Blerta Spahiu
38577 Articles0 Comments

Syri i vjehrrës

Përbërësit 300gr biskota 200gr fiq i thatë 100gr thelpinj arrash 250gr gjalpë 50gr çokollatë 300gr sheqer 16luge ujë Hapat Fiqve ua heqim bishtat dhe sipër tyre hedhim ujë të valuar, për t’u zbutur. I thërrmojmë biskotat me petës dhe i…

Oriz me gorgonxola

Përbërësit 200gr gorgonxola 300gr oriz 1/2 qepë 1/2 verë e bardhë 1L leng vegjetal 30gr gjalpë 2luge krem pana kripë piper Hapat Heqim pjesen mbeshtjellese te djathit dhe e presim ne copa te vogla. Qerrojme qepen dhe e presim holle,…

Gliko arre

Përbërësit arra 2kg sheqer karafil kanellë 1 lëng limoni Hapat PËRGATITJA E GËLQERES: Marrim 3 luge gjelle me gelqere dhe e tresim ne uje deri sa te shkrije. Mbasi eshte tretur mire gelqerja e marrim dhe e hedhim ne nje…

STRUDEL ME MOLLE

Përbërësit 1pako sfoliat 2filxhane buke e thermuar 1filxhan arra te grimcuara 4 molle te verdha 3luge gjalpë 4luge sheqer 2 kanellë Hapat Marrim gjalpin e hedhim ne tigan qe te shkrije pastaj hedhim galeten buken dhe e kavardisim pasi e…

Komposte qershie

Përbërësit 1kg qershi te embla 1filxhan sheqer 5gota ujë 1/2 limon Hapat I lajme qershite i heqim bishtat dhe po te doni i hiqni berthamat. Mbasi i kemi lare i kullojme ne nje kullese. Hedhim ne nje tenxhere 5 godat…

Fileta pule – recete kineze

Përbërësit 1 karotë 100gr mashurka te pastruara 1 spec i kuq 100gr brokoli 2 fileto pule 3luge vaj 6 qepë 1 thelbë hudhër 1 xhenxhefil 20cl leng pule 1luge niseshte 3luge salce soje 2luge sheqer kripë Hapat Hedhim ne uje…

Buke me djathe dhe hudhra te njoma

Përbërësit 1 buke 2-3 Hudhra djathi kaçkavall sipas deshires vaj ulliri sipas deshires erëza Hapat Nese doni mund te shtoni dhe domate qershiza te prera pegjysem. Presim buken si ne figure. Shtojme te gjithe perberesit duke i shperndare ne menyre…

Si te gatuajme midhjet

Përbërësit 1/2gote vaj ulliri 2-3 thelpinj hudhre piper i zi majdanoz 2kg midhje Hapat Hapi i pare dhe me i “lodhshmi” eshte pastrimi i midhjeve 1 nga 1 duke ju hequr qimet qe dalin jashte dhe me pas duke pastruar…

Guacamole – Recete Meksikane

Përbërësit 2 avocado 1/2 qepë 1 domate kripë lëng limoni spec djegës Hapat PER PERGATITJEN E GUACAMOLES VEPROJME NE KETE MENYRE: Presim ne kube te vegjel domaten dhe qepen. Qerrojme dhe shtypim avokadon derisa te behet pure. Ne nje ene…

Supe krem me karrota

Përbërësit 4 qepë 1kg karrota 1 limon 200gr gjalpë 200gr pana per kuzhine 1luge sheqer 1 koncentrat perimesh majdanoz kripë piper i zi arre moskat Hapat Qerrojme dhe grijme holle qepet. Presim karrotat me trashesi rreth 3mm. Shtrydhim dhe filtrojme…

Buding me pandispanje

Përbërësit 6 vezë 6luge sheqer 6luge miell rrush i thatë beker dhe vanilje PER SHURUPIN: 2gota sheqer 3gota ujë PER KREMIN 6luge sheqer 4 vezë 4luge miell 4gota qumësht Hapat Rrahim vezet me sheqerin, hedhim vaniljen, bekerin pastaj miellin e…

Xup me luleshtrydhe

Përbërësit 500gr krem pana 6 puding vanilje qumësht qumeshte i koncetruar 500gr luleshtrydhe 1 fruta pylli Hapat Ne nje tas te thelle rrahim panen me shpejtesi maksimale. Eshte e keshillueshme qe pana te jete e ftohte dhe ena te jete…

