Sekreti i rinisë së përjetshme, dieta me 6 vakte e Cristiano Ronaldos

Cristiano Ronaldo është një ndër sportistët me gjendjen më të mirë fizike. Edhe pse tashmë 36-vjeçar, ai duket dhe luan sikur të ishte ende 26. Një pjesë e mirë e “sekretit të rinisë së përjetshme” të portugezit, është stërvitja e…

Ky është mëngjesi ideal për diabetikët

Diabeti është një sëmundje kronike e cila mund të avancojë deri në verbëri, probleme të veshkave ose sëmundje koronare të zemrës. Në këto kushte, është shumë e rëndësishme që njerëzit me diabet të kujdesen për ushqimin që konsumojnë. Për këtë…

5 arsye pse duhet ta konsumoni patjetër mëngjesin

Ne kemi listuar më poshtë pesë arsye përse duhet të hani mëngjes çdo ditë. Nëse mendoni të hiqni dorë nga mëngjesi për të rënë nga pesha, mendojeni mirë. Ka patur plot artikuj ku argumentohet rëndësia e një mëngjesi të shëndetshëm…

Picëza të shpejta

Përbërësit 6 copa buke 6 domate 200 gr mocarelë 12 ullinj të zinj 4 lugë të gjellës vaj vegjetal 6 gjethe borzilok Kripë Biber i zi Hapat Ndezeni furrën në temperaturë mesatare, vendosni copat e bukës për tu rreshkur. Copat…

Omlet me patate dhe kaçkavall

Përbërësit Gjysmë gote të çajit vaj vegjetal 2 patate 1 spec i kuq 2-3 speca të gjelbërt 1 tas suxhuk 4 vezë Kripë Biber i zi Hapat Në një tigan i vendosni patatet e prera dhe i fërgoni në temperaturë…

Kaftjall i shpejtë

Përbërësit 4 lugë të gjellës jogurt 1 hudhër 2 patëllshana 2 speca të kuq Kripë Majdanoz 1 kuti copa të bukës Hapat I përzieni të gjithë përbërësit në një enë. Copat e bukës i lyeni më këtë përzierje, zbukurimin e…

Sendviça me virshlle

Përbërësit Kulaçe të bukës Virshlle Ketchup Ullinj të zi Hapat I vendosni në një tigan virshllet dhe i fërgoni në temperaturë të ultë. Kulaçet e bukës i preni në midis, përmbi ia vendosni ullinjët e zi dhe i vëni në…

Omlet i përzier

Përbërësit 1 qepë 1 patate 1 spec i gjelbërt 1 spec i kuq 3 vezë Gjysmë gote kaçkavall Kripë Biber i kuq Gjalpë Hapat Qepën e preni në copa të vogla, e fërgoni pak së bashku me specat dhe patatet…

Ja çfarë duhet të hani sipas profesionit tuaj

Një dietë e personalizuar sipas çdo profesioni. Në bazë të profesionit është e mundur, në fakt, të zgjidhni një dietë të tillë, në mënyrë që ushqimi të japë energjinë e nevojshme për të mund të përballuar gjithë ditën. Këtë e…

Moringa – “pema e mrekullive” që kuron 300 sëmundje, shkatërron kancerin, mban nën kontroll diabetin

Nëse ndiheni keq, të molisur, të pavullnetshëm dhe ju mungon energjia, moringa është ilaçi për ju. Drejtpërdrejt nga natyra. Moringa (lat. moringa oleifera) është barishte magjike me prejardhje nga Azia Jugore. Përdoret në mjekësinë tradicionale aziatike një kohë shumë të…

Kaftjall me patate

Përbërësit 3 patate 3 vezë Kripë Biber të zi Kripë Përmbi Kaçkavall Hapat Patatet i bëni nerende dhe ia largoni ujin e liruar, patatet e bëra nerende i vendosni në një pjatë përmbi ia derdhni erëzat dhe vezët. E përzieni…

Omlet sikur byreku

Përbërësit 4 vezë 1 gotë djathë 1 lugë të çajit pluhur pjekje 1 tubë majdanoz 1 lguë gjalpë 1 lugë të çajit biber të zi 3 lugë të gjellës miell Hapat Në një enë e derdhni djathin, miellin, pluhur pjekjën,…

