Gjysmë ore, tre përbërës dhe iftarë të shijshme do të keni në tryezë tuaj! Shiko

Përbërësit 500 gr feta mish pule 1 pavllakë për zierje 2 qese supë instant kërpudhash Hapat Në një enë rezistuese ndaj zjarrit rendisni mishin e prerë të pulës, pastaj qitni supën nga qesja dhe lyeni me pavllakë për zierje Vëreni…

Receta për iftar: Qofte me salcë në furrë

Përbërësit 12 qofte 400 ml Salce domate 2 thelpinj hudhër vaj ulliri 1 lugë çaji sheqer 100 ml ujë Krip Rigon Hapat Në një tavë të thellë shtoni vaj ulliri dhe salcë domatesh. Më pas hidhni 2 hudhra të grira,…

Çervish me mish të pulës

Përbërësit 1 pulë 15luge miell misri 200gr gjalpë 1 qepë 1luge kripë 200gr petë bakllave biber të kuq biber të zi Hapat Mishin e pulës e zijmë me qepë,krip, biber t’kuq dhe biber t’zi afër 1 orë varësisht qfare është…

Pulë me oriz

Përbërësit 1 kg mish pule 500 ml ujë 2 gota të ujit oriz 1 qepë 1 karrote 1 lugë piper i kuq vaj kripë piper i zi Hapat Mishi i pules qofte ajo pule e tere ,qoft vetem kofshe nuk…

Sarme me lakër të bardhë

Përbërësit 10 qepë 700 gr mish i bluar 100 gr oriz 100ml vaj melmesa (krip,piper i zi,piper i kuq,vegete) Gjethe lakër turshi ose te fresketa Hapat (Srmet i bejem sipas deshires,me laker turshi ose te fresket,nese ju percaktohen per laker…

Salcë me kërpudha

Përbërësit 500 gr kërpudha 250 ml ajkë neutrale per zierje 1 qepë 1 lugë mustardë vaj Krip piper vegete magdanoz Hapat Se pari grijme qepen ne pjese sa me te imta,kurse kerpudhat ne fleteza te holla Magdanozin e grijme imet…

Mёlçi viçi me qepё

Pёrbёrёsit 600 gr mёlçi viçi 150 gr qepё 1 decilitёr vaj Kripё Piper Hapat Lajini mёlçinё, thaheni dhe priteni nё copa. Qepёt pastroni, preni nё feta dhe i fёrgoni nё vaj derisa tё skuqen. Mёlça vihet nё qepё dhe skuqet…

Drekë e shijshme

Përbërësit 1 kg mish pule 1 luge vegete 7 luge vaj 6 vezë 150 gr miell ½ luge Krip 500-600 ml qumësht Hapat Mishin e pules e ndajme nga ashti,coptojme ne copeza te vogla,dhe kriposim me krip dhe vegete Mishin…

Gjysmë ore, tre përbërës dhe drekë të shijshme do të keni në tryezë

Përbërësit 500 gr feta mish pule 1 pavllakë për zierje 2 qese supë instant kërpudhash Hapat Në një enë rezistuese ndaj zjarrit rendisni mishin e prerë të pulës, pastaj qitni supën nga qesja dhe lyeni me pavllakë për zierje Vëreni…

Patate me erëza

Përbërësit 3 patate 4 lugë vaj vegjetal 1 lugë çaji kripë 1 lugë biber i kuq 2 copa hudhër 1 lugë çaji biber i zi Hapat Në një tas derdhni vajin vegjetal, kripën, biberin e zi, biberin e kuq, hudhrën…

Pilav i përzier

Përbërësit 2 gota oriz 1,5 gota ujë të vakët 1 lugë gjalpë 2 lugë vaj vegjetal 2 lugë lajthi, 1 gotë çaji fëstëk 1 lugë çaji rrushë të thatë Biber i zi Kripë Hapat Gjalpin dhe vajin vegjetal e vendosim…

