Sindikatat bëjnë thirrje për hartimin e Projektligjit për Paga: Qeveria të merret seriozisht me kërkesat e punëtorëve

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura (BSPK) i ka bërë thirrje Qeverisë së Kosovës që të ndërmarrë hapat e nevojshëm dhe të fillojë hartimin e Projektligjit për Paga. BASPK thotë se një gjë e tillë është e nevojshme, ku sipas tyre,…

Pallaçinka me arra e krem

Përbërësit 3 vezë 5 decilitra ujë i gazuar 300 gr miell 100 gr sheqer 1 decilitër ujë 150 gr arra të bluara Kripë Për krem 3 vezë 4 lugë sheqer Hapat Në enë të përshtatshme bashkohen uji, vezët, mielli, 1…

Petulla për syfyrë

Perbersit: 500 gr miell 1 pluhur per pjekje(pecive,bakin) 430 ml kos 2 veze Krip,vaj per fergim Udhezimet: Perzijme te gjithe perbersit derisa te behet nje qull I trashe. Vajin e ngrohim ne max,pastaj nxjerrim me luge nga masa dhe fergojme…

Pankek për Syfyr

Përbërësit 125 gr miell 60 gr miell misri 1 lugë pluhur pjekje 200 gr jogurt 70 gr mjaltë 100 ml qumësht 1 lugë lëng limoni 1 lugë vanilje 2 vezë Hapat Përbërësit e ngurtë i derdhni në një enë, ia…

Ushqimet e preferuara për syfyr

Per nje agjerim te lehte dhe te shendetshem,ju sugjerojme disa lloje ushqimesh te cilat na mbajne te ngopur pergjate tere dites dhe njekohesisht jane te shendetshme. -Ushqimet e pasura me proteina si gjeldeti(mish qure),mish pule,peshk. -bollguri,sepse eshte i pasur me…

Pitalka për iftarë ose syfyrë

Përbërsit 1 l uje te vaket 1 luge krip 1 luge maja 1.5 kg miell Udhëzimet Ne nje gote uje te vaket qesim majen,nje luge te vogle sheqer dhe leme derisa maja te fermentohet Me pas ne ujin e mbetur…

Do lëpini gishtat! Kjo është receta sekrete për t’i bërë petullat e fshira si gjyshet shqiptare, duhet…

Përbërësit: 500 ml qumësht 4 vezë 300 g miell 2 hudhra 100 g gjalpë 200 g djathë Kripë Pak ujë. Në tas rrahim vezët dhe më pas shtojmë qumështin, e rra him përsëri dhe më pas shtojmë miellin. Formojmë brumin…

Krelan me duqa

Përbërësit 1 kg miell 700 ml ujë 1 lugë kripë 100 gr gjalpë 300 gr djath mazë ose Kajmak sipas dëshirës Hapat Brumin e krelanës e zëmë duke i përzier miellin, kripën dhe ujin gjerë sa të fitojmë brum homogjen,…

Receta vikendi : Fli Kosovare

Përbërësit 2 kg miell 400 gr mazë ose gjalpë 3 decilitra ajkë ose kos i trashë kripë ujë Hapat Në enë 5-6 litërshe,hidhen ujë,kripë dhe duke e tundur i shtohet mielli i situr,gjersa të gatuhet një brumë më i hollë…

Fli me rena

Përbërësit 500 gr miell 700 ml ujë 3 vezë 1 luge e mesme Krip 300-400ml ajkë per zierje(hoplla per kuzhine,maze,kajmak) Hapat Tundim vezet,shtojmeujin,kripen,miellin dhe perzijme nje qull pak me te trashe se sa per per pallaqinka. Furren e ngrohim me…

Pite me kungull

Pёrbёrёsit 40 gr margarinё ose vaj 1 kg kungull 250 gr sheqer 1 grush rrush i thatё 1 grusht rrush serezi 1 qese kanelle apo vanilje 1 grusht arra tё copёtuara 1 kg petё pёr pite Sheqer pluhur pёr spёrkatje…

Byrek me vishnje

Pёrbёrёsit 400 gr miell 200 gr yndyrё 2 tё verdha vezёsh  2 lugё sheqer 2 decilitra qumёsht 1 fare bukё e butё 500 gr komposto vishnjash 50 gr thёrrime buke 50 gr oriz 100 gr sheqer pluhur Margarinё pёr lyerje…

