 filxhan Karrota te grira 1 filxhan miser 1 vezë 2 lugë kos 1/2 lugë çaji kripë 1/2 filxhan djathë i grirë piper i zi pluhur për pjekje 1­3…

Krepa (pallaqinka) të ëmbëla

Përbërësit 6 krepa ( te bera ne menyre te zakonshme) 8 lugë arra të bluara 8 lugë sheqer 200 ml qumësht Hapat Kallepin ku do te pjekim krepat eshte mire te jete i qeramikes ose zjarrerezistuese. Lyejme me pak vaj…

Krepa të mbështjellura

Përbërësit PËR KREPAT 2 vezë pak kripë 200 ml ujë 200 ml qumësht 500 gr miell PËR MBUSHJEN 300 gr përshutë 300 gr sallame 300 gr krem djathi PËR FERGIMIN 3 vezë prezle (buke ethekur e bluar,galete) vaj per fergim…

Krepe (pallaqinka) të mbushura

Përbërësit PËR KREPAT 3 vezë 1 dcl qumësht 1 dcl birre 125 gr miell 60 gr djath kaçkavall ½ lugë piper i kuq 40 gr margarinë 5 dcl vaj kripë PËR MBUSHJEN 2 dcl shmant (pavllakë) 150 gr djath kaçkavall…

Ëmbëlsirë me krepa (pallaqinka)

Përbërësit 30-35 krepa(pallaqinka) 2 L qumësht 2 pudinga cokollate 2 puding vanileje 10 luge sheqer 200 gr krem pana Hapat Krepat ose pallaqinkat behen ne menyre te zakonshme(5 veze+1 l qumesht+1/2 l uje+pak krip,pak sheqer+miell sa te behet nje brume…

Krepa nga patatet

Përbërësit 1 filxhan ujë i ftohtë 1 vezë 1 filxhan pire te gatshme 1 luge margarinë 1 luge vaj sipas deshires veget,krip,biber Hapat Nje filgjan uje perzihet me nje veze te tundur dhe ne te qitet pireja e gatshme. Pasi…

Krepa (pallaqinka) te pjekura ne furre

Përbërësit 10 krepa(pallaqinka) 200gr djathë 200decilitra ajkë e thartë (shmant) 0.5decilitra vaj 0.5decilitra qumësht 2 vezë pak kripë Hapat Perzihen djathi, gjysma e ajkes, kripa dhe 1 veze dhe me kete mase lyhen krepat dhe behen ne forem roleje dhe…

Krepe me shpageta

Përbërësit 150gr miell 2.5decilitra qumësht 1 vezë 50gr kackavall te grire sipas deshires erza,vaj ,krip,dhe piper te zi 175gr shpageta te ziera 40gr gjalpë PER MBUSHJEN; 1 kozerev peshku ton 20gr kackavall parmigjan te grire 1deciliter salce kosi 15gr mustardë…

Krepa me oriz

Përbërësit 12 krepa 100gr oriz 2 qepë 100gr gjalpë 2 vezë të ziera 100gr proshute e grire erza,vaj ,krip,dhe piper te zi Hapat epet i grijme holle dhe i skuqim nr gjalpe,pastaj shtojme vezet e ziera dhe te grira ne…

Krepa te mbushura me djathe dhe proshute

Përbërësit 12 krepa 100gr proshute e tymosur 150gr djathë 1decilter salce kosi pak gjalpë krip,piper, ereza 50gr kackavall te grire Hapat Proshuten e grijme holle dhe e bashkojme me djathin dhe e shtojme ngadale salcen e kosit duke krijuar keshtu…