Allahu ua pranoftë! Këto janë ushqimet për agjërim sa më të shëndetshëm gjatë Ramazanit

Gjatë kohës së vakteve në muajin e Ramazanit, familjet myslimane zakonisht mblidhen për të shijuar vaktin pas perëndimit të diellit Iftarin dhe vaktin para lindjes së diellit Syfyrin. Kur vendosni se çfarë të konsumoni gjatë Ramazanit, mos harroni se Iftari…

Limoni lehtëson nxjerrjen e sekrecioneve nga hunda

Limoni është një ndër frutat më të pëlqyer dhe më të përdorur në secilën kuzhinë botërore. Është i pasur me antioksidantë dhe është burim i vitaminës C. Përpos shumë të mirave shëndetësore që ka limoni, ai ndihmon edhe në nxerrjen…

A e dini se mjalti ndihmon edhe në shëndetit të lëkurës?

Mjalti është një ushqim fantastik për shëndetin e njeriut. Mjalti i bën mirë organizmit nga jashtë brenda. Ai është veçanërisht i dobishëm për lëkurën dhe ndihmon në pastrimin dhe ushqimin e saj. Maskë me mjaltë Njerëzit që vuajnë nga lëkura…

A ndihmon lëngu i limonit në kafe për të humbur peshë

Kur filloni një dietë të re, duhet të merrni ndonjë këshillë të thjeshtë për ta bërë atë efektive, apo jo? Një truk i thjeshtë që supozohet t’ju ndihmojë të humbisni në peshë ngjalli shumë interes në rrjetet sociale. Kjo ndodhi…

Këtë frut duhet ta konsumoni çdo ditë

Një nga frutat absolutisht më të shëndetshme për organizmin është mjedra. Ekspertët thonë se një racion prej 130-150 gramë mjedra ofron përfitimet e mëposhtme •1.5 gramë proteinë, • 8 gramë fibra • 54% të nevojave ditore të vitaminës C, •…

Disa mënyra mahnitëse për përdorimin e vazelinës që do t’ua lehtësojnë jetën

Një produkt farmacie që nuk ka nevojë për prezantim – vazelina është një legjendë e vërtetë në botën e bukurisë. Mund të mos jetë gjëja me elegante ose magjepsëse në çantën tuaj të kozmetikës, por dobia e saj e bën…

Birrën mund ta përdorni në 6 mënyra

Tani që është ngrohtë dhe organizojmë shpesh barbeque në shtëpi ose park, zakonisht konsumohet shumë birrë dhe ka raste që mbetet pak. Askush nuk do të donte të pinte birrë të hapur, prandaj për të mos e hedhur poshtë ka…

Vaji apo gjalpi më i mirë për shëndetin e zemrës?

Zbulimet erdhën nga një regjim i kujdesshëm dhe dietë e dokumentuar e disa personave, edhe kundër dëshirës së tyre. Ideja se gjalpi është një ushqim i dëmshëm për zëmrën, mund të dalë e gabuar nëse të dhënat nga një sondazh…

Sekreti i rinisë së përjetshme, dieta me 6 vakte e Cristiano Ronaldos

Cristiano Ronaldo është një ndër sportistët me gjendjen më të mirë fizike. Edhe pse tashmë 36-vjeçar, ai duket dhe luan sikur të ishte ende 26. Një pjesë e mirë e “sekretit të rinisë së përjetshme” të portugezit, është stërvitja e…

“Kam njohur më tepër njerëz të edukuar me tri klasë shkollë se sa me tri diploma”

Gabriel García Márquez konsiderohet si shkrimtari që popullarizoi realizmin magjik, një zhanër që ndërthur përshkrime të jetës së përditshme me elementë fantastikë. Ai kujtohet më së shumti për veprat “100 Vjet Vetmi” dhe “Dashuri në Kohën e Kolerës”. Gabriel Garcia…

A e dini që një gotë verë vlen sa një orë në palestër

Një gotë verë ose maksimumi dy, para se të bini të flini në darkë, mund të ndihmojë për të humbur peshë duke qenë se është ekuivalente me një orë palestër. Nëse jeni në kërkim të teknikave alternative për dietën, atëherë…

Kurrë mos u marto me një mashkull, që nuk respekton nënën e vet

Pas çdo aforizme, fshihet një mesazh, për t’u furnizuar me energji dhe dëshirë për të ecur më fort drejt suksesit, apo në marrëdhëniet në familje dhe shoqëri. 30 thënie… 1. Asnjë femër nuk duhet kurrë të martohet me një mashkull,…