Pite me lakra

Pёrbёrёsit 1,5 kg lakёr 8 lugё arra tё grimcuara 1 filxhan vaj Pak vaj pёr petё 1 lugё caji piper i kuq Piper i zi Kripё Majdanoz 500 gr petё pёr pite 1,5 decilitra ujё mineral Hapat Mёnyra e pёrgatitjёs,…

Pite me patate

Pёrbёrёsit 1 kg patate 3 kokё qepё Pak kripё Piper Vaj 500 gr yndyrё 800 gr petё pёr pite Pёr salcёn 2,5 decilitra ujё 1 lugё caji vaj kripё Hapat Patatja e qёruar grihet nerende, qepa pritet imёt shtohet pak…

Sarma

Pёrbёrёsit 5 kёrcej presh 250 gr kёrpudha 150 gr speca tё kuqe 200 gr misёr Erёza tё thata 200 gr petё pёr byrek Pak salcё domatesh kripё Hapat Preshi i pastruar dhe i larё zihet pak nё ujё tё vluar…

Pite me arra

Pёrbёrёsit 300 gr miell 300 gr gjalpё 450 gr sheqer 6 vezё 3 lugё arra 300 gr thёrrime buke 100 gr bajame e gatuar 1 sheqer vanilje Sheqer pluhur Hapat Brumi bёhet nga mielli, gjalpi dhe 150 gr sheqer, ndahet…

Bukё bajat

Pёrbёrёsit 1 bukё 6 copa hudhёr 100 gr gjalpё 1 gotё kackavall i grirё 1 gotё djathё cheddar Hapat Nё njё enё vendosni hudhrёn, gjalpin dhe pёrzieni. Bukёn e preni nё copa  ( por jo duke i prerё deri nё…

Byrek

Pёrbёrёsit 500 gr yndyrё 200 gr kajmak 1 kg petё pёr byrek 10 vezё 2 lugё salcё kosi Pak piper Kripё 6 decilitra qumёsht Vaj Hapat Nё djathin e grimcuar pёrziejmё kackavallin, 8 vezё pak tё rrahura, krem, piper dhe…

Pitalka të fërguara në tigan

Përbërësit 2-3 gota miell 1 gotë ujë i vakët 1 lugë majë 1 lugë kripë 1 lugë sheqer ½ gote çaj vaj vegjetal Hapat Miellin e vendosim në një enë, përmbi ia shtojmë majën, sheqerin, kripën dhe vajin. Ujin ia…

Gurabija me kripë

Përbërësit 190 ml ujë 250 gr gjalpë 1 gotë çaji vaj vegjetal 1 vezë 1 lugë kripë 1 lugë sheqer 4 lugë sheqer pluhur 4 lugë uthëll 1 pluhur ojekje 5 gota miell Përmbi Susam Hapat Të gjithë përbërësit i…

Byrek me arra

Përbërësit Për brum 2 gota qumësht i vakët 1 gotë çaji ujë i vakët 1 majë 1 lugë kripë 2 lugë sheqer pluhur 3 lugë vaj vegjetal Miell Për ta lyer 100 gr gjalpë 1 tas arra Hapat Në një…

Simita të vogël

Përbërësit 1 vezë ½ gjalpë ose margarinë 1 lugë jogurt 2,5 gota miell 2 lugë uthëll 1 lugë pluhur pjekje 1 të kuqët e vezës Susam Kripë Hapat Të gjithë përbërësit derdhni në një enë të thellë dhe përzieni mirë…

Pogaçe me djathë

Përbërësit 1 gotë jogurt 2 vezë 1 gotë vaj vegjetal ½ gota gjalpë ose margarinë 6 gota miell 200 gr djtahë Gjysmë tube majdanoz 1 pluhur pjekje Kripë Hapat Gjalpin e shkrirë, vajin, pluhur pjekjën, vezët i derdhni dhe i…