Oriz me perime

Përbërësit 300 gr oriz 4 lugë vaj Kripë Perimet të përziera 1 vezë e zier Hapat Orizi pastrohet dhe lahet, pastaj thahet në leckë të thatë kuzhine. Pastaj skuqet në vaj me përzierjë të vazhdueshme, pasi orizi të fiilojë të…

Patate të ziera

Përbërësit 1 kg patate 2 qepë mesatare Kripë Biber i zi Spec i kuq Vaj Hapat Lajini patatet dhe vloni në ujë të kripur, sapo të zihen edhe pse të ngrohta, priten në rrathë Më parë në vaj kemi skuqur…

Bizele të skuqura

Përbërësit 1 qepë e vogël 400 gr bizele Vaj Kripë Perimë të përziera Pak sodë për pjekje 1 lugë miell Hapat Qepët pastrohen, lahen, grihen imët dhe skuqen në vaj në temperaturë të ultë deri sa atë bëhen të tejdukshëm.…

Patate të thekura

Përbërësit 750 gr patate 90 gr gjalpë Kripë Piper Hapat Lahen dhe qërohen patatet dhe priten në rrethe të holla, me gjalpë lyhen fundet e enës së rrumbullkaet dhe radhiten patatet në shtresa. Mbi çdo shtresë hedhim kripë, piper të…

Paelja

Përbërësit 1 qepë 2 thelpinj hudhre 3 karrota 1 filxhan oriz 1 filxhan bizele 1 lugë piper i kuq 3 lugë pastë domatesh Vaj Kripë Piper Majdanoz Hapat Qepët dhe hudhra copëtohen imët dhe skuqen në vaj që të zbuten.…

Pulë me oriz

Përbërësit 300 gr fileto pule 1 qepë 250 gr perime të përziera Pak kerri Kripë Piper Perime të përziera 250 gr oriz Majdanoz Pak piper i kuq Hapat Mishi pritet në copa të vogla dhe qepa imët. Në pak vaj,…

Mёlçi viçi me qepё

Pёrbёrёsit 600 gr mёlçi viçi 150 gr qepё 1 decilitёr vaj Kripё Piper Hapat Lajini mёlçinё, thaheni dhe priteni nё copa. Qepёt pastroni, preni nё feta dhe i fёrgoni nё vaj derisa tё skuqen. Mёlça vihet nё qepё dhe skuqet…

Pulё me sos hudhre dhe limoni

Përbërësit: 6 krahë pule 6-7 copa hudhre majdanoz 1 limon vaj vegjetal gjalpë kripë Biber i zi Hapat Krahёt e pulёs i lyeni me kripё, biber tё zi, pastaj i fёrgoni nё tigan me pak vaj Pulёn e fёrguar e…

Gjellë me patëllxhanë

Përbërësit 2 lugë vaj vegjetal 1 lugë gjalpë 10 domate te vogla 3 patëllxhana 2 gota bollgur 4 gota ujë Kripë Hapat Patëllxhanat i premë në copa të vogla dhe i fërgojmë në tenxhere derisa ti skuqim. Bollgurin e vendosim…

Gjyveç me mish

Përbërësit 400 gr mish viçi 5 copa hudhër 3 domate 1,5 lugë salcë speci 1 lugë çaji biber i zi 1 lugë çaji biber i kuq 1 lugë çaji qimnon 1 qepë e kuqe 1 lugë vaj vegjetal 2 lugë…

Patate me sodë buke

Përbërësit 4 patate 1 lugë sodë buke 1 lugë kripë Hapat Patatet preni në copa të vogla dhe i vendosni në tenxhere me ujë për zierje. Kur fillojnë të vlojnë ia shtoni sodën e bukës, kripën dhe rreth 7-8 minuta…

