Rita Berisha
67 Articles0 Comments

Keku me Boronica

Përbërësit 200 gr gjalpë 400 gr Miell Tip 0 1 lugë sodë për ëmbëlsira 2 lugë kafeje sode buke ½ lugë kafeje kripë 400 gr sheqer 4 kokrra vezë 1 bustine vanilje 125ml buttermil përziejmë 65ml qumësht pa yndyrë me…

Pite me patëllxhan

Përbërësit: 200 ml qumështit të ngrohtë 1 lugë sheqer të ulët 30 g maja 600 g miell 1 vezë 180 ml kos 100 ml vaj Gjalpi 125 g ½ lugë kripë Filli: 500 g të patëllxhan 200 g gjizë 3…

Recetë natyrale për të shkrirë dhjamin e barkut për më pak se 3 javë!

Një mjeke popullore nga Lindja e Mesme thekson se ka recetën për melhemin revolucionar, të cilin e ka përgatitur me qëllim t’u ndihmojë femrave për të humbur 10 centimetra në bel, për vetëm tri javë. Receta është e thjeshtë dhe…

Me këtë recetë popullore i pastroni mushkëritë!

Kjo recetë është jashtëzakonisht efektive për trajtimin e kollit të vazhdueshëm, e gjithashtu është njëqind për qind natyrale dhe e sigurt për t’u përdorur nga fëmijët dhe të rriturit. Karotat janë shumë të shëndetshme për personat me diabet, si dhe…

Si të përgatisni vetë një antibiotik natyral të fuqishëm?!

Kjo recetë antibiotiku natyral përmban vitaminë C, probiotikë, enzima dhe veti të fuqishme antibakteriale të cilat e bëjnë një medikament mjaft efektiv. Përbërësit: 2 speca të freskët 2 lugë gjelle shafran pluhur ose dy rrënjë shafrani 2 lugë gjelle rrepë…

Si të pastroni mushkëritë nëse keni mbi 5 vite që pini duhan?

Duhanpirja padyshim se ndikon në mënyrë negative në shëndetin tonë dhe sidomos prek mushkëritë, mirëpo me këtë recetë, e cila madje edhe rekomandohet nga shkencëtarë të ndryshëm edhe për parandalimin e kancerit, ju do t’i pastroni mushkëritë tuaja. Përbërësit: 1…

Cilat sëmundje i shëron uthulla e mollës?

Uthulla e mollës është një nga ilaçet alternative më të popullarizuara që përdoren sot. Megjithatë, ajo që nga lashtësia përdoret për shërimin e sëmundjeve të ndryshme. Disa përparësi shëndetësore të uthullës së mollës nuk janë vërtetuar shkencërisht. Gjithsesi shikoni se…

Si të largoni erën e keqe të gojës?!

Edhe pse dihet që kujdesi i duhur dentar si pastrimi i dhëmbëve me pe, gargarë dhe larja janë shëndet për higjienën e gojës, një tjetër përfitim i pabesueshëm është larja e gojës me vaj kokosi. I njohur për “pastrimin e…

Krokate me veze te ziera

Perbersit: 6 veze te ziera 500 gr patate te ziera 2 veze 2 luge prezle(therrime buke) 2 luge miell Vaj per fergim Udhezimet: Vezet e ziera I qerojme Patatet e ziera I shtypim me mjetin per pure dhe shtojme pak…

6 përfitime që sjell konsumimi i ujit me limon!

Shpesh ne qëllimisht porosisim limon bashkë me ujë në restorante për të përmirësuar shijen. Duke vepruar kështu ju përveq shijes së mirë keni edhe shumë përfitime shëndetësore. Nëse provoni që ujit t’i shtoni limon ju do t’i largoni disa nga…

Krempite me bazen me biskota per 15 minuta

Perbersit: 300 gr biskota katrore 200 ml qumesht te ftohet 1.5 l qumësht 10 luge sheqer 2 sheqer vanilje 5 qese puding vanilje 400 ml qumesht te ftohet 5 qese pluhur per krem pana 10gr zhelatine Udhezimet: Ne kallepin me…

Ilaçi magjik i gjysheve tona: Rinon ESHTRAT, eliminon DHEMBJET E KURRIZIT dhe NYJAVE!