Pogaçe me koper

Përbërësit 2 vezë 125 gr gjalpë ose margarinë Gjysmë gote vaj vegjetal 1 gotë çaji jogurt 1 pluhur pjekje 1 lugë sheqer 1 lugë çaji kripë 1 lugë uthëll 1 tas koper 3 gota miell Në brendësi Djathë Hapat Të…

Byrek me mak

Përbërësit 1 gotë qumësht i vakët 1 gotë ujë të vakët 1 lugë majë ½ lugë sheqer ½ gota vaj vegjetal 1 lugë kripë 2,5 gota miell 1 gotë mak 1 gotë arra 6 lugë vaj vegjetal 2 të kuqe…

Pite me djathë

Përbërësit: 700gr miell, pak kripë, 4 lugë vaj, 3.5-4 dcl ujë të vakët Mbushja: 700gr-1kg djath, 2 vezë, pak qumësht Përgatitja: Ne nje ene qesim 700 gr miell Shtojme kripen, vajin dhe shtojme ujin gradualisht derisa te behet nje brume…

Pite me patate

Perbersit 500 gr petë 200 gr gjalpë qumësht ose jogurt 4 qepë mesatare 1 kg patate kripë Biber i zi Pergatitja: Marrim qepët e grimcuara dhe i skuqim, më pas ia shtojmë patatet e prera në kubëza të vogla dhe…

Byrek me kos

Përbërësit: 700 gr miell 3-4 kokrra vezë 350 gr kos 100 gr gjalpë 15 ml vaj 100 gr niseshte (për të hapur petët) 100 gr djathë i bardhë. Përgatitja: Zini brumin me pak ujë të vakët e punojeni mirë, pasi…

Somuna të mbushur

Përbërësit: 600 gr miell 500 ml ujë 25 gr maja te fresket 1 luge e vogle kripë 1 luge e volge sheqer 2 luge vaj 250 gr përshutë ose sallami 350 gr mazë ose ajke per lyerje te bukes Pergatitja:…

Pite Shqiptare

Perbersit: 1 kg purri gjysmë gote të çajit vaj 1 lugë salcë salcë biberi 1 lugë kripë 1 gotë të çajit ujë PËR TA LYER 250 gr gjalpë ose margarinë PËR BRUM 7 gota miell 1,5 lugë kripë 3 gota…

Mantija Kosove

Përbërësit: 1 kg miell 2 gota ujë (të vakët) 2 lugë vaj ulliri (kosovarët përdorin vaj luledielli) pak kripë 600 gr mish viçi i grirë 3 kokrra qepë kripë 4 lugë gjalpë (i freskët, i shkrirë) piper i zi. Përgatitja:…

Pide me suxhuk

Perbersit: 520 gr miell 325 mş qumësht i vakët 1 maje ½ lugë sheqer ¼ lugë kripë NË BRENDËSI: Suxhuk kaçkavall 2 vezë gjalpë. Pergatitja: Ujin e vakët dhe majën e vendosim në një enë të thellë dhe e përziejmë…

Paçe Presheve

Përbërësit 2 vezë 1 gote e çajit vaj 1 gote e çajit qumësht Pak Krip Miell deri sa te formohet brumi. Hapat Pergatisim brumin, patasj e ndajme ne 25 kulaç. I bejme kulaçat dhe i leme te pushojne 30 min…

Pica më e mirë për vetëm 15 minuta: Të këtilla nuk mund të gjeni në asnjë piceri!

Racion i shpejtë, i shijshëm, krokant dhe i mrekullueshëm Përbërësit: 20 g tharmë 250 – 300 g miell kripë 50 ml vaj 1 presh 100 g djathë të fortë 100 g kaçkavall pak domate qershi 200 ml qumësht rigon 200…

Pite me mish të bluar për drek, në kohë e vjeshtës, ju bëft mirë

Përbërësit: 500gr mish te bluare 3 qepe ½ luge caji piper te kuqe 1/2 luge caji piper te zi ½ luge caji kripe 4 veze 200gr miell 1 pako pluhur per pjekje 1 luge caji kripe 150ml jogurt 100ml uje…

Pite me pekmez: Kafshata të buta që do t’ju kënaqin!