Muesli me fruta

Përbërësit 2 gota jogurt 1 gotë musli me fruta 1 tas luleshtrydhe Hapat Jogurtin e përziejmë dhe e vendosim në blendar. Përmbi ia shtoni muslin dhe e grimconi, pastaj ia shtoni luleshtrydhet. Mëngjesin e përgatitur e derdhni në pjatë për…

Kaftjall i shpejtë

Përbërësit 6 copa bukë tosti Për sos Gjysmë gote të çajit vaj vegjetal Gjysmë luge të çajit kripë Për krem 1 tas jogurt Pak djathë 1 lugë gjalpë 1 lugë nenexhik Hudhra Hapat Copat e bukës të tostit i lyeni…

Omlet i pёrzier

Pёrbёrёsit 1 lugë vaj vegjetal 6 vezë 1 lugë pluhur hudhre 1 lugë borzilok Kripë Biber i zi ½ gota djathë kackavall 1 gotë spinaq ¼ qepë e kuqe 2 speca Hapat Furrën ndezeni në temperaturë 190 gradë celsius. Vezët dhe…

Krelanё me miell misri

Pёrbёrёsit 1 gotё miell 2 gota miell misri Gjysmё gote vaj vegjetal 1,5 gota qumёsht 100 gr djathё 1 pluhur pjekje 1 lugё kripё Hapat Tё gjithё pёrbёrёsit i derdhim nё njё enё tё thellё, enёn e pjekjёs e lyejmё…

Pankek me kakao

Përbërësit 2 lugë drithëra 5 lugë qumësht 1 banane 2 vezë Pak kanellë 1 lugë kakao Përmbi Banana Kokos 1 lugë çokollatë të shkrirë Hapat Përzierjën e drithërave e vendosni në blendar për grimcim. Qumështin, vezët, kakaon, kanëllën, bananën e…

Waffel me patate

Përbërësit 300 gr mish të bluar 300 gr patate gjysmë të ziera 2 vezë 1 lugë miell 1 qepë Kripë Biber i zi ¼ lugë çaji spec të kuq djegës ¼ tugë majdanoz Vaj vegjetal Salca 200 ml jogurt ¼…

Bukë me ajvar, djathë dhe speca

Përbërësit 1 bukë 2 speca 1 patëllxhan 100 gr ajvar 150 gr djathë kaçkavall Oregano Kripë Biber i zi Hapat Buka me formë drejtkëndëshe ndahet horizontalisht në tri pjesë, secila pjese lyhet me ajvar pastaj mbulohet me djathë tërë sipërfaqja.…

Tosta

Përbërësit 2 copa bukë 2 lugë sos pica 1 tas kaçkavall Speca Kërpudha Qepë Ullinj të zi Hapat Perimet i preni në copa të vogla, i fërgoni pak. Copat e bukës i lyeni me sos të picës, ia vendosni ullinj,…

Petulla me patate

Përbërësit 150 gr patate 1 tharm buke 1 lugë sheqer 1 lugë kripë 700 gr miell 4 decilitra vaj 2 decilitra jogurt 1 decilitër ajkë 4 thelpninj hudhre Mëlmesa Hapat Patatet e qëruara zihen në ujë me kripë pastaj qërohen…

Pankek me banane

Përbërësit 1 lugë lëng limoni 1 gotë qumësht 2 gota drithëra 1 banane ½ luge karbonat ½ lugë kanellë ½ lugë kripë 3 lugë mjaltë 2 lugë vanilje Hapat Qumështin dhe lëngun e limonit e përzieni në një enë. Të…

Omlet për gjithë familjen

Përbërsit: Veze Qumesht Djathe Pershute Qepe Melmesa sipas shijes Udhëzimet: Ne nje tigan qesim qepen e grire(sasia e perbersive varet sa deshironi te pergaditni),pershuten e grire dhe fergojme derisa te zbutet qepa. Masen e ferguar e qesim neper kallept e…

Petulla

Përbërësit 1 vezë 1 gotë jogurt ½ gotë e çajit vaj vegjetal 1 lugë e çajit kripë 1 pluhur pjekje 3,5 gota miell Hapat Në një enë derdhni vezën dhe rrahni, pas rahjës ia shtoni vajin vegjetal, jogurtin, kripën, pluhur…

Peshk ton, vezë e fasule

Përbërësit 300 gr peshk 2 vezë 400 gr fasule të bardha 4 lugë vaj vegjetal 2 lugë uthëll balsam 1 lugë mender 2 lugë majdanoz 50 gr ullinj të zinj Kripë Hapat Zieni vezët në një tenxhere të vogël, duke…