Ky ilaç ndihmon në shërimin e artritit, osteoartritit, dhembjeve të shpinës dhe gjithë asaj që ka të bëjë me nyjat, eshtrat dhe muskujt. Kur mjekësia bashkëkohore nuk ndihmon, më së miri është të praktikojmë mjekësinë popullore. Nëse pyesni gjyshen tuaj…

Katrorka te bardha

Perbersit: 1 gote kos(gota 200 ml) 1 gote qumesht 1 gote vaj 1 gote kokos 2 gota sheqer 2 gota miell 2 sheqer vanilje 1 pluhur per pjekje 100 gr lajthi ose bajame Hapat Perzihen te gjithe perbersit dhe qiten…

Kjo pije heq çdo gjë që e keni ngrënë gjatë ditës, si dhe e shkrinë dhjamin për 8 orë!

Çdo njeri që ka pasur probleme me humbjen e peshës dhe përpiqet të mirëmbajë një peshë normale, e din se pjesët më të vështira për të humbur peshë janë stomaku dhe kofshët Ato janë të parat ku depozitohet dhjami dhe…

Çaj nga bananja, i shijshëm dhe i shëndetshëm.

Bananja është një burim shumë i mirë i magnezit, i cili ndihmon sidomos në relaksimin e muskujve të kontraktuar gjatë stërvitjes. Përdorimi i magnezit ndihmon gjithashtu në procesin e shkarkimit të yndyrave, që janë të depozituara në organizëm. Bananen mund…

Lëng natyral i cili largon toksinat nga trupi!

Mund ta kuptoni se trupi juaj ka shumë toksina nëse e shihni se vazhdimisht po sëmureni, ndiheni të lodhur ose jeni “viktimë” e infeksioneve. Megjithatë ka edhe mënyra natyrale që ju të mund të ndiheni të lirë nga këto toksina…

Biskota te mbushura

Përbërësit: 200 gr margarin 200 gr krem djathi 100 gr sheqer 2 te verdha te vezes 450 gr miell Maje gishtash krip Levore limoni ne rende 350 gr arra te bluara 2 te bardha te vezes 1 sheqer vanilje 2-3…

Ilaçi më i mirë kundër kolesterolit dhe shtypjes së lartë të gjakut!

Qindra miliona njerëz vuajnë nga shtypja e lartë e gjakut apo nivelet e larta të kolesterolit. Këto sëmundje kërkojnë terapi të përjetshme në mënyrë që të kontrollohen. Sidoqoftë, pasi ta lexoni këtë artikull më nuk do të keni nevojë të…

Ëmbëlsirë Trileqe

Përbërësit 7 të bardhë të vezës 350gr sheqer 7 te kuq te vezes 350gr miell 1 pluhur për pjekje 1 vanille sheqer 100ml ajkë e ëmbël 1l qumësht 250gr krem karamel Udhëzimet mund ti gjeni në videon e më poshtme:…

Trumza, kjo bimë mjekuese!

Trumza ndikon në normalizimin e rrahjeve të zemres, forcon nervat, përmirëson disponimin dhe ndihmon tek pagjumësia. Shikoni për çfarë tjetër mund të përdorni këtë bimë medicinale. Përveç për përmirësimin e shëndetit, trumza është përdorur në gatim, si melmesë. Fletët e…

Pije e cila ju ndihmon të largoni gurët nga veshkat

Ekspertët pohojnë se mbi 26 milionë amerikanë vuajnë nga sëmundjet e veshkave dhe çdo 1 në 3 të rritur ka një rritje të rrezikut të zhvillimit të sëmundjes. Ekspertët mjekësorë paralajmërojnë se situata është tejet alarmante, pasi më shumë amerikanë…

Krem për lëkurën e pëlcitur të duarve me tre përbërës

Nuk kushton shumë dhe në çast mund ta zgjidhni problemin i cili ju mundon vite të tëra. Ja se si ta bëni. Nëse specialistët e kozmetikës thonë ndryshe, kurimi i duarve nuk kërkon angazhim të madh. Madje edhe kremin për…

Ilaç për variçet, më efektiv se çdo metodë tjetër!