Gatuhen nga petët e mbushura me pekmez apo edhe me djathë Mund të jenë të ëmbla, por edhe të njelmëta Përbërësit: 500 g miell 4 vezë ujë (sipas nevojës) një lugë e vogël kripë Shtesa: Pekmezi nga kajsitë, kumbullat apo…

Petulla për drekë, ja receta

Petullat mund të jenë vetëm një ndër ushqimet që gjenden në tavolinën tuaj përgjatë iftarit, transmeton lajmi.net. Megjithatë, askush nuk do i thoshte ‘jo’ petullave të shijshme përgjatë këtij vakti ushqimor. Ndiqeni recetën më poshtë: Përbërësit: 400gr miell 200gr djathë…

Petullat e nënës

Të gjithë e kujtojmë me nostalgji kohën e fëmijërisë. Kujtojmë sidomos mëngjeset e të dielave, kur shtëpia mbushej me aromën e petullave që piqte nëna në kuzhinë. Kjo recetë do t’ua kujtojë ato kohëra…. Me Shije! Tharmie bukës e vë…

Pogaçe me djath

Përbërësit 1 kg miell 250 gr margarinë 400 gr djath i bardhe pa yndyre Pak kripë 1 vezë 1 lugë maja birre (kvasac) 100 ml ujë të vakët Hapat Ne ujin e vaket qesim maja birren dhe leme per pak…

Samuna te shtepis

Përbërësit 400 ml ujë të vakët 2 ½ luge vaj 2 ½ luge te vogla Krip 800 gr miell 2 ½ luge maja birre (kvasac) 250 gr kackavall 250-00 ml ajkë e thartë (shmant,pavllake,salc kosi) 400 gr proshutë per pizza…

Kos i bardhë

Përbërësit 1 litër qumësht 100 gr kos Hapat Si fillim duhet të nxirrni kosin nga frigoriferi disa orë më parë, në këtë mënyrë arrin temperaturën e ambientit Kjo për arsye pasi fermentet janë shume delikate ne luhatjet e temperaturës Në…

Çfarë ndikimi ka ngrënia e bakllavës në organizmin e njeriut?

Bakllava është një nga ëmbëlsirat e preferuara dhe shumë të përhapura në vend. Mirëpo cilat janë vlerat ushqyese të saj, a duhet të hani shumë dhe cilat janë dëmet që bakllava i shkakton në organizëm? Përmbajtja ushqyese e bakllavës varet…

Vlerat shëndetësore të kores së bukës

Një herë e një kohë, një nga këshillat e përsëritura të gjysheve të zonave të veriut të Shqipërisë ishte që fëmijët duhet të hanin koret e bukës, sepse nuk do të kishin ftohtë në dimër. Korja e fortë e bukës…

Byrek role me hithra dhe djathë të bardhë

Përziheni dhe në fund shtoni djathin e shkërmoqur, majdanozin e grirë dhe dy lugë vaj ulliri (nëse ju duket shumë e lëngëshme mund ti shtoni akoma pak miell). Hapni fletët e byrekut dhe vendosni për së gjati në mesin e…

Petullat e nënës

Të gjithë e kujtojmë me nostalgji kohën e fëmijërisë. Kujtojmë sidomos mëngjeset e të dielave, kur shtëpia mbushej me aromën e petullave që piqte nëna në kuzhinë. Kjo recetë do t’ua kujtojë ato kohëra…. Me Shije! Tharmie bukës e vë…

6 ushqime që mund t`i hani pa frikën se do të shtoni në peshë

Duket e pamundur, por në fakt ekzistojnë disa ushqime, të cilat përveçse ju largojnë urinë dhe janë të shijshme, nuk ju shkaktojnë shtim në peshë. Nuk bëhet fjalë për ushqime të lehta, por për ushqime të bollshme që do t`ju…

Petulla për darkë, ja receta

Petullat mund të jenë vetëm një ndër ushqimet që gjenden në tavolinën tuaj përgjatë iftarit, transmeton lajmi.net. Megjithatë, askush nuk do i thoshte ‘jo’ petullave të shijshme përgjatë këtij vakti ushqimor. Ndiqeni recetën më poshtë: Përbërësit: 400gr miell 200gr djathë…

Pite me pekmez: Kafshata të buta që do t’ju kënaqin!