Patate me biber të kuq

Përbërësit 4 patate 4 lugë vaj vegjetal 1 lugë biber i kuq 1 lugë pluhur hudhër 1 lugë biber i djegëst 1 lugë kripë ½ lugë biber i zi Hapat Të gjithë përbërësit derdhni në një tenxhere dhe zieni rreth…

Patate me sos barbecue

Përbërësit 4 patate 3 lugë vaj vegjetal 2 gota djahtë 1 lugë pluhur qepe 1 lugë kripë ½ lugë biber i zi Hapat Djathin vendosni në blendar për grimcim, patatet preni në copa të vogla I vendosni në tavë përmbi…

Gjellë me perime

Përbërësit 1 kg mish Qepë të vogla 6 copa hudhër 1 spec i gjelbërt 1 spec i kuq 3 domate 2 lugë vaj vegjetal Kripë Biber i zi Hapat Në një tenxhere e vendosim mishin dhe rreth 10-15 minuta e…

Një drekë e shpejtë

Përbërësit 500 gr mish i bardhë pule 1 l ajkë për zierje (hopla per kuzhine) 2 qese supë instant me shije te kerpudhave Hapat Ne nje ene qelqi zjarrerezistuese,te lter me pak vaj qesim mishin e pules te prere ne…

Patate me djathë dhe qepë

Përbërësit 4 patate 3 lugë vaj vegjetal 2 gota djahtë 1 lugë pluhur qepe 1 lugë kripë ½ lugë biber i zi Hapat Djathin vendosni në blendar për grimcim, patatet preni në copa të vogla I vendosni në tavë përmbi…

Patate me sos barbecue

Përbërësit 4 patatet ½ gota sos të barbikjus 3 lugë vaj vegjetal 1 lugë biber i kuq i ëmbël 1 lugë biber I kuq 1 lugë pluhur hudhre 1 lugë kripë 1 lugë biber i zi Hapat Të gjithë përbërësit…

Fasule me speca

Perbersit: 1 kg speca të pjekur 500 gr fasule të bardha 2 qepë 3 thelpinj hudhre 2 lugë gjelle pure domatesh vaj ulliri kripë dhe piper i zi. Pergatitja:   Fasulet ziejini në ujë si zakonisht derisa të zbuten. Pastaj…

E keni provuar ndonjëherë Rizoto me kungull të verdhë?

Rizotoja me kungull të verdhë është një institucion i kuzhinës italiane. Përbërësit: 320 gr oriz Carnaroli 600 gr kungull i verdhë 100 gr qepë 1,5 l brodo perimesh 80 gr parmixhano i grirë 60 gr verë e bardhë 50 gr…

Gjella magjike që iu mbanë larg sëmundjeve, shumë e leht dhe e shishme

Ka kaq shumë ushqime që ne duhet të hamë për të qenë të shëndetshëm, por shpesh ushqehemi me ushqim të pashëndetshme. Sot do t’ju flasim për gjellën që sh katërron kolesterolin, shmang su lmin në zemër dhe siguron energji. Për…

Pulë me patate në marinadë djegëse

Ndajmë me ju recetën për një vakt të shijshëm për të gjithë adhuruesit e ushqimeve djegëse. Në një enë hidheni vajin, kripën, piperin dhe mëlmesa të freskëta sipas dëshirës. Shtoni edhe hudhrën, ketchupin, ajvarin, borzilokun dhe rozmarinën e pak mustardë.…

Oriz me perime

Përbërësit: 2 gota oriz 1 qepë 2 thelpinj hudhre 2 speca 2 karrota 2 domate 3 gota ujë 1 lugë gjelle pure domatesh vaj ulliri kripë dhe piper i zi Përgaditja: Hapi 1 Perimet e grira imët skuqini në vaj…

Gjellë e shpejtë me patate dhe mish të bluar dhe shumë e shishme

Përbërësit 500 gr patate 350 gr mish i bluar 1 qepë 1 karrote 2 speca te kuq 500 ml uje te vale 200 ml Salce domate 50 ml ajkë e ëmbël ajke kuzhine(hopla per kuzhine) vegete piper i zi piper…