10 të fshehtat që nëna nuk ua ka thëne kurrë…

1) Ju e keni bere te bertase shume. Ajo bertiti kur kuptoi se ishte shtatzene. Ajo bertiti kur ju lindi. Ajo bertiti kur ju mbajti per here te pare ne krahe. Ajo bertiti me lumturi. Ajo bertiti me frike. Ajo…

A bën të fle në bark gjatë shtatzënisë: Mësoni nëse ky pozicion është i sigurt për beben tuaj

Gjetja e pozicionit të duhur të gjumit gjatë shtatzënisë është shpesh shumë e vështirë Ekspertët thonë se është krejtësisht mirë të flesh në bark, ndonëse është e sigurt që nuk do të ndiheshit rehat. Në fillim të shtatzënisë, ju nuk…

Gratë apo burrat, kush e ka më të vështirë lënien e cigares? Tagg burrit apo grusë!

Gratë që u përfshinë në këto studime kishin norma më të larta të obezitetit, depresionit dhe ankthit, në krahasim me burrat, dhe e patën shumë të vështirë ta linin këtë zakon. Gratë e kanë më të vështirë sesa meshkujt, pavarësisht…

Pema që po i çmend të gjithë shqiptarët, askush nuk ja din emrin

Dy foto të publikuara nga faqja “Gramshi tek ju” me mbishkrimin “Kush më thotë çfarë fruti është”, ka hasur në një varg reagimesh në rrjetin social Facebook. Bëhet fjalë për një pemë e cila është fotografuar në fshatin Plepas të…

Si ndikon në trupin nëse bëni not 3 herë në javë?

Noti mund të jetë bileta juaj për të pasur një trup dhe shpirt të shëndetshëm, pa marrë parasysh moshën. Jo vetëm që mund t’ju japë një stërvitje të plotë, por gjithashtu ndihmon ata që po përballen me depresionin të lëshojnë…

6 dallime të mëdha mes shtatzënisë së parë dhe të dytë

Eksperienca gjatë shtatzënisë tuaj të dytë do të jetë dukshëm më ndryshe nga ajo e para. Më poshtë keni një listë të këtyre dallimeve mes shtatzënisë së parë dhe të dytë. 1. Do të lexoni më pak për shtatzëni Gjatë…

Sipas moshës që keni kështu janë të pasmet perfekte për ju

Njësoj si fytyra apo qafa, edhe të pasmet pësojnë ndryshime nga viti në vit, për shkak të hormoneve apo mënyrës së jetesës dhe, natyrisht, sepse vitet kalojnë. Megjithatë, ka mënyra për t’i mbajtur të pasmet në formë edhe me kalimin…

Përqafimi me detyrim, gabimi numër 1 që po bëni me fëmijët tuaj!

Vetëm 1 në 3 persona janë të vetëdijshëm se çfarë do të thotë termi “pëlqim”, sipas një studimi. Dhe është koha e duhur që ne fillojmë t’i mësojmë fëmijët tanë në moshë të re. Shumë prindër kanë një zakon të…

Hajt bre çka po ankohesh! Nuk po t’vjen i pimë n’shpi, s’po shkon me gra tjera.

“Hajt bre çka po ankohesh? Së paku nuk të vjen i pimë n’shpi, nuk shkon me gra tjera e nuk harxhon para në bixhoz. Eheee çfarë burra ka.” “Qysh e pastron dora e gruas, asnjëherë burri s’e ban.” “Çfarë nane…

Shtatë dobitë fizike dhe shpirtërore të agjërimit gjatë Ramazanit

Agjërimi gjatë muajit të bekuar të Ramazanit sjell më vete shumë dobi. Ndër to po ju rendisim shtatë: “NATA E KADRIT ËSHTË MË E MIRË SE NJË MIJË MUAJ”. Muaji Ramazan erdhi sërish. Është muaji që përmban natën e bekuar,…

Rëndësia e ushqimit të drejtë në Ramazan nën rrethana izolimi

Sivjet, muajin e Ramazanit e presim në hovin e pandemisë së coronavirusit, andaj është me rëndësi të domosdoshme të theksohet dhe të paralajmërohen të gjithë agjëruesit që të jenë të përgjegjshëm ndaj vetes dhe të të tjerëve Obligimi i besimtarëve,…

Këshilla të Jennifer Lopez që do ta ndryshojnë jetën tuaj

Jennifer Lopez është në dekadën e saj të gjashtë, dhe ajo ka qenë në botën e biznesit të shfaqjes për më shumë se 30 vjet. Ajo u bë e famshme si valltare, këngëtare dhe aktore, dhe sot, e famshmja J.Lo…