Gatuhen nga petët e mbushura me pekmez apo edhe me djathë Mund të jenë të ëmbla, por edhe të njelmëta Përbërësit: 500 g miell 4 vezë ujë (sipas nevojës) një lugë e vogël kripë Shtesa: Pekmezi nga kajsitë, kumbullat apo…

Pite me mish të bluar

Përbërësit: 500gr mish te bluare 3 qepe ½ luge caji piper te kuqe 1/2 luge caji piper te zi ½ luge caji kripe 4 veze 200gr miell 1 pako pluhur per pjekje 1 luge caji kripe 150ml jogurt 100ml uje…

Pica më e mirë për vetëm 15 minuta: Të këtilla nuk mund të gjeni në asnjë piceri!

Racion i shpejtë, i shijshëm, krokant dhe i mrekullueshëm Përbërësit: 20 g tharmë 250 – 300 g miell kripë 50 ml vaj 1 presh 100 g djathë të fortë 100 g kaçkavall pak domate qershi 200 ml qumësht rigon 200…

Kifle

Perbersit: 400 ml qumësht i nxehtë 2 vezë 10 gr tharm buke 2.5 gr pluhur pjekurinash 30 gr sheqer pak kripë 30 ml vaj 20 gr gjalpë miell një e verdhë veze Pergatitja: Së pari nxehim qumështin aq sa mund…

Pite me mollë

Përbërësit: 500 gr pete per pite 1 kg molle 150 gr arra 1 luge cimet 100 gr sheqer dietal(I kaft) Pak vaj Për sherbetin: 500 ml uje 500 gr sheqer 1 sheqer vanile Përgatitja: Se pari zihet sherbeti dhe lihet…

Pide me suxhuk

Perbersit: 520 gr miell 325 mş qumësht i vakët 1 maje ½ lugë sheqer ¼ lugë kripë NË BRENDËSI: Suxhuk kaçkavall 2 vezë gjalpë. Pergatitja: Ujin e vakët dhe majën e vendosim në një enë të thellë dhe e përziejmë…

Mantija Kosove

Përbërësit: 1 kg miell 2 gota ujë (të vakët) 2 lugë vaj ulliri (kosovarët përdorin vaj luledielli) pak kripë 600 gr mish viçi i grirë 3 kokrra qepë kripë 4 lugë gjalpë (i freskët, i shkrirë) piper i zi. Përgatitja:…

Pite Shqiptare

Perbersit: 1 kg purri gjysmë gote të çajit vaj 1 lugë salcë salcë biberi 1 lugë kripë 1 gotë të çajit ujë PËR TA LYER 250 gr gjalpë ose margarinë PËR BRUM 7 gota miell 1,5 lugë kripë 3 gota…

Somuna të mbushur

Përbërësit: 600 gr miell 500 ml ujë 25 gr maja te fresket 1 luge e vogle kripë 1 luge e volge sheqer 2 luge vaj 250 gr përshutë ose sallami 350 gr mazë ose ajke per lyerje te bukes Pergatitja:…

Bukë me hudhër

Perbersit: 250 ml ujë të vakët 2 lugë gjelle sheqer 1 lugë gjelle tharm buke 1 lugë gjelle kripë 1 lugë gjelle vaj ulliri 370 gr miell Për marinadën: 4 thelpinj hudhre 5 fije magdanoz 4 gjethe trumze 90 gr…

Buke me djathë dhe qepë

Përbërësit: 1 bukë e ftohtë 250 gr djath të fortë 100 gr margarin,ose vaj ulliri 3-4 qepë të reja pak erëza sipas dëshirës Përgatitja: E prejmë bukën horizontalisht dhe vertikalisht ,po jo deri ne fund(dmth korja përfundi s`duhet të prehet).Djathin…

Kifle me Salsiçe (Virshlle)

Përbërësit: 500 gr miell, 1 luge maja, 100 ml vaj, 250 ml qumësht të vakët, 1 luge e vogle kripë, 1 vezë për lyerje, susam, salsiçe të freskëta Përgatitja: Perzijme qumeshtin e vaket me majen,leme te fermentohet dhe me pas…

Pogaçe e shpejtë e butë

Perbersit: 6 gr tharm buke 250 ml ujë të vakët 1 lugë kripë 1 lugë sheqer 2 lugë vaj 350 gr miell. Pergatitja: Tharmin e bukës trazojeni me ujë të vakët e sheqer. Lëreni mënjanë që të fermentohet Ndërkohë siteni…