Makarona me mish pule

Përbërësit 500 gr mish i bardhe pule 300 gr makarona 1 liter supe nga ajo qe zien mishi 1 luge vegete 1 luge e vogel Krip 100 ml vaj 2 luge miell 150 ml qumësht 100 gr djath kaçkavall ose…

Patate të fërguara me djathë dhe vezë

Përbërësit PËR DY PERSONA 500 gr patate 3 vezë 225 gr djathë 1 filxhan kafeje vaj Piper te zi kripë vegete magdanoz Hapat Se pari qerojme patatet, dhe i coptojme në qfardo forme që dëshirojmë, pastaj marim një tigan vendosim…

Drekë e shijshme

Përbërësit 1 kg mish pule 1 luge vegete 7 luge vaj 6 vezë 150 gr miell ½ luge Krip 500-600 ml qumësht Hapat Mishin e pules e ndajme nga ashti,coptojme ne copeza te vogla,dhe kriposim me krip dhe vegete Mishin…

Gjysmë ore, tre përbërës dhe drekë të shijshme do të keni në tryezë

Përbërësit 500 gr feta mish pule 1 pavllakë për zierje 2 qese supë instant kërpudhash Hapat Në një enë rezistuese ndaj zjarrit rendisni mishin e prerë të pulës, pastaj qitni supën nga qesja dhe lyeni me pavllakë për zierje Vëreni…

Oriz me perime

Përbërësit: 2 gota oriz 1 qepë 2 thelpinj hudhre 2 speca 2 karrota 2 domate 3 gota ujë 1 lugë gjelle pure domatesh vaj ulliri kripë dhe piper i zi Përgaditja: Hapi 1 Perimet e grira imët skuqini në vaj…

Pulë me patate në marinadë djegëse

Ndajmë me ju recetën për një vakt të shijshëm për të gjithë adhuruesit e ushqimeve djegëse. Në një enë hidheni vajin, kripën, piperin dhe mëlmesa të freskëta sipas dëshirës. Shtoni edhe hudhrën, ketchupin, ajvarin, borzilokun dhe rozmarinën e pak mustardë.…

Gjella magjike që iu mbanë larg sëmundjeve

Ka kaq shumë ushqime që ne duhet të hamë për të qenë të shëndetshëm, por shpesh ushqehemi me ushqim të pashëndetshme. Sot do t’ju flasim për gjellën që sh katërron kolesterolin, shmang su lmin në zemër dhe siguron energji. Për…

E keni provuar ndonjëherë Rizoto me kungull të verdhë?

Rizotoja me kungull të verdhë është një institucion i kuzhinës italiane. Përbërësit: 320 gr oriz Carnaroli 600 gr kungull i verdhë 100 gr qepë 1,5 l brodo perimesh 80 gr parmixhano i grirë 60 gr verë e bardhë 50 gr…

Fasule me speca

Perbersit: 1 kg speca të pjekur 500 gr fasule të bardha 2 qepë 3 thelpinj hudhre 2 lugë gjelle pure domatesh vaj ulliri kripë dhe piper i zi. Pergatitja:   Fasulet ziejini në ujë si zakonisht derisa të zbuten. Pastaj…

Gjellë me perime

Përbërësit 1 kg mish Qepë të vogla 6 copa hudhër 1 spec i gjelbërt 1 spec i kuq 3 domate 2 lugë vaj vegjetal Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o…

Patate me sos barbecue

Përbërësit 4 patatet ½ gota sos të barbikjus 3 lugë vaj vegjetal 1 lugë biber i kuq i ëmbël 1 lugë biber I kuq 1 lugë pluhur hudhre 1 lugë kripë 1 lugë biber i zi Hapat o i o…

Patate me djathë dhe qepë

Përbërësit 4 patate 3 lugë vaj vegjetal 2 gota djahtë 1 lugë pluhur qepe 1 lugë kripë ½ lugë biber i zi Hapat Djathin vendosni në blendar për grimcim, patatet preni në copa të vogla I vendosni në tavë përmbi…