Receta e lëngut natyral që ulë tensionin e lartë

Harrojeni shprehjen e vjetër që një mollë në ditë mban doktorin larg. Një tjetër super ushqim është çelësi i vërtetë për të qenë të shëndetshëm. Bëhet fjalë për boronicat, një ushqim mrekulli që na ka falur nëna natyrë. Dy studime…

Dhëmbët mos i zbardhni me limon

Duket ide e mirë të zbardhësh dhëmbët me limon, pa shumë kosto dhe pa kërkuar një orar të përshtatshëm tek dentisti. Në internet është përhapur një truk se si dhëmbët zbardhen nga përdorimi i lëngut të limorit, por doktoresha britanike…

A e lini celularin tuaj në karikues gjatë natës? Ja pse nuk duhet ta bëni më këtë

Qëndrueshmëria e një baterie të telefonit celular është një artikull i rëndësishëm për shumë kur blejnë një pajisje të re, por diçka që shumë njerëz bëjnë ka efekt të zvogëlojë ndjeshëm atë qëndrueshmëri me kalimin e kohës. Nëse e lini…

Arsyeja pse harrojmë për çfarë shkuam diku

Të harrojmë për çfarë shkuam në një vend, apo çfarë do të merrnim është një nga ndodhitë që na ka ndodhur të gjithëve dhe shpesh pyesim veten përse na ndodh kjo. Studiuesit që përdorin realitetin virtual si dhe vende reale…

E dashur vjehërr, falemnderit që ke rritur një burrë të mrekullueshëm!

Për vjehrrën time të mrekullueshme, Ta kam thënë më herët dhe do ta them përsëri: Me të vërtetë kam pasur fat që të kam ty vjehërr. E konsideroj veten shumë me fat që u martova me një djalë që është…

Pse rekomandohet të lani flokët me uthull molle 1 herë në javë

Të kujdesesh për flokët në ditët e sotme është shumë më e thjeshtë se më parë, kjo edhe falë shumëllojshmërisë së produkteve që gjenden në treg. Duhet thjesht t’i lani 1 herë në javë me uthull molle dhe do të…

4 vendet që duhen pastruar më shpesh në shtëpi gjatë pranverës

E ke dëgjuar këngën e Fifth Harmony, “Work from home? Ka ardhur koha që ato fjalë t’i praktikosh, por me një ndryshim të vogël. Në vend të “punës nga shtëpia” të bësh “punë në shtëpi”. Ndaj vish tutat dhe një…

Këta përbërës do t’i zhdukin një herë e mirë qimet nga fytyra juaj

Me siguri ju në shtëpinë tuaj do të keni të gjithë këto përbërës dhe nuk do të shpenzoni për lazerat dhe trajtimet e shtrenjta. Rritja e padëshiruar e qimeve në fytyrë tek gratë ndodh për shkak të niveleve të larta…

jo është mosha ideale për të mbetur shtatzënë

Të vendosësh kur je gati të bëhesh prind mund të jetë sfiduese. Mund të duket sikur asnjë kohë nuk është koha e duhur e saktë derisa të ndodhë. Ndërsa përgjigjja në fund të fundit është e ndryshme për të gjithë,…

Ja pse duhet të pini lëng të domates

E kemi thuajse gjatë gjithë vitit në tryezat tona, por nuk e dimë sesa e shëndetshme është domatja. Domatja nuk njihet vetëm për antioksidantët e fuqishëm, por edhe për një sërë vitaminash e mineralesh të dobishme për shëndetin. Ajo ka…

Dëshironi të hiqni dorë nga kafeja?

Kafeja është një burim energjie për shumë njerëz në botë. Ka njerëz që nuk e imagjinojnë ditën pa një kafe e ka të tjerë që mund të pijnë mbi 4 filxhanë në ditë. Në ditë e sotme kemi vënë re…

Problemet shëndetësore që vijnë nga konsumi i tepërt i kripës

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, një mesatare prej 5 gram kripë në ditë është e mjaftueshme për të përmbushur nevojat e trupit tonë, Sidoqoftë, studimet tregojnë se konsumohet afërsisht 3 herë më shumë kripë sesa sasia ideale. Specialistët theksojnë se…

Mos e ngrohni orizin kështu

Orizi i nxehur, nëse bëhet gabimisht, mund të zhvillojë bakterin “Bacillus cereus” i cili shkakton helmim nga ushqimi. Mund t’ju duket se orizin mund ta ruani në frigorifer për një kohë të gjatë, në mënyrë që të mos i përkasë…

A mund të vdesë njeriu nga zemërthyerja?