Byrek me kos

Përbërësit: 700 gr miell 3-4 kokrra vezë 350 gr kos 100 gr gjalpë 15 ml vaj 100 gr niseshte (për të hapur petët) 100 gr djathë i bardhë. Përgatitja: Zini brumin me pak ujë të vakët e punojeni mirë, pasi…

Pite me patate

Perbersit: 500 gr petë 200 gr gjalpë qumësht ose jogurt 4 qepë mesatare 1 kg patate kripë Biber i zi Pergatitja: Marrim qepët e grimcuara dhe i skuqim, më pas ia shtojmë patatet e prera në kubëza të vogla dhe…

Pite me patate

Perbersit: 4-5 patate 2 qepë kripë dhe piper i zi piper i kuq i bluar Podravka vaj gjalpë miell ajkë për gatim. Pergatitja: Patatet qërohen dhe grihen shumë imët. Vendosen në ujë (që të mos nxihen Edhe qepa grihet imët…

Pite me djathë

Përbërësit: 700gr miell, pak kripë, 4 lugë vaj, 3.5-4 dcl ujë të vakët Mbushja: 700gr-1kg djath, 2 vezë, pak qumësht Përgatitja: Ne nje ene qesim 700 gr miell Shtojme kripen, vajin dhe shtojme ujin gradualisht derisa te behet nje brume…

Byrek me mak

Përbërësit 1 gotë qumësht i vakët 1 gotë ujë të vakët 1 lugë majë ½ lugë sheqer ½ gota vaj vegjetal 1 lugë kripë 2,5 gota miell 1 gotë mak 1 gotë arra 6 lugë vaj vegjetal 2 të kuqe…

Pogaçe me koper

Përbërësit 2 vezë 125 gr gjalpë ose margarinë Gjysmë gote vaj vegjetal 1 gotë çaji jogurt 1 pluhur pjekje 1 lugë sheqer 1 lugë çaji kripë 1 lugë uthëll 1 tas koper 3 gota miell Në brendësi Djathë Hapat o…

Keksa me susam

Përbërësit 250 gr gjalpë 2 vezë 3 lugë vaj vegjetal 2 lugë uthëll Gjysmë gote e çajit sheqer pluhur 1 lugë kripë 1 pluhur pjekje 4 gota miell 1 gotë çaji lajthi Susam Hapat Gjalpin e shkrimë në temperaturë të…

Pogaçe të thjeshta

Përbërësit 1 gotë qumësht 1 vezë 1 gotë çaji ajran 1 gotë çaji vaj 1 gotë ujë mineral Gjysmë maje 1 lugë kripë 1 lugë sheqer 2,5 gota miell Hapat o i o i o i o i o i…

Byreka të vogël

Përbërësit 1,5 gota miell 1 vezë ½ gota ujë ½ lugë çaji pluhur ½ lugë çaji kriipë Në brendësi 200 gr djathë ¼ tubë majdanoz Për ta fërguar 2 gota vaj Hapat Miellin vendosni në një enë në midis ia…

Pogaçe me koper

Përbërësit Gjysmë gote ujë mineral 2 lugë jogurt 1 gotë vaj vegjetal 1 lugë sheqer 1 lugë majë 2 gota qumësht i vakët 2 vezë 1,5 lugë kripë Miell Përmbi Koper Hapat o i o i o i o i…

Kifle bystek

Përbërësit 250 gr gjalpë 3 lugë vaj vegjetla 2 të kuqët e vezës 2 lugë uthëll 1 filxhan sheqer 1 lugë kripë 1 pluhur pjkeje 4 gota miell Përmbi Të kuqët e vezës Susam Hapat o i o i o…

Llokuma

Përbërësit 1 gotë qumësht i vakët Gjysme gote ujë të vakët 1 gotë çaji vaj vegjetal 1 vezë 1 lugë sheqer 1 lugë kripë 1 lugë majë 4,5 gota miell Për ta fërguar Vaj vegjetal Hapat Qumështin e vakët, ujin,…