Patate me biber të kuq

Përbërësit 4 patate 4 lugë vaj vegjetal 1 lugë biber i kuq 1 lugë pluhur hudhër 1 lugë biber i djegëst 1 lugë kripë ½ lugë biber i zi Hapat o i o i o i o i o i…

Patate me sodë buke

Përbërësit 4 patate 1 lugë sodë buke 1 lugë kripë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Gjyveç me mish

Përbërësit 400 gr mish viçi 5 copa hudhër 3 domate 1,5 lugë salcë speci 1 lugë çaji biber i zi 1 lugë çaji biber i kuq 1 lugë çaji qimnon 1 qepë e kuqe 1 lugë vaj vegjetal 2 lugë…

Gjellë me patëllxhanë

Përbërësit 2 lugë vaj vegjetal 1 lugë gjalpë 10 domate te vogla 3 patëllxhana 2 gota bollgur 4 gota ujë Kripë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Pulё me sos hudhre dhe limoni

Pёrbёrёsit 6 krahe pule 6-7 copё hudhra Majdanoz 1 limon Vaj vegjetal Gjalpё Kripё Biber I zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Mёlçi viçi me qepё

Pёrbёrёsit 600 gr mёlçi viçi 150 gr qepё 1 decilitёr vaj Kripё Piper Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Pulë me oriz

Përbërësit 300 gr fileto pule 1 qepë 250 gr perime të përziera Pak kerri Kripë Piper Perime të përziera 250 gr oriz Majdanoz Pak piper i kuq Hapat o i o i o i o i o i o i…

Biftek Mediterani

Përbërësit 300 gr biftek viçi 150 gr domate të vogla 50 gr ullinj të zinj Pak borzilok Kripë Vaj Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Paelja

Përbërësit 1 qepë 2 thelpinj hudhre 3 karrota 1 filxhan oriz 1 filxhan bizele 1 lugë piper i kuq 3 lugë pastë domatesh Vaj Kripë Piper Majdanoz Hapat o i o i o i o i o i o i…

Patate të thekura

Përbërësit 750 gr patate 90 gr gjalpë Kripë Piper Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Spinaq i pjekur me krem kosi

Përbërësit 750 gr spinaq i ngrirë 125 ml krem kosi 1-2 lugë parmixhan 2 thelpinj hudhër Kripë Piper Vaj Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Perime të thekura

Përbërësit 1 qepë 1 piper i kuq 2 karrota 2 patate 1 rrënje selino Kripë Piper 60 gr krekër të kripura 40 gr gjalpë Majdanoz Hapat o i o i o i o i o i o i o i…

Bizele të skuqura

Përbërësit 1 qepë e vogël 400 gr bizele Vaj Kripë Perimë të përziera Pak sodë për pjekje 1 lugë miell Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Patate të ziera

Përbërësit 1 kg patate 2 qepë mesatare Kripë Biber i zi Spec i kuq Vaj Hapat Lajini patatet dhe vloni në ujë të kripur, sapo të zihen edhe pse të ngrohta, priten në rrathë Më parë në vaj kemi skuqur…

Oriz me perime

Përbërësit 300 gr oriz 4 lugë vaj Kripë Perimet të përziera 1 vezë e zier Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Pilav i përzier

Përbërësit 2 gota oriz 1,5 gota ujë të vakët 1 lugë gjalpë 2 lugë vaj vegjetal 2 lugë lajthi, 1 gotë çaji fëstëk 1 lugë çaji rrushë të thatë Biber i zi Kripë Hapat o i o i o i…

Patate me erëza

Përbërësit 3 patate 4 lugë vaj vegjetal 1 lugë çaji kripë 1 lugë biber i kuq 2 copa hudhër 1 lugë çaji biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i…

