Sekretet që ju duhen për të parandaluar rrudhat

Shëndeti i lëkurës është po aq i rëndësishëm sa dhe i organeve të tjera të trupit. Me kalimin e viteve dhe lëkura fillon të tregojë shenjat e plakjes. Rrudhat janë një shqetësim që nëse lihen pa trajtuar sigurisht që do…

Kështu mund ti pastroni brushat e grimit

Grimerët profesionisë zakonisht i pastrojnë brushat pas çdo përdorimi, por nëse ju keni brushat tuaja që i përdorni vetëm mjafton t’i pastroni një herë në javë. Që ta keni më të lehtë këtë gjë përdorni produkte të veçanta dedikuar pastrimit…

Kremrat më të mira për depilim që do ta bëjnë lëkurën tuaj më të lëmuar

Kremrat për depilim me formula super-gjeniale që janë të mbushura me kimikate që ndihmojnë në prishjen e proteinave të keratinës në çimet tuaja për t’i shpërndarë përfundimisht ato. Pasi të keni pastruar kremin me një peshqir, çimet tuaja janë zhdukur.…

Ndikimi i fotoshopit në lumturinë e njerëzve

Pse njerëzit e përdorin fotoshopin? Redaktimi i fotove është bërë një trend. Përmirësimi i fotove para se t’i postoni në rrjete sociale është bërë një gjë e zakonshme mes të famshmëve dhe përdoruesve normalë, raporton “Bright Side”, transmeton lajmi.net. Në…

Si t’i shëroni duart e thata të cilat i keni dëmtuar me larje të tepërt?

Larja e shpeshtë e drejtë e duarve është jashtëzakonisht e rëndësishme që të pengojmë përhapjen e bacileve dhe viruseve, posaçërisht është bërë domosdoshmëri nga shfaqja e coronavirusit Problemi me larjen e tepërt të duarve është që ato nuk mund të…

Mbajeni këtë përzierje në fytyrë 15 minuta: Vetëm dy përbërës për ten perfekt!

Çrregullimi i pigmentimit të lëkurës i shkaktuar nga rrezet UV, sëmundjet e caktuara, plakja, shtatzënia apo plagët, gjithashtu, çon në shfaqjen e njollave të pigmentit në lëkurë. Këto njolla mund të shfaqen në cilëndo pjesë të trupit, por më së…

Këshillat që duhet pasur parasysh, për një rrezitje perfekte

Të gjithë duam që të kemi nxirjen perfekte dhe të kemi ngjyrën çokollatë për t’u dukur sa më bukur në bregdet ose pishina. Ja disa këshilla për një rrezitje të përsosur. Mos u ekspozoni gjatë orëve të nxehta të ditës.…

Çfarë i ndodh fytyrës kur flini me grim?

Por diçka e tillë nuk i shërben aspak lëkurës madje e dëmton atë. Më poshtë ju tregojnë disa nga efektet negative që shkakton mbajtja e grimit për gjithë natën. Grimi vepron si barrierë Grimi në fytyrë duhet pastruar përpara se…

Krem të bademave

Përbërësit 1 gotë badema 1 lugë tahin Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Krem me luleshtrydhe

Pёrbёrёsit 2 gota manaferra tё freskёta 1/filxhan sheqer 1 lugё caji lёng limoni Pak kripё 1 lugё caji ekstrakt vanilje Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Krem bananesh

Pёrbёrёsit 2 lugё gjalpё ½ filxhan sheqer ½ filxhan lёng portokalli 4 banane Rrush i thatё Gjysmё qese kanellё Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Krem limoni

Pёrbёrёsit 200 gr sheqer 120 ml lёng limoni 2 lugё kore limoni tё grirё nerende 3 vezё 240 ml krem kosi Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Krem frutash

Pёrbёrёsit 2 lugё gjalpё 1 filxhan frutash me kokra 3 lugё sheqer Gjysmё filxhani lёng portokalli Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Krem çokollatё