Omlet me patate

1 patate 3 vezë Kripë biber të kuq djath kaçkavall Hapat patatën e preni në copa të vogla, e fërgoni në tigan. Vezët i derdhni në një enë, ia shtoni biberin e kuq, kripën dhe i rrahni. Pas rrahjës së…

Petulla me patate

Përbërësit 150 gr patate 1 tharm buke 1 lugë sheqer 1 lugë kripë 700 gr miell 4 decilitra vaj 2 decilitra jogurt 1 decilitër ajkë 4 thelpninj hudhre Mëlmesa Hapat Patatet e qëruara zihen në ujë me kripë pastaj qërohen…

Pallaqinka me krem çokollate

Përbërësit 2 vezë 3 decilitra ujë mineral 180 gr miell ½ lugë sheqer 0,5 decilitër vja Kripë Për krem 5 decilitra shtalpë e embël 100 gr çokollatë Qumësht 100 gr lajthi të bluara 3 banane Hapat Në një enë të…

Pallaçinka të pjekura me gjizë

Përbërësit 2 vezë 3 decilitra ujë mineral 180 gr miell ½ lugë sheqer 0,5 decilitra vaj Kripë Për krem 350 gr gjizë 4 lugë sheqer 1 vezë 2 sheqer vanilje 100 gr rrush i thatë 1 lëvore e grirë limoni…

Pallaçinka të mbushura me mish e kaçkavall

Përbërësit 2 vezë 3 decilitra ujë 180 gr miell ½ lugë sheqer 0,5 decilitër vaj Kripë Për mbushje 350 gr mish i bluar 120 gr kaçkavall 1 kokë qepë 2 lugë pure domatesh 150 gr kërpudha 3 decilitër salcë tartar…

Bukë të ëmbla të skuqur në vezë

Përbërësit Bukë integrale 3 vezë 15 gr mjaltë 1 lugë ekstrakt vanilje 30 ml qumësht Mbushja Pekmez kumbulle Krem nutella Hapat Së pari e ndajmë bukën në feta të holla diku rreth 5-6 milimetra, pastaj njërën pjesë të bukës e…

Tart me vezë dhe domate

Përbëresit 100 ml vaj vegjetal 2 vezë 300 gr miell Pak kripë Mbushja 4 vezë 240 gr gjizë 2 speca të pjekur 100 gr domate të vogla Kripë Bishta të qepëve Hapat Marrim një enë dhe vendosim miellin dhe kripën.…

Ja çfarë duhet të bëni kur të zgjoheni në mëngjes

Mëngjesi është pjesa më e rëndësishme e ditës është një fillim për të gjithë. Për të pasur një ditë sa më të shëndetshme dhe të qetë secili nga ju duhet që të bëjë disa veprime që ju ndihmojnë për një…

Petulla me karbonat

Përbërësit 1 vezë 3 lugë jogurt 1 lugë çaji kripë 1 lugë çaji karbonat 2 gota miell Për ta fërguar 3 gota vaj vegjetal Hapat Jogurtin, vezën, kripën dhe karbonatin e përzieni në një enë. Dalë nga dalë ia shtoni…

Palapeta tё shёndetshme pёr fёmijё

Pёrbёrёsit 60 gr miell hikror 60 gr miell thekre 30 gr fjolla tёrshёrё 30 gr fara Gjysmё luge çaji sode bikarboni Gjysmё  luge çaji kripё 200 ml jogurt 2 lugё vaj vegjetal Hapat Marrim njё enё dhe shtojmё dy llojet e miellit…

Simite me bukë për tost

Përbërësit 1 kg copë buke për tost Vaj 6 vezë 250 gr kajmak 200 gr djathë 150 gr përshutë 2 decilitra krem kosi Margarinë Hapat Copat e bukës skuqen në vaj, në një pjatë rrumbullakët metalike, më parë të lyer…

Omlet me qepë

Përbërësit 1 kg qepë 2 vezë 4,5 lugë miell misri Kripë Erëza Ujë i vakët Vaj vegjetal Hapat Qepët e reja i preni në 6,7 cm dhe i ndani në dy pjesë, pastaj i vendosni në një tenxhere së bashku…

Tost me kërpudha dhe përshutë

Përbërësit ½ gota kaçkavall 100 gr përshutë 4 copa bukë 2 lugë vaj vegjetal 1 lugë gjalpë Kripë Biber I zi Hapat Kërpudhat i fërgoni me 1 lugë gjalpë dhe vaj vegjetal. Pastaj ia shtoni kripën, biberin e zi dhe…