Ne të gjithë kemi dëgjuar historitë e “zemërthyerve”, kur vdekja e njërit nga bashkëshortët shoqërohet me vdekjen e shpejtë të bashkëshortit tjetër. A janë këto vdekje të papritura vetëm rastësi, apo kanë një bazë mjekësore të tillë,saqë është e mundur…

Ushtrime për vithe që asnjë kirurg nuk mund t’iu bëjë ti keni të tilla

Të rrumbullakosura, të forta, të ngritura… ky është lloji i vitheve që secila prej nesh do t’i dëshironte. Epo, është koha të ‘luftojmë’ për to! Një nga ushtrimet më efektive për forcimin e muskujve të vitheve janë – ushtrimet galiç.…

Mos i neglizhoni bananet: Pesë probleme që i zgjidhin më mirë se ilaçet

Bananet janë një prej ushqimeve më të konsumuara dhe më të shëndetshme në botë Bananet janë fruta tropikale që bashkojnë energjinë, mineralet dhe vitaminat, të përshtatshme për të gjitha llojet e dietave, përfshirë edhe ato për humbje peshe. Shpesh njerëzit…

Mos harroni: Hani mjaltë para gjumit!

Shumica prej nesh jemi të vetëdijshëm që mjalti mund të përdoret për ta luftuar gripin dhe për ta hidratuar lëkurën, por ndoshta nuk jemi të vetëdijshëm që shkencëtarët e konsiderojnë atë super-ushqim për shkak të shumë vetive shëruese që ka,…

Nëse keni shumë ftohtë fusni speca djegës në çorape

Ekspertët besojnë se këmbët janë shumë të lidhura me pjesën tjetër të trupit tuaj, me 72,000 fije nervore në secilën këmbë që korrespondojnë me zona të ndryshme. Ndërsa plakemi, qarkullimi në këmbët tona nuk është aq i mirë sa dikur…

Ushqimet që duhet të konsumoni kur keni uri gjatë natës

Ekspertët besojnë se një dietë e rreptë është plotësisht e padobishme nëse zgjidhni ushqime të shëndetshme për dietën tuaj në mbrëmje, ato që përmirësojnë cilësinë e gjumit dhe nuk e lëvizin shigjetën në peshore. Ja ushqimet që mund të hani…

Si të bëhesh milioner para moshës 30-vjeçare

Si të bëhesh milioner është një temë tabu. Të thuash që mund të bëhesh i tillë pa arritur të 30-at duket fantazi. Nuk duhet të jetë tabu, përkundrazi mund të bëhet realitet. Në moshën 21-vjeçare, braktisa universitetin pa asnjë lek…

Ja pse duhet të konsumoni çokollatë për mëngjes

Çokollata është përdorur që nga kohërat antike për të trajtuar shumë probleme shëndetësore dhe është provuar se është një aset i pazëvendësueshëm për çdo dietë. Sipas “Bright Side”, çokollata ka disa përfitime nëse e konsumoni si një vakt në mëngjes.…

Mësoni arsyen se pse shkoni në tualet pasi pini kafe

Studiuesit kanë zbuluar se kjo ka të bëjë me mikrobiomën tonë. Shumë njerëz e pinë kafen për të marrë energjinë aq të nevojshme të mëngjesit, por gjithashtu e dimë që kafeja stimulon sistemin tonë tretës, shkruan “IconStyle”. Ndërsa kjo pije…

Pse fajësohen nënat shqiptare, sa herë që sëmuren fëmijët?

“Faj ke ti që e nxjerr shëtitje në kohë të ftohtë, faj ke ti edhe që djersitet fëmija, e ku di ti të kujdesesh mirë për të, ku mësove…”, pra nëna në shoqërinë tonë shpesh bëhet me “faj” sa herë…

Zbuloni dhuratën më të urryer për Ditën e Shën Valentinit

Dita e Shën Valentinit po afrohet dhe me siguri jeni duke kërkuar një ose dy dhurata për personin e zemrës. Sigurisht, ekziston një kombinim klasik me çokollata dhe lule, por kush do të thotë se kjo është ajo që dëshiron…

Ja si ta bëni scrubin me kafe për të shpëtuar nga celuliti

Ju mund të përdorni kafenë e vjetërsuar që keni në dollap ose llumin e mbetur. Janë vërtetuar shkencërisht efektet e kafesë në luftën e vështirë kundra celulitit Skrabi me kafe ka vetinë të depërtojë thellë në shtresat e lëkurës përmes…

Çka ndodh nëse shtoni pak piper të zi në larjet me lavatriçe

Kur bëhet fjalë për pastrimin, ka disa gjëra që na bëjnë nervozë. Një prej tyre janë njollat e bardha që lënë detergjentët tek veshjet me ngjyra. Por me këtë truk, dimë si t’ju shpëtojmë nga ky shqetësim. Që veshjet të…