Si te ruajme erezat e fresketa ne vaj ulliri

Hapat Perzgjidhni nga kopeshti juaj ose nga supermarketi te gjitha llojet e erezave te fresketa qe deshironi. Ndajme gjethet ose i leme me gjithe kercell sipas deshires. I vendosim ne tabakane e kubeve te akullit. Erezat mund ti vendosim te…

Domate te mbushura

Përbërësit 4-5 domate 2 qepë 2 thelpinj hudhre 150-200gr oriz Rrush te thate Stika pishe Piper te zi pak sheqer 2gota lëng mishi pak kanellë Hapat Grijme qepen si per sallate. Ne nje tigan te vene ne zjarr hedhim qepen…

Revani me ngjyra

Përbërësit 4 të verdhë të vezëve 4 vezë 8luge sheqer 12luge miell 1/2 pluhur për pjekurina PJESA E BARDHË: 4 të bardha të vesë 4luge sheqer 4luge miell 1/2 pluhur për pjekurina SHERBETI: 450gr sheqer 750ml ujë 1 vanil sheqer…

Tortë me kakao

Përbërësit 1 vezë 80gr sheqer 1 vanil sheqer 100gr margarinë 2luge qumësht 1/2luge sodë bikarbone 300gr miell 3luge kakao FILLI: 9decilitra qumësht 8luge sheqer 10luge miell 2 vanil sheqer 130gr margarinë Hapat Vezët,sheqeri dhe vanill sheqeri përzihen me pirun,i shtojmë…

Ëmbëlsirë ne forme Pjeshke

Përbërësit 4 vezë 4 filgjana sheqer 4 filgjana vaj 1 pluhur paste(pecive) miell puding ose cokollate Coca-cola ose Fanta Hapat Pereberesit i bejme bashke dhe i rrahim me mikser. Me pas masen e fituar ngadale e veme ne miell duke…

QOFTE

Përbërësit 1kg mish i bluar 1luge kripë 1/2luge Biber i zi 1luge erëza 1/2luge sodë bikarbone 4luge miell 2decilitra ujë 1 qepë

Torte trendafilash

Përbërësit 500gr miell 3 vezë 1luge mjalte pak kripë 180-200ml qumësht 10gr maja birre 1 lekura e grire portokalli 1 vanilje 80gr sheqer 100gr gjalpë PER MBUSHJEN: 200gr marmallate portokajsh 100gr gjalpë 100gr sheqer 3-4luge krem pana 100gr bajame pluhurose…

Kek me arra

Përbërësit 3 vezë 1gote qumësht 1gote gjalpë 2gota miell 1gote sheqer 1 pluhur për ëmbëlsira 1filxhan arra te qerruara dhe te shtypura Hapat Ne nje ene te thelle rrahim vezet me sheqerin, pastaj shtojme me rradhe gjithe perberesit e tjere…

Torte me fruta

Përbërësit PER BRUMIN FROLLA 250gr miell 100gr sheqer pluhur 2 të verdha veze 125gr gjalpë 1 vanilje PER KREMIN E PASTIÇERISE: 50gr niseshte 6 të verdha veze 500ml qumësht vanilje 150gr sheqer PER MBUSHJEN: 1 banane 1 kiwi 100gr luleshtrydhe…

Embelsire me luleshtrydhe

Përbërësit 3-4filxhana luleshtrydhe 2 pete rumbullake 1/2filxhan sheqer 1/2filxhan ujë 3luge niseshte 1 të verdha veze Hapat Ne nje tenxhere presim luleshtrydhet, e lara dhe te qerruara, ne copa dhe i perzjejme me sheqerin. Me pas bashkojme me ujin dhe…

Revani

Përbërësit 10 vezë 10luge sheqer 10luge miell SHERBETI 1kg sheqer 5gota ujë 1 sheqer vanilje 4 rrathë të hollë limoni Hapat Tunden vezët me sheqer derisa të krijohet një shkumë e qëndrueshme dhe të shtojnë vëllimin 4-5 herë. Shtohen të…

Akullore me fruta pylli

Përbërësit 400gr fruta pylli 170gr sheqer 1/4 krem pana 1/2 limon Hapat Pastroni, lani e thani frutat, hiquni bishtat. Vendosni në frulator. Shtoni dhe lëngun e gjysëm limoni të filtruar në kullesë, sheqerin dhe panën. Frulojini të gjitha. Pastaj hidheni…