Magjia që i sjell shëndetit lëngu i karrotave

Përmirëson oreksin – Nëse konsumoni një gotë me lëng karrote përpara çdo vakti, do të rrisni shanset e sekretimit të lëngjeve tretëse dhe do të rrisni oreksin. Përmirëson shikimin – Lëngu i karrotës përmirëson shikimin falë përmbajtjes së beta karotenit…

Këshilla dhe receta për mëngjes të shëndetshëm

Për përballimin e aktiviteteve të ditës, vakti i mëngjesit na furnizon me energjinë e nevojshme. Ngrënia e një mëngjesi të bollshëm është ideal për të ruajtur gjendjen e mirë shëndetësore, në të kundërt, mund të rrisë urinë dhe nervozitetin, duke…

Këshilla për një mëngjes të mrekullueshëm

Filloni ditën me një mëngjes të shëndetshëm dhe të shijshëm që do t’ju krijojë dhe do të përgatitet për sfidat para jush, shkruan Maryana Vollstedt në hyrjen e librit të saj ‘The Big Book of Breakfast: Serious Comfort Food for…

Niseni mëngjesin me këtë pije plotë shije

Bananja është burim shumë i mirë i energjisë dhe është mirë ta nisim ditën me të. Gjithashtu është e mirë për humbjen e peshës falë kaliumit, i cili largon ujin e tepërt nga trupi dhe fibrave që përshpejtojnë metabolizmin. Smoothie…

Qumësht apo lëng portokalli, cilin prej tyre duhet të pini gjatë paradites?

Për disa njerëz është më e zakonshme që pas zgjimit nga mëngjesi të vrapojnë drejt kuzhinës për të pirë kafenë e parë, por jo të fundit, të ditës. Por, nëse bëni pjesë në grupin e njerëzve intolerantë ndaj kafeinës dhe…

Ja pse nuk është e dobishme të konsumoni banane për mëngjes?!

Me siguri të paktën një herë ju është thënë se nëse nuk hani diçka për mëngjes, është mirë të hani të paktën një banane. Por duket se ky fryt nuk është një mëngjes adekuat. Nutricientët argumentojnë se edhe pse bananet…

Kungulleshka me vezë për mëngjes

Omleta është gjithmonë zgjedhja e duhur për një mëngjes të shëndetshëm. Në ka një gatim që qendron në krye të recetave për një mëngjes të shijshëm, plot vlera ushqyese e të shëndetshme pa asnjë dyshim ato janë omletat. Të kombinuara…

Ujë me limon dhe tranguj për mëngjeset e nxehta

Në këto ditë të nxehta një nga mënyrat më të mira dhe të shëndetshme për të nisur ditën është pirja e ujit me tranguj dhe limon. Pirja e ujit është padyshim zgjidhja e parë për të pastruar organizmin, por duke…

Vezët, ushqim i përsosur që ka gjithçka që ju nevojitet

Vezët janë ndër produktet më ushqyese në planet. Një vezë e tërë përmban të gjitha lëndët ushqyese të kërkuara për të kthyer një qelizë të vetme në një foshnje pulë. Një vezë e vetme e zier e madhe përmban: Vitamin…

Avokado dhe kokos për pijen e mëngjesit

Avocadot janë mjaft popullore kohës së fundit. Shpesh përzihen me qumësht të kondensuar të ëmbël për t’ju dhënë një shije më të butë si milkshake. Ne ju rekomandojmë qumështin e kokos dhe nëse doni më shumë ëmbëltues mund të përdorni…

Pse duhet të konsumoni vezë për mëngjes?

Vezë janë padyshim të shëndetshme dhe të shijshme. Studimet kanë treguar se konsumimi i vezëve në mëngjes ju bën të ndjeheni të mbushur, zvogëlon konsumimin e kalorive në vaktin e ardhshëm dhe ndihmon në ruajtjen e nivelit të qëndrueshëm të…

Këto ushqime mund t’ju bëjnë dëm nëse i konsumoni në kohën e gabuar

Në ditët e sotme një person mesatar në SHBA konsumon rreth 20% më shumë kalori sesa paraardhësit e tyre në shekullin e fundit, sipas një hulumtimi. Edhe pse njerëzit po bëhen më të vetëdijshëm për dietat e tyre, sërish nuk…