Byrek me petë të gatshme

Përbërësit 3 petë djathë Për sos 2 vezë 1 gotë vaj vegjetal 1 gotë qumësht Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Pogaçe me miell misër

Përbërësit 3 pluhur pjekje 2 gota jogurt 1 gotë vaj vegjetal 1 lugë kripë 5 gota miell ½ gota miell misri Djathë 1/3 majdanoz Hapat Në një enë derdhni jogurtin, vajin vegjetal, pluhur pjekjën, kripën e përziejmë në atë enë.…

Pogaçe me djathë

Përbërësit 1 gotë jogurt 2 vezë 1 gotë vaj vegjetal ½ gota gjalpë ose margarinë 6 gota miell 200 gr djtahë Gjysmë tube majdanoz 1 pluhur pjekje Kripë Hapat o i o i o i o i o i o…

Simita të vogël

Përbërësit 1 vezë ½ gjalpë ose margarinë 1 lugë jogurt 2,5 gota miell 2 lugë uthëll 1 lugë pluhur pjekje 1 të kuqët e vezës Susam Kripë Hapat o i o i o i o i o i o i…

Byrek me arra

Përbërësit Për brum 2 gota qumësht i vakët 1 gotë çaji ujë i vakët 1 majë 1 lugë kripë 2 lugë sheqer pluhur 3 lugë vaj vegjetal Miell Për ta lyer 100 gr gjalpë 1 tas arra Hapat o i…

Gurabija me kripë

Përbërësit 190 ml ujë 250 gr gjalpë 1 gotë çaji vaj vegjetal 1 vezë 1 lugë kripë 1 lugë sheqer 4 lugë sheqer pluhur 4 lugë uthëll 1 pluhur ojekje 5 gota miell Përmbi Susam Hapat o i o i…

Pitalka të fërguara në tigan

Përbërësit 2-3 gota miell 1 gotë ujë i vakët 1 lugë majë 1 lugë kripë 1 lugë sheqer ½ gote çaj vaj vegjetal Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i…

Byrek

Pёrbёrёsit 500 gr yndyrё 200 gr kajmak 1 kg petё pёr byrek 10 vezё 2 lugё salcё kosi Pak piper Kripё 6 decilitra qumёsht Vaj Hapat Nё djathin e grimcuar pёrziejmё kackavallin, 8 vezё pak tё rrahura, krem, piper dhe…

Pite me salsiçe

Pёrbёrёsit 250 gr petё pёr pite 5 vezё 400 gr djathё Kripё 5 copё salsice 2 decilitra krem kosi Rigon Vaj Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Bukё bajat

Pёrbёrёsit 1 bukё 6 copa hudhёr 100 gr gjalpё 1 gotё kackavall i grirё 1 gotё djathё cheddar Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Pite me arra

Pёrbёrёsit 300 gr miell 300 gr gjalpё 450 gr sheqer 6 vezё 3 lugё arra 300 gr thёrrime buke 100 gr bajame e gatuar 1 sheqer vanilje Sheqer pluhur Hapat Brumi bёhet nga mielli, gjalpi dhe 150 gr sheqer, ndahet…

Pite me molla

Pёrbёrёsit 500 gr mollё 50 gr rrush 320 gr miell 120 gr gjalpё ose margarinё 1 vezё Pak kripё 2 lugё qumёsht Limon 5-6 lugё sheqer 1 sheqer vanilje Hapat Mollёt lahen dhe copёtohen nё rrathё njё gisht tё trasha,…

Pite me reçel kajsish

Pёrbёrёsit 200 gr margarinё 480 gr miell Gjysmё qese pluhur pjekje Kripё 200 gr sheqer 2 vezё 1 grusht arra tё grimcuara 2 decilitra qumёsht Limon Recel kajsish Sheqer pluhur pёr pluhurosje Hapat Nga margarina e shkrirё, mielli dhe pёrzierja…

Byrek i zbraztё

Pёrbёrёsit 2 decilitra ujё 3-4 lugё margarinё Kripё 500 gr petё pёr pite Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Sarma

Pёrbёrёsit 5 kёrcej presh 250 gr kёrpudha 150 gr speca tё kuqe 200 gr misёr Erёza tё thata 200 gr petё pёr byrek Pak salcё domatesh kripё Hapat o i o i o i o i o i o i…

