Makaron i përzier

Përbërësit gjysme makarona 1 tas garniturë 1 tas mish i zier i pules speca te kuq speca te verdhe 1 luge majdonoz te fresket Biber i zi kripë jogurt sos Hapat Makaronat i ziejme, ia shtojme garnituren dhe pulen e…

Makarona me mish viçi

Përbërësit: ▪ ½ kg mish të bluar viçi ▪ 4 lugë përzierje erëzash ▪ 2 filxhanë ujë ▪ 400 g domate të grirë ▪ 400 g salcë domatesh ▪ 400 g kokrra misri ▪ 2 filxhanë makarona ▪ kripë dhe…

Makarona me mish toni

Përbërësit e nevojshëm për katër persona:                                                                     …

Makarona me patëllxhanë

Përbërësit: makarona 2 patëllxhan 3 thelpinj hudhre 2 lugë gjelle vaj ulliri kripë dhe piper i zi djath parmezan Përgatitja: Hapi 1 Patëllxhanët qërojini e më pas pritini në kubikë të vegjël. Hapi 2 Më pas skuqini lehtas në vaj…

Qofte me patate

Një vakt që na kthen në fëmijëri. Qoftet me patate janë poaq të shijshme, sa ishin dikur. Patatet e grira në rende lajini në ujë të ftohtë, thajini mirë e kullojuni lëngun e tepërt. Vendosini në një enë të thellë,…

Rizoto e mrekullueshme me kërpudha është ushqim ideal për vapën verore

Verës gjithsesi pëlqehet ushqimi i lehtë, ndërsa ky është pikërisht një ndër ushqimet e tilla Përbërësit: – 200 gramë kërpudha – 100 gramë oriz; – 1 karotë e madhe; – 2 tufa qepë të reja; – fletë majdanozi; – vaj,…

Për një dark më ndryshe “Patate e mbushur me perime dhe e rreshkur në gjalpë”

Pjatat që ju rekomandojmë janë super të thjeshta, të shijshme dhe në harmoni të plotë me ngjyrat e tryezës. Përbërësit për 4 persona: 2 patate mesatare 2 kërpudha. 2 copa lulelakër kripë, piper dhe vaj ulliri. Përgatitja: Patatet, pasi i…

Speca të kuq të mbushur me djathë dhe erëza

Mbushni edhe ju specat në mënyrën më pak të zakonshme dhe kënaquni me shijen e lehtë të gjellës së preferuar… Përbërësit: – speca gogozhare (të trashë), – djathë feta, – domate, – spec djegës, – rozmarinë, – rigon, – djathë…

Fresh chips në shtëpi

Përbërësit 3 patate vaj vegjetal biber i kuq Biber i zi kripë kackavall Hapat Patatet i pastrojmë mirë dhe ia largoni skajet e patates. Për të mos i prere patatet e vendosni një lugë të drurit, i preni patatet por…

Makarona me Somun

Përbërësit 500 gr tagliatelle makarona 1 pako somon 1 kremë gjysmë koper 1,5 Biber i zi lugë të cajit gjysmë kripë luge të gjellës Hapat Ujit që është duke vluar ia shtojmë 1 lugë të gjellës kripë. Makaronat e ziera…

Omlet me kërpudha

Përbërësit 2 vezë 2 copë kërpudha pak kripë pak magdanoz I grire imet 2-3 lugë vaj për fërgim Hapat Perziejme vezen me pirun,shtojme kripen sipas shijes,shtojme kerpudhat e grira ne fleteza.magdanozin e grire imet dhe perziejme. Ne nje tigan ngrohim…

Vezë të mbushura me proshutë

Përbërësit vezë zjeni aq kokrra sa mendoni të servirni proshutë Spec të kuq kripë piper vaj ulliri pak magdanoz Hapat Zjeni vezët, pastrojini nga lëkura dhe pritini përgjysmë. Të verdhën e të gjithave bashkojeni me proshutën e prerë në kubikë…

Kungull dhe fara të pjekura në furrë

Përbërësit 1 kungull sheqer kripë Hapat Zgjedhim një kungull të mirë, pastaj lajme kungullin me uje të bollshëm nga jashtë E ndajmë përgjysmë duke përdorur një thikë të mprehtë dhe me ndihmën e luges gërryejme farat nga brenda Pastaj e…

Antipastë me sallam, ullinj dhe mocarela

Përbërësit 250 gr ullinjë 250 gr djathë mocarela 250gr sallame i tharë shkopinjë për antipasta Hapat Marim shkopinjët, se pari në shkop e vendosim kokrrën e ullirit Pastaj nga të dyja anët e vendosim sallamin e terur, dhe në fundë…