Akullore me manaferra

Përbërësit 600gr manaferra 130gr sheqer 1.5decilitra ujë 2luge lëng portokalli Hapat Hidhni sasinë e caktuar të ujit në një enë, shtoni sheqerin dhe lëngun e portokallit, jepini një valë dhe lëreni të ziejë akoma ngadalë për 5 minuta, ftoheni. Ndërkohë…

Akullore me limon

Përbërësit 200gr ajkë qumështi 150gr sheqer 1.25decilitra qumësht 3 limon 1 molle lëng limoni Hapat Rrihni mirë, do të ishte më mirë nëse do të bënit me rrahësen elektrike lëngun e limonave të filtruar më parë në kullesë me sheqerin.…

Makarona me peshk ton

Përbërësit 250gr makarona 160gr peshku ton 2 speca 1grusht majdanoz 2luge vaj ulliri 1 lëng limoni 2-3 thelpinj hudhre kripë piper i zi Hapat Në një tenxhere zieni makaronat. Në anën tjetër pritini hollë specat, shtojini sipër thelpinjtë e grirë…

Luleshtrydhe dhe banane me çokollatë të bardhë

Përbërësit 400gr luleshtrydhe 2 banane 150gr çokollatë e bardhë 3luge ajkë e freskët Hapat Ndajmë luleshtrydhet dhe bananet në 4 kupa qelqi, ku secila kupë t’i përmbajë secilin lloj të frutave të lartpërmendura. Tresim çokollatën me ajkën derisa të përftohet…

BYREK ROLE ME MISH

Përbërësit 8 petë byreku 600gr mish qengji 1 qepë 3luge vaj ulliri 1/2luge Rigon 2 karotë 1 domate 1luge majdanoz 200gr djathë të bardhë 1filxhan djathë kaçkavall të grirë 3luge gjalpë Hapat Në një tenxhere kaurdisni qepët dhe mishin e…

ËMBËLSIRË ME MOLLË

Përbërësit 3 vezë 300gr sheqer 1 sheqer vanilije kanellë 1 margarin e shkrire 1 lëvore limoni 700gr miell 2kg mollë të tharta 100gr sheqer Hapat Mollat e qëruara kalohen në rende.Shtohet sheqer dhe lëngu i ½ limonit. Tunden pak vezët…

KATRORKA ME XHEM KAJSISHË

Përbërësit 200gr gjalpë 4 vezë 250gr sheqer 100gr arra të bluara 50gr arra te grimcuara 300gr miell 300gr Xhem kajsishë 1/2 lëngu dhe lëvorja 1 pluhur paste 1 puding vanilje Hapat Tundet gjalpi me 5 lugë sheqer. Shtohen të verdhat…

Manchmelow

Përbërësit 4 të kuqën e vesë 100gr sheqer 1deciliter vaj 1deciliter qumësht 1luge kakao 200gr miell FILLI: 4 të bardha të vesë 10luge sheqer GLAZURA: 100gr qokoladë kuzhine pak vaj Hapat Rrahim të kuqtë e vezëve me sheqer,pastaj i shtojmë…

Pjeshka

Përbërësit 3 vezë 180gr sheqer 225gr vaj 3luge qumësht 1 vanil sheqer 2 pluhur për pjekurina 450gr miell PËR FILLIN: 350gr marmelatë thermijat e pjeshkave Hapat Përziejmë vezët me sheqer dhe i shtojmë vajin e përziejm mirë deri sa të…

Torte me vishnje

Përbërësit PËR KREMIN E KUQ: 500gr vishnje 5decilitra kompot vishnje 2.5decilitra ujë 150gr griz 150-180gr sheqer KREMI I VERDHË: 2 puding vanileje 3luge sheqer 7.5decilitra qumësht 2 vanil sheqer 250gr margarinë 250gr sheqer pluhur Hapat Ne një tepsi i renditim…

Çervish me mish të pulës

Përbërësit 1 pulë 15luge miell misri 200gr gjalpë 1 qepë 1luge kripë 200gr petë bakllave biber të kuq biber të zi Hapat Mishin e pulës e zijmë me qepë,krip, biber t’kuq dhe biber t’zi afër 1 orë varësisht qfare është…

Torte me biskota

Përbërësit 600gr biskota 400gr çokokrem 500ml krem pana 500ml qumësht kakao e hidhur Hapat Eshte e rendesishme qe perpara se te nisni torten te keni lene panen te pakten 3 ore ne frigorifer dhe gjithashtu nese mundeni lini 30′ dhe…