Role për mëngjes

Përbërësit 2 vezë 20 gr djath parmezan spinaq Udhëzimet Hapi 1  Përbërësit për petën bëjini bashkë. Hapi 2 Duhet të keni parasysh që për çdo vezë, duhen 10 gr djath parmesan. Hapi 3  Petën piqeni në furrën e parangrohur në…

Ja përse duhet të hajmë mëngjes gjithmonë

Kemi dëgjuar të thonë se mëngjesi është ushqimi më i rëndësishëm i ditës. Por a e dini pse? Sot do të ndaj disa informacione të vlefshme rreth kësaj teme, për t’ju ndihmuar që të kuptoni rëndësinë e mëngjesit dhe që…

Cili është më i mirë për mëngjes, qumështi apo kosi?

Produktet e bulmetit janë një pjesë e rëndësishme e çdo regjimi të shëndetshëm ushqimor. Megjithatë, në disa aspekte, përzgjedhja e llojit të duhur të produkteve të bulmetit bën një ndryshim të ndjeshëm. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni…

Ushqimet më të mira për të ngrënë në mëngjes

Përkundër asaj që mund të keni dëgjuar, të hahet mëngjesi nuk është i nevojshëm për të gjithë. Në fakt, kapërcimi i mëngjesit mund të jetë më i mirë se të hahet shumë ushqime të pasigurta për mëngjes. Këtu janë 12…

Këto janë ushqimet më të shëndetshme për mëngjes

Asnjëherë nuk duhet të anashkalohet mëngjesi, pasi është vakti më i rëndësishëm. Është i njohur fakti se ushqimi në mëngjes ju mbanë të shëndetshëm dhe nuk duhet ta anashkaloni atë asnjëherë. Por, Jackie Newgent autore e librit të suksesshëm, “1000…

Pija që iu bën mirë në mëngjes

Një pije e shëndetshme për ta nisur mëngjesin është fantastike. Një nga smoothie-t më të shijshëm është ai me gjalpë kikirikësh. E Shëndetshme, e shijshme dhe ju mbush me energji Përbërësit për dy persona 1 banane 1 e 1/2 e…

Kështu do të jenë temperaturat këtë javë në Kosovë

Edhe gjatë javës së fundit të tetorit mbi vendin tonë do të mbizotëroj mot i mirë meteorologjik. Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se do të ketë vranësira dhe intervale relativisht të gjata e me diell. Temperaturat minimale do të…

Fillojeni ditën me këtë mëngjes të lehtë

Është recetë e shëndetshme dhe e shijshme. Këtë recetë mund ta konsumoni si për mëngjes ose ta shërbeni si një ëmbëlsirë e lehtë. Përbërësit e nevojshëm: 200g mjedra ose luleshtrydhe (mund të jetë një kombinim) 400ml grek kos 1 lugë…

Ja përse duhet të hani vezë më shpesh

Veza është një nga ushqimet më të shëndetshme për njeriun që ka pësuar një rikthim triumfues, pas pretendimeve për rolin e saj negativ në shëndet. Vezët ofrojnë rreth 6 gramë proteinë të një cilësie të lartë. Sipas të dhënave kjo…

Lëng portokalli për mëngjes

Të gjitha lëngjet e freskëta të frutave janë jashtëzakonisht të pasura me materie bimore aq të nevojshme për organizmin, të ashtuquajtura tonutriente, të cilat na mbrojnë nga shumë sëmundje. Në këtë kuptim më i miri është lëngu i portokallit, i…

Për pesë minuta, receta e një mëngjesi mesdhetar

Ky është një nga mëngjeset që të mësojnë të ulesh në tryezë… vetëm 5 minuta për veten para se të fillosh një ditë të gjatë. Zgjidhja më e shpeshtë për pjesën më të madhe të ditëve mund të ketë qenë…

Këto janë ushqimet më të këqija për mëngjes

Mëngjesi konsiderohet si vakti më i rëndësishëm sepse trupi mund të furnizohet me ushqyesit më të nevojshëm për një energji të vazhdueshme gjatë ditës. Gjithçka që ju hani në mëngjes ka mundësinë ose t’ju bëjë më të shëndetshëm ose të…

Disa prej zgjedhjeve ideale për mëngjes

Tetë kombinimet më të shëndetshme për mëngjes: 1. Kos i bere vete, tershere, fara lini, fruta pylli, 1 luge mjalte, pak kanelle “ky mengjes eshte i pershtatshem per te gjithe ata qe duan te kontrollojne peshen dhe metabolizmin e yndyrnave…