Antipastë me kunguj dhe proshutë

Përbërësit kungull proshutë Hako gjize të ëmbël kripë piper vaj ulliri limon Hapat Pastroni dhe prisni në feta të holla të gjata, kungujt. E mira është që t’i prisni me grirësen e posaçme sepse me thikë, është pak e vështirë…

Vezë kësulekuqe

Përbërësit vezë sipas deshires 100 ml majonez 1/2 lëng limoni 300 gr përshutë magdanoz te grire imet domate te vogla sheri Hapat Numrin e vezev e beni sipas deshires. Vezet i zieni forte, dhe i leme pak te ftohen. Prejm…

Kjo pjatë patjetër duhet të jetë në tavolinën festive, vezë të mbushura me ton

Përbërësit PËR 4 PERSONA 4 vezë 5 kokrra ullinj jeshil 60 gr ton 2 lugë majoneze kripë Hapat Kjo lloj antipaste është vërtetë shumë e thjeshtë dhe e shpejtë për tu realizuar. Fillimish ziejmë vezët dhe i ndajmë në mes…

Role me mish të bluar dhe vezë

Përbërësit 700 gr mish pule pa asht 1 buke e ftohte (e mbetur nga dje) 200 ml qumësht 7 vezë 200 gr Perime te ngrira 2 lugë vaj 1 qepe e vogel 2 thelpinje hudher magdanoz kripë piper Hapat Perimet…

Vezë të mbushura

Përbërësit 10 vezë 2 lugë majonez 1 lugë senf (mustardë) 1 lugë margarinë 1 qepë e vogël e kuqe 10 kokërr ullinjë kripë Piper te zi Hapat Vezet i ziejme mjaftueshem. Qerojme dhe ndajmene dysh. Largojme te verdhe, e shtypim…

Vezë omletë

Përbërësit PËR 6 PERSONA 6 kokrra vezë 5-6 lugë gjelle qumësht i pazier 5 lugë gjelle gjalpë pak majdanoz kripë piper Hapat Për të gatuar vezët omëletë është e nevojshme të keni parasysh disa parametra. P.sh. nxehtësia nuk duhet të…

Antipaste me salçiçe dhe spec të kuq

Përbërësit salcice argjinare speca te kuq ullinj borzilok kripë piper vaj ulliri djathë sipas dëshirës Hapat Mjafton të piqni paraprakisht specat, t’i pastroni nga lëkura dhe t’i bëni gati për vendosjen në pjatë. Përdorni argjinare të konservuar në mënyrë që…

Vezë me krem proshute

Përbërësit vezë proshutë gjize e ëmbël ketchup kripë piper vaj ulliri Hapat Zjeni vezët. Lërini të ftohen dhe ndajini përgjysmë duke i hequr të verdhat. Në një enë, përzjeni të verdhat me gjizën e ëmbël, proshutën, salcën e kuqe dhe…

Role të prera me djath

Përbërësit 500-600 gr petë per pite te gatshme 500 gr djath qe thermohet leht 1 shmant (ajke e tharte,pavllake) 1 vezë Pak kripë 50 ml uje mineral 50 ml vaj Hapat Se pari ndahen petet ne 4 vende nga 3-4…

Vezë të mbushura

Përbërësit 5 vezë të ziera lëng limoni kripë piper i zi majdanoz pak vaj ulliri 1 domate Hapat Vezet zihen dhe ndahen me kujdes pergjysem. Miret e verdha e vezes dhe ndrydhet me pirun dhe i shtohet disa pika leng…

Vezë të ziera në salcë ajvari

Përbërësit sipas deshires vezë të ziera 4 luge ajvar 4 luge ajkë e thartë 2 luge majonez biber.sheqer magdanoz Hapat Vezet pasi zihen, qerohen dhe ndahen ne dyshe. Ajvari perzihet me ajken (shmant),majonezen,kripe.biber,sheqer sipas deshires pak,dhe magdanoz te grire. Perzihen…

Djath kackavall i bërë në shtëpi

Përbërësit 8 litra qumësht 1 filgjan kripë 1 qese limontoz Hapat Ne nje ene te madhe qe mban 8 litra e qesim qumshtin te vloj. Ne momnetin qe qumshti vlon e qesim limontozin dhe e perziejme vazhdimisht . E largojem…

Projë me ajvar

Përbërësit 300 gr miell misri 150 gr miell gruri 3 vezë 1 gote vaj 4 gota uje mineral 1 luge kripë 1/2 pluhur për pjekje 3 luge ajvar Hapat Perzieni se pari dy llojet e miellit me krip dhe pluhur…

Vezë në një mënyrë tjetër

Përbërësit 8 vezë 40 gr margarinë 150 gr oriz majdanoz pak kripë 20 gr djath parmesan i grirë në rende PER SALCEN BESHAMEL: 50 gr margarinë 30 gr miell 500 ml qumësht 1 luge vegete pak lëng limoni 100 ml…