Faktori më i madh i rrezikut për zhvillimin e variçeve është natyrisht gjenetika, që do të thotë se ju jeni të rrezikuar të keni probleme me variçet në qoftë se nëna juaj vuan nga ky problem. Variçet zakonisht shfaqen në…

Si të përgatisni omëletë picë?

Përbërësit 6 vezë 200 gr djath kackavall i grire 500 ml qumësht 1 domate 1 lugë miell misri ullinj Rigon vaj kripë Hapat Shtoni në një enë të madhe vezët, qumështin, miellin dhe pak kripë dhe trazojini së bashku. Vendosni…

Gullash viçi në mënyrën bavareze

Përbërësit 400gr qepë të kuqe 1 karrote 4 patate te medha 1kg mish viçi 4 lugë gjalpë kripë dhe piper i zi 2 lugë koncentrat domateje 1 lugë piper të kuq Gjysmë luge kumin të bluar 600 ml lëng mishi…

Tost i pjekur në furrë

Përbërësit 5 panine 5 feta proshutë 5 feta djathë gjalpë djath kaçkavall Hapat Prejini paninet në mes dhe lyejini me pak gjalp të shkrirë secilën prej tyre. Vendosni në të nga një fetë proshutë dhe nga një fetë djathë. Renditini…

Ushqim i vjetër fshati me vetëm tre përbërës!

Përbërësit 400gr miell misri 220 ml uje te ngrohte në të cilin duhet t’i tretni ½ e qeses së pluhurit për ëmbëlsira 1 lugë e vogël e plotë kripë yndyrë (më mirë vaj bimësh) për lyerje Hapat Kulaçi i vërtetë…

8 kombinimet më të mira për mëngjes

Që dita të ju ecën më e lehtë ne ju kemi përgatitur një listë të ushqimeve që mund t’i konsumoni për mëngjes. 1. Kos i bere vete, tershere, fara lini, fruta pylli, 1 luge mjalte, pak kanelle “ky mengjes eshte…

Kek me salcë portokalli

Përbërësit 225gr sheqer 280gr miell 12gr sodë për ëmbëlsira 1 majë thike kripë 130ml lëng portokalli i fresket lëkura 1 + ½ limoni bio e grirë në rende lemon lëkura 1+1/2 portokall bio e grirë në rende portokall 140ml vaj…

Ëmbëlsira për festa

Përbërësit 180gr gjalpë 70gr bajame të bluara 50gr sheqer 2 të verdha veze 210gr miell Hapat Përziejini shpejt të gjithë përbërësit derisa të përftoni një top brumi dhe lëreni në një vend të ftohtë për rreth një orë. Shtrojeni brumin…

Bukë me mollë për mëngjes

Përbërësit 2 molle 2 gota miell 2 vezë 1/2 filxhan gjalpë 1 filxhan sheqer 1 lugë çaji sode buke 1/2 lugë çaji kripë 1 lugë çaji kanellë 1/2 lugë çaji karafil Hapat Ngrohni paraprakisht furrën në temperaturën 175 gradë Celcius.…

Tortë kupole

Përbërësit 100gr margarinë 120gr sheqer 2 vezë 150gr miell 1/2 pluhur për pjekje 2 lugë kakao pak kripë 75ml qumësht Hapat Perzijme vezet me sheqerin,shtojme margarinen e shkrire,miellin e perzier me pluhurin per pjekje dhe kakaon. Masen e qesim ne…

