Hana
8008 Articles0 Comments

Ëmbëlsirë e lehtë

Përbërësit 1 filgjan (200ml) sheqer 1 filgjan vaj 1 filgjan ujë me gaz 3 filgjan miell 1 luge e vogel sodë bikarbone 4 luge marmalate cilendo qe keni 2 luge kakao 1 luge kanelle (cimet) 1 luge kafe e bluar…

Ëmbëlsirë e shëndetshme me vetëm 3 përbërs

Përbërësit rrush i thatë bajame hurma te thata Hapat   Perziejme te gjithe perbersit ne blender (hurmeve I hjekim berthamet) dhe pasi behet nje mase e bute e shtrijme ne nje kalep te vogel te lyer pak me vaj Leme…

Ëmbëlsirë e shpejtë me limon

Përbërësit 125 gr margarinë 175 gr sheqer pluhur 3 vezë 175 gr miell ½ pluhur për pjekje 2 limona 50 gr sheqer Hapat Perziejme margarine me sheqerin pluhur derisa te behet nje mase kremoze Shtojme ngadale miellin e perzier me…

Ëmbëlsirë e shpejtë me mollë

Përbërësit 2 gota mollë të tharta të grira në rende 1 gotë sheqer e ujit 1 lugë të vogël sodë bikarbone 1 gotë vaj 2 gota miell sipas deshires marmalatë, arra te bluara Hapat Mollet e grira ne rende I…

Ëmbëlsirë e shpejtë me pjeshkë

Përbërësit 2 vezë 1 gotë sheqer 200 ml 2 gota miell ½ pluhur për pjekje ½ gotë vaj 1 gotë jogurt 1 lugë aromë vanile ose sheqer vanilje pag Krip 700-800 gr pjeshkë 100 gr + 5 lugë ujë sheqer…

Ëmbëlsirë kremoze

Përbërësit 250 ml ajkë e ëmbël 300 gr biskota të bluara 180 gr shmant Ajkë e thartë PJESA JAFFA: 150 gr pluhur per krema pana shllag 300 gr biskota jaffa PJESA KREM: 250 ml ajkë e ëmbël PJESA E SIPERME:…

Ëmbëlsirë me dredhëza

Përbërësit 250 gr miell 125 gr margarinë 80 gr sheqer 1 vezë pak Krip 1 lugë sheqer 400 gr dredhëza 80 gr Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Katrorë ’’Bonzhur’’

Përbërësit 2 vezë 150 gr sheqer 200 ml qumësht 100 ml vaj 200 gr miell 2 lugë kakao FILLI: 1 l qumësht 200 gr sheqer 7 lugë grize 2 sheqer vanilije 100 gr kos Hapat o i o i o…