E duhura për mëngjes, provojeni këtë pije

Freskuese dhe ushqyes, ky smotothie është ideal për mëngjeset e nxehta të verës. Përbërësit Dy pjeshkë Një limon Një banane Një lugë çaji mjaltë Tre kuba me akull Përgatitja Prisni pjeshkët në copa të vogla. Më pas shtrydhni lëngun e…

Një mëngjes i tillë parandalon diabetin

Të mirat e ushqyerjes së shëndetshme që në orët e para të ditës janë të larmishme.Një prej tyre konfirmohet nga ekspertët gjermanë sipas të cilëve, heqja dorë nga mëngjesi edhe në raste të rralla, rrit rrezikun e diabetit të tipit…

Ky është mëngjesi ideal për diabetikët

Diabeti është një sëmundje kronike e cila mund të avancojë deri në verbëri, probleme të veshkave ose sëmundje koronare të zemrës. Në këto kushte, është shumë e rëndësishme që njerëzit me diabet të kujdesen për ushqimin që konsumojnë. Për këtë…

Një vezë në ditë ndihmon zhvillimin mendor të fëmijëve

Ushqyerja e fëmijëve me vezë ndihmon në zhvillimin mendor të tyre, sugjeron një studim i ri. Vetëm 1 vezë në ditë për 6 muaj rrit konsiderueshëm nivelet e lëndëve ushqyese si kholine dhe DHA tek vogëlushët, ku të dyja këto…

Kur të mësoni çka i ndodh trupit kur konsumon dy vezë në ditë, s’do t’i ndani nga dieta ushqimore

Keni menduar ndonjëherë se çfarë mund t’i ndodhë trupit tuaj nëse konsumoni çdo ditë dy vezë? Nëse ka studime që thonë se dy vezë në ditë ju bëjnë dëm, ka edhe të tjerë që dalin në përfundimin se konsumi i…

Të ngrënit e mëngjesit iu mbron sytë

Jo rrallë e shohim se mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës. Ai e furnizon organizmin me ushqyesit e duhur dhe energjinë e nevojshme për ta vazhduar ditën. Një vakt i shëndetshëm në fillim të ditës, përbën hapat e…

Petulla Berlina per mengjes

Përbërësit 500 gr miell 40 gr tharmë 125 ml qumësht 100 gr sheqer 100 gr margarinë 1 vezë yndyrë për pjekje Hapat Mielli qitët në një enë, në mes qitët tharmi i bukës, që zbutet në qumësht të vakët Për…

Çfarë është një mëngjes ideal

Një mëngjes i lehtë shoqëruar me kafe, çfarë do të ishte më mirë për të filluar ditën? Tashmë është e qartë se mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës sonë. Mirëpo shumica prej nesh e shmangim atë. Disa me…

Ndiqni këto këshilla për një mëngjes të shëndetshëm

Vakti i mëngjesit na furnizon me energjinë e nevojshme Mëngjesi është një vakt i rëndësishëm dhe ju për këtë duhet të bëni kujdes që të ushqeheni në kohën e duhur. Që të kemi një mëngjes të shëndetshëm është e rëndësishme…

Mëngjesi perfekt nëse doni të ndiheni të ngopur dhe të humbni peshë

Ekspertët e ushqimit kanë konfirmuar se njerëzit që hanë më shumë kos në vaktin e parë të ditës, janë më të predispozuar të humbasin në peshë. Kosi është shumë i pasur me proteina dhe përmban pak kalori. Ideja e të…

Këto ushqime ua rëndojnë lukthin nëse i hani në mëngjes

Të gjithëve na është folur që në fëmijëri për rëndësinë e të ushqyerit në mëngjes. Madje, ekspertët e ushqyerjes thonë se mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës, pasi na ndihmon të përballojmë ditën me më shumë energji dhe…

Konsumoni këto ushqime për të pasur flokë të shëndetshme

Sipas ekspertëve, ekzistojnë disa ushqime të cilat ndihmojnë për të pasur flokë të shëndetshëm. Spinaqi Është i pasur me hekur, që ndihmon në transportimin e oksigjenit në qeliza dhe siguron shëndetin e flokëve. Fara kungulli Janë një burim i mirë…