Smorgastata

Përbërësit BAZA: buke per tramezzini PER LYERJEN MIDIS FETAVE TE BUKES: djath filadelfia PER MBUSHJE: feta proshute te pjekur PER ZBUKURIM: feta limoni Hapat Lyejme çdo fete buke per tramezzini me perberesin qe kemi zgjedhur, vendosim midis fetave mbushjen dhe…

Kumbulla të thata me proshutë

Përbërësit PERBERESIT PER 5 PERSONA: 10 kumbulla te thata pa berthame 4 feta proshute te pjekur (mundesisht katrore) 60gr gjalpë Hapat Vendosim kumbullat e thata ne nje ene me uje te ngrohte dhe i leme ne kete menyre te zbuten…

Role buke me proshute dhe djath filadelfia

Përbërësit 5 buke tosti 10 feta proshute te pjekur 10 djathë 1/2kuti djathi filadelfia Hapat Vendosim nje fete buke tramezzini ne nje leter celofoni dhe e hapim me okllai derisa te ngjeshet. E lyejme me djath filadelfia, vendosim dy feta…

Sallatë Kapreze

Përbërësit 4 domate 500gr djath mocarela 1luge rigon apo borzilok te thate vaj ulliri kripë disa gjethe borzilok te fresket Hapat Ne fillim, vendosim vajin e ullirit me kripe dhe rigon (apo borzilok)ne nje ene te vogel duke i lene…

Pica të vogla me djath filadelfia

Përbërësit PER BRUMIN 250 gr miell 250 gr djath filadelfia 50 gr gjalpë kripë PER MBUSHJEN salce domatesh djath mocarela rigon/borzilok Hapat Vendosim ne mikser djathin filadelfia, miellin, gjalpin dhe pak kripe dhe i perziejme derisa te formohet nje top…

Salcë xaxiqe

Përbërësit 400 gr kos i trash 4 thelpinje hudher 4 luge vaj ulliri 2 luge uthull 1 kastravec kripë pak koper Hapat Si fillim, grijme kastravecin ne fije te trasha nga ana me e trashe e grireses dhe shtrydhim me…

Rolè proshute të shijshme

Përbërësit 8 feta proshute te pjekur 200 gr djath kremoz 15 ullinj jeshil 1/2 domate 2 luge qumësht disa gjethe borzilok te fresket kripë piper Hapat I heqim berthamen ullinjeve dhe i presim ne copeza te vogla; presim ne kubik…

Vezë alla greke

Përbërësit 4 vezë 100 gr djath Feta 4 fileto açuge 1 spec te kuq te pjekur 3 luge vaj ulliri 2 luge majdanoz te grire kripë piper te bardhe Hapat o i o i o i o i o i…

Sallatë me spinaq dhe luleshtrydhe

Përbërësit 400 gr luleshtrydhe 100 gr spinaq me gjethe te vogla 50 gr rukola 200 gr djath i bardhe dhie 4 luge vaj ulliri 1/2 lëng limoni stika pishe/arra/bajame/lajthi kripë Hapat Lajme dhe thajme shume mire spinaqin dhe rukolen (ose…

Patatina të bëra në shtëpi

Përbërësit patate vaj luledielli per skuqje kripë piper/rigon/spec te kuq per shije Hapat Qerojme patatet shume mire duke mos lene asnje njolle jeshile ose syth te mbire. I lajme dhe i presim ne feta sa me te holla te jete…

Patate me xhakete

Përbërësit 8 patate 100gr gjize deleje 150gr krem maskarpone 50gr salmon i tymosur pak bishta qepe te njome kripë pier i bardhe Hapat Lajme patatet me gjithe lekure dhe i mbeshtjellim nje nga nje me leter alumini, me pas i…

Si te gatuajme midhjet

Përbërësit 1/2gote vaj ulliri 2-3 thelpinj hudhre piper i zi majdanoz 2kg midhje Hapat Hapi i pare dhe me i “lodhshmi” eshte pastrimi i midhjeve 1 nga 1 duke ju hequr qimet qe dalin jashte dhe me pas duke pastruar…

Guacamole – Recete Meksikane

Përbërësit 2 avocado 1/2 qepë 1 domate kripë lëng limoni spec djegës Hapat PER PERGATITJEN E GUACAMOLES VEPROJME NE KETE MENYRE: Presim ne kube te vegjel domaten dhe qepen. Qerrojme dhe shtypim avokadon derisa te behet pure. Ne nje ene…

Djath I bardhë

Përbërësit 3-5L qumësht 1-2luge tharmë djathi o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…