Byrek me speca, pak më ndryshe

Përbërësit 8 speca 500 gr djathë 2 vezë ¼ koper 1 lugë çaji kripë 1 lugë çaji biber i zi Për të mbështjell 2 gota miell 2 gotë miell misri 2 vezë Hapat o i o i o i o…

Patëllxhanë role

Përbërësit 1 patëllxhanë 2 lugë arra 1 gotë krem djathë 1 copë hudhër 2 lugë nanexhik 1 limon Vaj vegjetal Kripë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Gjellë me kungulleshë

Përbërësit 1 kungullesh 2 qepë 2 speca 1 lugë biber i kuq ½ gotë çaji vaj vegjetal 1 luge çaji kripë 1 lugë çaji biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i…

Gjellë me mish pule dhe bizele

Përbërësit 500 gr mish pule 1 gotë bizele 1 karrotë 1 qepë ½ tubë majdanoz 1 lugë kripë 1 lugë çaji biber i zi 2 domate 1 lugë salcë domatesh 1 lugë vaj vegjetal 1 gotë ujë Hapat o i…

Gjyveç me perime

Përbërësit 1 qepë e kuqe 2 patëllxhana 2 patate 2 kungullesha 4 domate 5 copa hudhër 1 lugë salcë domatesh 1 gotë çaji vaj vegjetal 1 lugë biber i zi 1 lugë çaji kripë 2,5 gota çaji ujë Hapat o…

Gjellë me mish dhe patate

Përbërësit 400 gr mish viçi 2 patate 1 karrotë 2 copa hudhër 1 lugë salcë të specave 2,5 gota ujë 2,5 lugë vaj vegjetal 2 lugë çaji kripë 1 lugë çaji biber i zi 1 lugë çaji biber i kuq…

Lazanje me patëllxhanë

Përbërësit 1 patëllxhan 1 kungullesh 6 lugë mocarellë Vaj vegjetal Kripë Biber i zi 1,5 gotë sos domatesh Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Patëllxhana me jogurt

Përbërësit 3 patëllxhanë ¼ gota vaj vegjetal Kripë Biber i zi Për sos 1 gotë jogurt 1 copë hudhër 1 lugë qimnon 2 lugë lëng limoni 2 lugë tahin Kripë Biber i zi Përmbi 2 lugë nane 2 lugë majdanoz…

Speca me pulë

Përbërësit 7-8 speca 500 gr mish pule Cheddar 2 copa hudhër Vaj vegjeal Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Role me speca të pjekur

Përbërësit 10 speca të pjekur 400 gr mish i bluar 100 gr përshutë 1 kokë qepë 1 lugë biber i kuq 100 gr kaçkavall 3 vezë 2 decilitra shtalpë për zierje 40 gr djathë parmezan 2 decilitra qumësht 0,5 decilitra…

Sarma të rreshkura

Përbërësit 1 lakër turshi 800 gr turshi e grirë 500 gr mish i bluar viçi 2 kokë qepë 1 vezë 150 gr tarhna 200 gr përhsutë 1 decilitër lëng domatesh 1 decilitër ajkë 1 lugë biber i kuq 1 decilitër…

Tavë patatesh me salsiçe

Përbërësit 500 gr salsiçe 1 kg patate 2 kokë qepë 2 lugë biber i kuq 2 karrota 2 lugë miell 0,5 decilitra vaj 6 decilitra supë viçi Mëlmesa të përziera Biber i zi Hapat o i o i o i…

Lakër Greke

Përbërësit 500 gr mish i bluar viçi 1 lakër 2 kokë qepë 1 lugë biber i kuq 150 gr përshutë 4 decilitra jogurt 6 decilitra supë viçi 3 vezë 0,5 decilitra vaj Mëlmesa të përziera Biber i zi Hapat o…