Këto janë 7 ushqimet që nuk duhet ti mënjanoni për mëngjes të shëndetshëm

Përkundër asaj që mund të keni dëgjuar, të hahet mëngjesi nuk është i nevojshëm për të gjithë. Në fakt, kapërcimi i mëngjesit mund të jetë më mirë se të hahen shumë ushqime të pasigurta për mëngjes. Megjithatë, të hahet ushqimi…

Mëngjesi është hapi kryesor për humbjen e peshës

Ritmi kaotik i një dite të zakonshme, shpesh shkakton dilema tek konsumatorët. Të hash apo të mos hash mëngjes? Kjo është çështja! Në shumë raste, vendimi për shqiptarët është i thjeshtë: një byrek të shpejtë tek bukëpjekësi i lagjes ose…

Si ndikon ngrënia e mëngjesit tek aktiviteti i trurit gjatë ditës

Një studim i fundit të cilit i referohet AgroWeb.org ka zbuluar se ngrënia e mëngjesit ka një ndikim domethënës në shëndetin e trurit. Ky vakt ndikon në çlirimin e disa substancave që ngjallin ndjenja të mira dhe emocione pozitive. Studiuesit…

Si ndikon ngrënia e mëngjesit tek aktiviteti i trurit gjatë ditës

Një studim i fundit të cilit i referohet ka zbuluar se ngrënia e mëngjesit ka një ndikim domethënës në shëndetin e trurit. Ky vakt ndikon në çlirimin e disa substancave që ngjallin ndjenja të mira dhe emocione pozitive. Studiuesit e…

Mëngjesi vakt i rëndësishëm, mos hiqni dorë prej tij!

Mëngjesi pothuajse është vakti më i rëndësishëm për të pasur një ditë sa më energjike. Është si një lloj karburanti për trupin dhe mendjen, pas një gjumi të mirë kur trupi ka tretur ushqimin. Përveç sigurimit me energji, të ushqyerit…

Ata që nuk hanë mëngjes janë më të rrezikuar nga zemra

Një studim amerikan ka zbuluar se njerëzit që nuk hanë mëngjes janë më të rrezikuar nga sëmundjet e zemrës. Studimi në fjalë është publikuar në revistën e Kolegjit Amerikan të Kardiologjisë. Sipas tij, njerëzit që nuk hanë mëngjes janë 87%…

Mëngjesi: a është më mirë çaji, apo kafja?

Ka nga ata që pretendojnë se nuk janë as të gatshëm të thonë mirëmëngjes pa pirë së paku dy gota kafe. Ka të tjerë, që kanë nevojë për një çajnik me avull që të ndihen të aftë për t’u përballur…

Rëndësia e vitaminës C në trupin e njeriut

Vitamina C është një vitaminë i tretshëm në ujë dhe antioksidues që zakonisht quhet acid askorbik. Pothuajse të gjitha frutat dhe perimet e përmbajnë vitaminën C. Për më tepër, vitamina C është shtesa ushqimore më e konsumuar gjerësisht. Është në…

Gabimet që bëni kur hani mëngjes

Mungesa e kohës dhe ritmi i shfrenuar i ditës mund t’ju lërë pak mundësi për të ngrënë mëngjes. Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës. Ushqimet që hamë në mëngjes do të përcaktojnë mbarëvajtjen e gjithë ditës, por kanë…

Të ngrënit e mëngjesit iu mbron sytë

Jo rrallë e shohim se mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës. Ai e furnizon organizmin me ushqyesit e duhur dhe energjinë e nevojshme për ta vazhduar ditën. Një vakt i shëndetshëm në fillim të ditës, përbën hapat e…

Kur të mësoni çka i ndodh trupit kur konsumon dy vezë në ditë, s’do t’i ndani nga dieta ushqimore

Keni menduar ndonjëherë se çfarë mund t’i ndodhë trupit tuaj nëse konsumoni çdo ditë dy vezë? Nëse ka studime që thonë se dy vezë në ditë ju bëjnë dëm, ka edhe të tjerë që dalin në përfundimin se konsumi i…

Një vezë në ditë ndihmon zhvillimin mendor të fëmijëve

Ushqyerja e fëmijëve me vezë ndihmon në zhvillimin mendor të tyre, sugjeron një studim i ri. Vetëm 1 vezë në ditë për 6 muaj rrit konsiderueshëm nivelet e lëndëve ushqyese si kholine dhe DHA tek vogëlushët, ku të dyja këto…