Pёrbёrёsit 80 gr cokollatё gatimi 3 vezё 3 lugё sheqer Bonbone pёr dekorimin Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Krem i shpejtё

Pёrbёrёsit 3 tё bardha vezёsh 3 lugё sheqer 1 lugё pekmez kajsish Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Majoneza yte – e përgaditur vetë

Përbërsit: 1 veze 1 luge senf(mustarde) 1 luge e vogle uthull molle Pak piper te zi,pak krip 250 ml vaj Udhëzimet: Ne enen e blenderit qesi te verdhen e vezes,senfin,uthullen,piperin e zi, dhe fillojme me perzierjen. Pastaj dalngadale shtojme vajin…

Spinaq i pjekur me krem kosi

Përbërësit 750 gr spinaq i ngrirë 125 ml krem kosi 1-2 lugë parmixhan 2 thelpinj hudhër Kripë Piper Vaj Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Krem me kërpudha

Përbërësit 300 gr kërpudha 1 qepë 1 hudhra 2 lugë vaj vegjetal 1 lugë çaji kripë 1 lugë çaji biber i zi 1 krem Hapat o i o i o i o i o i o i o i o…

Marinadë për mish viçi

Përbërësit 1 kg mish 1 kokë qepë 4 thelpinj hudhre 2 karrota ½ selino 2 lugë mustardë 1 rrepë 3 decilitra vaj vegjetal Erëza Hapat o i o i o i o i o i o i o i o…

Marinadë për mish pule

Përbërësit 1 kg kofsh pule 0,5 decilitra lëng limoni 1 lëvorë e grirë limoni 2 thelpinj hudhre 1,5 decilitra vaj vegjetal 1 lugë rozmarinë 1 lugë trumzë Hapat o i o i o i o i o i o i…

Krem frutash me portokall

Përbërësit 2 pjeshkë 2 kumbulla 2 kivi 1 pjepër 400 ml ajkë 20 gr sheqer pluhur Lëvore portokalli 1 lugë likër portokalli Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Krem limoni për torte

Përbërësit 3 të bardhët e vezës 1,5 gota qumësht 3 gota lëng limoni 1 lugë lëvore limoni 4 lugë gjalpë 1  shkop vanilje ¾ gota sheqer pluhur 2 lugë nisheste Hapat o i o i o i o i o…

Krem banane

Përbërësit 4 banane ½ lëvore e grirë limoni 1 lëng limoni 200 ml kos 200 ml ajkë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Sos të makaronave me djathë

Përbërësit 1/3 majdanoz Makarona spageti 1 lugë koper 200 gr djathë Vaj vegjetal Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Sos të makaronave

Përbërësit 1 qepë 2 speca 1 gotë domate e grirë ½ gota krem Makarona Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Sos peshku për makarona

Përbërësit Vaj vegjetal 1 gotë krem 1 pesh konserv 1 konserv misër Kripë Biber i zi Makarona Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Krem karamel

Përbërësit 500 ml krem pana 150 ml qumësht 80 gr sheqer 8 të kuqë të vezës 3 sheqer vanilje 400 gr sheqer kafe Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i…

Salcë me groshë

Përbërësit 125 ml kos 6 lugë groshël të grirë 1 lugë uthëll Kripë Biber të zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Krem vanilje

Përbërësit 2 filxhana qumësht 2  vezë 1 filxhan ujë 2 filxhana sheqer 3 lugë nisheste Vanilje Kanellë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Krem me patëllxhanë

Përbërësit 5 patëllxhana 1 file pule 1 qepë 2 hudhra 2 speca 1 tas jogurt Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Krem me salcë domatesh dhe arra

Përbërësit 1 gotë salcë të domatës 1 gotë arra 1 hudhër 1 lugë të çajit biber i zi 1 lugë të çajit qimnon 1 lugë të çajit shafran 2-3 lugë vaj vegjetal Hapat o i o i o i o…