Bebet që nuk flenë natën janë shumë më të zgjuara

Foshnjat shpesh gjatë natës nuk flënë gjumë dhe ky shtë një shqetësim i madh sidomos për prindërit. Të gjithë dëshirojmë që gjatë natës fëmija të jetë i qetë dhe në gjumë por ndodh që jo në të gjithë rastet të…

Konsumoni fruta të malit për ta parandaluar këtë sëmundje

Këto fruta janë të njohura të ndihmojnë me shëndetin. Frutat janë të mbushura në mënyrë natyrale me kimikate që kanë ndikim të mirë në shëndetin e njeriut. Konsumimi i lartë dhe afatgjatë i disa prej këtyre frutave do të ndikoj…

10 produkte bukurie që i rekomandojnë dermatologët

Ata janë të modës, por ato japin vetëm efekte të përkohshme dhe jo afatgjata. Gjithashtu, mund t’i përdorni vetëm një herë, gjë që i bën edhe ata të kushtueshëm. Është më mirë të përdorni një krem ​​dhe zgjat më shumë…

Asnjëherë mos ia thoni këto 5 fjali fëmijës tuaj!

1.“Ndalo së qari menjëherë! Fëmijët kanë të njëjtën të drejtë si ju, të ndiejne atë që ata ndjejnë. Në vend që t`u bërtasësh, duhet të përpiqesh t’u japësh një përqafim dhe ti pyesësh për arsyen e tri’shtimit të tyre. 2.“Pse…

Ja si ta hiqni frikën e të voziturit

Të mësosh se si të ngasësh veturën nuk është një detyrë shumë e lehtë, edhe pse mund të dimë shumë për një temë të caktuar. Nëse vetëm sa ke filluar. Atëherë të urojmë shumë suksese. Të gjitha ndryshimet e mëdha…

A mund të konsumohet kivi me lëkurë?

Kivi ka pak kalori, aspak yndyrë dhe plot me vitamin C. Fruti i kivit është një nga frutat më të veçanta me një lëkurë plot qime dhe tul të athët në të ëmbël dhe jeshil në ngjyrë, shkruan “AgroWeb”. Gjëja…

Falë kafes, mund të hiqni qafe celulitin

Ju mund të përdorni kafenë e vjetërsuar që keni në dollap ose llumin e mbetur. Janë vërtetuar shkencërisht efektet e kafesë në luftën e vështirë kundra celulitit, shkruan “IconStyle”. Skrabi me kafe ka vetinë të depërtojë thellë në shtresat e…

A e dini se më hesap keni ti bëni punët e shtëpisë se sa të bëni palestër

Një studim i ri ka zbuluar që punët e shtpisë po ju djegin më shumë kalori sesa mendoni. Sipas raportit të ‘Wren Kitchen’ për një muaj ju mund të humbisni 20.000 kalori vetëm duke bërë punë shtëpie. Kjo vlerë ëshë…

Vajza ja ç’duhet bërë që të mos ju grisen getat

Pasi kaluat më shumë se tre orë në dush, duke bërë grimin dhe zgjedhur veshjen ideale (dmth një prej 100 kombinimeve që nuk nguruat aspak t’i provonit para pasqyrës pavarësisht temperaturave të ulëta që do të ”trembnin” edhe ariun polar)…

Çfarë tregon dhimbja e kokës në mëngjes?

Në këtë artikull do të mësoni për shkaktarët më befasues të dhimbjes së kokës që shpërthen në mëngjes. Zgjimi në mëngjes me dhimbje koke, është mënyra më e keqe për të nisur ditën, shkruan “AgroWeb”. Dhimbjet e kokës në mëngjes…

Ky është detergjenti më i mirë për rroba

Po u ktheheni preparateve natyrale, janë më të shëndetshme dhe kushtojnë më pak. Keni lëkurë të ndjeshme ndaj alergjive apo dëshironi të përdorni recetën e provuar për detergjent ekologjik për larje të rrobave, bëjeni vetë. Ata të cilët e kanë…

A e dini sa ngjyra i ka bora?

Nëse është uji dhe akulli zakonisht dukën të pastër, pra pa ngjyrë, atëherë pse fjollat e borës janë ngjyrë të bardhë, gjithçka ka të bëjë me optikën. Imagjinoni të zgjoheni pas një nate me reshje të mëdha bore, shikoni nga…

Ky është detergjenti më i mirë për rroba

Po u ktheheni preparateve natyrale, janë më të shëndetshme dhe kushtojnë më pak. Keni lëkurë të ndjeshme ndaj alergjive apo dëshironi të përdorni recetën e provuar për detergjent ekologjik për larje të rrobave, bëjeni vetë. Ata të cilët e kanë…

A mund ta vëreni luanin e malit në fotografi?