Croissant (molto)

Përbërësit 600gr gjalpë 1050gr miell 40gr maja birre 250gr uje i vakur 150gr sheqer kallami 6 vezë 15gr kripë qumësht Hapat Perzjejme 500gr gjalpe me 50gr miell dhe formojme me to nje brume te cilin do e veme te pushoje…

Bukë kollomoqe

Përbërësit 1kg miell misri 700ml ujë 3-4luge kos Hapat Në drasën e gatimit e hedhim miellin e misrit dhe ne mesin e tijë fillojmë ta zbrazim ujin e vëluar duke e perzirë vazhdimisht me lugë druri gjër sa mielli e…

Limonada

Përbërësit 1L ujë 2-3 limon sipas deshires sheqer Hapat E tretim sheqerin në ujë të ftohët, pastaj ia shtojmë langun e limonave të shtrydhur.

FLI KOSOVE

Përbërësit 2 kg miell 400 gr mazë ose gjalpë 3 decilitra ajkë ose kos i trashë kripë ujë o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

TORTË SHËN VALENTINI

Përbërësit BRUMI: 6 vezë 170 gr arra të bluara 170 gr sheqer pluhur 170 gr çokollatë pluhur 170 gr gjalpë 2 luge miell GLAZURA: 100 gr çokollatë 100 gr gjalpë Hapat Tundet gjalpi i zbutur. Shtohen të verdhat e vezëve,…

Pogaqe – Buknore

Përbërësit 1kg miell 0.5L kos 1 vezë 3luge sodë bikarbone 1luge kripë Hapat Kosit i shtohet sodë,kripë, një vezë dhe miell Brumin e formuar nga këta përbërës e ngjeshim shumë, gjerë sa të fitojmë brum të fortë homogjen Para se…

Mantija

Përbërësit MISHI: 1kg mish te bluar 2 qepë 1luge kripë biber të zi biber të kuq BRUMI: 1.5kg miell 0.7decilitra ujë 1luge kripë 150gr gjalpë Hapat o i o i o i o i o i o i o i…

TULLUMBA

Përbërësit 9filxhan ujë 1filxhan vaj pak kripë 7filxhana miell 3filxhana niseshte 1 pluhur paste 6 vezë 1L vaj SHERBETI: 1 ½ kg sheqer 7 ½deciltra ujë 1 lëng limoni 1 sheqer vanilije Hapat Uji vlon me një majë thike kripë…

Leçenik (krelan misri)

Përbërësit 1 kg miell misri 3 tasa kos 1 ajkë 3 vezë 200 gr djathë 150 gr puter të shrirë 1 luge kripë 1 paketim pluhur paste Hapat Mielli, kosi, vezët, kripa, djati dhe puteri i shkrirë perzihën mirë dhe…

Tavë me patligjana

Përbërësit 1 kg mish viçi 3 kg domate 2 qepë 2 speca 2 patëlgjana të zi 150 gr gjalpë 1-2 luge kripë sipas deshires Bamje Hapat Qepën e grijmë , e kavë rdisim dhe e hedhim në tavë, pastaj ia…

TORTË E NDËRRIMIT TË VITEVE

Përbërësit 12 vezë 12 luge sheqer 250 gr arra të bluara 8 luge miell lëvore limoni sheqer vanilije KREMI 1/2 L ajkë 4 luge sheqer pluhur 250 gr arra të bluara 400 gr çokollatë 4 luge rum Hapat Gatuhen dy…

TORTË JAFA

Përbërësit 2 patishpanë me nga 7 vezë 7 luge sheqer 15 luge arra të bluara 3 luge miell 3 biskota “Jafa” FILLI I BARDHË: 1 L qumësht 7 luge sheqer 1 sheqer vanilije 7 luge miell 1 margarin i zbutur…

POGAÇE LULE

Përbërësit 1 kg miell 1/2 L qumësht 2 vezë 125 ml vaj 1-2 luge sheqer 1 luge kripë 1 sheqer vanilije 2 tharme buke 100 gr gjalpë Hapat Ulet tharmi në ½ gotë qumësht të vakët(merret nga masa e qumështit)me…

SALLATË ME RRËNJË PERIMESH

Përbërësit 1 rrënjë selinoje 1-2 rrepa të kuqe 2-3 karrota qepë të reja disa thelpinje hudher majdanoz kripë vaj ulliri Hapat Rrënjët kalohen në rende në enë të veçanta. Rrënjës së selinos i hidhet menjëherë lëng limoni që të mos…