Krem me vanilje

Përbërësit 500 ml qumësht 6 te vërdha vezë 100 gr sheqer 1 lugë esencë vanilje Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Krem domate me djathë dhie

Perbërësit 1 kg domate 150 gr djathë dhie 4 lugë vaj vegjetal 2 qepë 1 degëz trumzë 1,8 ajkë e freskët Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i…

Tre salca bashkë

Përbërësit 3 kopra 2 koka radhiqe 1 qepë 125 gr rrepka 350 gr domate 3 speca 3 karota 4 selino 1 tranguj 200 gr kos 1 lugë koper 90 gr majdanoz 60 gr borzilok 200 ml vaj vegjetal 1 lëng…

Meze me përshutë

Përbërësit 500 gr nohut të zier 2-3 hudhra 1 gotë vaj vegjetal 1 gotë tahin 1 lëng limoni 1 qimnon Kripë 5-6 copa përshutë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o…

Meze me borzilok

Përbërësit 5-6 fleta borzilok 6 lugë të gjellës vaj vegjetal 2 hudhra 200 gr djathë 1 lugë biber i zi 3-4 lugë të gjellës fëstëk Hapat o i o i o i o i o i o i o i…

Meze me domate

Përbërësit 3 lugë të gjellës jogurt 1 hudhër 1 patëllxhan 2 speca Kripë Biber të zi 1 domate Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Meze me speca

Përbërësit 3-4 speca të kuq 3 lugë të gjellës gjalpë 4 lugë të gjellës jogurt Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Krem pjepri me xhenxhefil

Përbërësit 1 lugë pjepër 1 lugë xhenxhefil 4 pika tabask 3 lugë vaj vegjetal Gjethe majdanozi Domate të vogal Kripë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Sos me djathë

Përbërësit 1 lugë të gjellës gjalpë 1 lugë miell 1 gotë qumësht 140 gr djathë cheddar ½ lugë biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Krem për ëmbëlsirë

Përbërësit 5 vezë 1 gotë miell Gjysmë gote sheqer pluhur Gjysmë litre qumësht 1 vanilje 1 lugë të gjellës gjalpë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Nutella -( përgaditur në shtëpi)

Perbersit: 1 l qumesht 200 gr margarine(me kualitet te larte) 6 luge miell 6 luge kakao 200 gr sheqer pluhur 1 veze 200 gr lajthi o i o i o i o i o i o i o i o…

Krem karamel

Përbërësit 1/5 gota ujë ¼ gota sheqer 1 gotë krem Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Krem karamel- për 10 minuta

Përbërësit 200 gr sheqer 2 luge ujë 200 ml ajkë e ëmbël (hopla per embelsira) 20 gr margarinë Maje thike Krip Hapat Sheqerin dhe ujin e ngrohim ne temp. Mesatare derisa te shkrihet sheqeri,te filloje te karamelizohet Largojme nga zjarri…

Krem për mish

Përbërësit 1 lugë mazë qumështi Pak gjalpë 1 kubë supë 4 lugë uje te nxehet 1 lugë gjelle miell Krip Piper te zi Hapat Fillimisht pjekim miellin, në një tigan, derisa ai të mer ngjyrë ari, pastaj e largojmë nga…

Krem me banane

Përbërësit 4 banane 400 ml qumësht 100 gr sheqer 5 te verdha te vezes 3 luge miell 1 luge gjalpë 1 pako vanillë Hapat I shtypim bananet dhe i bëjmë pure. Qumështin e vendosim në tenxhere dhe e ziejmë bashkë…

Kremë i lehtë vanille

Përbërësit 1 liter qumësht 4 vezë 1 gotë sheqer 1 gotë miell 2 luge vanillë Hapat Rrahim vezët bashkë me sheqerin, shtojmë gjysmen e miellit dhe gjysëm gote qumësht, masen e përziejmë mirë derisa ajo të bëhet homogjene. Pjesën tjeter…