A do të mbijetonit në këtë situatë? Shërbimet e kujdesit nga jeta e egër në SHBA kanë ndërmarrë një nismë interesante për të vetëdijësuar njerëzit rreth rrezikut të maceve të egra. Imazhi shfaqë një mace të egër e cila është…

Kurrë nuk do të jeni milioner nëse vazhdoni të bëni këto gjëra

Nuk ka sekrete për t’u pasuruar brenda natës, por ka disa sisteme të provuara që mund t’ju ndihmojnë të pasuroheni. Realiteti është se të gjithë kemi të njëjtën mundësi për të qenë të pasur. Shumë njerëz e kalojnë tërë jetën…

Me këto metoda ju mund të keni thonjë të fortë

Disa njerëz kanë fatin të kenë thonj të shëndetshëm dhe me shkëlqim pa ju dashur ndihma e estetistes. Ndërsa pjesa tjetër kanë thonj të dobët që thyhen shumë shpejt. Megjithatë nëse bëni pjesë në kategorinë e dytë, ju keni mundësinë…

Disa mënyra si t’i tejkaloni gjërat kur ato vështirësohen

Njerëzit shpesh na bëjnë të mendojmë pozitivisht gjatë kohëve të vështira, por sa kanë nevojë ta bëjnë këtë gjë kur ne ndihemi sikur bota po përfundon? Nganjëherë kalojmë nëpër situata që na lënë të ndihemi të humbur dhe të pafuqishëm.…

Kjo është receta që do ua heq qimet njëherë e mirë

Te gjitha mundohemi ta shmangim sa me shume qe eshte e mundur kur beher fjale per depilim. Nuk ka te beje aspak me higjenen personale sesa me dhimbjen qe sjell shkulja e qimeve me rrenje. Me depiminin e fytyres nuk…

Kuptojeni a është i shëndetshëm uji me gaz

Uji me gaz mund të jetë një alternativë e mirë në vend të pijeve të gazuara, por a është i shëndetshëm? Ja pse ekspertët thonë se është e rëndësishme të bëni studimet tuaja mbi llojin e ujit të gazuar që…

Me këtë truk mund ta largoni akullin nga vetura

Harrojini ngricat e mëngjesit dhe gjysmë ore gjumë më pak sepse jashtë është temperatura nën zero, dhe dritaret në vetura janë të ngrira nën akull. Ky veprim jo vetëm që do t’ju sigurojë duart e ngrohta dhe gjumin më të…

Mos i bëni këto gjëra pasi të depiloni pjesën intime

Qendroni larg diellit 48 orë pas depilimit, zona juaj intime është shumë delikate dhe rrezet UV të diellit mund t’ju shkaktojë dëme të madhe të lëkurës në atë zonë. Shmangni të notuarit Pishinat, liqeni apo deti përmbajnë baktere. Për këtë…

Këto lloje të fotografive të fëmijëve nuk duhet t’i postoni online

Vitet e fundit, prindërit kanë një tendencë gjithnjë e në rritje për të postuar në rrjete sociale fotot e fëmijëve të tyre. Madje shpeshherë shohim se prindërit preferojnë të hapin profile me emrat dhe fotot e fëmijëve në rrjete sociale.…

Ja pse duhet të hani qepë të kuqe

Nga shkatërrimi i qelizave kancerogjene tek shëndeti i zemrës, 5 arsye përse duhet të hani sa më shumë qepë të kuqe. Sido që t’i konsumoni, të gatuara apo jo, nga qepët organizmi ka shumë për të përfituar. Nëse deri më…

Shqetësimet kryesore që lënë pa gjumë shumicën e grave

Shqetësimi është një pjesë normale e jetës, por disa prej nesh na pushton thuajse plotësisht dhe madje ndikon edhe në gjumin tonë. Ja cilat janë 4 shqetësimet kryesore që shkaktojnë humbjen e gjumit tek gratë: Vështirësitë financiare Shqetësimet kryesore të…

Qimet e padëshiruara mund t’i largoni me vetëm dy përbërës

A ndjeheni të lodhur me qimet e padëshiruara në disa pjesë të trupit dhe thjesht dëshironi që të zhduken? Epo, ekziston një recetë natyrale e cila do t’ju ndihmojë në realizimin e dëshirës suaj. Përbërësit: – Një lugë gjelle xhelatinë…