Mish pule në salcë bashamel

Përbërësit 700 gr mish i bardhë pule 400 gr kërpudha 100 gr gjalpë 2 lugë miell 5 decilitra qumësht 150 gr kaçkavall 1 decilitër ajkë 1 lugë lëvore e grirë limoni ½ tubë majdanoz 1 i verdhë i vezës 0,5…

Tavë me mish e kërpudha

Përbërësit 700 gr mish viçi 250 gr kërpudha 120 gr përshutë 160 gr djathë i tymosur 4 tranguj turshi 100 gr gjalpë 2 lugë miell 4 decilitra qumësht 0,5 decilitra vaj 1 lugë e vogël biber i kuq Arrë muskati…

Gullash me lakra turshi

Përbërësit 600 gr mish kofshe viçi 500 gr lakër turshi 3 kokë qepë 1 lugë biber i kuq 8 decilitra supë viçi 1 decilitër ajkë 0,5 decilitra vaj Mëlmesa Kripë Biber i zi Hapat Mishi i viçit pritet në katrorë…

Musakë me kërpudha

Përbërësit 500 gr mish i bluar viçi 400 gr kërpudha 1 copë presh 3 vezë 200 gr miell 3 lugë pure domatesh 2 toptha djathë mocarellë 1 lugë biber i kuq 4 decilitra vaj Mëlmesa Rigon Për salcë 3 vezë…

Musaka me kungulleshka e karrota

Përbërësit 4 karrota 4 kungullesha 400 gr mish i bluar 70 gr luspa soje 1 kokë qepë 1 lugë biber i kuq 1 decilitër vaj 2 lugë miell 3,5 decilitra supë viçi 3 të verdhë të vezës 1 lugë djathë…

Musakë me lakër

Përbërësit 8 fletë jeshile 3 vezë 150 gr miell 1 kokë qepë 2 karrota 600 gr file pule 3 decilitra supe pule 2 decilitra vja Erëza Kripë Biber i zi Për salcë 5 decilitra jogurt 2 vezë Hapat o i…

Speca të mbushur në salcë koper

Përbërësit 8 speca të kuq 600 gr mish i bluar 1 presh ½ selino 2 karrota 200 gr domate të konservuara 20 gr djathë parmezan 1 vezë 100 gr fasule të kuqe 50 gr misër 0,5 decilitra vaj Erëza Biber…

Medaljone në mënyrë Meksikane

Përbërësit 2 file viçi 1 spec i verdhë 1 spec i kuq 1 kokë qepë 200 gr domate 150 gr fasule 75 gr misër 1 feferon 2 lugë pure domatesh 1 lugë niseshte 3 decilitra supë viçi 0,5 decilitra vaj…

Çomlek me makarona

Përbërësit 700 gr mish viçi 1 kokë qepë 1 spec i kuq 1 spec i gjelbërt 3 karrota 4 thelpinj hudhre 3 lugë pure domatesh 2 lugë miell 3 decilitra supë viçi 1 tubë majdanoz 1 lugë biber i kuq…

Oriz me kërpudha

Përbërësit 250 gr kërpudha 1 tubë qepë 300 gr përshutë 2 lugë vaj 200 gr oriz 300 ml supë perimesh 150 gr ajkë Kripë Biber I zi 50 gr djathë parmezan 2-3 tubë borzilok Hapat o i o i o…

Kungullesha të mbushur me salcë jogurti

Pёrbёrёsit 8 kungullesha të vogla 3 thelpinj hudhre 1 kokë qepë 500 gr domate të konservuara 40 gr djathë parmesan 1 karrotë 5 lugë vaj Erëza të përziera Biber i zi Për salcë jogurti 1 lugë gjalpë 3 thelpinj hudhre…

Gullash me gёshtenja

Pёrbёrёsit 800 gr mish vici 4 kokë qepë 300 gr karrotë 1 selino e vogël 2 lugë pure domatesh 2 lugë miell 1 kg gështenja 5 lugë vaj 1,5 litër supë vici Mëlmesa Trumzë Biber I zi Hapat Mishi i…