Sallata ruse

Përbërësit 1 pulë 200gr karrota 5 patate 5 vezë 250gr bizele 500gr tranguj turshi 500gr majoneze kripë Hapat Veçan zihet pula dhe perimet. Mishi I zier largohet nga eshtrat dhe pastrohet nga lëkura. Pritet imët. Të gjitha perimet dhe vezët…

MUFFINS

Përbërësit 4 vezë 3-4filxhana sheqer 3filxhana vaj 3filxhana kos 1 puding vanilje 1 lëvore limoni 1 pluhur paste(pecive) 7filxhana miell 100gr rrush të terur Hapat Kyçet furra në 200* C Me tel kuzhine tunden vezët me sheqer Shtohen vaji,kosi, vanilja,lëvorja…

Roladë me çokollatë

Përbërësit 8 vezë 8 luge sheqer 6 luge arra të bluara 5 luge miell lëvore limoni 100 gr çokollatë 4 decilitra ajkë e ëmbël o i o i o i o i o i o i o i o i…

Mazë me speca

Përbërësit 1konzerve mazë 1/2kg speca kripë Hapat Mazën me pak kripë e vlojmë për 5- 10 min. mandej i shtojmë specat e pjekur,të qëruar dhe të kryposur Ashtu të përziëra i lëmë të vlojnë afër 10 min dhe i largojmë…

Djath I bardhë

Përbërësit 3-5L qumësht 1-2luge tharmë djathi o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Torte e zezë

Përbërësit 5 vezë 1 gote vaj 1 gote qumësht 18 luge sheqer 12 luge miell 1 kakao 1 pluhur për pjekurina 200 gr çokollatë Hapat Fillimisht përzihen vezët pastaj shtohen të gjithë përbërësit e tjerë dhe qiten në tepsi të…

Embëlsirë me shtrudlle

Përbërësit 18 shtrudlle me shije vishnje ose fiku 1/2 L qumësht 1 puding vanileje 1 puding maline 125 gr margarinë 8 luge sheqer Hapat Qumështi dhe sheqeri vlohen ,kur fillon të vlojë qiten të dy keset me puding dhe zihen…

Sallatë verore me spec dhe patëllxhan të pjekur

Përbërësit 1kg speca 3-4 patellxhan 3-4 domate majdanoz 5-6 thelbë hudhër vaj kripë Uthëll Hapat Përbërsit e kësaj sallate pjeken ne furrë, qërohen dhe grihen. Pastaj iu shtohet hudrat, kripa, uthulla, vaji dhe majdanozi i grirë. Kjo sallate servohet me…

Lakra turshi me mish të terur

Përbërësit 1 lakër turshi 500-700 gr mish të terur 1 qepë 200 gr gjalpë biber të kuq Biber i zi Hapat Mishin e terur e lajmë, e prejmë dhe e zijmë për 10 minuta. Qepën e kaurdisim me biber të…

Jahni

Përbërësit 700 gr mish viçi 2 kg qepë 250 gr gjalpë kripë biber të kuq Biber i zi Hapat Qepët grihen dhe kaurdisen me kripë për afër gjysmë ore deri sa të zbuten mirë, pastaj ia shtojmë yndyrën, mishin, biberin…

Pite me spanaq

Përbërësit BRUMI: 1 kg miell 500 ml ujë 200 gr yndyrë 1 luge kripë (MBUSHJE): 1 kg spanaq 100 gr djathë 5 luge kos 1 vezë 2-4 qepë të reja 1 luge kripë Hapat Ujit me kripë ua shtojmë miellin…

Flija

Përbërësit 3 kg miell 2 L ujë 2 luge kripë 2 kavanoza mazë Hapat Flija e pregatitur me saça është specialitet i kuzhinës tradicionale shqiptare, por që kryesisht gatuhet në vende malore Flija është specialitet që përgatitet në mbarë Kosovën…

Torte me kokos (pa vezë)

Përbërësit 2 gota kos 2 gota miell 1.5 gota sheqer 1 gote vaj 100 gr kokos 1 pluhur për pjekurina 1 qokoladë kuzhine Hapat Të gjitha këto përzihen ,qiten në tepsi jo aq të madhe dhe piqen në temperaturë 170-180…