Niseni mëngjesin kështu që të ruani shëndetin e veshkave

Ushqimet e pasura me kripë kontribuojnë në sëmundjet e veshkave dhe këto të fundit e kanë të vështirë të përpunojnë dhe filtrojnë sasitë e mëdha të kripës. Ushqyerja e shëndetshme dhe e ekuilibruar është thelbësore për shëndetin e veshkave ndërkohë…

Thonjtë artificialë mund t’i largoni pa i dëmtuar thonjtë tuaj

Ju lutemi, ndaloni së provuari të vini dhe hiqni thonjtë tuaj artificialë në shtëpi. Mënyra më e sigurt dhe më efektive për të hequr thonjtë akrilik është duke shkuar në një sallon ku një teknik i trajnuar i thonjve mund…

Syve të gjelbër ju shkojnë këto ngjyra të grimit

Shpesh për sytë e tillë thonë që janë më të bukurit Femrat të cilat i kanë sytë të gjelbër janë më të ndjeshme dhe më të dhembshura. Nëse i keni sytë të gjelbër, këto janë ngjyrat tuaja: E hirta e…

Këto janë llojet e punëve që ju bëjnë të shtoni peshë

Agjent udhëtimesh Këta njerëz duhet të përpiqen më të mirën e tyre për të kënaqur çdo klient, duke planifikuar dhe organizuar udhëtimet e tyre. Procesi përfshin shumë presion dhe stres sepse, përveç nevojave të klientëve, gjithmonë ka objektiva të shitjeve…

Kështu mund të kujdeseni nga COVID-19 kur jeni në veturë

Ne të gjithë po bëjmë më të mirën tani për të mbrojtur veten dhe familjet tona nga virusi. Mbajtja e higjienës së mirë dhe distancimit të duhur shoqëror mbetet mënyra më e mirë për ta parandaluar atë, por nëse duhet…

4 kafe në ditë për ta mbajtur zemrën më të re dhe për më gjatë

Gjatë shekullit të 17-të, pirja e kafesë dënohej me vdekje. Në atë kohë, besohej se kishte efekte që ndryshonin mendjen. Për fat të mirë, tani ne mund të pimë kafe sa të duam, dhe shumëllojshmëria e përbërjeve që përmban është…

Çokollata e zezë ka shumë të mira

Konsumimi i çokollatës së zezë i ka disa përfitime për funksionimin e trurit, duke e përfshirë zvogëlimin e niveleve të stresit dhe inflamacionit, dhe përmirësimin e disponimit, kujtesës dhe imunitetit, sipas dy studimeve. Hulumtuesit në Loma Linda University Adventist Health…

5 arsye pse duhet ta konsumoni patjetër mëngjesin!

e kemi listuar më poshtë pesë arsye përse duhet të hani mëngjes çdo ditë. Nëse mendoni të hiqni dorë nga mëngjesi për të rënë nga pesha, mendojeni mirë. Ka patur plot artikuj ku argumentohet rëndësia e një mëngjesi të shëndetshëm…

Bëni sytë e juaj më të mëdhenj duke praktikuar këtë truk

Ekspertët thonë që me aplikimin e një shtrese të hollë të lapsit për sy në qepallat e poshtme mund të krijoni përshtypjen që sytë ju janë më të mëdhenj. Një laps i zi ose kafe në qepallat e sipërme është…

A mund ta keni virusin nëse e keni kaluar njëherë?

Një studim i ri nga ekspertët britanikë thotë se personat që kanë mposhtur koronavirusin kanë të njëjtin nivel mbrojtje me pacientët e vaksinuar. Instituti I Shëndetit publik në Angli, zbuloi se mundësia për të mos u infektuar sërish është 90%.…

Kuptojeni a është më e mirë pija e birrës apo e verës

Me sa duket, pirja e venës është alternativa më e shëndetshme kur bëhet fjalë për pijet alkoolike. Jo vetëm që është më e shëndetshme se pijet e tjera alkoolike, vera me sa duket edhe e ulë rrezikun e vdekjes, shkruan…

Hiqni flokët e thinjura me këtë maskë

Flokët e thinjur, siç dihet jo gjithmonë kanë lidhje me moshën dhe vitet. Në qoftë se vini re disa fije të bardha ose gri në flokët tuaj do të thotë se folikulat e flokëve nuk po prodhojnë më melaninë. Melanina…

Në këtë stinë fëmijët rriten më shumë

Të gjithë e duan këtë stinë! Edhe pse ndryshimet klimatike nuk kanë efekt në rritjen e fëmijës, stinët kanë. Fëmijët rriten vazhdimisht sa që nganjëherë na duket se po ndodhë shumë shpejtë, por nganjëherë, ata po ndodhë me të vërtetë.…

A e dini se çfarë i bën një copë picë organizmit?