Kungullesha në salcë domatesh

    Pёrbёrёsit 4 kungullesha 400 gr mish i bluar vici 1 vezë 1 lugë mustardë 1 kokë qepë 5 lugë vaj Erëza të përziera Biber i zi Për salcë domatesh 300 gr domate të konservuara 1 lugë pure domatesh 1…

Tortë e njelmët me mish peshku ton

    Pёrbёrёsit 1 pako petë 2 konserva mish peshku ton 1 kokë qepë 5 tranguj turshi 1 lugë mustardë 200 gr gjizë 200 gr majonezë 1 tubë majdanoz Kripë Biber i zi Për dekorim 2 decilitra ajkë 150 gr misër…

Role me kërpudha

Pёrbёrёsit 500 gr brumë sfoliat 500 gr kërpudha 200 gr djathë 40 gr gjalpë 2  kokë qepë 100 gr miell 1 tubë majdanoz 1 vezë 30 gr susam Mëlmesa Biber i zi Hapat o i o i o i o…

Role me lakër turshi

Pёrbёrёsit 1 paketim brumë sfoliat 500 gr lakër turshi 150 gr përshutë 1 kokë qepë 2 vezë 30 gr susam Kripë Biber i zi 0,5 decilitra vaj Hapat Qepa pritet në katrorka, ndërsa përshuta pritet në shkopinj Në pak vaj…

Role me salcё

Pёrbёrёsit 700 gr mish vici pa asht 100 gr sallam 150 gr kackavall 100 gr krem djathi 1 djathё I butё 1/ 2 tubё majdanoz 50 gr pure domatesh 2 decilitra supё vici 5 lugё vaj Mёlmesa Biber I zi…

Çomlek me mish viçi

Përbërësit 700 gr mish viçi pa asht 300 gr kërpudha 150 gr tranguj turshi 1 lugë mustardë 1 lugë nisheste 1 lugë e vogël biber i kuq 300 gr makarona Mëlmesa 5 lugë vaj Biber i zi Hapat Mishi dhe…

Mish viçi me thjerrëza

Përbërësit 600 gr mish viçi 300 gr thjerrëza 1 kokë qepë 3 karrota 2 thelpinj hudhre 100 gr selino 2 patate 150 gr përshutë 2 gjethe dafine 1 lugë nisheste 1 lugë biber i kuq 0,5 decilitra vaj Mëlmesa Biber…

Patëllxhanë në furrë

Përbërësit 2 patellxhana 250 gr mish 1 qepë 1 lugë gjalpë 2 copa hudhër 1 spec 1 domate 1 lugë salcë Kripë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Mushkëri pule me domate e ullinj

Përbërësit 700 gr mushkëri pule 400 gr domate të konservuara 100 gr ullinj 1 kokë qepë 1 karrotë 2 thelpinj hudhre 0,5 decilitër vaj 2 decilitra supë pule 200 gr oriz Mëlmesa Kripë Biber i zi Hapat Qepa dhe domatet…

Speca të mbushur

Përbërësit 8 speca të pjekur 150 gr mish viçi 150 gr kaçkavall 4 tranguj turshi 3 vezë 2 decilitra shtaplë për zierje 1 decilitër qumësht 3 lugë vaj ½ lugë hudhër pluhur Mëlmesa Hapat Specat e pjekur qërohen, u priten…

Musakë me brokoli

Përbërësit 2 brokoli 500 gr mish i bluar viçi 1 kokë qepë 2 decilitra lëng domatesh 1 lugë biber i kuq 250 gr kërpudha 3 vezë 2 decilitra ajkë 4 decilitra qumësht 5 lugë vaj Erëza Kripë Hapat o i…

Krem çorbë me kungullesha

Përbërësit 500 gr kungullesha 1 karotë 2 patate 1 kokë qepë 1 decilitër ajkë 1,5 decilitra supë viçi 5 lugë vaj Mëlmesa Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i o i o i…