Pite soje

Pёrbёrёsit 1 kokё qepё e kuqe 1 kёrcell presh Vaj 450 gr kёrpudha 120 gr lёvore soje Pak djathё 2 thelpinj hudhre Kripё Pipёr Rigon 500 gr petё pёr pite Pak ujё tё tharёt Hapat o i o i o…

Pite me patate

Pёrbёrёsit 1 kg patate 3 kokё qepё Pak kripё Piper Vaj 500 gr yndyrё 800 gr petё pёr pite Pёr salcёn 2,5 decilitra ujё 1 lugё caji vaj kripё Hapat Patatja e qёruar grihet nerende, qepa pritet imёt shtohet pak…

Pite me lakra

Pёrbёrёsit 1,5 kg lakёr 8 lugё arra tё grimcuara 1 filxhan vaj Pak vaj pёr petё 1 lugё caji piper i kuq Piper i zi Kripё Majdanoz 500 gr petё pёr pite 1,5 decilitra ujё mineral Hapat o i o…

Pite me kёrpudha

Pёrbёrёsit 2 kokё qepё tё kuqe 0,5 decilitra vaj 350 gr kёrpudha Piper Kripё 1 lugё thёrrime buke 1 lugё borzilok 500 gr petё tё gatshme Hapat o i o i o i o i o i o i o…

Byrek me vishnje

Pёrbёrёsit 400 gr miell 200 gr yndyrё 2 tё verdha vezёsh  2 lugё sheqer 2 decilitra qumёsht 1 fare bukё e butё 500 gr komposto vishnjash 50 gr thёrrime buke 50 gr oriz 100 gr sheqer pluhur Margarinё pёr lyerje…

Burek me mollё

Pёrbёrёsit 1,5 kg mollё 100 gr rrush tё thatё Gjysme qese kanellё 3 qese sheqer vanilje 50 gr sheqer pluhur 150 gr nisheste 350 gr miell 250 gr margarinё 10 lugё ujё Margarinё pёr lyerje Hapat o i o i…

Pite me kungull

Pёrbёrёsit 40 gr margarinё ose vaj 1 kg kungull 250 gr sheqer 1 grush rrush i thatё 1 grusht rrush serezi 1 qese kanelle apo vanilje 1 grusht arra tё copёtuara 1 kg petё pёr pite Sheqer pluhur pёr spёrkatje…

Pitja e Mirёs

Pёrbёrёsit 1 kg molla 200 gr sheqer 30 gr margarinё 2 grusht arra tё copёtuara Rrush tё thatё 1 lёvore portokalli Vaj 500 gr petё pёr pite Hapat o i o i o i o i o i o i…

Pite me fruta

Pёrbёrёsit 250 gr fruta tё pёrzier 4 lugё sheqer 2,5 decilitra ujё 3 lugё nisheste 1 pako petё 1 qese krem pluhur Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Pite me drithёra

Pёrbёrёsit 300 gr grurё 250 gr sheqer 1 grusht arra tё grimcuara 1 filxhan vaj arrёmyshk 500 gr kore tё holla pёr pite Sheqer pluhur Hapat Gruri i larё dhe i zier kullohet, kur tё ftohet, shtohet sheqeri, arrat dhe…

Byrek me vishnje dhe boronicё

Pёrbёrёsit 250 gr margarinё 5 lugё sheqer pluhur 2 lugё qumёsht 250 gr miell 200 gr vishnje 200 gr boronicё 150 gr sheqer pluhur Gjysmё qese kanellё Sheqer pluhur pёr pluhurosje Hapat o i o i o i o i…

Kifle bystek

Pёrbёrёsit 10 gr gjalpё 30  gr miell 7 tё vedha vezёsh 1 e bardhё vezёsh Pak kripё 80 gr sheqer pluhur Vaj Sheqer pluhur Hapat o i o i o i o i o i o i o i o…

Pite me lakër turshi

Përbërësit 1,5 kg lakër turshi Vaj Piper i kuq 1 fletë dafine Piper Kripë 4 vezë 500 gr petë të gatshme Hapat Lakra turshi me pak vaj, piper të zi, piper të kuq, kripë dhe fletë dafine piqet në furrë.…