Pica është ndër ushqimet më të mira dhe asgjë nuk mund ta ndryshojë. Por, kjo nuk ashtu. Nutricionistët prej kohësh e kanë klasifikuar si ushqim të shpejtë pasi përmban shumë kalori dhe yndyrë të ngopur. Sipas llogaritjeve, vetëm një copë…

Me këto truqe mund t’i zbardhoni rrobat

Në vazhdim mësoni si t’i freskoni rrobat dhe t’ua ktheni ngjyrën origjinale Pikërisht për shkak të ndjeshmërisë, duhet qenë të kujdesshëm në mirëmbajtjen e rrobave të bardha. Nëse ju ndodh ky problem, aplikoni disa nga këto truqe. Lëngu i limonit…

Këtë produkt largojeni menjëherë nga shtëpia

Naftalina është një përbërës helmues. Ajo është një substancë e bardhë që ka një aromë shumë të fortë. Të gjithë ne e përdorim atë për të mbajtur larg molat nga rrobat tona. Njësoj si pesticidet e tjera edhe naftalina, nëse…

Këto janë 10 këshillat që ju ndihmojnë të zgjoheni herët në mëngjes

Disa njerëz e kanë tepër të vështirë të çohen herët në mëngjes, sidomos ata që pëlqejnë të qëndrojnë zgjuar deri vonë. Megjithëse shumë prej nesh e konsiderojnë zgjimin herët në mëngjes si një sfidë të vërtetë, nuk ka pse të…

Eliminoni rrudhat në fytyrë duke praktikuar këtë masazh

Lëkura e fytyrës me kalimin e viteve fillon të lëshohet, kështu ndodh për shkak se muskujt humbin vëllimin, mirëpo, pos kësaj, zvogëlohet edhe prodhimi i kolagjenit dhe elastinës E gjithë kjo çon në formimin e rrudhave dhe pas moshës 40…

Ja çfarë nuk duhet të bëni gjatë hënës së re të janarit

Xhevahiri i vërtetë i kurorës për vitin 2021 është hëna e re e janarit, e cila godet natën e 12 janarit (ose menjëherë pas mesnatës së 13 janarit, nëse jeni në bregun lindor). Me këtë hënë të re që po…

Me këto mënyra mund ta siguroni veturën tuaj nga vjedhja

Vendosni gjërat tuaja më të vlefshme në bagazhë. Hajdutët kanë aq pak kohë për të bërë gjënë e tyre saqë pothuajse kurrë nuk e hapin bagazhin. Ata do të vjedhin gjithçka që duket me vlerë brenda makinës, por kurrë bagazhin.…

Ja çfarë duhet të dini para se të bëni ndërhyrje tek buzët

Nëse do të nevojitej një operacion, ndërhyrje apo trajtim për t’u ndjerë të lumtura në lëkurën tonë, atëherë nuk e justifikon qëllimi mjetin? Filofozia “Ji e lumtur në lëkurën tënde” është ajo që ka ndihmuar sa e sa femra të…

Kripa e jodizuar ka këtë rëndësi për ta përdorur

Kripa është pa dyshim esenca kryesore që përcakton shijen e të gjitha gatimeve në kuzhinë. Rreth 2 miliardë njerëz në të gjithë botën kanë probleme me prodhimin e hormonit të teroideve pikerisht nga mungesa e jodit në trup, shkruan “AgroWeb”.…

Këto gabime në mëngjes ju prishin ditën

Pas 8 orëve gjumë trupit i duhet energji për të nisur ditën, jo më kot rëndësia e konsumimit të mëngjesit është shumë e madhe. Secili prej jush ka krijuar një rutinë të përhershme që nga zgjimi dhe deri sa del…

Ky është sekreti që ju jep shkëlqim dritareve

Larja e xhamave kërkon jo vetëm zhdërvjelltësi prej superheroi por edhe shumë mund. Për të lehtësuar punën tuaj dhe për ta përshpejtuar atë, ekspertët këshillojnë përdorimin e uthullës së mollës për një pastrim rrënjësor të xhamave. Për të përfituar tretësirën…

Me këtë dietë mund t’i humbni 9 kilogramë brenda 2 jave

Dieta gjermane që po ndjekin shumë personazhe. Dita e Parë Mëngjesi: Vetëm kafe pa sheqer ose qumësht. Dreka: Dy vezë të ziera dhe një racion spinaq i zier pa kripë. Darka: 200 gr biftek i pjekur në zgarë e shoqëruar…