Tortë me çokollatë dhe luleshtrydhe

Përbërësit 150gr avokado 1 kokërr 300gr sheqer pluhur 350gr miell mundesisht pa gluten 50gr Pluhur kakako 1 lugë çaji sodë bikarbone 2 lugë çaji Pluhur pjekje 400ml qumesht soje 150ml vaj misri 2 lugë kafeje lëng vanille PËR KREMIN E…

Omeletë me djath dhe me proshutë

Përbërësit 2 vezë të tundur 30 gr krem djathi me pak yndyrë me hudhër dhe erëza 1 fete proshutë piper i zi 1 patate mesatare e pjekur sallate jeshile Hapat Spërkatni një tigan që nuk ngjit me pak vaj dhe…

Mini pite të shpejta me kos

Përbërësit 300gr miell 100 ml kos vaj ulliri kripë sode buke uje te ngrohte Hapat Bashkoni në një enë të gjithë përbërësit dhe punojini mirë deri sa të keni një masë brumi të ngjeshur! Lëreni të pushoj për 30 minuta…

Kek i kripur me patëllxhanë, djathë dhe proshutë

Përbërësit PËRBËRËSIT PËR TAVË ME GJATËSI 30X10CM OSE 26CM 3 vezë 75gr miell 75gr niseshte 1 bustine me sode për torta të kripura vaj ulliri 120ml qumesht me yndyre te plote 100gr kackavall te grire 1 patëllxhanë 100gr djathë i…

Muffins me vanilje në kushte shtëpie

Përbërësit 100gr gjalpë gjalpë i tretur i ftohtë 2 vezë 140gr miell 110gr sheqer 2 lugë kafeje sodë për ëmbëlsira 1 bustinë me vanilje 30ml qumësht Hapat Me rrahësin e vezëve me dorë, përziejmë gjalpin me vezët në një tas.…

Qofte me thjerrëza, ton dhe qepë të njoma

Përbërësit 1 gotë thjerreza (të lëna në ujë të ftohtë më parë për rreth 1 orë) 1 kuti ton natyral rreth 250 g 2-3 domate 2 thelpinj hudhre 1 tufë gjethe magdanozi 2 lugë vaj ulliri kripë dhe piper i…

Pallaqinka me dy përbërës

Përbërësit 20gr djath kremoz 4 vezë sheqer vanile sipas dëshirës Hapat Përzieni vezët dhe djathin krem në blender. Nëse nuk keni blender, mund të përdorni mikserin Përbërja patjetër duhet të bëhet krejt e lëmuar Pastaj lëreni të qëndrojnë një minutë…

Fileto viçi me kërpudha në petë

Përbërësit 800g fileto viçi ½ gotë konjakë 300gr kërpudha champignon 15gr kërpudha porçini 20gr gjalpë kripë dhe piper i zi 1 petë drejtkëndëshe sfoliatë 1 vezë e tundun Hapat Për të përgatitur fileto individuale, presim mishin në 6 copa. E…

Biftek me spec të kuq djegës

Përbërësit 700 gr biftek pa dhjamë 2 lugë vaj ulliri 2 lugë lëng limoni 1/2 lekure limoni 1 lugë salce soje 1 lugë sheqer integral 1 thelbë hudhër SALCA ME SPEC TË KUQ: spec i kuq 1/4 filxhan kos 1…

Suxhuk i pjekur me kërpudha, perime dhe djathë

Përbërësit kungull 5 copë të vogël Suxhuk Vaj per fergim 6 patate te ziera 300gr kërpudha të ziera mali 200gr djathë të grirë në rende 1 lugë të madhe erëza Hapat Kungullin e presim në rrathë dhe rendisim në tepsi…

Patate të mbushura me mish

Përbërësit 2 patate mesatare disa shtresa mish të terur 1 vezë pak gjalpë kripë dhe piper i zi Hapat Patatet i preni në mes dhe hiqjani pjesën e brendshme me lugë. Masën e nxjerrë, copëtojeni sa më shumë që mundni.…