Ky është mëngjesi ideal për diabetikët

Diabeti është një sëmundje kronike e cila mund të avancojë deri në verbëri, probleme të veshkave ose sëmundje koronare të zemrës. Në këto kushte, është shumë e rëndësishme që njerëzit me diabet të kujdesen për ushqimin që konsumojnë. Për këtë…

5 rregullat për një mëngjes të shëndetshëm

Shpesh herë studime të ndryshme kanë këshilluar të konsumojmë mëngjes patjetër, duke u shprehur se është vakti më i rëndësishëm i ditës. Një mëngjes i lehtë e i shijshëm shoqëruar me një kafe, është nisja më e mirë dhe më…

Një mëngjes i tillë parandalon diabetin

Të mirat e ushqyerjes së shëndetshme që në orët e para të ditës janë të larmishme.Një prej tyre konfirmohet nga ekspertët gjermanë sipas të cilëve, heqja dorë nga mëngjesi edhe në raste të rralla, rrit rrezikun e diabetit të tipit…

E duhura për mëngjes, provojeni këtë pije

Freskuese dhe ushqyes, ky smotothie është ideal për mëngjeset e nxehta të verës. Përbërësit Dy pjeshkë Një limon Një banane Një lugë çaji mjaltë Tre kuba me akull Përgatitja Prisni pjeshkët në copa të vogla. Më pas shtrydhni lëngun e…

A shkakton kafja dhimbje koke?

Mbarëvajtja e të gjithë organizmit është çelësi i një jete të gjatë. E për ta arritur këtë një stil jetese i shëndetshëm është gjithnjë i nevojshëm. Filloni nga ushqimi, ajo çfarë konsumoni çdo ditë është më e rëndësishme nga sa…

Disa prej zgjedhjeve ideale për mëngjes

Tetë kombinimet më të shëndetshme për mëngjes: 1. Kos i bere vete, tershere, fara lini, fruta pylli, 1 luge mjalte, pak kanelle “ky mengjes eshte i pershtatshem per te gjithe ata qe duan te kontrollojne peshen dhe metabolizmin e yndyrnave…

Fillojeni ditën me këtë smoothie

Ky smoothie që ndryshe njihet si “lëngu i shtatë super ushqimeve” përmban shtatë ushqime shumë të shëndetshme që kur kombinohen së bashku formojnë ‘një bombë të vitaminave’ me shumë fibra. Ky lëng i gjelbër është një opsion shumë i mirë…

Këto janë ushqimet më të këqija për mëngjes

Mëngjesi konsiderohet si vakti më i rëndësishëm sepse trupi mund të furnizohet me ushqyesit më të nevojshëm për një energji të vazhdueshme gjatë ditës. Gjithçka që ju hani në mëngjes ka mundësinë ose t’ju bëjë më të shëndetshëm ose të…

Për pesë minuta, receta e një mëngjesi mesdhetar

Ky është një nga mëngjeset që të mësojnë të ulesh në tryezë… vetëm 5 minuta për veten para se të fillosh një ditë të gjatë. Zgjidhja më e shpeshtë për pjesën më të madhe të ditëve mund të ketë qenë…

Lëng portokalli për mëngjes

Të gjitha lëngjet e freskëta të frutave janë jashtëzakonisht të pasura me materie bimore aq të nevojshme për organizmin, të ashtuquajtura tonutriente, të cilat na mbrojnë nga shumë sëmundje. Në këtë kuptim më i miri është lëngu i portokallit, i…

Disa prej zgjedhjeve ideale për mëngjes

Tetë kombinimet më të shëndetshme për mëngjes: 1. Kos i bere vete, tershere, fara lini, fruta pylli, 1 luge mjalte, pak kanelle “ky mengjes eshte i pershtatshem per te gjithe ata qe duan te kontrollojne peshen dhe metabolizmin e yndyrnave…

Këto janë ushqimet që duhet ti konsumoni në mëngjes

Sekreti për të humbur në peshë është të hani në mëngjes ushqime, që janë të ushqyeshme dhe të ngopin. Ja cilët janë ushqimet që ju sugjerojmë për mëngjes, që të arrini diçka të tillë. Proshutë dhe vezë Sipas studiuesve është…

Ja përse duhet të hani vezë më shpesh

Veza është një nga ushqimet më të shëndetshme për njeriun që ka pësuar një rikthim triumfues, pas pretendimeve për rolin e saj negativ në shëndet. Vezët ofrojnë rreth 6 gramë proteinë të një cilësie të lartë. Sipas të dhënave kjo…