Torte me kakao

Përbërësit 2 gota sheqer 2 gota uje mineral 2 gota uje mineral 3 gota miell 1/2 gota vaj 1 luge sodë bikarbone 1/2 qese kanellë 1/2 qese pluhur për pjekurina 1 luge kakao 3 luge marmeladë kajsie Hapat Të gjitha…

KOKOS BAJADERA

Përbërësit PËR PJESËN E ERRËT NEVOJITEN: 1 deciliter qumësht 150 gr sheqer 150 gr margarinë 1 vanil sheqer 1 luge kakao 300 gr keksa të bluar PËR PJESËN E BARDHË NEVOJITEN: 1 deciliter qumësht 150 gr sheqer 125 gr margarinë…

Trileqe

Përbërësit 6 vezë 400 gr sheqer 400 gr miell 1 pluhur paste 1 vanil sheqer 1/2 L ajkë e ëmbël 1/2 L qumësht 300 gr qumesht pluhur 1/2 kg karamel Hapat Tunden të bardhat e vezëve gjersa të shkumojnë mirë…

MUFFINS ME SHIJE TE NJELMET

Përbërësit 1 gote miell kollomoqi 1 gote miell 1/2 gote vaj 1.5 gote qumësht 200 gr djathë 1 vezë 1 pluhur për pjekurina pak kripë Hapat Përzihen të gjithë përbërësit dhe qiten në kallëpet te cilat jane lyer me margarin…

Tortë zebra

Përbërësit 4 vezë 1 gote sheqer 1 vanil sheqer 1 gote qumësht 1 gote vaj 2 gota miell 2 luge kakao 1 pluhur për pjekurina Hapat Fillimisht i rrahim vetëm të bardhat e vesë(vezët duhen të jenë në temperaturë dhome…

MANTIA

Përbërësit 1 kg mish i bluar 3 qepë 1 luge gjalpë piper kripë majdanoz i grirë 1 kg miell 250 gr gjalpë Hapat Zinet brumi me ½ liter ujë, 1 lugë vaj dhe kripë. Brumi i butë ngjeshet mirë dhe…

Shpageta me këpurdha

Përbërësit 500 gr shpageta 400 gr këpurdha 1 filxhan vaj 200 ml ajkë kripë piper i zi erëza të përziera

Kuglof me mish të bluar

Përbërësit 600 gr mish i bluar 7 vezë 300 ml ajkë 1 qepë 2 thelbë hudhër 3 luge miell 1 pluhur për pjekurina 200 gr bizele 150 gr proshutë erëza kripë piper PËR SOSIN: 200 gr këpurdha 200 ml ajkë…

KROFNE

Përbërësit 500 ml qumësht i vakët pak tharm buke 4 vezë 3 luge sheqer 1 luge kripë 1 kg miell 4 decilitra vaj Hapat Përziejmë tharmin me pak qumësht të vakët dhe i hedhim pak sheqer e pak kripë nga…

Pogaçe të vogla me djath

Përbërësit 500 gr miell 500 gr djathë 250 gr margarinë 1 të kuqën e vesë pak kripë pak sodë bikarbone Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Torte shtresore

Përbërësit 7 vezë 220 gr sheqer 100 gr miell 320 gr çokollatë për zierje 250 gr gjalpë 1 lëvorja e portokallit kripë Hapat Thyhen 7 ve, dhe të verdhat e vezëve përzihen me 1450 g sheqer, miksohen, bëhet një masë…

Pica me salcice e domate

Përbërësit Perberesit per brumin: 1 kg miell 6-7 luge vaj ulliri 50 gr maja birre 2 luge sheqer 10-15 gr kripë 1 gote ujë Perberesit per mbushjen: 300 gr salcice 2-3 domate te freskta 300 gr mocarela kripë Rigon gjethe…

Mish pule me qepe

Përbërësit 1 pulë melmesa Erza vaj koke qepe e kuqe thelbë hudhër karrote pak borzilok pak majdanoz Hapat Pulen e pastrojme mire dhe e copetojme ne pjese te vogla . Marim pjeset e mishit te pulles dhe i qesim ne…

Byrek me purri e qumësht

Përbërësit PËR 4-5 PERSONA NEVOJITEN: 500gr miell 300ml ujë kripë PËR MBUSHJE: 1kg presh 1 vezë 1/2 filxhan qumësht kripë 1/2filxhan vaj Hapat Ky lloj byreku përgatitet njëlloj si me spinaq, por për mbushje merren purri Purrinjtë qërohen, lahen, grihen…