Krofne me marmalatë

Përbërësit 40 gr maja e freskët 550 gr miell 250 ml qumësht 5 te verdha te vezes 100 gr sheqer 100 gr margarinë pak kripë 1 lëvore limoni Vaj per fergim sheqer pluhur te perzier me sheqer vanilje Mbushja sipas…

Simite nga pureja e patateve

Përbërësit 2 filxhanë pure patatesh ¼ djath parmesan 1 vezë të tundur 7 lugë miell Hapat Purenë, djathin, vezën dhe tri lugë miell përzieni në një enë derisa të gjithë përbërësit të bashkohen. Merrni një lugë të përzierjes së përftuar…

Lakror me dy petë

Përbërësit 500 gr miell 250 ml ujë 10 gr kripë spinaq gjize gjalpë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Pancakes me miell tërshëre

Përbërësit 2 vezë 1 gotë tërshërë e bluar derisa keni përftuar një miell të kokrrizuar 2 lugë mjalte 2 lugë kos 2 lugë gjalpë e shkrirë 1 majë lugë të vogël pjekës për ëmbëlsira 4 lugë qumësht 1 lugë e…

Kifle të buta si gjalpë

Përbërësit 1 kg miell 500 ml uje te ngrohte 1 katrorë tharmë 1 lugë të vogël Krip 1 lugë të vogël sheqer 1 margarinë 1 filxhanë vaj 2 vezë Hapat o i o i o i o i o i…

Petulla kungulleshë

Përbërësit 2 kungulleshka të mëdha 2 vezë 2 qepe te njoma 250 gr miell djathë të coptuar kripë dhe piper i zi majdanoz pluhur për ëmbëlsira Hapat Kungulleshat i grini në rende dhe i kriposni. Pas 10 minutash kullojani mirë…

Receta për kaçamak

Përbërësit 5 gota ujë 1 gotë kaçamak 2 thelpinje hudher 1 lugë e gjysmë kripë (e vogël) 2 lugë gjalpë 2 lugë ajkë Hapat Ujin, thelpinjtë e grimcuar të hudhrës dhe kripën qiteni në një tenxhere të madhe me fund…

Patate të pjekura me vezë

Përbërësit 4 patate 2 qepë 2 gota ujë 2 decilitra vaj ereza te thata kripë dhe piper i zi Hapat Në një enë rezistuese ndaj zjarrit qitni qepën e grirë, pastaj shtoni pataten e prerë në feta, erëzat dhe vajin…

Receta e “Chicken Nuggets”

Përbërësit 1 lugë miell 1 lugë gjelle erëza kripë dhe piper i zi 2 vezë 2 enë mesatare thërrime buke 2 gjoks pule Vaj per fergim salcë për shërbim/shije Hapat Në një enë, përzieni miellin, erëzat dhe pak kripë e…

Si përgatitet boza?

Përbërësit 500gr miell misër 5 litra uje te ngrohte 20gr tharm buke 50gr sheqer Hapat Në një enë (tenxhere) matet mielli, i qitet uji i vakët dhe lihet të qëndrojë disa orë (më së miri është të përgatitet në mbrëmje).…

Ëmbëlsirë e lehtë me sherbet

Përbërësit 3 vezë 12 lugë sheqer 12 lugë vaj 12 lugë qumësht 12 lugë miell 3 lugë kakao 1 pluhur për pjekje 250 ml qumësht 10 lugë sheqer 3 qese pluhur krem pana Hapat Ndajme te bardhat nga te verdhat…

Si të gatuajmë një darkë të shijshme?