Kremë ekonomik (për mish dhe sallata)

Përbërësit 1 kubë supë 4 lugë uje te ngrohte 1 lugë gjelle miell 1 lugë gjelle Krem (schmand, ajkë, apo mazë qumështi) 1 lugë gjelle gjalpë krypë për shije Hapat Fillimisht pejkim miellin, në një tigan, derisa ai të mer…

Krem qofte

Përbërësit PËR BRUMIN 1/2 kg mish të grirë 1 gotë magdanoz 1/2 buke bajate 1 qepë 2 vezë 1 lugë e mesme kripë 1/2 luge qaji piper i kuq Piper te zi vaj PËR KREMIN 60 gr gjalpë 75 gr…

Krem lemoni

Përbërësit PËR 8 PORCIONE 1 gotë ajkë 1 lemon 70 ml vere te bardhe 2 vezë sheqer Hapat Grijmë lëvoren e lemonit në rende, e vendosim në kremë, e rrahim mirë derisa të fitojmë kremë të trashë Shtojmë lëngun e…

Krepa me mish të bluar

Përbërësit 10 krepa(pallacinka) te pergaditura sipas recetes baze 300 gr mish i bluar 1 qepë 200 gr kërpudha 1 spec i kuq i fresket 2 luge magdanoz i grire 1 luge e vogel Rigon 1 luge e vogel piper i…

Kremë kafe me liker

Përbërësit PËRBERESIT PËR 4 PERSONA 3 lugë kafe turke 250 gr gjalpë 1 te verdha te vezes 1 vanillë 1 lugë liker 100gr sheqer Hapat Së pari ziejmë kafen, por kujdes mos vendosni sheqer në të Në një enë përziejmë…

Krem i shpejtë

Përbërësit 200 gr biskota 6 gota qumësht 1 puding çokollate 1 qese Krem pana 100 ml ajkë e ëmbël Hapat Biskotat lagen ne pak qumesht te vaket dhe renditen ne fundin e kallepit 25×18 cm. Dy pudingat e vaniles i…

Krem karamel i bërë në shtëpi

Përbërësit 200 gr sheqer 200 ml ajkë e ëmbël Sheqer vanille Hapat Sheqeri qiten ne nje ene dhe lihet ne zjarre ne temperature te ngadalshme derisa te shkrihet dhe merr ngjyre ari. Pastaj shtohet ajka dhe sheqer vanilja duke e…

Kremi ganash

Përbërësit PERBERESIT PER KREMIN GANACHE JANE NE VARESI TE MADHESISE SE TORTES, POR PERGJITHESISHT 250ml krem pana 250gr cokollate te zeze 20gr gjalpë Hapat Vendosim ne zjarr te ulet panen e lengshme bashke me gjalpin e prere ne copeza te…

Krem gjalpi

Përbërësit PER TE MBUSHUR NJE TORTE ME DIAMETER 26-28CM 250gr gjalpë 4 të bardha të vesë 150gr sheqer pluhur 1 bustine vanilje Hapat Gjalpi qe do te perdoret per kete krem duhet te jete i cilesise me te mire, shume…

Krem marengë

Përbërësit 1 të bardha të vesë 4 sheqer pluhur disa pika lëng limoni Hapat Persa i perket perberesve, eshte e domosdoshme te ruhet raporti 1:4, psh nqs 1 e bardhe veze mesatare peshon afersishte 80gr duhen 320gr sheqer pluhur. I…

Kremi i pasticerise

Përbërësit 500 ml qumësht 50 gr miell 150 gr sheqer 6 të verdha veze vanilje/lekure limoni/lekure portokalli Hapat Fillimisht, vendosim qumeshtin per t’u ngrohur ne zjarr te moderuar pervec nje gote e cila do te na nevojitet ne nje faze…

Kremi Shantili

Përbërësit 250 ml pana te fresket 50 gr sheqer pluhur vanilje