Darka është zakonisht vakti më i madh dhe më i vonë i ditës dhe është një mundësi e mirë për të bërë të mundur që të hani sasinë e duhur të frutave dhe perimeve. Më poshtë janë të listuara disa…

Bagetë Franceze

Përbërësit 400gr Miell Tip 0 miell për bukë dhe pizza 1 bustinë me maja birre të thatë (kokrriza) 250ml ujë 3 lugë uje te ngrohte 1 lugë e gjysmë të vogël kripë e imët piper i zi i bluar vaj…

Pite me vezë dhe patate

Përbërësit 3 vezë 3 te bardha te vezes 300ml qumësht qumeshte i skremuar 500gr patate 1 qepë 3 lugë vaj ulliri Hapat Qëroni patatet dhe pritini ato në copa të vogla dhe të imëta. Nxehni vajin në tigan dhe skuqni…

Kek me dy ngjyra

Përbërësit 5 vezë 100gr sheqer 300gr miell integral 60gr kakao 1 majë luge kripë 10ml ekstrakt vanilje 200ml qumësht kokosi 80ml vaj ulliri 7gr maja birre Hapat Ndani të bardhat e vezëve nga të verdhat dhe rrihni të bardhat deri…

Ëmbëlsirë pa miell dhe sheqer

Përbërësit 4 vezë 2 portokall 200gr arra ose badem 1/2 lugë e vogël sode buke PËR FILL 100gr cokollate te zeze 200ml ajkë natyrale për zierje Hapat Portokajtë fundosni në tretje të sodës së bukës dhe lërini të qëndrojnë gjysmë…

Kek me shije portokalli

Përbërësit 300gr miell 150gr sheqer 3 vezë 250ml lëng portokalli 50ml vaj ulliri 1 lugë sodë levore portokalli ne rende Hapat Në një enë rrahim vezët së bashku me sheqerin. Më pas hedhim lëngun e portokallit dhe vajin duke i…

Salca Ragu

Përbërësit 500gr mish viçi i grirë 500gr Salce domate 1 filxhan vaj ulliri 1 qepe e madhe 1 karrota mesatare 1 dege selino 1 gotë uji verë e kuqe 2 thelpinj hudhre kripë Hapat Si fillim pergatisni perberesit, merni qepen…

Fileto pule me domate dhe djath të bardhë

Përbërësit 10 fileto pule 1 gotë çaji domate të thara 200gr djathë i bardhë Rigon 1 lugë vaj ulliri kruajtese dhembesh per te mbyllur filetot kripë piper i zi Hapat Merni filetot dhe i mbushni nje e nga nje luge…

Çfarë është 8 marsi dhe psë quhet dita e gruas?!

Dita e parë ndërkombëtare e gruas u pa në 28 shkurt 1909 në Shtetet e Bashkuara pas një deklarate nga ana e Partisë Socialiste të Amerikës. Në gusht 1910, Konferenca Ndërkombëtare të Grave u organizua për t’i paraprirë mbledhjes së përgjithshme të Internacionales së…

Brumi bazë për pica

Përbërësit 25gr maja birre 1 lugë çaji sheqer 1/2 lugë çaji kripë 500gr miell 2 lugë çaji vaj ulliri Hapat Per te pergatitur brum per pica hapi i pare qe duhet te beni eshte te pergatisni majane ne kete menyre:…

Bakllava me fëstek dhe petë të gatshme

Përbërësit 1 tepsi drejtëkëndore 2 petë të gatshme drejtëkëndore 1 kg Fëstek të bluar lejthia te bluara 120gr gjalpë 1kg sheqer për shërbetin 20gr gjalpë gjalpë të cilësisë së lartë për shërbetin 1/2 lemon Hapat Si fillim bluani fëstekët dhe…

Kek me shije kakao

Përbërësit 130gr miell miell për ëmbëlsira 4 vezë 4 lugë kafe me kakao 1 gotë sheqer 1/2 gotë kos natyral 50gr gjalpë 50gr arra te qeruara Hapat Ndizni furren ne 18o° dhe vendosni tepsine me te gjithe gjalpin te nzehet…

Ëmbëlsirë në gotë me biskota, kos dhe qershi

Përbërësit 500gr qershi ose luleshtrydhe ose fruta pylli 100gr sheqer 1/2 l kos kos natyral 1 pako biskota Hapat Merni qershite (ose frutat e kuqe qe keni ne disposizion) dhe pasi i keni lare, i pastroni nga berthama, i prisni…